James Bond: Casino Royale

• Veľká Británia Casino Royale (viac)
Veľká Británia / Česko / USA / Nemecko / Bahamy, 2006, 144 min (Alternatívna 139 min)

James Bond (Daniel Craig) je na svojej prvej veľkej misii ako agent 007. Úloha ho privedie k Le Chiffreovi (Mads Mikkelsen), bankárovi svetových teroristov. V snahe zastaviť ho a zneškodniť teroristickú sieť, musí Bond poraziť Le Chiffreho vo vysokom pokri v Casino Royale. Bond je spočiatku otrávený, kým mu nepadne do oka prekrásna pracovníčka ministerstva financií, Vesper Lyndová (Eva Greenová), ktorá má za úlohu odovzdať mu vklad do hry a dozrieť na štátne peniaze. Keď Bond a Vesper prežijú sériu vražedných útokov Le Chiffreho a jeho prisluhovača, iskra, ktorá medzi nimi preskočila, prerastie do vzájomného očarenia, ktoré ich ženie do ďalších nebezpečenstiev, a tými je poznačený už celý ďalší Bondov život... (TV JOJ)

Flego

Tomu sa hovorí posun. Posun správnym smerom. Po high-tech Brosnanových bondovkách je načase vrátiť sa k normálnej akcii. Daniel Craig vyvolal nevôlu u mnohých bondofilov, keď produkcia ohlásila meno nového predstaviteľa. Našťastie sa nikto nedal zlomiť a Craig dokázal svetu, že je ten pravý. Jeho agent 007 je drsný, brutálny, samoľúby. Nefajčí, jazdí však v správnom aute a konečne bola sladká bond-girl vymenená za bond-woman ( dobrá a pekná Eva Green ). ()

Pejpr

K Bondovi jsem nikdy příliš netíhnul hlavně z toho důvodu, že mi jeho styl připomínal každoroční nekonečné vydávání EA sports titulů. Musíme něco vymyslet, divák to očekává, ani náhodou je nenapadne dát si pauzu a pracovat daleko svědomitěji. Ale s novým představitelem Bonda (kterému bych po zhlédnutí filmu koťátko zachránil rád) přišla i nová energie do celého filmu. A vůbec celý bondovský koncept byl přepracován a konečně se upustilo od připitomělých klišé. Bond je cynický, ironický, ale v jádru všichni víme, že je laskavý a dokáže i věrně milovat (což by Pierce nenaučila ani paní učitelka Zdráhalová). Také už víme, že Bond není nesmrtelný (Pierce jste mohli krájet nožem a on se po střihu objevil sešitý) a ještě ke všemu jsme zjistili, že ho bolí, když ho někdo pleskne přes genitálie (tahle scéna ve mně vzbuzovala opravdu velice nepříjemný pocit). Doufám, že další díly nezklamou mou právě nabytou důvěru v Bondovskou ságu. ()

Jinny

Bonda, chladnokrevného zabijáka, co spí jen se ženami, které nemiluje, obměkčí jeho spolupracovnice - zamiluje se. Něco, co by Sean Connery odmítl, Roger Moore nedokázal, Timothy Dalton přehrál a co jsme Georgi Lazenbymu nevěřili. Casino Royale potěší kvalitním řemeslem po všech stránkách včetně herců a scénáře (a Karlových Varů). Vysekávám poklonu scénáristům, protože Bond girls jsou pořád zajímavější. ()

anais

Daniel Craig je snad první Bond, kterému to všechno věříte. Je to první Bond, který není jen panákem s profesionálním úsměvem a schopností sbalit kdejakou krásku. To však neznamená, že by neměl charisma! Craigův Bond je jako dítě, které si začíná uvědomovat své vlastní schopnosti, a hlavně jejich dopad. Jediná věc, která mi trochu kazila výsledný dojem je rozpolcenost snímku mezi dvě témata – na jedné straně se snaží zavděčit divákovi standardním bondovským padouchem panem Šifrou, na straně druhé jde o popis Bondovy zamilovanosti a jeho uvědomování si vlastní lidskosti. Ve chvíli, kdy zemře pan Šifra (myslím, že tím jsem nic překvapivého nevyzradil), zbývá ještě téměř třetina filmu, a v této třetině Bondovi prostě chybí nějaký protivník. V tu chvíli už je celkem jasné, jak to dopadne, a film začne postrádat spád. Kdyby se Bond seznámil se svou přítelkyní hned na začátku, a obě dějové větve by se víc semkly, mohlo to být za plný počet! ()

honajz

Naprosto souhlasím s hodnocením Legase. To, co dělalo bndovky bondovkama, tady není, a i když mi namítnete, že jde o prequel, kde se postava Bonda tvoří, tak odpovím, že z tohohle Bonda nikdy elegantní cynik nebude. Maximálně se utvářejí hlášky. Ale stejně chybí spousta dalších drobností, co dělala Bonda Bondem (a nemyslím jen házení klobouku na věšák). Celou dobu ani netuším, oč vlastně ve filmu jde, proti čemu/komu se bojuje a proč? Navíc ten závěrečný twist s Vesper je neuvěřitelný, laciný a hloupý, to by snad vypustili i z béčkového filmu. Kdyby nešlo o Bonda, ale nějaký "no-name-hero" akčňák, OK, dá se to. ()

rikitiki

Honičky, nelogičnosti a ...... romantika? Romantika v Jamesi Bondovi?! Sexuální napětí silnější než guma v modrých teplácích a James Bond lapený v milostné pasti s tragikou shakespearovských hrdinů. A zásadní otázka, jestli je důležitější ten chlap nebo něco přes sto milionů dolarů. Čemu dát přednost, co si vybrat? V tomhle případě je to jednoznačné - toho chlapa. A to se mi Daniel Craig ani nějak extra nelíbí. ____ Mimochodem mu škodolibě přeji to mlácení přes intimní partie. To má za všechny ty následující ženský, který opustí. Ale i tak: Wau! ()

TheEvilTwin

Neskutečně potěšující, když 150 minut filmu uběhne jako hodina a ještě se u toho divák dobře baví. Ačkoliv jsem si myslel, že No Time to Die nastavil laťku tak vysoko, že je nejlepší bondovkou doposud, Casino Royale jej dobíhá a je úplně stejně úderné. Perfektní akce, hry pokeru byly sakra napínavé, Mads Mikkelsen v roli záporáka je jako vždy výborný, Craig i Green stejně tak a jako celek působí film zkrátka vymazleně a skvěle konzistentně. Hodně silná čtyřka a dokážu si představit, jak dobře musel tenhle rozjezd 007 série potěšit už tehdy v roce 2006. ()

HellFire

Uvodni nahanena me nadchla, postupne jsem vsak vychladl, az prosla na scenu Eva Green a uzasne dialogy. Daniel Craig je dle meho nazoru nejlepsi Bond. Ale stale je v mych ocich lepsi Bourne. ()

anderson

SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: JOJ = 28.11.2009 - Craiga dabuje JÁN GALOVIČ --- všetky "bondovky" a podobne vykalkulované filmy považujem za odpad. Tie alibistické dve hviezdičky však dúfam zabránia rôznym grafomanom, aby mi do pošty písali ich výlevy o tom, aký som debil, že nedokážem rozpoznať to pravé "umenie". :-) (11.11.2009) ()

Ivoshek

Nejsem Bondofil, takže to posuzuju jako samostatnej kousek s hodně drsným agentem, který se zvolna kultivuje vlivem okolního prostředí a objevy nových míchaných nápojů. Líbilo se mi to, hodně. Daniel Craig je od pohledu ranař a drsňák a filmu dává o hodně hrubší vyznění, než jaké 007 kdy měl. Scéna s mučením je jedna z těch, které bych v reálu opravdu zažil jen velmi nerad. ()

Deschain

Zaujímavý čierno-biely štart, skvelé opening titles a naozaj dobrá skladba od Chrisa Cornella. Úvod ako má byť. A výborne to aj pokračuje. V niektorých momentoch naozaj nadupaná akcia, nový a iný James Bond s chladnými zabijáckymi očami Daniela Craiga, o ktorom sa mala najprv isté pochybnosti ale po filme sa úplne rozplynuli. Poker mám rada, bavilo ma sledovať aké pekné hands hráčom pri stole vychádzali. Nová inkarnácia Bonda mi jednoducho sadla, asi ako Jamesovi jeho straight flush. ()

eraserhead666

Zdálo by se, že po posledních dvou hodně slabých Brosnanových bondovkách celá série vstoupila do nové etapy. Stala se modernější a věrněji kopírující danou dobu. Daniel Craig nebyl vůbec špatnou volbou, jeho modernější, svižnější a drsnější Bond je hodně dobrý, stejně dobré je i trochu jiný směr, kterým se Casinem Royale série vydala. Casino Royale je dost jinačí, ale to vůbec nezanmená horší. Je méně akčnější (ale když už na akci dojde, stojí to za to) a více jakoby herečtější. Všechny postavy tady prostě hrají mnohem více, než v jakékoliv předchozí bondovce. Mads Mikkelsen je naprosto úchvatný záporák, kterého mi nakonec bylo až líto. Eva Green je bez debat, jen mě těší, že jsem ji objevil dříve, než v tomhle filmu. Ivana Milicevic potěší, ale mohla dostat více prostoru. Casino Royale mě původně docela nadchlo (pravdou je, že podruhé či potřetí už to není moc ono) a nalákalo na nový styl, který, jak se zdálo, přinese. Jenže pak přišlo Quantum of Solace, tvrdý pád držkou na dlažbu a já začal přemýšlet, že už Bonda jako takového definitivně vzdám. Obrovská škoda, tohle byl hodně dobrý rozběh a novou trať, škoda toho špatného zabočení. ()

d-corso

Zcela otevřeně se hned na začátku přiznám, že se nebudu snažit o jakoukoli objektivitu, natolik je mi celá bondovská série blízká, že by to bylo zhola zbytečné. Zcela otevřeně se také hned na začátku přiznám jsem patřil k oné skupině fanoušků, která výrazně nesouhlasila s obsazením Daniela Craiga do Bondovy role. Když už bylo nutné nahradit Pierce Brosnana, který je pro mě nikoliv po, ale s Connerym nejlepším Bondovým představitelem, doufal jsem ve volbu Clive Owena popř. Hugh Jackmana. Ale co se dá dělat, říkal jsem si, snad bude stát za něco aspoň ten příběh, snad to natočí dobrý režisér, snad se Craig přece jen ukáže jako dobrá volba (o tom jsem hodně pochyboval), snad to nakonec dobře dopadne. Snad…Ani jedno z těch snad nevyšlo a to, co jsem viděl, jsem si nepředstavoval ani v té nejhorší noční můře. Tedy snad nejlépe z toho překvapivě vychází Daniel Craig, kterému nelze upřít snahu, ale ta jak známo není vše. Celá Michaelem Aptedem (Jeden svět nestačí) a Lee Tamahorim (Dnes neumírej) pracně budovaná stavba návratu Bondovy conneryovské důvěryhodnosti a sebejistoty, se díky průměrnému režijnímu rutinérovi Campbellovi zhroutila jako domeček z karet. Scénáristé údajně chtěli Bonda „polidštit“, přiblížit jej normálnímu člověku. Ale kdo se je o to sakra prosil!? Vybízela je k tomu Flammingova románová předloha? Možná, ale už od Srdečných pozdravů z Ruska, tedy druhé bondovky, se film od své knižní podoby vždy lišil a rozhodně to nebylo ke škodě, ba naopak. Zapomeňme tedy na eleganci a na míru ušitý smoking a začněme si zvykat na vojáckou strohost a maskáče. Anebo raději ne, byť jediné, co mohu dělat, je nesouhlasit. James Bond se už dávno propracoval mezi superhrdiny, kteří problémy před ně postavené řeší způsobem vlastním právě superhrdinům. Snad s výjimkou Povolení zabíjet k těmto způsobům vždy měrou nemalou patřil také humor. Ano, bondovky se dají označit jako akční filmy, ale neméně důležitou složkou byla (opravdu mluvím v minulém čase) nápaditost a vtipnost, často se pohybující a často také překračující hranici parodie sebe sama. Obyčejné Brosnanovo poupravení uzlu kravaty pod hladinou Temže v sobě obsahuje více šarmu než 144 minut Casina Royal. Kdyby Bruce Wayne raději než v netopýřím kostýmu létal po Gotham City v montérkách a proti padouchům by namísto oněch „skvělých hraček“ používal požárnickou sekeru, byl bych velmi zklamán. Čímž se dostávám k absenci Q. Je to tak, John Cleese je fuč a nelze se mu ani v nejmenším divit, takový štěk by snad nevzal ani Marek Vašut. Kdyby si Peter Parker ke každému domu, na jehož zeď se chce vyšplhat musel nejdříve přistavit žebřík, byl bych také zklamán. Jsem zklamán. Nový James Bond mě nasral. ()

AlfaNumerO

Nejlepší bondovka (počítáno i před restartem série). Říkejte si, co chcete, Craig se na tuhle roli hodí skvěle. Vysekanej je tak akorát, jiskru ve voku taky má a herecky si to vodí na krásu. Samotný film je velice dobře vybalancovanou směsici toho, co bondovky dělá bondovkami a akčního thrilleru s velice lehkou dávkou humoru. Obsahuje superrychlý káry, femme fatal, o které se Bond umí postarat, přiměřeně uvěřitelné vychytávky a skvělého záporáka v podání vynikajícího Madse Mikkelsena. Vše je navíc doplněno o skvěle podanou a uvěřitelnou zápletku. Co ale tenhle díl pro mě dělá opravdu tou nejlepší bondovkou? Neotřelé pojetí (trochu ve stylu Robina Hooda), kdy se z 007 stane ten pravý BOND, až na úplném závěru, kdy je jeho katarze dokončena, což velice trefně zachycuje ústřední melodie, která se objeví až v úplném závěru. 87% ()

Sofia

Solidní akční film, ale pro mě to prostě není Bond. Chybí mi tu nadsázka a ironie. A na Bondovi mám stejně nejradši úvodní titulky :-) ()

claudel

Nejsem fanoušek Jamese Bonda, ale po Casinu Royal se jím nejspíš stanu. Pokud jej tedy bude hrát Daniel Craig, který snad konečně umlčel všechny své kritiky a tvůrce negativních kampaní vůči své osobě. Bravo! ()

902 10

standartni bond 3. tisicileti - standartne zabavny, nestandartne prehypovany a az nadstandartne dlouhy, s mozna nejlepším intrem v cele serii a danielem "buran" craigem - tim nehorším bondem v serii. Pierci vrat se! ()

Banderas by rád natočil třetího Zorra

28.10.2019

Staří známí v novém Bondovi

Staří známí v novém Bondovi

08.12.2018

Režisér zatím nepojmenovaného pokračování Bonda Cary J. Fukunaga (Temný případ, Maniac) před pár dny v rozhovoru uvedl, že se mu velice líbil příběh započatý ve filmu Casino Royale a momentálně při… (viac)

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze