Americký gangster

• Česko Americký gangster (viac)
USA / Veľká Británia, 2007, 157 min (Special Edition: 176 min, Alternatívna 151 min)

Réžia:

Ridley Scott

Predloha:

Mark Jacobson (kniha)

Scenár:

Steven Zaillian

Kamera:

Harris Savides

Denzel Washington, Russell Crowe, Chiwetel Ejiofor, Josh Brolin, Lymari Nadal, Ted Levine, Roger Guenveur Smith, John Hawkes, RZA, Yul Vazquez (viac)

Strhující příběh o vzestupu a pádu jednoho z nejmocnějších mužů newyorského podsvětí a o obyčejném poldovi, který ho dostal na kolena... Atmosféra prohrávané války ve Vietnamu na začátku sedmdesátých let dolehla na Ameriku jako těžká deka. Vojáci se z asijských bojišť vraceli buď v černých pytlích, nebo závislí na drogách a tuto "zálibu" lavinovitě šířili mezi veřejností. Byznysu s narkotiky se okamžitě chytily mafiánské klany, které pro klid na práci neváhaly masívně korumpovat celé policejní sbory. V tomto ozvduší se zrodí černá hvězda podsvětí Frank Lucas (Denzel Washington), která díky vlastní odvaze a inteligenci dokáže záhy zaplavit ulice New Yorku bezkonkurečně nejlepší a přitom nejlevnější drogou. Díky tomu se záhy vyšvihne na samotný vrchol zdejších mafiánských struktur, odkud s bohorovným klidem řídí své impérium a pomocí finančních injekcí i nečinnost zdejších policistů. Detektiv Richie Roberts (Russell Crowe) je mezi nimi bílou vránou a především díky své pověsti dostane za úkol sestavit protikorupční tým, který zavedené pořádky změní. Jako prvního si vezmou na mušku distributora mimořádně dobrého materiálu za mimořádně nízkou cenu. Smyčka se pomalu stahuje a blíží se den, kdy tyhle dvě individuality stanou tváří v tvář. Z té konfrontace může vyjít jako vítěz jenom jeden. Nebo ne? Skutečný Frank Lucas patří mezi nejvíce fascinující zločince americké historie. (oficiálny text distribútora)

Blaogranas

První půlka filmu byla jenom takový zdlouhavý rozjezd a vůbec jsem z toho neměl dobrej pocit. Ovšem ta druhá a především závěr byla výborná. Ridley Scott předvedl opravdu skvělou režisérskou práci a o výkonech Denzela a Russella netřeba hovořit. Film je nabytý atmosférou, napětím, a to vše je podtrženo lehce dekadentní hudbou, která prostě nemá chybu. ()

piotro

Tak tento film nemá takmer žiadnu chybu. Myslím, že sa stane novým etalónom pre hodnotenie nových gangsteriek. Jedine som nepochopil, preco si na konci nedali trochu namahy, aby herci vyzerali o tych 15 rokov starsi. 92% ()

fog

Tak na tuhle vecicku jsem si delal cas nekolik dni, jelikoz jsem si ji chtel uzit a uz od zacatku jsem tusil, ze to bude stat za to. Pouziju "golfistovu" myslenku, kde rika, ze nebudem srovnavat s "Kmotry", ale postavime American gangster na jejich uroven, protoze presne tohle ma napadlo uz behem filmu. Luxusni zpracovani, vyborni D.W. i R.C. a zivelnost filmu, u ktereho jsem se i pres jeho 2,5 hodinovou stopaz celou dobu vytecne bavil. Vrele doporucuji! ()

Torgal

Dokážem pochopiť ľudí čo tomuto filmu dávajú maximálne hodnotenia, ale mne dokonalá filmová stránka na maximum nestačí. Film ma musí "dostať" a to sa Gangsterovi nepodarilo. Uznávam jeho kvality, ale tematicky mi nepríliš vyhovuje. A v prvej polhodine sa tak striedajú scény, že ani neviem kto je kto a o čo mu ide. Celkovo ale veľmi dobré filmárske remeslo, ktoré sa každou minútou zlepšuje (až na trochu pretiahnutý koniec). V každom prípade je to jeden z filmov, ktoré nemusím vidieť opakovane. 8/10 ()

bif

Naprosto fenomenální, tohle je opravdu ta nejlepší gangsterka za posledních 20 let! Ridley Scott je zkušený frajer, který opravdu překonal všechny současné chyby filmu o gangsterech a stvořil dokonalé dílo dokonce lepší než Road to Perdition Sama Mendese což jsem opravdu nečekal a tleskám! ()

Nšoči

A máme tady další skvělou gangsterku, která se vyrovná kultovnímu Kmotrovi či Mafiánům. Ridley Scott opět vsadil na Russella Crowea a k němu si vybral skvělého Denzela Washingtona a musím říct, že jim to teda pěkně spolu šlape. Dlouhou stopáž jsem vůbec nevnímala a snímek jsem si vychutnala od začátku až do konce. 91 % ()

Ronyk7

Od Ridleyho bych čekal víc. Je to zbytečně nadlouhané s blbými kecy, ale je to logické poněvadž Russell a Denzel nic jinýho neumí. 22.12.2008 ()

chaotic

Jak to dopadá, když člověk od filmu něco očekává? Že je zklamán, v horším případě unuděn. Přestože žánr je má krevní skupina, tento počin nikoliv. ()

Skleni

Kto nevidel nevie čo je to zločin a podnikanie:-D. Mne sa páči najmä reálne vyobrazenie doby a jej zvyky čo je na Rydley-ho nezvyk! Po technickej stránke nemám čo filmu vytknúť a ani po hereckej. Russel je proste tvrďas a problémami(tak mi pripadá) a Danzel je v roli mafiána gentlemana ohromujúci. Chválim najmä precíznosť prostredia kulís a komparz! Fakt som uveril, že sa to v tej dobe natáčalo. A čo je neuveriteľné, je že vo filme nezaznie vyprávač ako taký a ani žiadne dlhé kecy či múdre reči ktoré sa proste do takéhoto filmu nehodia no zato sú častým úkazom v modernej kinematografii. 92% ()

Kaučuk03

Ačkoliv nejsem nějaký velký příznivec mafiánských filmů, musí uznat, i když tomu moc nerozumím, že tenhle snímek se fakt povedl. Člověk by řekl, že už asi někdo těžko naváže na éru Kmotrů a Mafiánů, ale ejhle, ono to jde. Před tímhle snímkem musí člověk prostě smeknout. ()

Ziggy Zagg

Jedna z nejlepších gangsterek co jsem kdy viděl. Dvě a půl hodiny poctivé filmařiny vyšperkované skvělými hereckými výkony nejen obou hlavních představitelů. I Josh Brolin jako zkorumpovaný polda, nebo John Hawkes jako kolega z protidrogového byli velmi uvěřitelní. Masky a kostýmy vás přesvědčí, že jste se ocitli opravdu na přelomu 70. let. ()

Jeand´Boa

Poctivě vytvořený filmeček, ve kterém si skvěle sekundují oba hlavní hrdinové, ačkoliv dějově stojí každý na jiné straně bariéry...Ridley opět potvrdil, že umí za věc pořádně vzít, že je to pan filmař... ()

asfalt

Ozaj neviem... Všetko to vyzeralo pekne, no od úvodu až do konca som sa nudil a to filmy takéhoto žánru sledujem rád. Netuším kde je chyba, aj preto s hodnotením ešte počkám a pozriem si to minimálne ešte raz. Po ďalšej projekcii udeľujem nasledovné hodnotenie. Ten film je v podstate dokonalý. Všetko je presne tak ako má byť a táto devíza je zároveň aj mojim dôvodom, prečo nedávam plné hodnotenie. Totižto na úkor tejto dokonalosti Scott akoby zabudol na seba samého. V tejto snímke som ho totižto akosi necítil, len som sledoval obrázky, ktoré síce boli úžasne no bez duše. ()

Pesosek

Po delší době jedna z vydařených „gangsterek“. I když nejsem zrovna fanda tohoto filmového žánru, tak musím uznat, že Ridley Scott vytvořil skvostné dílo, jež se mi opravdu zamlouvá. ()

Mashak

Přiznám se, že po prvním promítání, tenhle film nebyl žádný můj "favorit". Ale postupem času jsem zjišťoval, že mi stále vrtá v hlavě. A tak jsem si ho pustil znovu a znovu. A najednou jsem zjistil, že při jeho sledování ani nedýchám. Mistrovské dílo včele s Washingtonem a Russellem! ()

Al44...

Velmi propracovaný film, kde se vše točí kolem drog. Celé je to pojato jako souboj na dálku mezi dvěma hlavními postavami - protidrogovým detektivem (Russell Crowe) a drogovým bossem (Denzel Washington). Celý film je ale značně zdlouhavý a obsahuje jen minimum opravdu vyhrocených nebo akčnějších scén (hodně se tu hlavně kecá). Příběh je předvídatelný a úplný konec je jeden krásný happy end. Dle mého je to kvalitní, ale značně nadhodnocený film. ()

Stíba

Pozvolna se rozbíhající drama z drogového podsvětí nabere postupem času takovou sílu, že je až neuvěřitelné, že ji tak dlouho dokáže udržet na extrémně vysoké úrovni. Scott úřaduje na plné čáře a perfektně diriguje celý film od začátku až do posledního záběru. Tak skvělá režie, kteráse tolik vyjímá se vidí opravdu málokdy. No a Danzel Washington, který tu pro mě zastínil i mého velkého oblíbence Crowea, to je další z kapitol sama o sobě. Americký gangster je filmem, který se může hrdě postavit mezi gansterko-mafiánské klenoty. Je zcestné ho srovnávat s Kmotrem, Zjizvenou tváří nebo Tenkrát v Americe. Je to zkrátka jiný o něco novodobější hodně povedený bratříček. ()

kabel

Možná jsem čekal víc než jsem měl. Možná jsem se nechal unést hodnocením, každopádně něco mi na filmu stále nesedělo. Ať si říká kdo chce co chce, Já zůstanu u pravé "Italské klasiky". ()

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

18.12.2011

Plány studia Sony natočit celovečerní film na motivy akčního seriálu z 80. let The Equalizer nejsou žádnou novinkou. Prvním kandidátem na hlavní roli byl Russell Crowe, ale momentálně jej jeho… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz