Paprika

• Japonsko Paprika (viac)

Vstupte do říše fantazie a představ, kde se realita a sny střetávají kaleidoskopickém světě čiré obrazové dokonalosti. Magický příběh se soustřeďuje na převratný přístroj, který vědcům umožňuje vstupovat do lidských snů. Když je přístroj ukraden, neohrožený detektiv a skvělá terapeutka spojují své síly, aby věc získali zpět – dřív než padne do rukou “snových teroristů.” Poutavý animovaný thriller natočil uznávaný režisér Satoshi Kon. (Bontonfilm)

Radiq

No tak tohle bylo fakt psycho, jak z Jedličkova ústavu. Vůbec nemůžu říct, že jsem to pochopil. Nikdy jsem nevěděl, co byla skutečnost a co byl sen. On asi celej film byl sen. Ten scénárista musel jet na nějakejch drogách, když to psal. A ten režisér musí být machr, že se pustil do vytváření takové ujetosti. Překvapivě mě oslovila taky použitá hudba. Tím, že jsem to nepobral, vznikla v mojí kritické oblasti velká mezera a tím pádem se mi to moc nelíbilo (jenom proto, že to je hlubokomyslné anime, nebudu nadhodnocovat) ()

Pája=)

Velmi podmanivý film ale jen těžko stravitelný. V konečném součtu jsou to hvězdičky tři. Asi jsem nebyl správně anime naladěn což mě docela to mrzí. ()

tomeek

Oproti Perfect Blue mnohem lepší animace! Barevnost, zamotaný příběh a vcelku sympatické charaktery. Začátek je sice mírně zmatený a trochu trvá, než se člověk zorientuje, ale jakmile se děj přehoupne přes 60. minutu, tak to teprve začíná být pořádný hukot. [Jediné mínus, ale to je skoro v každém anime, je dementní postavička malého staříka. Netuším, proč vypadá, jakoby měřil metr.] Skvělé nápady, cestování v billboardech, plakátech, tvrďáčtí číšníci, prolínání snu a reality. Šílená vizuální stránka! Bavilo mě to. A jak to bude dál? ()

SeanLSD

Výsledok môjho dnešného náhodného výberu ukázal, že PAPRIKA nie je iba maďarský kuchynský tv kanál, ale aj úžasné daliovské anime a mokrý sen surrealistov o budúcnosti umenia. Milujem to od prvého momentu a uvažujem nad tým, aké zvláštne je, že som tento film, absolútne bez znalosti toho, o čo sa jedná, vybral práve po dvoch týždňoch mučivej, bizarnej a nepochopiteľnej nespavosti po prvej noci, kedy som z rovnako nepochopiteľných príčin sladko a bez liekov spal a sníval... - o slávnostnom sprievode neobmedzovanom priestorom a časom, s ozvenami dávnych spomienok - a keď za môj dobrý spánok mohla určite do veľkej miery láska.. Hm. Jediné, čo mi na tom vadilo, že to bolo príliš krátke - chcel som toho ešte omnoho viac! Tak snáď keď znovu zavriem oči a ponorím sa do ríše, kde vedomiu vládne Morfeus. ()

Cedr

Už samotný námět vypovídá o tom, že tady by se Satoshi Kon mohl opravdu vyřádit. A taky že vyřádil. Opravdu poutavá jízda fantazií znalce jeho předešlé tvorby nepřekvapí, protože to se od tohoto režiséra jednoduše očekává už automaticky :) Film bohužel občas trochu má, podobně jako Millenium Actress a Tokyo Godfathers, tendenci trochu nudit a jako celek nezanechává takový dojem jako vynikající Perfect Blue nebo Paranoia Agent. Navíc bych to zas tak nepřeháněl s označením horor, protože i když jde místy o dost šílenou fantazii, tak na hororový feeling je to i ve vypjatých scénách poněkud... snově veselé :) I přes nepatrné nedostatky by film každý fanda anime měl vidět, protože Kon patří spolu s Miyazakim k těm nejlepším režisérům na poli anime tvorby. A pro ty anime závislotí nepostižené by Paprika mohla být zajímavý okénkem do tohoto mnohdy šíleného světa :) Jen je třeba si uvědomit, že ne každé anime je až takto fantazijní :) ()

Doudis19

Audiovizuální pochoutka plná bizarních situací, které díky snovému ražení snímku nepůsobí nijak úchylně ale naopak příjemně neotřele. Navíc se Paprika neukájí jen obrazovou a zvukovou stránkou, ale i příběhově je na značně vysoké úrovni. Nebýt několika otravných postav a zbytečně se opakujících záběrů, mohla se Paprika, ačkoli japonské anime, působivostí směle měřit s podobně smýšlejícím Nolanovým Počátkem. ()

LeoH

Práce se snovými rovinami rozhodně zajímavější než v Počátku, na případné úplné rozpletení to bude chtít ještě jeden průchod, bude-li někdy nálada; po ostatních stránkách (od výtvarna, které sice překypuje nápady, ale realizace je pro mé oko jaksi obyčejně řemeslnická, až po psychologickou „hloubku“ postav) na můj vkus naopak až moc jednoduché. ()

Lachtaan

Mezitím, kdy se svět oklepával z Matrixu a očekával příchod Počátku, vznikla v Japonsku vizuální podmanivost, jakýsi hybrid výše zmíněných děl a mě na poli své příjemně krátké délky uhranula skoro k dokonalosti. Tématika snů a jejich nepřeberného tajemna mě fascinuje už od dětství, proto děkuju za jakýkoli audiovizuální zážitek, který si s ní nedokáže hrát dosud neokoukaným způsobem. [viděno na Netflixu 25.1.2024] ()

Motinski

Bláznivá anime ukážka motivou ktoré Nolan neskôr predstavil v Inception. Uletená tak že nechýbalo veľa aby ma úplne minula, zároveň plná nápadov a odviazaného rozprávania. Príbeh bol ale celkovo podľa mňa druhoradý a viac sa film zameral na kreativitu pri zobrazení snov. A to je škoda, námet by potreboval viac minút a jasnejšiu viziu pri tom čo chce divákovi povedať. Ani neviem presne vstrebať všetky pocity, no určite som nedostal to čo som chcel, ajkeď nemôžem hovoriť o sklamaní. Asi si tento trascendentálny kolotoč dám niekedy znovu, možno sa dojem vylepší. ()

LordSnape

Paprika je hravá, veselá, pěkně barevná, úchvatá fantasmagorická a snová utopie v režii uznávaného Satoshiho Kona. Jen k té dokonalosti jí něco chybí. Pokud to něco objevím při dalším shlédnutí, tak hodnocení upravím. Zatím ale "jen" za 8/10. ()

Struhy

Inception prequel ... s (dle mě) trošku už moc překombinovaným a lehce chaotickým závěrem. Hirasawaova hudba taktéž zaslouží uznání. ()

Ryuuhei

Vidět nějaký ten anime film v televizi? Navíc s českým dabingem? Vždy jsem pro takovou výjimku všemi deseti. Paprika je film, který pracuje hlavně s velice bujnou fantazií a pohrává si i s tou divákovou. Umělecké, komplexní dílko, které nakonec není tak nepochopitelné, jak by se mohlo zdát. Osobně jsem se v té vší spleti kombinace snů a reality během sledování místy trochu ztrácel, naštěstí jsem se neztratil úplně a i když film i přesto vzbouzí mnoho otázek, jsem s ním ve výsledku spokojen. 78% ()

Raven0

Ne, nejedná se o mysteriózní drama o jedné známé zelenině. Naopak, film hýří tolika nápady a takovou mírou fantazie, až to bere dech. Navíc nápaditá myšlenka... (Já sny a podobnou tématiku žeru) V jedné větě, něco tak originálního se v dnešní době recyklace všech možných námětů jen tak nevidí. Škoda místy zmatečného příběhu... ()

neoBlast

Samozřejmě, že Paprika je úžasně imaginativní film, plný surrealistických výjevů, které nikdo nenapodobí. V tom je jedinečná a nikdo ji toto neodpáře. Vůbec mě ale nedokázala pohltit a bylo mi celou dobu jedno, zda se bude obrazově kouzlit ještě hodinu, dvě nebo třeba dalších osm (jako třeba taková Cesta do fantazie od Miyazakiho). Konovi se povedlo přesno to co chtěl, ale zřejmě jsem ve špatném rozpoložení právě toto nehledal. Haluzáckého předchůdce Perfect Blue ovšem nepřekonal. 55 % ()

pytlik...

Zdá se mi, že názorem pár režisérů je, že když natočí svůj film nesrozumitelně, rázem se stane uměleckým. Kon je evidentně jedním z nich. Bohužel pro ně i fantazie by měla podléhat logice, jinak z toho vyjde blábol, při kterém se člověk akorát nudí. Jinak grafická stránka snímku byla celkem pěkná, akorát animátora v určitých okamžicích evidentně ovládla lenost - např. té nahaté ženské v závěrečných scénách chyběla jedna podstatná čárka. ()

Monoxid

Tohle URČITĚ musel Nolan vidět. Ale pochod žab, elektrospotřebičů a panenek městem by byl na Hollywood asi moc, že? : ) Na téma snů jsem toho viděla, slyšela a četla spoustu, ale nepamatuju si, kdy jsem se naposled takhle dobře bavila. A ta hypnotická hudba a ...ach, ta Paprika! Jestli vám něco ještě po skončení filmu nebude docházet, neděste se, že by s vámi bylo něco špatně. U takových filmů zůstávají nejasnosti i po několikanásobném shlédnutí. ()

skretik

Zaujímavý film (ako horor by som ho nehodnotila)... Začiatok sa mi páčil viac, na konci to už bolo príliš prekombinované... A úplný koniec... ja neviem, ten mi tam fakt nesedel... ()