Harry Potter a Fénixov rád

• Česko Harry Potter a Fénixův řád (viac)
Veľká Británia / USA, 2007, 138 min

Réžia:

David Yates

Predloha:

J. K. Rowling (kniha)

Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Jason Isaacs, Tom Felton, Maggie Smith, Helena Bonham Carter, Robbie Coltrane, Ralph Fiennes, Michael Gambon (viac)

Harry Potter (Daniel Radcliffe) sa vracia do Rokfortu, aby nastúpil do piateho ročníka školy čarov a kúziel. Tam však zistí, že väčšina členov kúzelníckej komunity verí, že jeho nedávne stretnutie s Lordom Voldemortom (Ralph Fiennes) je obyčajný výmysel, čím je zásadne spochybnená Harryho dôveryhodnosť. Ba čo horšie, minister kúziel Kornelius Fudge (Robert Hardy) opäť vymenoval nového učiteľa obrany proti čiernej mágii. V lekciách podozrivej profesorky Umbridgeovej (Imelda Staunton) sa však mladí čarodejníci nič zásadné nenaučia, a preto nemajú dostatok vedomostí k boju s temnými silami, ktoré sa okolo nich sťahujú. Na Hermioninu (Emma Watson) a Ronovu (Rupert Grint) výzvu sa Harry rozhodne vziať chod vecí do svojich rúk. Tajne sa začne schádzať s malou skupinou študentov, ktorí sa hrdo nazvali Dumbledorova armáda, a učí ich, ako sa ubrániť čiernej mágii. Hoci je sám ešte len študent, pripravuje odvážnych mladých čarodejníkov na nebezpečnú bitku, ktorá čoskoro prepukne. (TV Markíza)

JASON_X

Sportovně soutěžní velmi nudný čtvrtý Harry Potter se v pátém dílu transformoval v jen o něco málo méně nudný politický thriller. Za zmínku a zapamatování snad stojí aspoň jedovatě přeslazená soudružka učitelka se zálibou v růžové, která mi živě připomněla některé bývalé soudružky učitelky se zálibou v rudé z mojí základky. ()

Bauer

Tak jsem se právě vrátil z kina a jsem plný zážitků a dojmů a musím říct, že ty prachy, co jsem za to dal nebyli vůbec vyhozený. Jsem opravdu velký fanoušek Pottera a každou doposud vydanou knihu jsem přečetl čtyři krát .Káždý díl filmového Harryho Pottera mi přijde lepší a lepší a Fenixův řád mně tedy opravdu nadchl. Moc jsem tomuto dílu nedával, protože kniha s téměř 800 stánkami je velmi obsáhla, takže jsem počítal s hodně slabým filmem. Ale velmi jsem se mílil. Už jen ten skvostný začátek s Mozkomory, prostě bomba. Poté jsme se mohli také opět setkat s rodinou Dursleyových, která byla v Ohnivém poháru vynechána. Dále vydíme cestu do bradavického hradu, kterou jsme taky zatím neměli až tak možnost vidět. Pouze v prvním díle na lodičkách. David Yates to pojal vskutku velmi dobře a ukázal nám spousty nových věcích. Délka filmu je také perfektní. Herci jsou opravdu ale opravdu nadaní a v roli Harryho Pottera bych si už nedokázal nikoho jiného než právě výtečného Daniela Radcliffea představit. Přibyli nám také nové postavy zejména tedy Imelda Staunton v roli Dolores Umbriidgeové nemá chybu. Jestli má tedy tento díl něco rozhodně lepšího, než všechny předchozí díly, tak je to hudba. Opravdu dokonalá. Taky jsem se bál, že film bude mít ( jak jinak ) hrozný český dabing ale byl jsem mile překvapen, jak se povedl. Abych nepsal pouze pozitiva. Závěrečná akční scéna byla poněkud zmatená a nepřeheldná, takže to by bylo jedno takové vytknutí. I přesto dávám 5* a těším se na Prince dvojí krve, jehož se opět ujme David Yates!! ()

Mikah

Film bohužel zaostává v přítomnosti zajímavých scén a na plátně se odvíjí pouze jakási kostra skutečně brilantní, leč obsáhlé knižní předlohy. David Yates se soustředil na klíčové body tak, aby tam bylo co nejvíce akce, a to nejlépe pomocí zmatených digitálních efektů, které podle mě film jen sráží. Ale zapomněl na něco, co by je spojovalo, čím by pořádně vykreslil skutečný kouzelnický svět, nezobrazil spoustu důležitých detailů, a právě to mě v knihách baví nejvíce (sídlo Blacků, nemocnice), stejně tak spoustu scén naprosto pokroutil (hodiny se Snapem, vztah Harryho a Cho). Myslím, že je zhola nemožné, aby film zachycoval veškerou fantazii, již paní Rowling použila při tvorbě kouzelnického světa, nicméně Alfonsu Cuarónovi se to u Vězně z Azkabanu podařilo na jedničku a všechny nedostatky a chybějící scény se mu podařilo zamaskovat. Co se mi také nelíbí na tomto díle (a vlastně už od třetího) je to, že obchází skutečnost, že kouzelnický svět má být naprosto jiný než ten mudlovský, člověk by měl pocítit osvobozující pocit, že unikl z mudlovského světa do naprosto jiného, rozhodně bych například nečekala, že by kouzelníci nosili džíny. Pro mě společně s následujícím dílem nejhorší film ze všech osmi, ačkoli v knižní podobě jsou právě tyto dva díly mé nejoblíbenější. ()

becki_tu

Fénixův řád rozhodně předčil i moje neskromná očekávání. Harry Potter a jeho sympatičtí spolužáci pomalu dospívají a zdá se, že i filmaři ví, co si můžou dovolit a jak využít zkušenosti z předešlých dílů. Více triků, více psychologie, více emocí, více potemnělé depresivní atmosféry. A vše do sebe opět úžasně zapadá. Harry Potter se stává, nebo spíše už stal fenoménem a pokud budou další díly laděny v podobném duchu, vůbec bych se nezlobil. Při kvalitativně vzestupném trendu mám obavy, aby mi u dalších dílů nechyběly hvězdičky, když už jsem tu laťku nasadil takhle vysoko. ()

Beastmaster4

S odstupem času (konkrétně duben 2013) jsem shlédl celou sérii. Musím si sám sobě uznat, že hodnocení jednotlivých dílů nebylo v době natočení filmu objektivní. Sledování částí vždy po roční odmlce uzmulo Potterovi jeho kouzlo, které celá série má. Věřím, že jsou odpůrci této série, možná lidé, kteří hodnotili zaujatě nebo je neokouzlil příběh stejně jako mě, když jsem sledoval jednotlivé díly s nějako roční mezerou. I tak ale v historii filmu půjde vždy o jednu z nejlepších sérií vůbec. V době, kdy film vznikl jsem hodnotil tento díl jednou hvězdou. Po cca 6 letech, kdy se dívám na kompletní sérii, hodnotím tento díl hvězdami čtyřmi. Doporučuji tak těm, kteří HP dříve nemuseli nebo je příběh nedokázal v dalších dílech okouzlit, aby se podívali na celou sérii znovu, když už je možné si všechny části pustit pěkně za sebou :-) ()

luka4615

Sice jsem si místy vážně zoufal, že nejdelší kniha "vyfasovala" ten nejkratší film, nicméně režisér David Yates tento kalich zoufalství přeměnil lusknutím prstů na skvělou rodinnou zábavu, v níž se do popředí dostávají emoce a nejniternější obavy hlavních postav. Snímek s podtitulem Order of the Phoenix rovněž "hraje" na osudovost, což se někomu může zdát jako krok špatným směrem, avšak já si tento "jiný" díl užil právě o to víc. Skvělá práce! PS: Třešničkou na tomto kouzelnickém dortu je profesorka Umbridgeová, jejíž slizký charakter občas překonal nechuť z Lorda Voldemorta! (Viděno v kině Dačice) „You know, I really hate children.“ ()

Sawy

David Yates byl pro Harryho Pottera výborná volba.Dodal mu totiž punc civilnosti,zapracoval na psychologii postav,takže konečně sledujeme skutečné drama,které po většinu času není shazováno infantilnostmi,což byl ostatně největší problém Ohnivého poháru.A především,díky tomu,že režiroval i celý zbytek série,dokázal filmům vtisknout tolik potřebný jednolitý styl.Předchozí čtyři díly byly díky odlišným osobám režisérů značně nesourodé,ale Yates do sebe absorboval styly všech svých předchůdců a stvořil jedinečnou atmosféru,která pak s úctou k předchozím filmům provázela potterovskou sérii až do konce.Přesně to potřebovala.Svou vlastní tvář,která ji odliší od zbylé filmové produkce.K Fénixovu řádu mám své výhrady,nesouhlasím s tím,že jde o nejlepší díl série,ale rozhodně se jedná o důležitý zlom v celé sérii a jako takový se povedl na výbornou.Navíc má Imeldu Staunton,jejíž démonický herecký projev nahání větší hrůzu než samotný lord Voldemort. 85 % ()

Lucasion

"It was foolish of you to come here tonight, Tom. The Aurors are on their way. - By which time I shall be gone, and you... shall be dead!" Pokud se nemýlím, tak režisér Yates zůstal už u série do konce. Fénixův řád je zas o kousek jiný než předchozí díly. Na Harrym se mi nejvíc líbí originalita každého dílu. Fénixův řád není vyjímkou. Parádní úvod střídají opět Bradavice a neskutečně odporná babizna, co bude dělat bordel. Vzpomínám, jak jsem se u knížky rozčiloval. U filmu mám chuť té Dolores uříznout hlavu. Naopak můj oblíbený učitel Severus Snape (Alan Rickman) opět září. Přijde mi, že se objevuje ve filmech čím dál více. Závěrečný souboj na ministerstvu nádhera sama. Temné parádní fantasy s dávkou emocí. / Fénixův řád pokračuje, tam kde Ohnivý pohár skončil. Svět Kouzelníků se začíná zmítat v chaosu. Zlo roste a dobro se sjednocuje. Začíná lži, zrada a hlavně se začíná umírat. Bradavice mi tady nepříjdou moc jako dřív a po Vánocích v minulém roce tu vnímám pouze úřednickou bábu. / Fénixův řád dokončil přerod z fantasy pohádky do temné války. Asi nemá potřebu rozmazávat, co mi na filmu vadí a co líbí. Yates točil Pottera jinak. Ač závěr se mu povedl, tak zbytek nijak moc. Fénixův řád ještě ale ano. Finále na Ministerstvu je prostě skvělé, i když by souboje mohly být delší. A díky Dolores je ve filmu čím dál méně oblíbeného hradu Čar a Kouzel. Navíc tu opravdu vnímám tu propast mezi knihami a filmy. Příjde mi že ve filmu je už pouze zlomek informací a obsahu. Pětka je prostě v tomhle už téměř na pokraji, co následovalo další dvě pokračování. (80 %) ()

codeas

Bohužel, musim hodnotiti pouze 3*. Musím napsat že jsem knihu ČETL (ano pouze jednou). Film je natočen zajimavé, úvodní sekvence je přímo uchvatna (velké celky záběrů, barevná stylizace), časem jsou záběry "téměř identické" od těch Tima Burtona (že by jim dala podnět jeho manželka, která ve filmu hraje?) jenže pak začíná dějová část se kterou to jde hodně z kopce. Pokud jste knihu četli tak pouze očekáváte jak se s Vaši poradili filmaři, pokud knihu nečetli a doufáte že film bude rychlokurz harry potter, musíte jít s vědomím, že rychlokurz opravdu bude, plno věci bude vytrženo z kontextu. Nyní ještě asi kacířskou myšlenku.. film JE POUZE o Harry Pottrovi, možná si řekněte o čem jiném by měl být,ale v knize je plno jiných krásných odboček, kvůli kterému knihu mám rád .. (např zkoušky NKU, ve filmu opět pouze naznačeno, v knize nádherně popsáno dopředu a pak zmíněna celá jedna kapitola..), takže ve filmu mi tyto přímo schází. No jo ale jak knihu s více než 700stránky zfilmovat? Je téměř nemožné některá literární díla zfilmovat, o tom se přesvědčily režiséři snažící se natočit literární dílo J.R. Tolkiena. A hle, máme tu roky 2001-2003 a dosud běžné veřejnosti neznámý, Peter Jackson natočil tak velkolepou podívanou, která přílákala mnoho a mnoho lidí k četbě literární předlohy.Je vidět že to prostě jde, jde o to najít správný čas a správný talent. Tento zatím poslendí pátý díl mi přijde jako spíchnutý horkou jehlou aby se stihla vlna zájmů k vydanému poslednímu dílu a navíc herci nám stárnou a rostou, což je nepříjemná veličina hollywoodského rozpočtu. Naprosto největší radost mi film udělalo v obsazení Lenky Střelenky,kvůli které jsem "schopen a ochoten" (modří vědí) hodnocení += 1hvezda ()

ScarPoul

Jednoducho ma to dostalo. Z kníh o Harrym Potterovi mám najradšej práve piaty a tretí diel a hovoriť že jeho filmové adaptácie nedopadli podľa mojich predstáv by bolo klamstvo. Nikdy som ešte z kina neodchádzal tak spokojný ako v prípade týchto dvoch dielov. Yates si hravo pohral zo všetkým s čím sa normálne vo filmoch Harryho Pottera nehrá. Vnútorné monológy, prechody cez novinové články, roztrasená kamera! plus zmena scénaristu, ktorý nechal vo filme všetko podstatné, takže aj napriek dvojhodinovej stopáži- čo z filmu robí najkratší diel série - pôsobí film komplexne, štýlovo a dynamicky. Bez zbytočnej scény, alebo scény na vyše. Toto bol problém trebárs takého Newella a jeho Ohnivého pohára. Herci sú takmer bezchybný. Ich rebélia ma nabudila a dojala a presne toto som očakával v každom jednom filme o Harry Potterovi. Piaty diel je tou povestnou lastovičkou, ktorého predzvesťou bola výnimočne a originálne spravená trojka, ktorá obsahuje najviac podstatných vecí z knihy a pritom sa uberá samostatným smerom. Tým filmovým. Skvelá hudba, skvelé finále a aj keď mi chýba nejakých tých 20 minút k absolútnemu a stopercentnému hodnoteniu, je to rozhodne jediný diel o Harrym Potterovi, ktorý po prvý krát pôsobí natoľko reálne, že aj tie nereálnosti, ktoré sa v ňom nachádzajú, nebijú tak do očí ako inokedy. Obávam sa že už v mysli žijem svetom Harryho Pottera.. A o tom to predsa je. ()

PROROK14

Po druhom zhliadnutí dvíham hodnotenie na 4*. Pozrel som si to s odstupom asi jeden rok a páčilo sa mi to. Ale v rámci celej série je to najslabšie. 70% ()

maseer2

masivní redukce obsahu knihy mi nevadila.. už je to totiž nějakej ten pátek, co jsem ji četl, a tak si téměř vůbec nevybavuju, co všechno na těch 800 stránkách bylo :)) film jako samotný je pak hodně povedený, i když konec neměl až takové grády, jako jsem čekal.. čisté 4* :) ()

Gwaihir

Páté pokračování příběhu chlapce, jenž může zastavit pána zla při jeho návratu k moci, znovu poměrně výrazně potemnělo, a to pod režijním vedením Davida Yatese, jenž poněkud překvapivě přetavil nejdelší knihu celé knižní série do nekratšího filmového zpracování, což se projevuje zejména zanedbáním prakticky veškerých vedlejších dějových zápletek a menších scén osvětlujících některé důležité okolnosti. Přes tyto změny však snímek neztrácí svou celistvost a naopak díky některým z nich získává oproti předloze rychlejší tempo a následkem dospělejšího přístupu i patřičně tísnivou atmosféru. Tradičně vynikající je opět obsazení nových postav, v čele s despotickou Imeldou Staunton, která jako jediná dostává větší množství prostoru a sekunduje tak všudypřítomnému Danielu Radcliffovi, jenž ve své hlavní roli skutečně exceluje. Velice dobrou úroveň si stále drží rovněž hudba, jejíž další kompozice se ujal Nicholas Hooper přinášející zcela nové motivy zdárně podtrhující dění na plátně. 95% ()

BoPo

Sklamanie z predchádzajúcej časti sa našťastie neopakovalo. Harry, Ron a Hermiona už úspešne dokázali vysublimovať posledné zbytky detského tuku. Rozprávka pre deti sa tak definitívne pretransformovala na fantasy. Opäť prišiel na scénu nový profesor obrany proti černej mágii. Tentoraz byrokratka v sukni, ktorá úspešne vzbudzovala nesympatie. Draco Malfoy dostáva čoraz menší počet minút. Už je len akousi pripomienku minulých udalostí. Najväčším kladom je samozrejme záverečná tretina, kde príde konečne na plnohodnotné súboje čarodejníckych paličiek. ()

MoiJe

Nuda. Od zaciatku. Keby to nebolo podla knizky, poviem si, ze uvodne sceny reziser videl v inom filme a rozhodol sa ich prilepit do svojho, lebo by mohli vyzerat dramaticky. Neustale som len cakala, kedy sa Harry prebudi, spracovanie bolo ako zo sna, Harryho nocnej mory a nie ako skutocny dej. Tak aj neskorsi sud. Jedini sympaticki hrdinovia siroko daleko boli okrem Hagrida snad len dvojicky. Pripocitat nezvyk z vizaze hercov (i ked samo stale lepsie nez ich vymenit) a prapodivny slovensky dabing, ktory ma jednak stval a jednak obcas len cosi zasumel akurat vo chvilach, ked ma aj zaujimalo, co hovoria. Naozaj by ma zaujimalo komu vlastne bol film urceny a preco mu tolki davate 4*, i ked v komentaroch jeho nepodarenost pripustate... ()

adamo_znk

Tak pátý Harry se u mě zařadil na stejnou příčku jako moje oblíbená trojka. FIlm má vynikající psychologii postav, nikam se nežene, vše tu má svůj smysl, nic není samoúčelné. Příběh už začíná pěkně houstnout a oproti prvním dílům už to jede na plné obrátky. Harryho sny a halucinace na jedničku, stejně jako šílená komisařka z ministerstva kouzel. No a závěrečná bitva Brumbála s Voldym taky hodně slušná. A velice mě potěšila role tý malý ujetý blonďatý fanatičky. ()

McClane

Jako velkej fanda knižní série jsem se bál zpracování 800 stránek knihy, ale výsledek je velmi povednej a dvě hodiny jsou určitě málo. Bitva na ministerstvu patří k tomu nejlepšímu, co bylo v HP filmech zatím natočeno. Ale vězeň z Azkabanu zůstává nepřekonán. ()

Terva

Harry už je zase s tou mudlovskou rodinou. Dudley nám vyrostl a blbej je stejně jako kdysi. Jako první kouzlo tohoto příběhu, zazní již známé - EXPECTO PATRONUM - znáte to - Budiž světlo....... Ale nebyla to zrovna šťastná volba - je to zakázané kouzlo. Nová postava ve filmu má jméno Nymfadora. CITÁT - Nikdy, mi neříkej Nymfadoro !!!....... Fénixův řád je organizace. Ten druh, který se trochu podobá té britské známější se jménem Templářští rytíři. Poprvé je použito celé jméno Harryho - zní Harry James Potter a Brumbála - Albus Percival Wulfric Brian Brumbál. Při cestě v kočáru do Bradavic se objevuje nová postava příběhu - dívka z blond vlasy. Hermiona ji představuje Harrymu slovy - CITUJI - To je Střelenka lásko ..... teda Lenka Láskoradová. Neville má při této scéně v rukách zvláštní kytku, asi kaktus. Profesor Hagrid je na dočasné dovolené a tak jeho výuku kouzelných tvorů přebírá profesorka Červotočková. A již tradičně je zde opět nový učitel obrany proti černé magii ( opět to není Snape ) profesorka Dolores Umbridge. CITÁT - Dosavadní výuka tohoto předmětu byla znepokojivě nevyrovnaná......... Jo a pozor na Škrkny. Nová zvířata v příběhu jsou okřídlení koně co vypadají jako pterodaktilové se čtyřma nohama a jmenují se Testrálové. Uvidí je však pouze ti, co viděli někoho zemřít. Neville zde použije svou první vyslovenou filmovou formuli - EXPELLIARMUS -. Harry Potter ji vzápětí zopakuje. Tajná škola výuky kouzel může začít. - DIMINUENDO -. Tady se to kouzly jen hemží, oproti normální výuce - REDUCTO -. CITÁT - Někdy i malá pusa může zvednout náladu........ povídá Ronald Weasley a v situaci, ve které to říká, to zazní jako sexuální narážka. Harrymu opět hrozí nebezpečí ze strany - toho - co - nemůžeme - jmenovat-. Profesor Snape má proto za úkol naučit Pottera obraně- LEGELIMENT -. Santa Claus na létajícím koštěti je fantastickej. CITÁT - Veselé vánoce......... Jinak se v tomto psychologicky laděném snímku najdou i hezké a nejšťastnější vzpomínky - EXPECTO PATRONUM -. Brumbál má nové domácí zvířátko, jmenuje se Drápek. Mezi tím Snape stále učí Harryho obranu proti vniknutí do myšlenek. SNAPEHO CITÁT - Asi ..... budu ..... zvracet ......... Tomuhle ..... říkáte,..... ovládat ..... se !!!!.......... - PROTEGO !!! -. Harry Potter zde mimo jiné stojí před otázkou, zda odhalit a zjistit tajemství své jizvy na čele. Ve scénách v Londýně přibude pár nových kouzelných formulí - LEVICORPUS - , - PETRIFICUS TOTALUS - , - a zazní i destrukční - REDUCTO - . Souboj z - nebudu - jmenovat - vy - to - poznáte - byl strhující a perfektně ozvučený. Mé dva subwofery jen skákaly radostí. V souboji se setkávají čtyři základní živly - Voda, Oheň, Vítr a Země. CITÁT - Vrátil se .......... Všechno co jsme jednou ztratily se k nám jednou vrátí........ Ve filmu si zahraje Helena Bonhan Carter a to postavu Bellatrix Lestrange ( Nymfadora ). Nejkratší asi jen 123 minut krátký ( dlouhý ) díl Harryho Pottera končí. Poprvé se zde ujal scénáře někdo jiný než Steve Kloves. Tentokrát měl scénář Michael Goldenberg a hudbu Nicholas Hooper. Kameraman je v každém příběhu jiný. Tentokrát to točil Slawomir Idziak. Lenku Láskoradovou ( Luna Lovegood ) si zahrála Evanna Lynch. REKAPITULACE - Kámen mudrců je romantická pohádka, Tajemná komnata je lehký thriller, Vězeň z Azkabanu je dobrodružný z prvky hororu, Ohnivý pohár je romantický horor a pátý příběh Fénixův řád bych zařadil do kategorie psychologické drama. Příběhy jsou tvrdší a ponurejší a já nevím zda je to klad nebo zápor. Stárneme spolu z příběhem a život není peříčko. () (menej) (viac)

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

23.07.2012

Norton a Pitt opět spolu

Norton a Pitt opět spolu

18.09.2007

V Klubu rváčů byli nerozlučnou dvojicí ;-), a brzy Eda a Brada opět uvidíme na filmových plátnech bok po boku. Stane se tak v dlouho připravovaném celovečerním remaku televizní minisérie State of… (viac)

Hoffman miluje Thompsonovou

Hoffman miluje Thompsonovou

09.06.2007

Dustin Hoffman a Emma Thompson si během natáčení Horší už to nebude zřejmě padli do oka. Zanedlouho se totiž spolu objeví v romantickém dramatu Last Chance Harvey. Ale pravděpodobnější možná bude, že… (viac)