Americký gangster

• Česko Americký gangster (viac)
USA / Veľká Británia, 2007, 157 min (Special Edition: 176 min, Alternatívna 151 min)

Réžia:

Ridley Scott

Predloha:

Mark Jacobson (kniha)

Scenár:

Steven Zaillian

Kamera:

Harris Savides

Denzel Washington, Russell Crowe, Chiwetel Ejiofor, Josh Brolin, Lymari Nadal, Ted Levine, Roger Guenveur Smith, John Hawkes, RZA, Yul Vazquez (viac)

Strhující příběh o vzestupu a pádu jednoho z nejmocnějších mužů newyorského podsvětí a o obyčejném poldovi, který ho dostal na kolena... Atmosféra prohrávané války ve Vietnamu na začátku sedmdesátých let dolehla na Ameriku jako těžká deka. Vojáci se z asijských bojišť vraceli buď v černých pytlích, nebo závislí na drogách a tuto "zálibu" lavinovitě šířili mezi veřejností. Byznysu s narkotiky se okamžitě chytily mafiánské klany, které pro klid na práci neváhaly masívně korumpovat celé policejní sbory. V tomto ozvduší se zrodí černá hvězda podsvětí Frank Lucas (Denzel Washington), která díky vlastní odvaze a inteligenci dokáže záhy zaplavit ulice New Yorku bezkonkurečně nejlepší a přitom nejlevnější drogou. Díky tomu se záhy vyšvihne na samotný vrchol zdejších mafiánských struktur, odkud s bohorovným klidem řídí své impérium a pomocí finančních injekcí i nečinnost zdejších policistů. Detektiv Richie Roberts (Russell Crowe) je mezi nimi bílou vránou a především díky své pověsti dostane za úkol sestavit protikorupční tým, který zavedené pořádky změní. Jako prvního si vezmou na mušku distributora mimořádně dobrého materiálu za mimořádně nízkou cenu. Smyčka se pomalu stahuje a blíží se den, kdy tyhle dvě individuality stanou tváří v tvář. Z té konfrontace může vyjít jako vítěz jenom jeden. Nebo ne? Skutečný Frank Lucas patří mezi nejvíce fascinující zločince americké historie. (oficiálny text distribútora)

P.J.2

Snaha o nového kmotra se téměř vyplatila až na fakt že to bylo místy zdlouhavé, jinak prakticky nic jiného se nedalo vytknout. ()

GOREGASM

Velmi komplexní mafiánský majstrštyk, u kterého vám jedna projekce stačit nebude, respektive mně jedna nestačila k tomu, abych plnohodnotně docenil jeho kvalitu. Film nemá smysl řešit hned v několika rovinách. Herci a formální stránka jsou jednoduše dokonalé. Zejména Russell Crowe a Josh Brolin jsou opravdu bezchybní, a kdyby mi to příroda dovolila, začal bych nosit stejně zkorumpovaný knír jako Josh. Možná si říkáte proč jsem nezmínil Denzela. Jednoduše proto, že nepředvádí nic coby jsme od něj již neviděli, tedy kamenná tvář, pohled kterému druhá strana neuteče a precizně distingované vystupování, jinými slovy role napsaná na tělo, nebo zahraná na tělo. V čem je ale American Gangster výjimečný krom extrémně silně obsazených vedlejších rolí (Chiwetel Elijofor, Ted levine, John Hawkes, Carla Gugino, John Ortiz, Idris Ebra...) je brilantně odvyprávěná story, která vůbec není jednoduchá k převedení na plátno, ale Ridley drží dynamiku děje v zatraceně vysokých otáčkách bez zakolísání a přitom ve velmi přehledném tvaru. Fakt masterpiece. 100% ()

Faila

Jeden z mnoha příběhů jednoho z mnoha mafiánů, jeden z těch lépe zpracovaných. O Lucasovi si z něj sice neudělám kdovíjak rozsáhlý obrázek, ale aspoň to základní díky tomuhle snímku vím. ()

montongery

Syrová a drsná atmosféra New Yorského podsvětí v 70. letech přesně podle mého gusta. Brilantně popsaná verze zkorumpovaného amerického snu a výborně podaný kontrast mezi zločinem a poctivostí, která se překvapivě nedala hledat ani u policie a kdy film nutí člověk uvažovat, jestli v této době být poctivý za tu námahu a oběť vůbec stálo. Klobouk dolů před Ridley Scottem, kterému zde prostě vše funguje - scénář, casting (vynikající můj oblíbenec Denzel Washington), hudba atd. ()

Lyžař

Cekal jsem film ala Kmotr. Nastesti jsem dostal neco jineho. A ze me to bavilo. Dilo je to dlouhe, jsou chvile, ktere nemaji takovy spad. Ale vlastne je to dobre. Vsechny dulezite postavy jsou predstavene a neni v nich chaos. To je fajn. ()

salamandrr

Moc dobrej film, velmi dobře zahráno, parádní příběh...jediným mínusem je pomalý spád v první polovině filmu, jinak je to paráda. Nečekejte žádnou gangsterku, ale příběh o chlápkovi co se chce prosadit a to pomocí tvrdé, ale NELEGÁLNÍ práce ()

Joeey

Film jako takový nijak extra nepřekvapí, ale tak šokující pointu - uznávám - Scorseseovky nemají. Přestože závěr filmu jsem sledoval s otevřenými ústy, nemůžu kvůli zdlouhavé a nudné první polovině jít s hodnocením nad 3*. ()

Eduardo

Celkom slusny film aj ked po pravde som cakal viac... Cele je to natocene presne takym sposobom ako to nemam rad ale inak celkom dobry dej ktory dost pripomina Scarface (ktory sa mi pacil o dost viac) a podobne filmy. Je to az prilis natiahnute, keby to bolo kratsie o nejaku tristvrte hodinu tak by sa mi urcite pacil viac... 70% ()

Jakubik

Velmi pěkná gangsterka. Danzel Washington a Russell Crove opět dokazujou, že jsou skvělími herci a do role se perfektně hodí. Za poslední rok určitě nejlepší film co jsem viděl přišlo mi to snad i trošičku lepší než Skrytá identita. ()

ex.it

Je to úžasné. Další film z maf. prostředí, který si určitě ráda zase někdy pustím. A to neříkám jen proto, že se o Mafii zajímám. Zdá se mi sice trochu odlišný, trochu chybiček jsem tam také našla, ale to stejně nemá žádný následek v mém rozhodnutí o hodnocení. Denzel mi do role sedí, Russell absolutně. Je to skvělé. Nemám co dodat. ()

Petrushka5

Viděla jsem trailer, který mě příliš nenadchl. Slyšela ohlasy, které pěly jen ódy. Nakonec jsem neodolala a šla se také podívat. Přimrazilo mě to k sedadlu, nevím čím, ale v tu chvíli mě film naprosto strhl a já vnímala jen jej. A to nejsem nijak velký fanoušek toho žánru, proto jsem se nakonec rozhodla pro ****. Denzele byl dokonalý. Rusell, alespoň pro mě, ustoupil do pozadí. Dobrý začátek roku. ()

martiňák

Ridley Scott dokáže točit silné filmy s propracovanou psychologií hlavních postav a poetickou, někdy až snovou atmosférou. Tyto kvality mají též filmy, za jejichž nástupce bývá Americký gangster označován - Kmotr, Tenkrát v Americe či Mafiáni. Já ale musím smutně přiznat, že coby fanoušek právě těchto zmiňovaných klasik (a třeba také Nelítostného souboje, který se příběhem AG vzdáleně podobá) vidím podobu mezi nimi a AG pouze tématickou, nikoliv však v pojetí filmu ani v síle diváckého zážitku. AG je kvalitně zpracovaný gangsterský film, je to slušná podívaná, u které se ani přes její délku člověk nenudí, ale emoce vyvolává minimální, plyne nerušeně aniž by některý z jeho momentů opravdu utkvěl v paměti a ani hlavní hrdinové si diváka až zase tolik nezískají. Navíc mě zklamalo, že z ústřední dvojice herců je zde můj oblíbenec RC značně ve stínu Denzela Washingtona. Kdyby Americkéh gangstera natočil Ridleyho bratr Tony, byl by to na něj mimořádně povedený film a paradoxně asi právě Tonyho (kterého vůbec nemusím) bych tipoval, pokud bych film viděl a předem vůbec netušil kdo je jeho režisérem. A říkal bych si jak se Tony zklidnil a jak šel do sebe a že i jeho dvorní herec Denzel Washington není špatnej a že to celkem jde. Avšak od dvojice Ridley Scott, Russel Crowe bych čekal mnohem víc. ()

Jerryy

Výbornej film , všechno k sobě nějak pasuje a celkově budí dojem velikána , ale aby se tento film dostal do síně slávy , potřeboval by nějak okořenit dialogy ..... např jak je tomu v Pulp Fiction . Film bych rozhodně doporučil úplně každému ať má rád filmy o mafiánech nebo ne , tohle dílo a Denzel si to určitě zaslouží. ()

Blaogranas

První půlka filmu byla jenom takový zdlouhavý rozjezd a vůbec jsem z toho neměl dobrej pocit. Ovšem ta druhá a především závěr byla výborná. Ridley Scott předvedl opravdu skvělou režisérskou práci a o výkonech Denzela a Russella netřeba hovořit. Film je nabytý atmosférou, napětím, a to vše je podtrženo lehce dekadentní hudbou, která prostě nemá chybu. ()

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

18.12.2011

Plány studia Sony natočit celovečerní film na motivy akčního seriálu z 80. let The Equalizer nejsou žádnou novinkou. Prvním kandidátem na hlavní roli byl Russell Crowe, ale momentálně jej jeho… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz