Harry Potter a Fénixov rád

• Česko Harry Potter a Fénixův řád (viac)
Veľká Británia / USA, 2007, 138 min

Réžia:

David Yates

Predloha:

J. K. Rowling (kniha)

Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Jason Isaacs, Tom Felton, Maggie Smith, Helena Bonham Carter, Robbie Coltrane, Ralph Fiennes, Michael Gambon (viac)

Harry Potter (Daniel Radcliffe) sa vracia do Rokfortu, aby nastúpil do piateho ročníka školy čarov a kúziel. Tam však zistí, že väčšina členov kúzelníckej komunity verí, že jeho nedávne stretnutie s Lordom Voldemortom (Ralph Fiennes) je obyčajný výmysel, čím je zásadne spochybnená Harryho dôveryhodnosť. Ba čo horšie, minister kúziel Kornelius Fudge (Robert Hardy) opäť vymenoval nového učiteľa obrany proti čiernej mágii. V lekciách podozrivej profesorky Umbridgeovej (Imelda Staunton) sa však mladí čarodejníci nič zásadné nenaučia, a preto nemajú dostatok vedomostí k boju s temnými silami, ktoré sa okolo nich sťahujú. Na Hermioninu (Emma Watson) a Ronovu (Rupert Grint) výzvu sa Harry rozhodne vziať chod vecí do svojich rúk. Tajne sa začne schádzať s malou skupinou študentov, ktorí sa hrdo nazvali Dumbledorova armáda, a učí ich, ako sa ubrániť čiernej mágii. Hoci je sám ešte len študent, pripravuje odvážnych mladých čarodejníkov na nebezpečnú bitku, ktorá čoskoro prepukne. (TV Markíza)

Barghest

Pátá štace Harryho Pottera je zajímavější, než jak si jí pamatuju z předchozích projekcí. Možná za to může třicítka na obzoru, pomalu mi lezoucí na mozek, možná fakt, že z páté knihy si pamatuju jen to, jak byla tlustá, nebo možná mé sarkastické srdce s věkem měkne, když se mi pátá potterovka najednou tak zalíbila. Ale hlavně za to může fantasticky temná a osudová atmosféra, úžasná kamera a uchu lahodící hudba. Ústřední trojka je čím dál lepší a Harry se pomalu mění z kluka s jizvou v opravdu zajímavou osobnost. Ale toho Siriuse Rowlingový jen tak neodpustím. Obzvlášť proto, že Garry Oldman v ní byl tak skvělej! ()

nK_!

No, konečně! Takhle měli vypadat všichni Potterové! Jenom škoda, že se Yatesovi nepovedlo dobře fungující a zábavnou filmařinu Fénixova řádu přenést i na poslední tři díly. Má to spád, příjemný humor a po letech už také slušný vizuál. Za mě dobrý. ()

mrclTV

Prešiel iba ročník (a prišiel iný režisér) a hneď je to dospelejšie. Oproti štvorke o dosť lepšie. Vnútorný boj Harryho tomu dáva nový rozmer. A tiež sa na to dalo pozerať, konečne vizuálne atraktívne (niežeby mi na tom záležalo, ale poteší to). Celý film som váhal medzi 3mi a 4mi hviezdičkami, ale záverečná časť a Helena Bonham Carter ma presvedčili, že si zaslúži 4*. Aj Ralph Fiennes bola dobrá voľba, ale zisťujem to až pri tomto filme. ()

donnovann

I přes nejdelší knižní předlohu příběh nemá takový obsah aby potřeboval 2 filmy. Když se zamyslím tak Fénixův řád vynechává hodně dějových linek a nahrazuje je až zbytečně scénami BA. Dolores je každopádně na jedničku zvládnutá postava což se nedá říct o Lence, kterou jsem si představoval úplně jinak. I přes kritiku má tento film skvělý závěr, který vrcholí soubojem Voldemorta s Brumbálem, dle mého názoru je to jedna z nejlepších scén ze všech 8 filmů. ()

ostravak30

U Ohnivého poháru jsem kritizoval to, že je film podstatně zkrácen o verzi v knize. Nicméně, ač se zde chovají tvůrci stejně, děj je nakonec docela bohatý. Film je výjimkou, oproti třetím, čtvrtému a posledním dílům, v tom, že není tak temný. Umbridgeová sice studentům zavařuje, ale skutečně závažný a děsivý je až konec. Snímek si více hraje s city Harryho Pottera k Cho, popouští uzdu přátelství a otevírá v tomto směru nové vlny. Více se hraje na mezilidské vztahy. Každopádně snímek, na rozdíl od toho předchozího, ač také hodně vypustil, dokázal spojit právě větší pohled na hloubku postav a jejich charakterů s napětím a temností v jiném směru. Souboj s Voldemortem jde mírně stranou, nicméně pozdější ředitelka D. Umbridgeová zvládá tohle sama, i když trochu jinak. Každopádně si myslím, že tato kombinace je dost kvalitní předehrou před závěrem, který nabere velké temné a napínavé obrátky. Jako by se tvůrci zde nadechli k obřímu závěru. A právě ten výdech je trio filmů, na které fanoušek Pottera čeká celou sérii. ()

maoc

Tento díl mi přišel zatím nejslabší. A to ani ne kvůli filmu samému, ale spíše kvůli tomu, že se už naplno projevuje povaha knih - nepříliš hluboké, opakující se, plné klišé, která fungují na mladší diváky či čtenáře, kteří toho ještě nemají mnoho za sebou, ale starší konzumenty knih a filmů se stovkami zářezů nemohou zcela uspokojit. Konstrukce každého dílu je v podstatě totožná s několika málo odchylkami: v tomto díle Harryho výuka v Komnatě N. P. místo famfrpálu a nějaké to první líbáníčko, aby pak nebylo uspokojivě uzavřeno poté, co Jo zmáčkli - to mě dost překvapilo, že se to nějak neuzavřelo, třeba na to dojde později. Filmařsky to bylo slušné až na pár slabších chvilek (Dráp a kentauři, hodně záběrů s chozením postav např. po mostě v Bradavicích), ale co je to platné, když je to plytké? Asi se těch knih měli držet volně a udělat z toho řádně temnou YA fantasy s pořádnou porcí erotiky. Jenže kdo by na to chodil do kina? Já sám to nezachráním... EDIT: Po přečtení knihy a dalším shlédnutí musím zdvihnout hodnocení. Film se nebojí odchýlit od tápající autorky, ořezat sádlo (zrychlit závěrečnou akci na Ministerstvu, přesto zachovat víceméně vše podstatné) a dokonce změnit klíčové scény (kdopak to zradil Umbridgeové tajná cvičení BA v Komnatě nejvyšší potřeby?). Takže poklona scénáristovi a studiu za odvahu, ostrý řez a za přiměřené vyvážení temnoty, školácké revolty i prvních milostných pokusů a zklamání. A čarování, samozřejmě. ()

JajinkaBec

Po Vězni z Azkabanu - pro mě - nejlepší kousek téhle série. Alespoň zatím. Yates stejně jako Cuarón pochopil, že dobrá adaptace neznamená přepis knihy slovo od slova. Navíc silně zapracoval na psychologické stránce, k čemuž mu dopomáhá samotný Radcliffe, který se dle mého názoru definitivně vymanil z dětských střevíců a hraje "jako z praku". Střihové sekvence byly rovněž skvělým nápadem, stejně jako výměna scénáristy a dosazení na post skladatele Nicholase Hoopera (hudba je mnohdy dechberoucí, o čemž by vám mohla vyprávět moje drahá polovička, která si ještě v titulcích broukala všechny melodie). Díky tomu všemu film funguje nejen jako celek, snad poprvé totiž budete mít pocit, že se série někam posunula a někam směřuje. Připočtěme bombastické finále a dostaneme skutečně luxusní Potterovku. Slza za Siriuse připočítána. ()

smatana.sk

Štúdia nastoľovania totality v jednej školskej inštitúcii. Riaditeľka Dolores Umbridgeová prekonáva snáď aj Veľkú Sestru z Preletu nad kukučím hniezdom. ()

PlayEasy

Nejvyspělejší a dost možná i nejlepší filmový HP. Temnota, mystika, psychika protagonistů je posunuta na zcela jinou úroveň. A navíc, závěr na ministerstvu ("So weak, so vulnerable...") je bezesporu nejlepší scénou celé ságy! 95% ()

adamix

O čosi temnejší a detailnejší HP, než predchádzajúci diel. Postavy sú viacej rozvinuté, rola odpornej Dolores bola zahraná fantasticky a ako čerešnička na torte tu je záverečný (krátky) fight - Dumbledore vs. Voldemort. Oproti knihe kratšie, zato celkový výsledok predstavuje spokojnosť. ()

0verseer

”We've all got both light and dark inside us. What matters is the part we choose to act on. That's who we really are.” Po štvorke opäť zas lepší film. Takmer orwellovská atmosféra v Rokforte vďaka Dolores Umbridge, ktorú budete nenávidieť (to je u záporáka pochvala), filmu veľmi prospela. A konečne je niečo cítiť aj zo schopností najväčších mágov, ktorých konfrontáciu sme v závere mohli (aj keď len na chvíľu) sledovať. A pochvala tiež za Helenu Bonham Carter, ktorej úloha šialenej Bellatrix perfektne sadla. ()

Tominni

Harry po návratu do Bradavic začíná učit skupinu studentů a vytváří novou komunitu, Harry tak (konečně?) přebírá více odpovědnosti a stává se rozhodně zajímavější postavou. Celkově je dobře, že se režie ujal David Yates, byla to vydařená volba. Jeden z lepších filmů celé série. ()

Gardis odpad!

Co to sakra má být za parodii na knihu a na Pottera? Vůbec to s knihou nesouvisí a naprosto to ignoruje půvab příběhu. Úplně to likviduje vše, co se nám fanouškům líbilo. Filmové zpracování na Harryho Pottera je to nejhorší, co jsem viděl. Nesnáším toto filmové zpracování. ()

OJan

David Yates přinesl, jak už to při výměně režiséra u této ságy bývá, opět jiného Pottera. Opět mnohem temnějšího, ale hlavně s dobrým příběhem. Hlavně Dolores je zajímavá postava - jedna z nejodpornějších v dějinách filmu. Zlepšil se také Voldemort, byť si ani tentokrát neodpustil zcela zbytečný proslov, tak jeho ovládání Harryho mysli je skvělé. Ale nejlepší je tady Snape, sice zde má málo prostoru, ale když už, tak to stojí za to - "Původně jste se ucházel o pozici učitele proti černé magii, že?" - "Ano." - "Ale neuspěl jste." - "Očividně.". A závěr je opět zcela perfektní. |85%| ()

hrumsrt

A jsme za půlkou filmové série s Harry Potterem.. Opět se mění režisér, kdy k sérii se namísto romantického rutinéra Newella nachomýtlo poměrně neznámé jméno v podobě Davida Yatese, který kromě jednoho celovečeráku točil jen pro televizi. Proto šlo jistě o hodně odvážné rozhodnutí, které však jistě došlo k svému přijetí. Ovšem to není tak velká změna, o tu největší se postarala změna scénáristy, kdy si Steve Kloves při pročítání osmisetstránkové předlohy asi řekl, že na tohle nemá.. Volba tak padla na Michaela Goldberga, a tak jde o jediný film ze série bez tradičního scénáristy. A inu nevím jestli by to někdo poznal anebo právě ano. Rowlingová se u páté knihy opravdu rozepsala a tento titul s zářícím světle modrým obalem rozmáchla na rovných 800 stran, čímž se stal poměrně jasně nejdelším dílem série. Proto jeho adaptace musela být jistě oříšek, avšak nutno říct, že Goldbergův scénář je vynikající a skutečně si myslím, že vrátit se k Fénixově řádu Cuarón, jak se kdysi spekulovalo, rozhodně by netratil.. Platí, že většina castingu už je hotová a Yates, tak nemusí dělat příliš stěžejních rozhodnutí, která by později ovlivnila i zbytek série. Reálně nám přibývají jen tři postavy, z nichž jen dvě budou mít vliv na pozdější příběh. Jednou z nich je již tradiční nový učitel obrany proti černé magii, kterým je poprvé v sérii žena, blízká spolukolegyně z ministerstva Dolores Umbridgeová. Nějak se vsadím, že pokud někde je seznam největším filmových šmejdů a nejméně sympatických postav, její jméno bude hodně vysoko. Tahle růžoucí se usměvavá panička je pěkná zmije, která do puntíku plní převrácené pokyny ministerstva, které reaguje na zvěsti o návratu Voldemorta tak, že zakáže studentům kouzlit. Ovšem samotná postava Dolores je možná i tváří celého pátého filmu. Nejde možná ani tak o vliv na příběh jako takový, nýbrž o její téměř kultovní vystupování. Mimo omezování samotné podstaty obrany proti černé magii, tedy obraných kouzel, dokonce má takovou odvahu, že změří profesora Kratiknota nebo si nechá i něco vyvěštit.. Díky upadající výuce a zprávách o návratu Voldemorta musí Harry převzít iniciativu a rozhodne se suplovat tradiční výuku obraných kouzel. A my tak opravdu vidíme, jak je Harry schopný kouzelník a jak jeho postava vyrostla od toho kluka, co nezvládl ani triviální kouzlo levitace. Za ty roky se posunul natolik, že si díky svým schopnostem může hezky potají cvičit armádu na boj s vracejícím se Voldemortem.. Film si drží temnější nádech, který pak Yates postupně v nadcházejících dílech ještě vygraduje. Možná budiž i překvapením, že scénář nepojmul Dobbyho ani žádná famfrpálová klání. Za to nám ale jasně představuje obě strany konfliktu, který už se nám s tímhle dílem naplno rozebíhá. Na jedné straně právě Fénixův řád jako organizaci okolo Brumbála a generace Harryho rodičů a na proti nim stojící armádu smrtijedů, tedy fanatiků, kteří věří, že s Voldemortem bude líp.. Pátý film jde brát jako jeden z těch přímočařejších v rámci série. A současně obsahuje i nejvíce toho kouzelničení, zkrátka série dochází do bodu, kdy všichni už nejsou děti ale plnohodnotní kouzelníci, kteří mají sílu promluvit. Netrvá dlouho a z filmu jde cítit naprosto perfektní balanc mezi světlejšími a temnějšími chvilkami, kdy v jedné scéně hlavní trojice diskutuje s Hagridem o rodině a rázem pomocí dlouhého pohledu do deště nás scéna přesune do Azkabanu.. Pátý film je taková reakce na díl čtvrtý, kdy ti co věří musí přesvědčit ty, co nevěří, že se pán zla vrátil, ovšem kromě Harryho slova žádné jiné důkazy nejsou, takže je jasně vidět, kdo ve "vyvoleného věří a kdo ne".  Současně příběh nezapomíná na dramatický finish předchozího filmu, kdy před zraky všech Harry předhodil spolužákovo tělo, tímhle traumatem se pokračuje a váže se na něj hned několik prvků, se kterými by Harry jinak do styku nepřišel. Navíc Yates přichází s prvkem, kdy se Harrymu zdají poměrně živé sny, které jsou náramně podobné tomu, co by se mohlo zdát Voldemortovi. I když pak Lucius Malfoy říká, že "viděl jen, co vidět měl", však nepotvrzuje, že je si Voldemort spojení natolik vědom... Harry se nakonec odhodlá na divné sny reagovat pomocí svojí armády, reálně pošle partičku studentů, kde někteří před pár měsíci ani nebyli schopní zvládnout prosté kouzlo Expelliarmus proti smrtijedům, aby zvrátil události ze snů. Zde nám příběh představuje asi nejdůležitější prvek, tedy věštbu ohledně Harryho, jejíž obsah je nám ukryt. Samotné finále je přehlídkou nejlepších kouzelnických soubojů napříč celé filmové série.. Pátý film toho v sobě má spousty, především se snaží představit i doposud docela skrytý kouzelnický svět mimo Bradavice. Cením Yatese, co z toho vyplodil, že si nelámal hlavu s skřítky či Svatým Mungem a současně dokonale zachoval stěžejní body příběhu.. Pátý film je zkrátka jedinečná jízda, kde nechybí ani hláškující Ron a Hermiona, strasti dospívání a navíc funkční příběh. Jsem možná překvapený, jak dobře Fénixův řád zestárl, že na něm v podstatě nevidím žádnou vadu.. P.S. Flashback do duše Srábuse mě dostává čím dál více. 100% () (menej) (viac)

kubas369

7,5/10. Yates je vlastně dobrá volba, aby příběh brýlatého chlapce dovedl do konce. Největší problém tohoto dílu je skutečnost, že předloha byla fakt bichle a muselo se hodně krátit, což je bohužel znát. ()

CaladanChmur

scénáristovi a režisérovi by jsem za tohle necitlivé přetvoření knihy do filmu nařídil nucené práce. Nejde o to, že to nebylo přesné, ale o to, že vůbec neměli cit pro tohle dílko, které ač je hodně děravé, je rozhodně daleko silnější, než-li tento film.  Jen díky absenci nějakých mysteriózních počinů, či dílek s tématem magie v té době, se tohle mohlo stát fenoménem. Ale on je problém i u autorky . No a hlavně i u překladatele.  Za mě první pokoukání před lety 75% dneska se skřípěním zubů 45% A důvodů ke kritice je daleko více. ()

Paladin25

Úplná bomba pre mna jednoducho najlepší film o Harrym Potterovi. Som veľkým fanúšikom knižnej série ale nápady ktoré Yates použil a v ktorých sa odklonil od predlohy sa mi zdali úžasné. Je to proste bomba!!! ()

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

23.07.2012

Norton a Pitt opět spolu

Norton a Pitt opět spolu

18.09.2007

V Klubu rváčů byli nerozlučnou dvojicí ;-), a brzy Eda a Brada opět uvidíme na filmových plátnech bok po boku. Stane se tak v dlouho připravovaném celovečerním remaku televizní minisérie State of… (viac)

Hoffman miluje Thompsonovou

Hoffman miluje Thompsonovou

09.06.2007

Dustin Hoffman a Emma Thompson si během natáčení Horší už to nebude zřejmě padli do oka. Zanedlouho se totiž spolu objeví v romantickém dramatu Last Chance Harvey. Ale pravděpodobnější možná bude, že… (viac)