Harry Potter a Fénixov rád

• Česko Harry Potter a Fénixův řád (viac)
Veľká Británia / USA, 2007, 138 min

Réžia:

David Yates

Predloha:

J. K. Rowling (kniha)

Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Jason Isaacs, Tom Felton, Maggie Smith, Helena Bonham Carter, Robbie Coltrane, Ralph Fiennes, Michael Gambon (viac)

Harry Potter (Daniel Radcliffe) sa vracia do Rokfortu, aby nastúpil do piateho ročníka školy čarov a kúziel. Tam však zistí, že väčšina členov kúzelníckej komunity verí, že jeho nedávne stretnutie s Lordom Voldemortom (Ralph Fiennes) je obyčajný výmysel, čím je zásadne spochybnená Harryho dôveryhodnosť. Ba čo horšie, minister kúziel Kornelius Fudge (Robert Hardy) opäť vymenoval nového učiteľa obrany proti čiernej mágii. V lekciách podozrivej profesorky Umbridgeovej (Imelda Staunton) sa však mladí čarodejníci nič zásadné nenaučia, a preto nemajú dostatok vedomostí k boju s temnými silami, ktoré sa okolo nich sťahujú. Na Hermioninu (Emma Watson) a Ronovu (Rupert Grint) výzvu sa Harry rozhodne vziať chod vecí do svojich rúk. Tajne sa začne schádzať s malou skupinou študentov, ktorí sa hrdo nazvali Dumbledorova armáda, a učí ich, ako sa ubrániť čiernej mágii. Hoci je sám ešte len študent, pripravuje odvážnych mladých čarodejníkov na nebezpečnú bitku, ktorá čoskoro prepukne. (TV Markíza)

papadoce

Je mi to ľúto, ale Potter ide fakt mimo mňa. Dokonca ako postupne sledujem celú sériu, viac a viac sa vzdiaľujem. Na tomto filme som proste nenašiel nič, čoho by som sa mohol chytiť, aby som to odsledoval aspoň trocha sústredený. Je to jedna veľká nikdy nekončiaca nuda neustále sa opakujúca diel za dielom, aj keď vizuálne v celkom peknom šate. Ale ja to kurva nevzdám a dopozerám to. Či ? ()

Domis93

Tento díl se jim vcelku vydařil. Mně tam ovšem chyběl famfrpál, že nemam ráda sporty, na to, jak si Harry sviští na koštěti se koukat můžu a v knížce byly vcelku dramatické momenty - Umbridgová zakázala Harrymu a pár dalším hrát nebo dokonce létat na koštěti do konce života a zabavila jim košťata, protože dali na budku Malfoyovi a jeho kumpánum. Každopádně kromě toho mi přišel díl vcelku dost dobrej, jen mě neuvěřitelně štvala Umbridgová, což je nakonec super, protože i v knížce byla na zabití, ale štve mě tak moc, že nemam chuť se na to moc koukat znova :D ()

1mArc0

Po dvoch dieloch, jeden vyváženým, druhým príbehovo najbohatším, prichádza tento diel, kde bol Harry Potter najviac komerčný ako sa len dá. Každý jeden aspekt bol úmyselne namierený len pre finančný zárobok. Škoda. Zápleta vo Väzni z Azkabanu alebo súboj troch (štyroch) čarodejníkov, je iná šálka kávy. /50 %/ ()

Scraffy

Výborný diel Harryho Pottera, ktorý je správne temný a drsný. Pritom tomu nechýba ani humor. Finále je epické a začína sa rozbiehať poriadne dráma vo svete čarodejníkov! Dolores Umbridgeová je jasne horšia, ako ten, koho sa meno nehovorí. ()

wolverine

Harry Potter a Fénixův řád, aneb jak udělat z nejdelší knihy nejkratší film. Četl jsem předlohu a myslím, že se jedná o jednu z nejlepších knižních adaptací. Pravda, vynechali tam Nemocnici svatého Munga, Rona v brance Nebelvíru, ale komu to vadí ? Jeden z mých nejoblíbenějších dílů se podařil. Je to ten typ filmu, na který se můžete koukat pořád a nikdy vás neomrzí. Film je fajn. ()

Gardis odpad!

Co to sakra má být za parodii na knihu a na Pottera? Vůbec to s knihou nesouvisí a naprosto to ignoruje půvab příběhu. Úplně to likviduje vše, co se nám fanouškům líbilo. Filmové zpracování na Harryho Pottera je to nejhorší, co jsem viděl. Nesnáším toto filmové zpracování. ()

Jan.Cada1

Harry Potter "pětka" je jako kniha asi ze všech ze série nejlepší. Goldberg a Yates měli velmi těžkou práci děj z knihy okrouhat a podat ho nečtenáři knih tak, aby byl pochopitelný.Docela se jim to povedlo, ale přesto se najde na filmu dost věcí, které nejsou plně vysvětleny. Hraní Ralpha Fiennese a tým maskérů (digitálních) okolo něj posunuje kvalitu dílu na jeden z nejlepších v sérii. Hooper mi k sérii HP sedí asi nejvíce a je to na pětce vidět, hudba je dokonalá. Jo a bez českého dabingu si pětku, ostatně jako všechny HP díly nedovedu představit. ()

hrumsrt

A jsme za půlkou filmové série s Harry Potterem.. Opět se mění režisér, kdy k sérii se namísto romantického rutinéra Newella nachomýtlo poměrně neznámé jméno v podobě Davida Yatese, který kromě jednoho celovečeráku točil jen pro televizi. Proto šlo jistě o hodně odvážné rozhodnutí, které však jistě došlo k svému přijetí. Ovšem to není tak velká změna, o tu největší se postarala změna scénáristy, kdy si Steve Kloves při pročítání osmisetstránkové předlohy asi řekl, že na tohle nemá.. Volba tak padla na Michaela Goldberga, a tak jde o jediný film ze série bez tradičního scénáristy. A inu nevím jestli by to někdo poznal anebo právě ano. Rowlingová se u páté knihy opravdu rozepsala a tento titul s zářícím světle modrým obalem rozmáchla na rovných 800 stran, čímž se stal poměrně jasně nejdelším dílem série. Proto jeho adaptace musela být jistě oříšek, avšak nutno říct, že Goldbergův scénář je vynikající a skutečně si myslím, že vrátit se k Fénixově řádu Cuarón, jak se kdysi spekulovalo, rozhodně by netratil.. Platí, že většina castingu už je hotová a Yates, tak nemusí dělat příliš stěžejních rozhodnutí, která by později ovlivnila i zbytek série. Reálně nám přibývají jen tři postavy, z nichž jen dvě budou mít vliv na pozdější příběh. Jednou z nich je již tradiční nový učitel obrany proti černé magii, kterým je poprvé v sérii žena, blízká spolukolegyně z ministerstva Dolores Umbridgeová. Nějak se vsadím, že pokud někde je seznam největším filmových šmejdů a nejméně sympatických postav, její jméno bude hodně vysoko. Tahle růžoucí se usměvavá panička je pěkná zmije, která do puntíku plní převrácené pokyny ministerstva, které reaguje na zvěsti o návratu Voldemorta tak, že zakáže studentům kouzlit. Ovšem samotná postava Dolores je možná i tváří celého pátého filmu. Nejde možná ani tak o vliv na příběh jako takový, nýbrž o její téměř kultovní vystupování. Mimo omezování samotné podstaty obrany proti černé magii, tedy obraných kouzel, dokonce má takovou odvahu, že změří profesora Kratiknota nebo si nechá i něco vyvěštit.. Díky upadající výuce a zprávách o návratu Voldemorta musí Harry převzít iniciativu a rozhodne se suplovat tradiční výuku obraných kouzel. A my tak opravdu vidíme, jak je Harry schopný kouzelník a jak jeho postava vyrostla od toho kluka, co nezvládl ani triviální kouzlo levitace. Za ty roky se posunul natolik, že si díky svým schopnostem může hezky potají cvičit armádu na boj s vracejícím se Voldemortem.. Film si drží temnější nádech, který pak Yates postupně v nadcházejících dílech ještě vygraduje. Možná budiž i překvapením, že scénář nepojmul Dobbyho ani žádná famfrpálová klání. Za to nám ale jasně představuje obě strany konfliktu, který už se nám s tímhle dílem naplno rozebíhá. Na jedné straně právě Fénixův řád jako organizaci okolo Brumbála a generace Harryho rodičů a na proti nim stojící armádu smrtijedů, tedy fanatiků, kteří věří, že s Voldemortem bude líp.. Pátý film jde brát jako jeden z těch přímočařejších v rámci série. A současně obsahuje i nejvíce toho kouzelničení, zkrátka série dochází do bodu, kdy všichni už nejsou děti ale plnohodnotní kouzelníci, kteří mají sílu promluvit. Netrvá dlouho a z filmu jde cítit naprosto perfektní balanc mezi světlejšími a temnějšími chvilkami, kdy v jedné scéně hlavní trojice diskutuje s Hagridem o rodině a rázem pomocí dlouhého pohledu do deště nás scéna přesune do Azkabanu.. Pátý film je taková reakce na díl čtvrtý, kdy ti co věří musí přesvědčit ty, co nevěří, že se pán zla vrátil, ovšem kromě Harryho slova žádné jiné důkazy nejsou, takže je jasně vidět, kdo ve "vyvoleného věří a kdo ne".  Současně příběh nezapomíná na dramatický finish předchozího filmu, kdy před zraky všech Harry předhodil spolužákovo tělo, tímhle traumatem se pokračuje a váže se na něj hned několik prvků, se kterými by Harry jinak do styku nepřišel. Navíc Yates přichází s prvkem, kdy se Harrymu zdají poměrně živé sny, které jsou náramně podobné tomu, co by se mohlo zdát Voldemortovi. I když pak Lucius Malfoy říká, že "viděl jen, co vidět měl", však nepotvrzuje, že je si Voldemort spojení natolik vědom... Harry se nakonec odhodlá na divné sny reagovat pomocí svojí armády, reálně pošle partičku studentů, kde někteří před pár měsíci ani nebyli schopní zvládnout prosté kouzlo Expelliarmus proti smrtijedům, aby zvrátil události ze snů. Zde nám příběh představuje asi nejdůležitější prvek, tedy věštbu ohledně Harryho, jejíž obsah je nám ukryt. Samotné finále je přehlídkou nejlepších kouzelnických soubojů napříč celé filmové série.. Pátý film toho v sobě má spousty, především se snaží představit i doposud docela skrytý kouzelnický svět mimo Bradavice. Cením Yatese, co z toho vyplodil, že si nelámal hlavu s skřítky či Svatým Mungem a současně dokonale zachoval stěžejní body příběhu.. Pátý film je zkrátka jedinečná jízda, kde nechybí ani hláškující Ron a Hermiona, strasti dospívání a navíc funkční příběh. Jsem možná překvapený, jak dobře Fénixův řád zestárl, že na něm v podstatě nevidím žádnou vadu.. P.S. Flashback do duše Srábuse mě dostává čím dál více. 100% () (menej) (viac)

riza-do

Yatesovi nikdo nejprve nevěřil a všichni doufali. On však dokázal udělat jedinečný film ze ságy Harry Potter který prozatím nemá konkurenci. Newell, Cuarón, Columbus, ti všichni si vzali knihu a prkaticky z ní natočili příběh. Poté se objevili zvěsti o tom, že nezasvěcený divák vlastně neví o čem ten film pořádně byl, o nějakém pokračování předešlého filmu ani nemluvě. Yates se tomu však vyhnul, celý film má rychlý spád a tak se divák nenudí. Dokonce ani v tu chvíli nehledá co ve filmu nebylo (a opravdu, dost důležitých scén se do filmu nevešlo - ale to si vysvětluju tím, že kdyby tam ty scény byli, museli by se přidat další a tak by film dosáhl neúnosné délky). Scénář byl proto napsán tak, aby sice šel po dráze knihy, ale několik věcí bylo pozměněno takl, aby to do příběhu sedělo a nezasvěcený divák si nemohl stěžovat, že neví proč to a ono. Jelikož mu to bylo nějakým způsobem všechno vysvětleno (ikdyž v knize to tak zrovna není). Alan Rickman znovu řádil v podobě několika krátkých scén se Snapem, který mu očividně čím dál tím více sedne přímo na kůži. Dokonce i umělost prostředí, které byli značný hlavně u filmů Newella a Cuaróna nějakým způsobem vymizeli a film na mne působí realisticky. O scéně průletu Londýnem nemůžou být pochyby. Takže hodnocení filmů je (konečně u HP) nejvyšší možné na CSFD, ale že to těm tvůrcům trvalo;) ()

Baki

Po prvnich 3 minutach filmu mi bylo jasne, ze toto bude neco jineho a ze tomuto filmu dam klidne *****, jenze jsem bohuzel cetl knizku a tudiz jsem byl trosku zklaman jeho prilis rychlym spadem ke konci. Abych rekl pravdu, vice se mi libila prvni polovina filmu. Opravdu excelentni bylo ztvarneni harryho nocnich mur. Dale se mi velice libil vykon Imeldy Staunton jakozto Dolores. A film jako celek dohnotim tedy na 85%. Hodnoceni zvednu mozna po dalsim shlednuti. ()

Tico

Dobré. Avšak ne tak dobré, jak jsem čekala. Scénář odebral z knižní předlohy o mnoho více důležitých faktů, než ostatní díly. Místo toho dal do první poloviny filmu ne tak důležité scény a zaplácl místo pro závěrečné akční a následující. Od Harryho jsem čekala více emocí. Větší vztek. Ale dobré... ()

DominikCZ

Knihu jsem nečelt a nemrzí mě to, alespoň je film plný překvapení a sledování bez předsudků. 3D je fajn, ale dost chybové a za tu stovku navíc to fakt nestojí. ()

Amadeo

A ďalší HP ani nepotešil ani ničím neprekvapil - možno je to tým, že trh už začína byť HP akosi presýtený. Atmosféra výborná - zase o niečo temnejšia, výkony hercov štandarné - okrem 3 postáv. Alan Rickman ako Snape sa tentoraz blisol v celej svojej dokonalosti a nezaostával za ním ani charizmatický Jason Isaacs a jeho dokonale elegantné stvárnený padouch Lucius Malfoy. Ale toto sa už nedá povedať o záporákovi č.1 celej série - o tom, ktorého meno sa nemá vysloviť. Ralph Fiennes je síce pán herec ale v úlohe Valdemorta mu akosi stále chýba tá správna esencia. A ešte treba vytknúť celému filmu jeho hudobnú stránku - je tak nenápadná, že si človek ani nevšimol, či v tom filme hudba vôbec je. ()

wef

David Yates udělal z Harryho Pottera normální film. A prospělo to! Jen doufám, že v dalším díle ještě trochu přitlačí na pilu. ()

tenista

Na páté pokračování příběhu mladého čaroděje jsem se velmi těšil a ani po páté jsem nebyl zklamán. Ba naopak :o) Těch 138 minut uplynulo jako voda a ani na chvilku jsem se nenudil. A na strhující závěr, kdy "bojoval" Brumbál s Voldemortem dlouho nezapomenu! ()

Cortesz

Je to Harry Potter tak nemůžu jinak než za 5*, ale myslím si že tohle je nejslabší díl, který byl natočen. Nevím čím to je, ale tak nějak po těch čtyřech předešlých jsem si zvyknul na ten styl prostředí a styl natočení a tenhle byl pojat trošku jinak tak nějak moc civilně což není na škodu, ale jak sem řekl sem zvyklej na styl předcházejících 4 dílů. Herci opět hrajou skvěle, snad z Radclie nebude herec jedné životní role, Hermiona je čím dál hezčí, ale společně s Ronem byli nějak málo vidět. Od čtvrtého ohnivého poháru se temnota stupňuje čím dál tím víc jestli to tak půjde dál tak ty děcka se u toho budou bát a nebo to pro ně bude nepřístupné. Jen tak dál, 7 poslední díl bude snad i horor :-)....chyběl mi famfrpálovej zápas. ()

George3110

Aj keď veľa ľudí odsudzuje tento diel ako najhorší z celej série ja si to nemyslím. Je príliš ťažké previesť takúto hrubú knihu na plátna kín a pritom zachovať zrozumiteľnosť príbehu aj pre ľudí ktorý nečítali knihy a videli len predchádzajúce filmy. Je to oveľa lepšie ako zachovať všetky kľúčové scény a pritom dosiahnuť nič viac len nezrozumiteľnosť. Pre mňa je tento diel práve naopak najlepším z celej série a som zvedavý aj na šiesty diel ktorý zatiaľ podľa trailerov vyzerá veľmi sľubne. ()

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

23.07.2012

Norton a Pitt opět spolu

Norton a Pitt opět spolu

18.09.2007

V Klubu rváčů byli nerozlučnou dvojicí ;-), a brzy Eda a Brada opět uvidíme na filmových plátnech bok po boku. Stane se tak v dlouho připravovaném celovečerním remaku televizní minisérie State of… (viac)

Hoffman miluje Thompsonovou

Hoffman miluje Thompsonovou

09.06.2007

Dustin Hoffman a Emma Thompson si během natáčení Horší už to nebude zřejmě padli do oka. Zanedlouho se totiž spolu objeví v romantickém dramatu Last Chance Harvey. Ale pravděpodobnější možná bude, že… (viac)