Americký gangster

• Česko Americký gangster (viac)
USA / Veľká Británia, 2007, 157 min (Special Edition: 176 min, Alternatívna 151 min)

Réžia:

Ridley Scott

Predloha:

Mark Jacobson (kniha)

Scenár:

Steven Zaillian

Kamera:

Harris Savides

Denzel Washington, Russell Crowe, Chiwetel Ejiofor, Josh Brolin, Lymari Nadal, Ted Levine, Roger Guenveur Smith, John Hawkes, RZA, Yul Vazquez (viac)

Strhující příběh o vzestupu a pádu jednoho z nejmocnějších mužů newyorského podsvětí a o obyčejném poldovi, který ho dostal na kolena... Atmosféra prohrávané války ve Vietnamu na začátku sedmdesátých let dolehla na Ameriku jako těžká deka. Vojáci se z asijských bojišť vraceli buď v černých pytlích, nebo závislí na drogách a tuto "zálibu" lavinovitě šířili mezi veřejností. Byznysu s narkotiky se okamžitě chytily mafiánské klany, které pro klid na práci neváhaly masívně korumpovat celé policejní sbory. V tomto ozvduší se zrodí černá hvězda podsvětí Frank Lucas (Denzel Washington), která díky vlastní odvaze a inteligenci dokáže záhy zaplavit ulice New Yorku bezkonkurečně nejlepší a přitom nejlevnější drogou. Díky tomu se záhy vyšvihne na samotný vrchol zdejších mafiánských struktur, odkud s bohorovným klidem řídí své impérium a pomocí finančních injekcí i nečinnost zdejších policistů. Detektiv Richie Roberts (Russell Crowe) je mezi nimi bílou vránou a především díky své pověsti dostane za úkol sestavit protikorupční tým, který zavedené pořádky změní. Jako prvního si vezmou na mušku distributora mimořádně dobrého materiálu za mimořádně nízkou cenu. Smyčka se pomalu stahuje a blíží se den, kdy tyhle dvě individuality stanou tváří v tvář. Z té konfrontace může vyjít jako vítěz jenom jeden. Nebo ne? Skutečný Frank Lucas patří mezi nejvíce fascinující zločince americké historie. (oficiálny text distribútora)

solskjaer

Tak tohle bylo hodně dobrý. Přesně typ filmů. které mě dokážou udržet u obrazovky po celou dobu Začátek mi trochu připomínal Casino, ale od druhé půlky se film brilantně stáčí jiným směrem, aby pak ke konci gradoval jako správná kriminálka.Denzel Washington je zde perfektní jako nikdy předtím. ()

ethos

Musim povedat ze ked som to zahliadol medzi 200 naj mal som pocit ze je to len take pociatocne nadsenie a ze to nebude az take super ale mylil som sa. Bolo to priamo dokonale. Ani neviem co k tomu viac povedat. Proste super. ()

vincent

Perfektne zahrane, pekne stylizovana, dobre natoceny priemerny pribeh, ktory je ako oloveny Zepplelin a taha film dolu. Nudil som sa i napriek tomu, ze som obsadeniu nemal vobec co vycitat. Washington a Crowe vyborni, no aj tak ma nakoniec zaujalo obsadenie vedlajsich roli ako napriklad Josha "Dr. Block" Brolina, ktoreho si v poslednom casom vidavam stale castejsie (a rad), ci taky RZA s afrom na hlave. Perfektna kamera navodzujuca atmosferu 70tych rokov. Hudba bola pravdepodobne tiez dobra ale pravdupovediac vobec som ju nevnimal (niekto tvrdi, ze to je znakom dobreho sountracku). Vsetko pekne uplacane, no problem je ten ze Scott z toho uplacal prilis roztahanu placku, bez poriadnej akcie, ci zapamatatelnej sceny. Poznate to z detstva, ked ste dostali ako darcek plastelinu, ktora je pekna farebna, no ked ste ju zmiesali, po case vam ostala, len sediva hmota. Skoda, tesil som sa. ()

Luksa

Líbilo se mi to, ale napodruhé vidět nemusím, žádná emocionální odezva nebo zapamatováníhodná scéna, nic co bych si mohl za týden vzpomenout. Vychvalovaný "must see" film, jež je důkazem, že kriminální žánr mně holt krom několika málo vyjímek příliš neoslovuje. ()

ZkuKol

Perfektní film, perfektní kamera, scénář, režie, herecké výkony. Perfektní atmosféra perfektně doplněná dobovou hudbou. Perfektní životní osudy, perfektní závěr, perfektní bezchybnost v perfektní stopáži perfektního tempa. Je to prostě příliš perfektní. Trochu více osobitosti, méně odtažitosti nebo rutiny a bylo by to dokonalé, sorry Ridley... ()

Hortenzia

teda,už dlho sa mi nestalo,aby som nebola schopná dopozerať rozpozeraný film kvôli číročistej nude...po zhliadnutí zvyšnej trištvrte hodiny pridávam tretiu hviezdičku, aj keď nebyť neustáleho omieľania toho,že to bolo natočené podľa skutočnej udalosti,tak by som to považovala len za ďalší klišéovitý americký gangsterský film akých sme už videli milión ()

ArdathBay

Nenápadnost, to je to oč tu běží. Zjizvená tvář a Mafiáni neohroženi. Do dokonalosti chyběla nějaká výraznější scéna, kterou bych si zapamatoval. A nevím Denzel mi do role Lucase nějak neseděl. Zbytek jsou jen samá pozitiva a sociální jistoty. Scott nabízí excelentní kriminální drama inspirované skutečnými událostmi a aby bylo vše dokonalé skutečný Lucas a Richie Robert byli u filmu jako konzultanti. S.E. edice je plnotučná nejen mléčnými žlázami černošek pracujících na výrobě stoprocentně čisté drogy. Jsem spokojen a "Departed" prohrálo na celé čáře a protože ode mě dostalo 3 hvězdy, musím jít minimálně o dvě nahoru i když dokonalý Americký gangster není. ()

sedm.1

Americký gangster je filmem,který nestaví na velkolepé akci,zběsilých scénách či přehnaně originálním ději.Americký gangster je filmem postaveným na chytrém scénáři,zručné réžii a skvělých hercích.Nebudu zde tvrdit,že jsem z tohoto snímku nějak úplně na větvi,že mě ohromil a tak podobně.Vlastně mě moc nezaujal a já osobně mu dávám takto vysoké hodnocení jen za ono zpracování ať už před,či za kamerou.Jde o snímek zajímavý,o snímek vážný a i dost drsný.Bohužel mi v něm ale chyběla atmosféra a celkově i nějaký duch filmu.Americký gangster na mě zapůsobil zručně odvyprávěným příběhem,ovšem naprosto bez života,chladně,bez emocí.Z mého pohledu zkrátka nejde o mimořádný snímek,nicméně o kvalitní určitě.Jen mě neoslovil tak jako ostatní. ()

ranp

Ridleymu Scottovi se zase jednou něco povedlo (pokolikáté už!). Výborný gangsterský film srovnatelný s takovými kousky jako Neúplatní nebo Casino a možná i s Kmotrem. Velmi přesvědčivě na mě působil jak Denzel Washington tak i Russell Crowe. Když se tak zamyslím, tenhle film mi vlastně docela připomíná Nelítostný souboj- sílou příběhu, hereckými výkony, délkou.. A Nelítostný souboj mám v top 10 takže co dodat? :-) ()

mohamedsfinger

Tak tahle nová stará dobrá gangsterka se mi velmi líbí, možná ještě více než Scorsesseho Departed (srovnávám filmy natočené ve stejné době). Crowe i Washnigton hrají perfektně, ale všichni vidí, že to celé stohí hlavně na Danzelovi, který si, myslím, roli užívá. A délka taky není problémem. Pro mě opět gangsterka za pět. ()

slovan1

Tak tohle mi přišlo zábavnější než do nebe vychvalovaný Kmotr. Vím, že tyhle 2 filmy nemůžu srovnávat ale píšu, co cítim. Příběh dvou rozdílnych lídí. Jeden se snaží dostat na kobylku druhému, který zatím z prodeje drog zaměstná celou svou rodinu. Rozdílné postavy, rozdílné charaktery ale nakonec se ukáže, že z nich můžou být "kámoši"... Děj, ikdyž velmi dlouhy, je od začátku nenudící a dobře se rozvijející. Oba dva hlavní hrdinoové jsou hollywoodem ostřílené hvězdy a i v Americkem gangsterovi ukazujou svou kvalitu. ()

Arius

Pre mňa bol Americký gangster comebackom Ridleyho Scotta k monumentálnej filmárine typu Gladiátor či Kráľovstvo nebeské. Bravúrne. ()

civrss

Skvělý mafiánský film. Úžasní Denzel Washington a Russell Crowe a navíc můj oblíbený Josh Brolin! Nádherná podívaná. Chvílemi si člověk řekne, že na ty staré dobré mafiánské filmy to nemá, ale podle je v některých momentech i předčí. Krásná ukázka amerického drogové podsvětí, jehož magnáta dostal do lochu obyčejný polda. Další ukázka Ridleyho dokonalosti. Jo a nesmím zapomenout na skvělou hudbu, ta dokreslovala atmosféru opravdu dokonale. ()

Maynard.

Ba ne... Oproti minulýmu skouknutí hvězdy ubírám. Stalo se to, čeho sem se "bál", což je, že spojení Ridley Scott a Russel Crowe se mi vzdaluje čím dál víc. O Scottovi si už dlouho dobu nemyslím, že patří mezi nejlepší rejži (nejlepší film Black Hawk Down) ty ostatní mi prostě nějak nepřirůstají k srdci. To samý Crowe, který podle mi výrazem připomíná monotónního Jeana Gabina. Nějak ho nemusím a to se potvrdilo i v tomto kousku. Americký Gangster má všechno, co by dobrý film měl mít, kvalitní obsazení, celkem slušnou atmosféru, docela povedenou hudbu. Ale na mě ne a ne udělat dojem. A to mám podobný filmy (gangsterský) hodně vysoko v oblíbenejch. Leč, tento kousek se s Godfather, Goodfellas, Departed a jim podobným vůbec nedá srovnávat. Ale jak říkám, sem značně ovliněn tím, že prostě neberu Ridleyho Scotta jako rejžu, který mi každým filmem vytře zrak. Tak se na mě snad uživatelé Kacirek_, Parez., HChinaski, EasyRide a další jeho fandové ze skal nebudou příliš hněvat :o) ()

Sdoom

No vzhledem k tomu, že jsem nedávno viděl Nelítostný souboj, nemohu se nevyhnout srovnání, protože ty filmy jsou si nápadně podobné. A ať se na to dívám z kteréhokoli pohledu, vítězí jasně Nelítostný souboj. Nemůžu si pomoct, ale Denzel Washington mi prostě do role černošského mafiánského kmotra prostě nesedí. Ne, že by to zahrál špatně, to určitě ne, ale mám ho tak nějak zafixovaného spíš na opačné straně zákona. K filmu v podstatě ani nelze mít nějaké větší výhrady, jedná se o skvělou filmařinu pod jistou taktovkou Ridleyho Scotta, ale chybí tam srdce, emoce, cokoli si pod tím člověk představí, prostě nedostal se mi pod kůži, proto "jen" ty 4 hvězdičky. Edit 5.6.2021: Film, který zraje jako víno. Spousta výhrad je pryč, Denzel je herecky skvělej a já už jsem dost na pomezí 4 až 5 hvězd. Tak asi příště. :-) (4k UHD blu-ray, orig.) ()

vitekpe

Natoceno pekne, ale nic noveho se clovek nedozvi, ani neuvidi.. P.S: zajimave je, ze jsem presvedcen, ze jsem tento film uz hodnotil i komentoval kdysi...ze by z csfd mizely komentare/hodnoceni...? ()

SG-1

"Blue Magic, dobrá značka. A stojím za ní já, já ji zaručuju. Oni to vědí, i když mě třeba neznají, ale ředitele kečupu Heinz taky nikdo nezná." -Frank Lucas- ()

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

18.12.2011

Plány studia Sony natočit celovečerní film na motivy akčního seriálu z 80. let The Equalizer nejsou žádnou novinkou. Prvním kandidátem na hlavní roli byl Russell Crowe, ale momentálně jej jeho… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz