Temný rytier

• Česko Temný rytíř (viac)
USA / Veľká Británia, 2008, 152 min (Alternatívna 146 min)

Predloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Michael Caine, Maggie Gyllenhaal, Gary Oldman, Morgan Freeman, Cillian Murphy, Eric Roberts, Ritchie Coster (viac)

Mestečko Gotham City, kedysi raj zločincov, sa pomaly spamätáva z najhoršieho a začína rozkvitať, predovšetkým vďaka pomoci maskovaného netopierieho hrdinu Batmana a jeho občianskeho alter ega multimilionára Brucea Waynea (Christian Bale). Povestnou novou metlou, ktorá dobre metie, sa ukáže byť aj nový štátny žalobca Harvey Dent (Aaron Eckhart), ktorému sa zas a znova darí výrazne oslabovať svet organizovaného zločinu a vďaka ktorému sa čoraz viac mafiánov ocitá na nedobrovoľnom odpočinku - za mrežami. Harvey bojuje proti kriminalite, korupcii - a zároveň veľmi intenzívne i o priazeň Bruceovej priateľky Rachel Dawesovej (Maggie Gyllenhaal). Hoci sa možno na prvý i druhý pohľad zdá, že rezervovaný a samotársky Bruce je nad vecou a nejako výraznejšie mu to žily netrhá, v skutočnosti je všetko trochu inak... Odstup si totiž drží cielene! Tak či onak, všetko je razom nepodstatné, keď sa na scéne ako blesk z jasného neba objaví nová desivá hrozba, s ktorou nik nepočítal – šialený nekorunovaný kráľ zločincov Joker (Heath Ledger), ktorý mesto uvrhne do nového, dosiaľ nepoznaného chaosu a ktorý prinúti temného rytiera Batmana siahnuť až na dno svojich možností a temer prekročiť už skoro neexistujúcu hranicu medzi Dobrom a Zlom... (oficiálny text distribútora)

Natabar

Neoddiskutovatelně šmrncovní film a klenot akčního žánru - někomu k nelibosti, pro mě s úlevou jen občas připomenuvší, že jsme na komiksové půdě. - NICMÉNĚ: Opravdu si nemyslím, že by se jednalo o snímek přepisující filmovou historii. A co se týče obecně vychvalovaného výkonu Ledgera - 100% souhlasím a předpokládám, že jej Oscar nemine, ale... jakkoli je zde Ledger dokonalý, nevšimli jste si, jak je neoriginální? To, co na plátně předvedl, je (možná čirou náhodou) přesná kopie herectví Jacka Nicholsona. Schválně - pusťte si třeba SKRYTOU IDENTITU či OSVÍCENÍ - to funění, koulení očima, mimika, každá grimasa - a zjistíte, že to vše už tu bylo... ()

Kubaso

I když všechna ta prohlášení o nejlepším filmu všech dob pokládám spíš za davovou psychózu než cokoliv jiného, Temný rytíř opravdu něco do sebe má. Hlavně skvělý příběh s promyšleným scénářem, který je na hony vzdálen čemukoliv, co by člověk od komiksového filmu mohl očekávat. O Ledgerovi a jeho démonickém ztvárnění Jokera je zbytečné ztrácet slov - všechno už bylo řečeno. Jenže po shlédnutí filmu se na mě šklebí Joker, Harvey Dent i komisař Gordon, jen toho Batmana nikde nevidím a mám problém si vybavit alespoň jedinou scénu s ním. Není náhoda, že jeho jméno není v názvu filmu. Z Bruce Waynea se stal totiž namachrovaný kravaťák, co po nocích chrchlá moudra na všechny strany a jen tak mimochodem bojuje proti zločinu. A to všechno je míněno smrtelně vážně a ještě se to tváří tak realisticky, jak to jenom jde. Hlavní postava by měla držet příběh pohromadě, ale hůř uvěřitelného Batmana jsem ještě neviděl (a to počítám i Adama Westa z přitepleného seriálu z 60. let). Ne snad, že by to byla Baleova vina. Umístění komiksových postav do reálného prostředí se mi jeví jako natolik blbý nápad, až mám podezření, že v něm původně ani být neměly. I když by se mi tak Temný rytíř zamlouval daleko víc, pořád je to dost povedený film, ve kterém se alespoň zbytečně nemoralizuje, není jenom o akci a ani se v něm v jednom kuse nevzdává hold vlajce. V dnešní době to není málo, ale do nebes ho za to vynášet nebudu. ()

Danny F.

Po Batman začíná druhý nejzajímavější díl. Skvělá postava Jokera. Heath Ledger tuto postavu zahrál opravdu výborně (alespoň podle mě) klobouk dolů. Pro fanoušky tohoto žánru to je opravdová lahůdka. 95% ()

Brandon

Viděno podruhé a ne, nepřidám ani ždibet. Dvě popdrůměrné hvězdy. Únavně rozvleklé, po hodině a půl konec v nedohlednu. Závěr se pořád nastavuje jak krátká batkaťata. Myšák s křidélky tentokrát nudí a vůbec nebaví. Mmmmm, kdyby ho ze scénáře vyškrtli, snad bych ho ani nepostrádal. Zaskočil by za něj odvážný návladní. Vysmátej Joker, to je on, mého srdce šampión, Heath je jednoduše fenomenální. ()

Beatle

Ne, ne, ne a ještě jednou ne. Odmítam se nechat strhnout davem nadšení, když defacto není o co stát. Řekněme si to upřímně a pokusme se ignorovat fakt, že se Ledger zabil...co je na tom filmu tak zajímavého? Nic...děj není ničím překvapivý, ničím fascinující ani ničím dojemný. Bale stále zní jako po čtyřiceti cigaretách (já vím, že je to schválně, ale alespoň se mohl snažit znít trochu méně trapně), efekty nejsou ničím neobvyklé a z celkové dějové linky si pamatuju houby, protože jsem raději dělala z nudy manikúru svému expříteli, protože i to mi přišlo zábavnější. "A co Ledger, ten byl úžasný!" snaží se mne neustále přesvědčovat ostatní....prosím. Kdyby se ten chlap nezabil, pes by po něm neštěknul. To, co zahrál on by zahrál každý lepší herec typu Eddieho Nortona, Ewana McGregora apod. Je to stejné jako s Kaplickým...dokud byl naživu, byla jeho knihovna v zajmu tak tisíců lidí...no a po tom, co zemřel jsou jich statisíce! Jak se říká, "umělec se většinou dočká uznání až když je po smrti", ale tohle je vůči Ledgerovi krátkozraké a nefér...byl dobrým hercem, ale začít ho opěvovat až po tragické smrti, kterou si způsobil sám, je odporné....................tři hvězdičky jen za účast Garryho Oldmana a za to, že měl někdo kuráž to natočit. ()

Terzeus

The Dark Knight je reálnejšie, prekalkulovanejšie a inteligentnejšie dielo než Batman Begins. Posúva hranice realizmu komiksovej postavy oveľa ďalej vďaka kvalitnému scenáru a výbornej réžii. Dopomáha mu nezadržateľný a pevný drive držiaci od štartu až po emotívne mrazivý koniec, ktorý má veľa spoločného s dnešnou kultovosťou filmu. Rovnako k jeho legendárnosti prispel aj Zimmer v nezabudnuteľných tónoch ako aj každý herec prácou, ktorú do toho vložil, pričom niektorí do toho vložili ešte viac ako by človek očakával (R.I.P. Heath Ledger). Najcennejší je predovšetkým spomínaný reálny prístup, ktorým sa Batman od iných komiksových hrdinov odlišuje a jeho humanistický ráz k tematike superhrdinov (hoci Batman nie je tak úplne superhrdina). Nielen že sa vo filme dostávajú na svetlo silné myšlienky a vyhrotené, viacrozumerné postavy ale kulminujú v ustavične rastúcom napätí až do priam naturalistického klimaxu. 100% PS: zmena herečky postavy Rachel z Katie Holmes na Maggie Gyllenhaal ma nepotešila ale na druhej strane hrá Maggie rovnako dobre ako Katie. ()

sskrblik

Nejnovější Batman je určitě jedním z nejtemnějších dílů, dokonale se v něm zobrazuje nadvláda chaosu a bezmoci. Joker je ukázka zla a moci, jež si může dělat co se mu zlíbí. Po celou dobu filmu jsem se velice bavil a přemýšlel co příjde. A až když ho Batman na konci dostal, měl jsem klid v duši :-). Viděl jsem všechny díly série a atmosféra posledního kousku je téměř nepopsatelná. Naprostá paráda! ()

!Malak-11!

Tomuto snímku takřka nic nechybí: Námět, Scénář, Režie, Hudba, Herecké výkony. Prostě todle všechno to má, ale ale proč jsem dal jen dvě hvězdičky, film mě prostě vůbec nenutil se koukat, prostě mě i chvílemi nudil, ale to byla chyba nwm čeho páč plazma a blu-ray by mi měl snad dát ty nejlepší prožitky, zážitky, ale nedalo a včem je chyba to fkt nevím. Kdyby mě to uchvátilo tak bezproblému dávám 5 hvězdiček. Celkové hodnocení: 35% ()

darek kartac

Heath Ledger zahrál skvěle. O režii netřeba mluvit, NOLAN respekt. Vynikající SCI - FI film není co vytknou. Role Jokera je fantastická. Na Ledgerovi bylo vidět že už je psichicky mimo. Ve filmu psichopatické zabijáka zahrál neskutečně. ()

Andreas83

Jednoznačně nejlepší netopýří film který byl doposud natočen. Kde nehrát Heath Ledgera tak si rozhodně nestojí tak vysoko a tím myslím jeho herecký projev. Dějově to šlape jak má, skvělá hudba, dobrá práce! ()

MIGHTTREE

Vše potemnělo a zákonem byl on. Den byl kratší než noc a ruka zákona nestačí na super zloducha, který se vrátil z cesty do pekel. Zatáhněte žaluzie a vychutnejte si pravý megafilm.... Konec polívek z pytlíku je čas na pořádný vývar. ()

sochy.zirafka

Z nějakého důvodu má Nolan v poslední době schopnost mne svými filmy "ukřičet" k bezmeznému obdivu a navíc mi nezpůsobit výčitky. Batman, ač komiksový, je prostě neskutečná jízda po horské dráze s Jokerem za Vaší sedačkou. Ha ha ha ha ha Ha ha. !!! A ano, něco na tom Heathovi bude. Teda bylo. ()

Všivák

Filmy jako počátek nebo Temný rytíř od Christophera Nolana posunují úroveň kinematografie o stupeň výš. Už se moc těším na pokračování. ()

Batman se blíží k půlmiliardě

Batman se blíží k půlmiliardě

14.03.2022

Druhý týden v kinech a chválený komiksový snímek The Batman už se pomalu ale jistě blíží k půlmiliardě dolarů z celého světa. Film o druhém víkendu zaznamenal jen 42% propady, díky čemuž si v… (viac)

Nový Batman bude rekordně dlouhý

19.01.2022

Tvůrce Westworlu natočí pilot Falloutu

Tvůrce Westworlu natočí pilot Falloutu

09.01.2022

Jonathan Nolan, bratr slavnějšího Christophera Nolana a zároveň zkušený televizní veterán, jenž má na kontě věci typu Lovci zločinců nebo v titulku zmiňovaný Westworld a rovněž pomáhal psát scénáře k… (viac)