Temný rytier

• Česko Temný rytíř (viac)
USA / Veľká Británia, 2008, 152 min (Alternatívna 146 min)

Predloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Michael Caine, Maggie Gyllenhaal, Gary Oldman, Morgan Freeman, Cillian Murphy, Eric Roberts, Ritchie Coster (viac)

Mestečko Gotham City, kedysi raj zločincov, sa pomaly spamätáva z najhoršieho a začína rozkvitať, predovšetkým vďaka pomoci maskovaného netopierieho hrdinu Batmana a jeho občianskeho alter ega multimilionára Brucea Waynea (Christian Bale). Povestnou novou metlou, ktorá dobre metie, sa ukáže byť aj nový štátny žalobca Harvey Dent (Aaron Eckhart), ktorému sa zas a znova darí výrazne oslabovať svet organizovaného zločinu a vďaka ktorému sa čoraz viac mafiánov ocitá na nedobrovoľnom odpočinku - za mrežami. Harvey bojuje proti kriminalite, korupcii - a zároveň veľmi intenzívne i o priazeň Bruceovej priateľky Rachel Dawesovej (Maggie Gyllenhaal). Hoci sa možno na prvý i druhý pohľad zdá, že rezervovaný a samotársky Bruce je nad vecou a nejako výraznejšie mu to žily netrhá, v skutočnosti je všetko trochu inak... Odstup si totiž drží cielene! Tak či onak, všetko je razom nepodstatné, keď sa na scéne ako blesk z jasného neba objaví nová desivá hrozba, s ktorou nik nepočítal – šialený nekorunovaný kráľ zločincov Joker (Heath Ledger), ktorý mesto uvrhne do nového, dosiaľ nepoznaného chaosu a ktorý prinúti temného rytiera Batmana siahnuť až na dno svojich možností a temer prekročiť už skoro neexistujúcu hranicu medzi Dobrom a Zlom... (oficiálny text distribútora)

longercz

Když jsem poprvé slyšel, že v Batman začíná nebude mít Bruce Wayne ani žádné další postavy nadlidské schopnosti, byl jsem trochu zklamaný, asi jsem si Batmana jako 'obyčejného' člověka nedokázal představit. Celý tenhle realistický přístup se mi opravdu líbil a u Temného rytíře to bylo stejný. Tak jako i u ostatních Nolanových filmů jsem i tenhle na poprvé nedocenil, asi jednoduše proto, že všechny roviny filmu nejde na první pokus zaznamenat a správně pochopit. Už na podruhé byl ale TDK ještě o třídu lepší a 90% si plně zaslouží, a to díky Temnému rytíři, ale hlavně kvůli té nejlepší záporné postavě v dějinách filmu, Jokerovi, který v podání Heathe Ledgera podle mě zastínil všechny a všechno ostatní mimo jiné v celé sérii. Těžko hledat něco jako nejlepší herecký výkon všech dob, ale pro mě tady Heath zastiňuje i třeba Toma Hankse ve Forestovi a cokoliv dalšího v dějinách filmu. To co se herci stalo po natáčení to celé jenom umocňuje. ()

Porp

Vynikajúca dráma, vynikajúca detektívka, vynikajúci thriller, vynikajúca lovestory ... niet hádam filmu, v ktorom by si každý našiel to svoje a pri tom to ako celok tak fantasticky fungovalo. Vždy, keď sa objaví nejaká adaptácia komiksu na filmovom plátne, tŕpnem, čo z toho zase vzíde. Nie vždy to, čo je dobré na papiery, je dobré aj v hraných scénach. Po dlhej dobe prišlo konečne spracovanie komiksu, ktoré dokázalo zatočiť s nelogizmami kreslenej predlohy. Jediný pre mňa chybný prvok bol Christian Bale ako Batman, čakal som niekoho menej fešáckeho, snáď taký Gerard Butler by bol dobrý. ()

NormadSoul

Pokračování Batmana od restartu je velmi skvělé, scénář Jonathan a Christopher Nolanovi nemá chybu. Skvěle promyšlený děj, chaos, násilí. Nolan přesně popsal batmana, jako nehrdinu, ale jako obyčejného člověka, který má svůj životní příběh a svoje chyby. Heather Ledger v podání Jokera přímo exceloval. Výborné grimasy, nápady. Christian Bale v roli Batmana také exceloval. Příběh je velmi temný, realistický. Prostě zážitek. ()

radek512

Před shlédnutím filmu jsem by dost skeptický, přeci jenom starý batman byl jeden z mých oblíbených dětských filmů. Po shlédnutí nejsem zklamaný, nemůžu ale ani říct, že bych byl nadšený. Ze začátku to vypadalo celkem nadějně s časem ovšem začal příběh pointu a rozhovory o dobru a zlu byly dost zmatené. Tento film mě moc neohromil, ale nemůžu říct, že by to bylo prznění starého tématu, díky Ledgerovu ztvárnění Jokera to nakonec jsou 4 hvězdičky. ()

Pesosek

Jednoznačně nejlepší film ze série snímků o netopýřím muži, kterých nejsem zrovna fanda. Všechno vyšperkované na jedničku. Navíc Heath Ledger ve své životní roli. Je to hodně dobrý film, i když místy trochu klišé. Asi jen díky mým antipatiím k Batmanovi obecně, dávám „jen“ 4 hvězdičky. ()

Wopat

Když jsem myslel, že Batman začíná rozsekal původní Batmanovy filmy na kousíčky, tak je to chabý odvar toho, co s nimi udělal Temný rytíř. Pořádný chaos a více akce. To vše doprovázeno jedním z největších hereckých koncertů, jaké jsem kdy viděl. Samozřejmě v podání Jokera. ()

jurca

Jednoznačně nejlepší netopýři. Výkon Heath Ledgera je vyjímečný. Ten, jehož tento film neoslovil, by měl vyhledat lékařskou pomoc, protože jízda takového kalibru tady dlouho nebyla. 100%! ()

cerbygerby

Tak vzhledem k tolika dřívějších batmanům, jsem si říkal co by tady mohlo být nového vymyšleno a jestli do toho mám vůbec jít.. a jsem rád že i kvůli zdejšímu hodnocení jsem si tenhle film pustil a musím říct že jsem se dost bavil a ty dvě hodiny mi utekly jako voda... ()

Castielo

Rozhodně nejlepší batmanovka, která byla natočena. Nic nemůžu vytknout, vše fungovalo jak mělo. Za každým rohem číhal nový nápad(trajekt, klauni jako rukojmí apod.). Příběh byl na úrovni a někdy i k zamyšlení. Vše podstatné bylo napsáno v předchozích komentářích. Pro mě hodně silné 4* ()

panAnderson

Strhujcí, úžasné, bezchybné! Pro mě osobně nejlepší film všech dob! ... Nejvíc se mi líbí Jokerův trik, jak nechává zmizet tužku, a také ta jeho zelená vesta. ()

the_bitch

Celkom určite veľkodielo Christophera Nolana. Dokonalá skaza v podobe zlomyseľného Jokera. Vynikajúce herecké obsadenie, a samozrejme herecké výkony. Skvelý príbeh, skvelé efekty, skvelý soundtrack. Jednoducho nemám čo dodať, asi len toľko že k tomuto filmu sa určite veľmi rád vrátim. Dokonalý filmový zážitok za 5* ()

vsacanek

Jak vytvořil Burton svým jedinečným stylem výbornou adaptaci comicsu, Nolan natočil celistvé psychologické drama z reálného světa, do kterého jen vsadil nám známé comiscové postavy. Velmi chytrý scénář bez typických hollywoodských klišé, ve kterém je divák stále o krok pozadu a dějové zvraty jej jednoduše velmi překvapí. Člověk může ve filmu najít množství asociací, Biblí počínaje (Sodoma a Gomora) a útoky z 11. září konče (radost z pohledu na rozvrácenou západní civilizaci). Výtečně propracovaná psychologie hlavních hrdinů, mimo dokonale zvráceného Jokera i obrácení Harveyho Denta na stranu zla a vnitřní boj Batmana, který zde není neohrozitelným hrdinou, ale člověkem z masa a kostí. Jsem nadšen z toho, jak se geniálně střídaly akční sekvence s dialogovými částmi. Pro mě nejlepší scénou se stal Joker na policejní stanici. Výborná hudba Hanse Zimmera, i když mohla obsahovat víc proměn. Menší výhrady jsem měl občas k choreografii akčních scén - např. útok na výškovou budovu ke konci filmu byl dost nepřehledný. Na druhou stranu to ale jen umocnilo pocit absolutního chaosu a anarchie v Gotham City, mnohem intenzivnějšího než v první části Nolanovy trilogie. To Joker, který neplánuje, narozdíl od Maroneho mafie. Hlavní hrdinka citlivěji vybraná než v Batman begins (díky bohu, že měla Katie přehnané nároky), stále ale tomu cosi chybělo. Pro mě jeden z nejlepších - ne-li vůbec nejlepší film - poslední dekády, z jehož emocionální chladnosti (jak typické pro Nolana a já to na něm oceňuji) mě zaručeně běhá mráz po zádech i při dalších projekcích. Nezbývá než se těšit na třetí pokračování! ()

siloalampa

Táto razantne efektná Ftákovina si nadpriemerné hodnotenie určite zaslúži. Nie preto, že je neprevratná, nelogická, komerčná, detinská, hitová a diskutabilná, ale práve preto AKÁ JE. ()

Plechpetr

Po shlédnutí tohoto Nolanova Batmana jsem byl nucen vyměnit první příčku nejoblíbenějšího filmu. Byl to prostě nářez. Neskutečně mě bavilo koukat na Jokera v podobě Heatha. Nejlepší film, který jsem měl tu čest vidět. Pravá šílenost Heatha jakožto Jokera, neumím si představit nikoho, kdo by to zahrál alespon trošku dobře, a on to zvládnul nejlíp. Poklona! "Protože on není hrdina, je to mlčenlivý strážce a bdělí ochránce, Temný rytíř" ()

Haide

Obrovské dilema pro diváka. Musíte milovat jak chladného Batmana, tak úžasně šíleného Jokera. Heath Ledger doopravdy podal životní výkon. Vrchol Batmanovské ságy! ()

Batman se blíží k půlmiliardě

Batman se blíží k půlmiliardě

14.03.2022

Druhý týden v kinech a chválený komiksový snímek The Batman už se pomalu ale jistě blíží k půlmiliardě dolarů z celého světa. Film o druhém víkendu zaznamenal jen 42% propady, díky čemuž si v… (viac)

Nový Batman bude rekordně dlouhý

19.01.2022

Tvůrce Westworlu natočí pilot Falloutu

Tvůrce Westworlu natočí pilot Falloutu

09.01.2022

Jonathan Nolan, bratr slavnějšího Christophera Nolana a zároveň zkušený televizní veterán, jenž má na kontě věci typu Lovci zločinců nebo v titulku zmiňovaný Westworld a rovněž pomáhal psát scénáře k… (viac)