Americký gangster

• Česko Americký gangster (viac)
USA / Veľká Británia, 2007, 157 min (Special Edition: 176 min, Alternatívna 151 min)

Réžia:

Ridley Scott

Predloha:

Mark Jacobson (kniha)

Scenár:

Steven Zaillian

Kamera:

Harris Savides

Denzel Washington, Russell Crowe, Chiwetel Ejiofor, Josh Brolin, Lymari Nadal, Ted Levine, Roger Guenveur Smith, John Hawkes, RZA, Yul Vazquez (viac)

Strhující příběh o vzestupu a pádu jednoho z nejmocnějších mužů newyorského podsvětí a o obyčejném poldovi, který ho dostal na kolena... Atmosféra prohrávané války ve Vietnamu na začátku sedmdesátých let dolehla na Ameriku jako těžká deka. Vojáci se z asijských bojišť vraceli buď v černých pytlích, nebo závislí na drogách a tuto "zálibu" lavinovitě šířili mezi veřejností. Byznysu s narkotiky se okamžitě chytily mafiánské klany, které pro klid na práci neváhaly masívně korumpovat celé policejní sbory. V tomto ozvduší se zrodí černá hvězda podsvětí Frank Lucas (Denzel Washington), která díky vlastní odvaze a inteligenci dokáže záhy zaplavit ulice New Yorku bezkonkurečně nejlepší a přitom nejlevnější drogou. Díky tomu se záhy vyšvihne na samotný vrchol zdejších mafiánských struktur, odkud s bohorovným klidem řídí své impérium a pomocí finančních injekcí i nečinnost zdejších policistů. Detektiv Richie Roberts (Russell Crowe) je mezi nimi bílou vránou a především díky své pověsti dostane za úkol sestavit protikorupční tým, který zavedené pořádky změní. Jako prvního si vezmou na mušku distributora mimořádně dobrého materiálu za mimořádně nízkou cenu. Smyčka se pomalu stahuje a blíží se den, kdy tyhle dvě individuality stanou tváří v tvář. Z té konfrontace může vyjít jako vítěz jenom jeden. Nebo ne? Skutečný Frank Lucas patří mezi nejvíce fascinující zločince americké historie. (oficiálny text distribútora)

EstéCaňa

Jednou bych chtěl na ČSFD napsat smysluplný komentář, takže jsem si ani nevím proč zvolil "Amerického gangstara". Pro Denzela Washingtona mám slabost! Konec komentáře, díky za pozornost! 10/10 ()

WolfR

V Ridleyho věku natočit takhle promyšlenou a řemeslně dokonalou gangsterku, to si zaslouží uznání. Scott si to ukočíroval báječně, využil skvěle sepsaného scénáře podle skutečných událostí, výkony Denzela Washingtona a Russella Crowea dovedl k dokonalosti a ještě tady zanechal svou osobitost, jinak to ani nejde, 5 hvězd. ()

mortak

Je to skvěle natočené, jako žánrovka to nemá chybu, jen to prostě s realitou nemá nic moc společného. Skutečný Frank Lucas byl negramotný brutální násilník, zatímco Denzel Washington sbírá body u diváků za svou aristokratičnost. Nic proti gangsterským pohádkám, hezky se na ně dívá, ale občas jsem při sledování chtěl, aby to bylo natočené více realističtěji. ()

Baker

Bohužel, po zkončení filmu jsem se neubránil určitému zklamání. Předně by měli vystřízlivět všichni ti, kdo čekají dalšího Kmotra. (z herců) Filmu vládne spíš Russel Crowe v roli četsného, jednorozměrného policisty. A my spíš sledujeme jeho, čímž se film ´zvrhává´ spíš v policejní thriller, než gangsterku. Denzel Washington výtečně hraje gangstera, který se rychle dostává na vrchol, aby pak z něho mohl ještě rychleji spadnout. Když mu to teda Ridley Scott dovolí. A to on většinou nedělá. Americký gangster je pevně v jeho rukou. Bohužel. Tedy, bohužel na Scotta. Tak jednoduchou skorogangsterku téměř bez černého humoru (pro filmy jako Mafiáni, se kterými se AG nemůže rovnat, tak typický). Takže jenom za 4. Škoda. ()

KatanaCZ

Ridley Scott je prostě člověk na správném místě, díky jeho umu dělat dobré filmy se American Gangster jistě dostane do síně klasiky. Zajímavý příběh, skvělá volba herců (Washington se prostě na tyhle role přímo nabízí), skvělé zpracování. ()

PaulAvery

Kromě Vetřelce jsem lepší film od Ridleyho Scotta zatim neviděl. Ani délka přesahující 150 minut na mě nepůsobila samoúčelně. 90% ()

kubin.

Nejvíc se mi líbil konec. Že Frank pomohl dobré věci a na oplátku detektiv Richie pomohl jemu, ale hlavně jak rešisér Ridley Scott skvěle ukázal, že se po 15 letech USA úplně změnila. Od zdvořilých, galantních a když je potřeba nesmlouvavých gangsterů, které měli obyčenjí lidé někdy i za vzor, ke špinavým, drzým dealerům, jaké známe dnes. A to vše vyjádřil jedním záběrem a výběrem správné hudby, a nepochopil by to z toho snad jen úplný .............(doplňtě si sami). Celkově film skvěle vystihl dobu 70. let a rozhodně se mi líbil více než třeba Goodfellas od Scorseseho. Prostě velmi povedený snímek. ()

czejny

Proč asi jsou gangsterky tohoto typu tak populární? Schválně se můžete podívat jak si stojí Kmotr, Mafiáni, nebo Zjizvená tvář. Všechny se úspěšně probojovaly mezi ty nejlepší na zdejším webu. Americký gangster tomu není výjjimkou. Ridley vsází na mafiánskou eleganci, prostředí amerických čtvrtí, drogy,... avšak nedá se říct, že by nějakou výše zmiňovanou gangsterku kopíroval. Pravou gangsterskou atmosféru Scott vystihl se vší noblesou. Vyvážený poměr kvalitní kamery a střihu jemně podtrhuje výborně zvolená zvuková stopa. Režisérův dvorní herec Russell Crowe byl s přehledem zastíněn Denzelem Washingtonem, který přeci jenom už má nějaké zkušenosti z podobného prostředí a ví, jak si naklonit diváka na svoji stranu. Skoro dvouapůlhodinová stopáž uběhne stejně nemilosrdně jako kulka zasazená do hlavy tomu parchantovi, kterej nehodlal přistoupit na Frankovo pravidla. Kéž by každé desetiletí vznikla gangsterka kvalitou podobná všem zmiňovaným v tomto textu, měli bychom o kultovní mafiánské podívané postaráno. Závěrem snad mi nezbývá než pozdravit ještě dnes žijícího Franka Lucase a poděkovat mu za to, jaký byl, neboť bez něj bychom tu neměli tento skvost. :) ()

E=mc2

troska zdlhave russell v porovnani z denzelom nehra tak vyrazne co ale neznamena ze dobre..") troska zvlastny zaver.. dalsi oscar pre denzela..;) ()

AdaMM

Velmi solidní pocitovka - vychytaná atmosféra přelomu 60. a 70. let, rodinná "firma", dobré herecké výkony (hlavní hrdinové, ale i ostatní - zkorumpovaná policie a členové gangu), jen příběh by mohl být vychytanější - jde to až moc lineárně do povedeného finále... osobně příjemné překvapení! ()

MJMilan

Další velice zajímavé téma k filmovému zpracování. Bohužel problémem těchto filmů bývá, že filmař chce, aby toho pravdivého tam bylo co nejmíň vynecháno plus to ještě musí dát do nějaké souvislé trochu přibarvené formy. Pak to dá dohromady téměř unavujících 157 minut, když by úplně stačilo 120. Denzel Washington zde ukázal opět své herecké kvality, totéž můžu říct o Croweovi. Trochu přehnané mi přišlo to, že po té, co policista (Russel Crow) zabásne nakonec drogového bosse Franka Lucase (D.W.) a ten tak příjde o veškerý svůj majetek, se z nich stanou chlapíci, co spolu na policejní stanici vesele pijí kávičku jako by se nechumelilo. Na podívaní doporučuji snad milovníkům velkofilmu a obraz doporučuji zesvětlit, a to ne kvůli barvě pleti většiny herců, ale tento snímek je celý dosti tmavě natočen. ()

tom88

Film je jedna z elít gangsterských filmov, myslím že sa vkľude zmestí do top10 gangsteriek. Veľmi silná dráma o úspešnou černošskom drogovom dealerovi v podaní jedného z najlepších hercov Hollywoodu Danzela Washingtona, ktorý by si zaslúžil aspoň nomináciu na Oscara. Russell Crowe ako Ritchie policajný detektív, ktorý sa snaží vypátrať a dostať Danzela ( Franka ) je taktiež dosť dobrý ako aj zopár ďalších hercov. Vo filme sa vyskytujú veľmi silné miesta ako stretnutie Crowa s Washingtonom pred kostolom, to ma skoro úplne dostalo, no vyskytujú sa aj prázdnejšie a nudnejšie miesta. Režijne je film zvládnutý takmer dokonale, dej filmu baví na vysokej úrovni, herecké obsadenie je super, kamera dobrá no vizuál nie je tak dokonalý ako iné veci. Scenáristi pekne zapracovali a mali by vymyslieť ďalšiu podobnú vecičku a Ridley by sa opäť mohol chopiť réžie zakiaľ mu to ide takto pekne. 90% ()

3n3my

Skvelý film. Neviem síce či bude kultom ako Krstný otec, ale opäť výborný mafiánsky film. Ridley Scott sa dobre vyhol šablónam a podobností z filmov rovnakej kategórie a priniesol v starom šate opäť niečo nové. A dokonca aj o páde mafiána sa dá ešte polemizovať, pretože Frank Lucas zas nedopadol najhoršie... ale vlastne po tom, ako ho Denzel zahral, kto by mu aj trochu nefandil, že? :-) ()

reky

Jeden z filmů, kde jsem měl asi příliš vysoká očekávání a kde se možná nevyplatilo koukat na zdejší hodnocení před projekcí. Proto jsem byl trošku zklamán, i když o špatný film se rozhodně nejedná. Jen se podle mě nemůže rovnat třeba Kmotrům, Scarface nebo Mafiánům, se kterými se srovnání chtě nechtě nabízí. Jinak se jedná o precizně natočený snímek, který nabízí pohled na dobový život v Americe, ale ve kterém mi bohužel chybí nějaká nezapomenutelná scéna, něco, co by hodnocení pozvedlo k absolutoriu. Russel Crowe hraje opět skvěle a jeho postava je tak trochu paralelou k Francu Serpicovi z filmu s Al Pacinem, i proto jsem si ji ihned oblíbil a doufal, že ona nezkorumpovatelnost se jí nakonec vyplatí. 85% ()

Noviik

Přemýšlel jsem o tom, že bych to trochu pokazil třemi hvězdičkami. Film mě nebavil a už se na něj znovu asi jen tak nepodívám. Proč tedy takové hodnocení? Určitě stojí za vidění už jen pro ten příběh největšího muže drogového podsvětí, kterého hraje skvělý Danzel Washington. Tou druhou věcí je příběh nezkaženého poldy v podání ještě lepšího Russela Crowea. Tou třetí je luxusní režie a výprava do minulosti ohledně války ve Vietnamu a všemu kolem. Je to kvalitní film, ale pro mě moc utahaný, je přeci jen více zaměřen na lidi, kteří mají rádi podobnou tématiku. Já hodnotím hlavně hlavní dvojici představitelů, kteří dokázali, že patří mezi špičku. Opět ale nevím jestli můžu být spokojený s režií Ridleyho Scotta, který mě prostě někdy baví a někdy ne. Tentokrát to bylo opravdu na půl. ()

SoolenJV

Chirurgicky přesná rekonstrukce 70. let v New Yorku. Výborní herci, atmosféra, divák se nestačí za ty dvě a půl hodiny nudit. Ridley Scott opět ukázal svoje mistrovské umění režie. ()

moviefilm

Americký gangster je ozaj veľmi solídne vytvorený film, a všetci zúčastnení (od strihača, cez hercov, až po režiséra) robia svoju prácu dokonale. Lenže chýba mi tu niečo, čo by ma chytilo za srdce. Skvele odrozprávaný príbeh bez citu. Najväčšími plusmi filmu sú Ridley Scott a Denzel Washington. Možno, keby som sa dokázal viacej vcítiť do postáv, bolo by to o hviezdičku lepšie...Film by si zaslúžil OSCARové nominácie za tieto kategorie:najlepšia réžia, najlepší pôvodný scenár, najlepší herec v hlavnej role-Denzel Washington, najlepšia herečka vo vedľajšej role-Ruby Dee, najlepšia kamera, výprava, kostýmy, zvuk, strih a hudba. ()

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

18.12.2011

Plány studia Sony natočit celovečerní film na motivy akčního seriálu z 80. let The Equalizer nejsou žádnou novinkou. Prvním kandidátem na hlavní roli byl Russell Crowe, ale momentálně jej jeho… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz