Vojna svetov

• Česko Válka světů (viac)
USA, 2005, 116 min

Scenárista David Koepp sa inšpiroval slávnym románom H. G Wellsa, ktorého témou je invázia Marťanov na planétu Zem. Jeho príbeh však presunul z konca 19. storočia do horúcej súčasnosti. Robotníka Raya Ferriera (Tom Cruise) trápia problémy v rodine, ktorej členovia si prestávajú rozumieť. Ray sa stane svedkom zvláštnej udalosti, ktorá navždy zmení životy ich všetkých. Akýsi ohromný vojnový stroj na troch nohách sa vynorí z hĺbky zeme a skôr, ako ktokoľvek stihne zareagovať, začne spaľovať všetko vo svojom dosahu. Normálny deň sa náhle zmení na najhroznejší zážitok ich života... (TV Markíza)

sahe

No možná je tam pár dobrých chvilek, ale nijak mi to nenadchlo až tak... je to spíše o tricích... Dávám tomu 3+* ()

Všivák

Docela přesný opis knihy. Film se nesnaží zaujmout nějakýma hrdinskýma bitvama.Soudtředí se jenom na pár jedinců, kteří se snaží přežít během marťanské invaze. Nikdo jiný to být ani nemohl, protože kdyby přiletěli z větší dálky, mohli by si vybrat jinou, lepší planetu v jiné sluneční soustavě. ()

sheldonka.

Efekty jsou na výborné úrovni, ale příběh trochu pokulhává. Mohlo to být lépe vymyšlené. I závěr, i postavy se mohly líp rozvíjet .. no, ale sama sobě se divím, že to na mě udělalo docela velký dojem. ()

Brain-D

Naprosto bombastický blockbuster od Spielberga. Atmosféra, kterou tu stvárnil mě od počáteční bouře tak vzala do sebe, že mě pohltila a nešlo se z ní už vymanit. Ťímhle si u mě Spielberg pořádně škrtl a mnou příliš neoblíbení Indiana Jonesové a Dino parky jsou tímhle trochu dorovnány. ()

Palvinie

Zase to dobře skončilo, ach jo. Ne, že bych jim to nepřála, jen jsem už těch šťastných konců u dramat přejedená. No, ještě, že Bůh vytvořil ty mikroorganismy a zachránil tak svět před jistojistou zhoubou. Ale podívaná to byla super, Tom si zahrál na supertaťku a docela jsem mu to věřila (kecám, sežrala jsem mu to i s navijákem), Dakota zase na klaustrofóbní poslušnou dceru a Justin byl rozverný syn. Všude ta napjatá atmosféra, strach o vlastní život, dokonce i dobrovolná pomoc bližnímu byla k vidění. A vůbec, všichni a všechno tam bylo fajn, já teď jen budu doufat, že se nic podobného nestane. ()

jujec

Za začátku se film vyvíjel velmi slušně (žádná zbytečná omáčka kolem, prostě mimozemšťané tu byli za pár minut), ovšem způsob, jakým byli mimozemšťané zahubeni, mi přišel jako naprosto nevhodný - nechci prozrazovat konec, ale čekal jsem, že se najde nějaký chytrý způsob, jak vetřelce vystrnadit - no a ono nic. ()

lykan9

Opět velmi poctivě odpracované dílo mistra Spieldberga. Opět si však neodpustil jednu chybu a do jedné z hlavních rolí obsadil protivné dítě, který mi celkový dojem z filmu zvládl v mnoha případech pokazit. Dakotu Fanning jsem nikdy neuznal jako nadějnou herečku a Válka světů můj názor nezměnila. Škoda nebýt této zásadní chyby, tak by si film určitě zasloužil plný počet. ()

mab odpad!

Naprostý odpad. Žádná logika, vlastně žádný děj, kromě oblíbeného utíkání. Lidé umírají po milionech, v jeden okamžik je všude pusto prázdno jen vnitřnosti z lidí poseté po celém širém okolí, aby zachvilku lidí bylo všude spousty. A jako třešnička, nakonec lidstvo zachrání granát v jedné bezvýznamné entitě - dělnici, jedné z mnoha, kam ho umístil hrdinný Tom (alespoň tak to vypadá do asi 10 sekund před koncem, než následuje stupidní slovní vysvětlení, že prý ufoni z ničehonic všichni umřeli, protože nebyli imunní na bakterie???). Děs běs pitomost, bez logiky, bez smyslu. Scénárista naprosto nepokytě fetoval toluen, když psal scénář. Jako bonus už jen vypíchnu jednu scénu a to scénu ve sklepě. Sklep 10x 10 metrů, v ní dva dospělí lidé a dcerka mistrně unikají pozornosti sondy, která jinak prostor projde milimetr po milimetru a to jí občas i řeknou "tady jsme" pohybem či rámusem. ()

fabecc1222

Tenhle film mám ve velké oblibě, a to hlavně díky jeho atmosféře, kdy ten hororový nádech to strhává do úplně jiné sféry. Je tu spousta nezapomenutelných scén, třeba hned první setkání s Tripody a následný parádní úprk Cruise po městě, vážně parádní scéna, jasný vrchol filmu. Poté následují další pecky, jako mrtvoly v řece, ohnivý vlak nebo sběračské klece. Atmosféra tu jede opravdu velké pecky, a to třeba i díky zajímavé práci s kamerou či zvukem (V kině jsem neviděl, ale musel to být zážitek). Hollywoodsky povinná rodinná linka sice občas poleze na nervy, ale je to takové nutné zlo, a vesměs se ty dětské postavy nakonec dají přežít. Rozuzlení teda příjde v podstatě jakoby nic, mezi dvěma scénámi je hotovo, ale co jsem pochopil, tak to tak má být i v předloze. ()

VanTom

Drtivou mimozemskou invazi sleduje Spielberg zblízka z pohledu disfunkční rodiny (okolnosti nezodpovědného otce s jeho dětmi samozřejmě stmelí) a filmařsky naprosto suverénně pohltí (dokumentární zrnitá kamera, hudba, zvuk, efekty, …). U scénáře nicméně určitá naivita a zkratkovitá epizodičnost prozrazuje stáří předlohy, které se též projevuje ve snaze šokovat až "biblickými" katastrofickými výjevy zkázy (samozřejmě bez krve), nad jejichž smysluplností jest ovšem třeba přimhuřovat oko. ()

Ichabod

Tak tento Spielbergův film mne naprosto uchvátil...možná proto, že jsem čekal malinko odlišný režisérův přístup k napadení Země stroji...spíše než ke Dnu nezávislosti tento film má blíže Znamení...není to o obrovských bitvách,ale hlavně o tom jak jedna obyčejná americká rodina se snaží přežít a utéct do bezpečí...Tom Cruiseův herecký výkon je pouze "standartní",ovšem Dakota Fanning je naprosto excelentní...a myslím že ve své(a i vyšší)věkové kategorii nemá konkurenci!Efekty jsou perfektní a VELICE se mi líbilo vizuální pojetí monster....vypadaly jako vystřižené ze 60.let,prostě bomba!!(možná kvůli rozpačitému vzhledu nebyly ke spatření v žádném traileru).Jen škoda toho rychle utnutého konce.... ()

Jacob23

Zklamani..Technicky dokonale ale pribeh je docela strasny,misty nudny,konec nechutne vyumelkovany a preslazeny(stejne nelogicky a trapny jako v Minority Report-coz se mi asi libilo vic) 70%..ale Spielberg furt umi..z mega filmu toho roku rozhodne nejslabsi ()

liuk

Osobně jsem od War of the Worlds moc nečekal, ale po první hodině která má skvělou atmosféru a dost výborných scén (vlak, příchod tripodů, trajekt) jsem si říkal, že jestli bude film gradovat, tak budu přemýšlet o 5*. Jen mi tam strašně vadily otravné křičící a uražející se Cruisovy děti. Jenže po příchodu Robbinse a jeho příšerné postavy se z druhé půlky filmu stává parodie sama na sebe s tunami klišé, trapnými scénami a nelogickými blbostmi. Verdikt: Nesnáším Dakotu Fanning ještě víc než předtím - je mi to líto, slabší 3*. ()

-ELFKA-

Neočakávané poňatie so zameraním na jednu rodinu a nie na celý svet (resp. USA) ma príjemne prekvapilo. Film sa stal komornejším. Zdá sa mi, že režisér vsadil na staré a osvedčené metódy. Vo Vojne svetov je poriadna dávka strachu o holý ľudský život (Schindlerov zoznam) a napínavej dobrodružnej akcie (Jurský park). Minimalistická hudba divákovi brnká a nervy. Kamera je majstrovská (najmä scéna jazdy po blokovanej diaľnici je úúúúúúúžasná!!). Podobnosť s predošlými veľkodielami však nemôžem opomenúť a preto len 4*. Zas až také dokonalé to nebolo. Hoci som sa ešte dobré 2 týždne bála vyjsť z domu a paranoicky som z okien sledovala či z poza kopcov nevylezie nejaká trojnožka ( s tyranosaurami mávam nočné mory dodnes..). ()

Kali4

Chápu rozhořčené ohlasy, mně ale nezbývalo nic jiného, než uznale kývat na brilantní dokumentaristickou kameru a výbornou režii (to je bez debat), jelikož Spielberg měl možnost se vytáhnout a také tu možnost využil. Nicméně je pravda, že obsazení a tedy i ztotožnění a závěrečný happy end nevyšly úplně podle představ. Ale myslím, že chyba není úplně v Cruisovi, nýbrž v nefunkčním vztahu mezi ním a zbytkem rodiny (zajisté to částečně zapříčinil i protivný Chatwin a uřvaná Fanning). Závěr je přesně takový, jaký popisovala kniha, takže to nelze Spielbergovi vyčítat. Takže pro mě i přes několik logických chyb a onen osudný casting vysoce nadprůměrná atmosférická zábava, slibující několik silných thrillerových momentů a řemeslnou práci dvou matadorů stříbrného plátna, jež se hned tak nevidí. P.S.: Nebýt několika neduhů, mohli jsme vřeštět strachy jako před lety lidé při Wellsově vyprávění v rádiu :-)) Film skvěle vystihuje TOSIM -> doporučuji ()

KASUGI

Jsem fanoušek hororů, byť tenhle druh žánru u mě strach nevyvolává. U Války světů jsem se po dlouhé době bál, což je paradox, neboť W.o.W. je sci-fi. První půlka filmu má tak hustou atmosféru, že ji pomalu ani nerozkrojíte. Nekonají se žádné prezidentské proslovy, americké vlajky nevlají za burácejícího hudebního motivu, Cruise nezachraňuje svět, pouze svou rodinu. Obrovké plus. Škoda, že ke konci už film ztrácí dech a to jako že dost. Nicméně nemohu dát míň jak pět, protože opravdu nevzpomínám, kdy naposled jsem byl takhle vylekaný přiražen do kinosedačky. ()

smolicek04

Nemám rád takéto katastrofické filmy ktoré končia niečou smrťou. A nemám ani rád Sci-Fi hlavne keď ho robí Spielberg. V tomto prípade tu dobré zahrané a dfilmované je akurát ľudská panika. Nič viac. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Parazit Davida Koeppa našel režiséra

Parazit Davida Koeppa našel režiséra

24.04.2020

David Koepp je nejen filmový scenárista stojící za snímky jako Válka světů, Jurský park, či Mission: Impossible, je totiž zároveň i úspěšným spisovatelem. Jeho nejnovější knížku, v originálním názvu… (viac)

Kdo napíše Indiana Jonese 5?

Kdo napíše Indiana Jonese 5?

21.03.2016

U Disneyho konečně pohnuli s Indiana Jonesem. Pátý díl půjde do kin 19. července 2019 a natočí ho Steven Spielberg, samozřejmě s Harrisonem Fordem v hlavní roli. George Lucas by se na pokračování… (viac)