Americký gangster

• Česko Americký gangster (viac)
USA / Veľká Británia, 2007, 157 min (Special Edition: 176 min, Alternatívna 151 min)

Réžia:

Ridley Scott

Predloha:

Mark Jacobson (kniha)

Scenár:

Steven Zaillian

Kamera:

Harris Savides

Denzel Washington, Russell Crowe, Chiwetel Ejiofor, Josh Brolin, Lymari Nadal, Ted Levine, Roger Guenveur Smith, John Hawkes, RZA, Yul Vazquez (viac)

Strhující příběh o vzestupu a pádu jednoho z nejmocnějších mužů newyorského podsvětí a o obyčejném poldovi, který ho dostal na kolena... Atmosféra prohrávané války ve Vietnamu na začátku sedmdesátých let dolehla na Ameriku jako těžká deka. Vojáci se z asijských bojišť vraceli buď v černých pytlích, nebo závislí na drogách a tuto "zálibu" lavinovitě šířili mezi veřejností. Byznysu s narkotiky se okamžitě chytily mafiánské klany, které pro klid na práci neváhaly masívně korumpovat celé policejní sbory. V tomto ozvduší se zrodí černá hvězda podsvětí Frank Lucas (Denzel Washington), která díky vlastní odvaze a inteligenci dokáže záhy zaplavit ulice New Yorku bezkonkurečně nejlepší a přitom nejlevnější drogou. Díky tomu se záhy vyšvihne na samotný vrchol zdejších mafiánských struktur, odkud s bohorovným klidem řídí své impérium a pomocí finančních injekcí i nečinnost zdejších policistů. Detektiv Richie Roberts (Russell Crowe) je mezi nimi bílou vránou a především díky své pověsti dostane za úkol sestavit protikorupční tým, který zavedené pořádky změní. Jako prvního si vezmou na mušku distributora mimořádně dobrého materiálu za mimořádně nízkou cenu. Smyčka se pomalu stahuje a blíží se den, kdy tyhle dvě individuality stanou tváří v tvář. Z té konfrontace může vyjít jako vítěz jenom jeden. Nebo ne? Skutečný Frank Lucas patří mezi nejvíce fascinující zločince americké historie. (oficiálny text distribútora)

feefoo

Pokiaľ by bol názov úmerný kvalite filmu bol by Americký gangster pravdepodobne najhorší snímok histórie. LENŽE...Tento film má 158 minút a každá z nich má niečo do seba. Možno to je práve tradičnou obyčajnosťou amerických filmov, alebo tým, že sa v tomto filme nenachádza jediná scéna, ktorá by vám výraznejšia utkvela v pamäti. Všetko je rovnocenné a má ohromný spád. To znamená, že dva a pol hodiny síce neubehne ako voda, ale nemáte ani dôvod nudiť sa. Herecky si Denzel Washington ukradol celý film pre seba. Dobre bol načrtnutý Lucasov a Robertsov svet, ktorý mal toho veľa spoločné, aj keď vlastne stáli na opačnej strane zákona. ()

mouzi

Vyborny snimek, ale stejne jako v jinych mi dost vadi, kdyz v kazdem strihu "ten s brokovnici" nabiji, i kdyz mezitim nevystrelil, krom toho pocet nabiti neodpovida poctu naboju v zasobniku, takze chybi nejen vystrely, ale i doplnovani streliva. Pro nekoho mozna blbost, pro me dost okaty a hlavne zbytecny nesmysl. Kazdopadne v kontextu celeho deje malichernost, cili plny pocet i po 3 zhlednutich. THUMBS UP! ()

gu-staff

Film pěkněj, ale do pěti mu něco chybělo. Nedokázal mně dostat, vtáhnout. Občas mi přišel zdlouhavej, jakoby se zasekl řetěz, a pak se zase rozjel. K Washingtonovi není co dodat, stejně tak ke Croweovi, ale ať se snažím, jak se snažím, i když nesrovnávám s jinými gangsterkami, geniální to není, jenom profi práce od Scotta. Jsou to lepší 4*, ale na 5 nemá. ()

Groower

Jedním slovem "Vynikající". Příběh skvěle graduje,perfektní výkony hlavních postav. Něco takového jsem už dlouho potřeboval!! ()

kachnacekk

Zajímavý film co se námětu týče, dobré obsazení rolí, to že je to podle pravdivého příběhu to jen posiluje. Příjemně strávených 156minut v kině..ale právě to je ten kámen úrazu, začátek se pomalu příjemně rozjíždí a prostředek se nepříjemně vleče... Ale styl jakým je to natočeno se mi líbí, atmosféře věřím a občas člověk neví jestli víc fandí mafiánům a nebo chudákovi čestnýmu poldovi.. ()

Orgic

Když vidím tady ty nadšené ohlasy tak je mi to trochu divné, ale na tomhle kousku jsem nenašel nic výjimečného. Nemuůžu si pomoct, ale na klasiky žánru Donnieho Brasca, Carlitovu cestu nebo nedej bože Kmotra to prostě nemá. Dvě a půl hodiny celkem solidní filmařiny ale nic víc. Děj je až na závěrečnou část zbytečně utahaný, nemá spád a místama silně zavání nudou. Aspoň že herci jsou nadprůměrní, jinak by to u mě těžko dostalo víc než 2*. ()

cypher

Takže si to sečtěme, jako peníze z drog: Ridley Scott, Steve Zaillian, Denzel Washington, Russel Crowe, jeden z prvních mafiánských filmů, co jsem kdy viděl a jako bonus mrazivý pocit, že je to natočeno podle skutečnosti. Ze začátku jsem myslel, že mi zdlouhavost a pomalost vyprávění přinese spánek, ale naopak. Jen mi ke konci trošku zarazilo, jak moc se tento snímek podobá filmu Chyť mě, když to dokážeš. Každopádně mě Americký Gangster dostal a brzo se k němu vrátím. ()

Mistle_

Trochu nezvyk vidět Denzela Washingtona v záporné roli a ještě k tomu několikrát rozzuřeně zvyšujícího hlas. Nicméně – co dodat ke slovu vynikající, byť i tohle označení zdaleka nedostačuje k vystižení novinky Ridleyho Scotta. Opravdu typický americký film: režie, scénář i kamera. Nicméně nenechá vás se nadechnout až do samého konce, nutí vás přemýšlet o tom, jak je důležité chovat se za jakékoliv situace čestně a gentlemansky (i když právě proháníte kulku hlavou parťáka, který vás podrazil), nutí vás přemýšlet o tom, co je v nás lidech hluboce zakořeněno a jak dokáží dva muži stojící proti sobě nakonec táhnout za jeden provaz, když je to pro dobrou věc. V tomto případě ani deset hvězd nestačí. P.S.: Všimli jste si amerického rappera Commona v roli jednoho z bratří Franka Lucase ? :o) ()

frolo

Jeden z najlepších filmov ktoré som v poslednej dobe videl a možno aj jeden z najlepších filmov, ktoré som doteraz videl. Denzel Washington ktorý v poslednej dobe začal stvárňovať skutočné postavy zo skutočného života v spojení Russella Crowa pod taktovkou Ridleyho Scotta podáva fakty o pašovaní drog počas vietnamskej vojny presvedčivo, svižne a realisticky. Poslednú hodinu filmu som ani nedýchal a vyvrcholenie filmu ma takmer zaskocilo a prekvapilo ale v tom najpozitivnejsom svetle. Čo ma mrzí najviac je asi nezískanie ani jedného ocenenia v podaní americkej filmovej asociácie ktorá sa z roka na rok stáva konzervatívnejšou a stavia na istotu. ()

Nique

Možná jsem čekala něco jiného, možná jsem čekala další Skrytou identitu a možná právě to bylo špatně. Netvrdím, že film by byl vyloženě nezáživný, ale prostě mě nedokázal vtáhnout do děje nebo přimět k tomu, abych některé z hlavních postav fandila nebo se o ni třeba bála. Nakonec mi bylo i jedno, kdo z těch dvou "vyhraje". Ale jak jsem už napsala, taková hrůza to zas nebyla, prostě normální obyčejný film. ()

lizardking

Příběh muže, kterému se splnil jeho americký sen. Člověka, který se z malých poměrů dokázal dostat k stamiliónovému majetku. Černošského Henryho Forda (nám by byl srozumitelnější příměr k Tomáši Baťovi), který se dokázal díky vlastní píli a vytrvalosti stát úspěšným podnikatelem v době, kdy mezi černými bylo jen velmi málo skutečně úspěšných podnikatelů, kdy bílí mezi sebe černého hned tak nepustili, a když, tak v podřízené pozici. Díky své vizi a schopnosti kráčet za svým americkým snem dokázal vytvořit a zavést na trh novou značku, která se stala symbolem kombinace mimořádně vysoké kvality a mimořádně nízké ceny. Je to film o černochovi, který dokázal pokořit bílé a vládnout jim. Je to film o jednom úspěšném podnikatelském záměru. Je to film o americkém snu a jeho naplnění. Americký sen je samozřejmě lež. Je to pohádka. Chce-li člověk v Americe patřit mezi opravdu bohaté, musí se bohatý narodit. Kdysi, v 19. století to tak nebylo a tehdy se zrodil mýtus amerického snu,ale nyní jsou již celé USA civilizací obdělány, všechny nicky obsazeny a karty rozdány. Člověk žije a umírá ve společenské a ekonomické vrstvě, do níž se narodil. Existuje však odvětví ekonomiky, kde to ještě neplatí, nebo aspoň to neplatilo v době Franka Lucase, kde je, nebo tehdy ještě bylo možné,skutečně zbohatnout a posunout se nahoru o mnoho příček ve společenském žebříčku. Tím odvětvím je organizovaný zločin. Hrdina filmu podniká v oblasti distribuce drog. Je vzorem dobrého podnikatele, rozvážného a zodpovědného muže,férového člověka, skutečného gentlemana, dobrého syna a manžela, je také dobrým bratrem svým bratrům, pro něž je vzorem a jakýmsi otcem. Tvrdý a nemilosrdný je pouze ke svým konkurentům a těm, kdo ho podrazí. Zajímavé je, jak dosahuje snižování nákladů, jak dokáže budovat značku, jak rozumí intuitivně marketingu, jak hlídá kvalitu a dokáže úspěšně bojovat proti případné nepoctivosti personálu (nahé operátorky). Policista představovaný Russelem Crowem proti němu vypadá tak trochu jako nesympatický trouba, skoro ztroskotanec,který vrší neúspěchy v osobním životě a v práci se díky své poctivosti stane vyvrhelem, možná dokonce má ta jeho poctivost i podíl na smrti jeho parťáka a kámoše. No, jako výchovný film, bych to dětem nepustil. Je to oslava zločinu, o tom žádná. Filmů, které gangstery glorifikují, je mnoho a ještě jich mnoho bude. Zločinci imponují, jsou sexy. Navíc samozřejmě gangsteři nelegálně vydělané peníze investují do legálního bussinesu( např. do filmového průmyslu) a zřejmě i do marketingu a PR. Ale podstatné není, kdo byl nebo nebyl mezi investory do filmu ani kolik je v něm product placementu a PR,ale jaký ten film je. A tohle je opravdu kvalitní film i díky skvělému Denzelu Washingtonovi v hlavní roli. Trochu mám výhrady k možná až moc pomalému rozjezdu. Váhal jsem mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami. Myslím, že film zaslouží tak čtyři a půl. Dal jsem nakonec čtyři, protože myslím, že Kmotr na podobné téma byl přece jen o chloupek lepší. ()

mseet

Vynikající mafiánský epos, v němž exceluje především Denzel Washington. Jeho Frank Lucas je bezkonkurenční. Přistihl jsem se, že mu chvílemi držím palce. Jeho postava je vůbec vykreslena rozporuplně, nejde o klasického záporáka, závěr vyznívá dokonce jaksi smířlivě. Kompozice filmu je také zajímavá, obě hlavní postavy se setkávají tváří v tvář až půl hodiny před koncem. Mimochodem scéna před kostelem je skvostná, přál jsem si, ať nikdy neskončí... Příběh je také důmyslně doplněn autentickými dobovými záběry, odehrává se na pozadí známých historických událostí. Připojuji se k některým dalším komentářům a smekám před Ridley Scottem. A vřele doporučuji! ()

brasek

Veľká nuda, bez myšlienky a atmosféry, bez niečoho čo by ma vtiahlo do deja... absolútne sa to ani nechytá na filmy rovnakého žánru! Veľmi preceňovaný film! ()

E.T.Martin

Mám pro Ridleyho Scotta slabost. Natočil pár mých hodně oblíbených filmů a dalších pár, na které se aspoň dobře dívalo. Ale přiznávám, nic extra už jsem od něj v poslední době nečekal. A on to přece dokázal. American Gangster je skvělý snímek, něčím mi připomněl můj oblíbený Traffic: nadvláda gangů. Retro atmosféra, nejednoznačné postavy, skvělí herci v hlavních i vedlejších rolích a pomalu kaleidoskopicky se skládající příběh, kdy s napětím sledujete, jak to skončí, i když výsledek vlastně předem tušíte. Škoda, že takových filmů k nám chodí do kin jen pár do roka. ()

Bugiii

Tento film asi není pro mě. Nějak jsem se zapletla do všech těch vztahů a mafiánských gangů...chválím skvělou kameru i herce, ale bohužel...moc dlouhé a (podle mě) složité. ()

aannemer

Lepší průměr. Bylo to zbytečně dlouhé. Celkové vysoké hodnocení nechápu, řekl bych, že bych našel mnohem víc lepších filmů, než 97. Tohle se nemůže stát klasikou. Kmotr je jen jeden, Mafiáni také a Čest rodiny Pritziů jakbysmet. ()

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

18.12.2011

Plány studia Sony natočit celovečerní film na motivy akčního seriálu z 80. let The Equalizer nejsou žádnou novinkou. Prvním kandidátem na hlavní roli byl Russell Crowe, ale momentálně jej jeho… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz