Purpurové rieky

• Česko Purpurové řeky (viac)

Pokojné mestečko v údolí francúzskych Álp rozruší nález zavraždeného muža, ktorého telo je beštiálne zohavené a zavesené na vysokej skale. Z Paríža prichádza komisár Pierre Niemans (Jean Reno), poverený vyšetrovaním prípadu. Súbežne po krvilačnom vrahovi pátra aj miestny policajt Max Kerkerian (Vincent Cassel). Čoskoro je v jaskyni objavené telo ďalšej umučenej obete - a začína byť viac ako zrejmé, že zločiny spája tajomná minulosť... Tretia vražda nenechá na seba dlho čakať. Zdá sa, že ktosi hrá s políciou nebezpečnú hru na mačku a myš! Akú úlohu v nej zohrala autonehoda, pri ktorej pred desiatimi rokmi zahynulo pred zrakom svojej matky malé dievčatko? Nitky podozrenia sa postupom vyšetrovania zbiehajú k miestnej univerzite, ktorá po celé generácie ovplyvňuje život ľudí v izolovanom alpskom údolí. Prekvapivé odhalenie identity vraždiaceho maniaka takmer stojí oboch policajtov život... (TV Markíza)

DavidWebb

V prvom rade by ma zaujímalo, prečo distribútori neustále prekladajú slovíčko crimson ako purpurový. Purpurové rieky, Purpurový vrch, kruci... karmínová resp. krvavo červená predsa nie je magenta. To len tak na okraj. Čo sa týka filmu, aj napriek svojim určitým kvalitám, ktoré má, veľa vecí mi pri jeho sledovaní lezie na nervy. Okrem vtedy začínajúceho Vincenta Cassela je to v mnohých komentároch spomínané záverečné rozuzlenie, ktoré je minimálne smiešne. Ešte celkom beriem to, kto je vrahom. Ale prečo? Že niekto v pôrodnici vymieňal deti súviselo s vrahom a jeho matkou ako presne? To som sa absolútne nedozvedel. Inak sa jedná o remeselne skvele zvládnutý snímok s parádnym vizuálom a ani určitá atmosféra sa mu ubrať nedá. Bez ohľadu nato, že keď ho zbadám v TV ponuke a celkom rád si ho pozriem, vždy mi na jeho konci zostane silno pokazený zážitok z odfláknutého a nedomysleného záveru. Je to tak na 7/10 a zaokrúhlim to dole, lebo môžem. ()

PhoenixSwan

Mrazivá hudba Bruna Coulaise jde ruku v ruce s bezchybnou detailní kamerou Thierry Arbogasta. Vodí diváka po tělech umučených obětí, ledovcích a různých přírodních krás Francie, aby si pod sebou podřízl koncem filmu větev. I přesto se jedná o dobrou kriminálku s mrazivou atmosférou a kvalitním hereckým obsazením, které baví. ()

Duke90

V Purpurových řekách jsou herci až na druhém místě za vypiplanými kamerovými záběry, podmanivou hudbou a kouzelným prostředím francouzských Alp, které ve vás vyvolají pocit mysteriózna už jen od pohledu. Od prvních minut lze bedlivě sledovat pomalu se skládající puzzle propojující případy dvou povahově rozdílných detektivů, z nichž jeden (Cassel) řeší zpočátku banálně vypadající trestný čin s mnohem hlubšími kořeny. Závěr sice mohl přijít s originálnější pointou a od jisté chvíle se děj stane téměř předvídatelný, ale za tu ponurou atmosféru a celkově skvělé dílčí zpracování nemám jinak co vytknout. ()

papadoce

Mathieu Kassovitz je taký priemerný francúzsky režisér, ktorý mal bez pochyby ambície vliezť do hollyúdu a ukázať tým amíkom, že rešpekt. Brány mu mali otvoriť práve Purpurové rieky. Ani neviem identifikovať prečo, ale nestalo sa tak. Brány sa však týmto filmom otvorili pre jedného z najškaredších sympaťákov filmovej branže, Vincka Kasela. To Reno je iná káva, keďže v čase Purpurových riek už bol hviezdou aj za veľkou mlákou. PR sa mne v zásade páčili, lebo jednak som fanúšikom srilleríkov v ktorých vrah plánovane vedie políciu až k jeho odhaleniu (j**o), jednak mám rád oboch hercov v hlavnej úlohe, no a tiež sa mi páčila atmosféra spôsobená vraždami, horami, a predovšetkým frantíkmi, pretože som, alebo som skôr bol, fanúšikom francúzskej kinematografie. Páči sa mi nápad s genetickým “bludiskom” na univerzite a hoci som pri prvom pozretí pred rokmi miestami strácal logickú (alebo som ani nenašiel) niť, tak za jedinú slabú stránku filmu považujem ženskú posádku bez sexepílu, o kráse sa nebavme ani okrajovo. To je škoda. Inak si to vždy rád pozriem znova, prípadne to iba čiastočne prespím, ale hlavne, že to chalaniská vyriešia. Nezabudnite, ak ste v horách, pozor kam šliapete. Najmä nešliapte na nasrané dvojčatá. To sú s tým potom opletačky. ()

BrunoA

Nepovedené hraní si na hollywood. Atmosféra není nic moc, zápletky nedávají moc smysl a herci hrají jenom průměr (což hlavně u Rena zamrzí). A ten konec tomu nasadil korunu (a srazil jednou hvězdičku). ()

Zdenda

Na jednu stranu originální na druhou stranu plný nepovedených klišé... Akční sekvence mi přijdou naprosto nevhodné. Zase film je poměrně nabytý hutnou atmosférou. Těžko se mi hodnotí, ale vemu-li v potaz, že podle mě se dalo z tématu vytěžit víc davám jen prlměrné tři... ()

nula87

Neoriginální, místy okatě vykrádající thriller s ucházející atmosférou v první polovině filmu. Konec mi přišel jako že se poptali po štábu, kdo vymyslí větší nesmysl. Spíš 2 1/2. ()

herrbierer

Výborný thriller, jehož feeling se pohybuju někde mrzi klasicky francouzským a klasicky americkým. Když se to tak vezme, tak příběh není nějak závratně originální. Nicméně zkuste v tomto žánru ještě vymyslet něco nového. Takhle je to alespoň moc pěkně podané, Mathieu Kassovitz rozhodně je schopný vyprávěč a navodit atmosféru mu také nedělá pražádný problém. Jedinými vyloženě slabšími místy jsou Casselův souboj s neonacisty (u kterého si dosud nejsem jistý, zda byl myšlen vážně, anebo se jednalo ze strany tvůrců o fórek) a samotný závěr, který působil až moc béčkovým dojmem. Jean Reno s Vincentem Casselem jsou ale jako vždy skvělí. A vůbec možná tento film není žádná revoluce, ale rozhodně stojí za pozornost. ()

NoIdentity

Klišé? Ano. Nepřehledný závěr? Ano. A takhle bychom mohli pokračovat. Plný počet bodů? Ano! A proč? Atmosféra. Jak řekl můj kamarád režisér, natočit stejný námět v USA bude to typický komerční odpad, ale kouzlo Francouzského filmového umění, prostředí, herců a tak dále prostě vytváří dokonalou atmosféru. A tak je mi jedno, že se námět dal napsat daleko přijatelněji, odpuštěno pod velmi pozitivním silným dojmem. A ještě taková osobní poznámka, díky inspiraci tímto filmem jsem napsal svůj první skutečný filmový scénář. ()

venina

Promarněná šance... jak už tu několikrát padlo, rozběh perfektní, ale bohužel ve mně nejvíc zůstal a všechno přebil ten úplně stupidní závěr. Škoda. ()