Mucha

• Česko Moucha (viac)

k212

Hnusné, odporné jako všechno od Cronenberga, nemyslím však to, co je vidět, ale to, co je tím myšleno, to, co je pod povrchem. ()

kingik

Jeff Goldblum se zhostil své role parádně. Film rozhodně nezklame po stránce herecké, ale jinak se jedná o slabší horor, na kterém je nejzajímavější a nejpůsobivější přeměna vědce v ohavnou zrůdu. Smíchat nevědomky chromozomy mouchy při vědeckém pokusu se zkrátka nevyplácí. ()

Legas

Horor, který není jen tupým masochismem, ale má myšlenku, napínavý děj a hezky nechutné finále. Jeff Goldblum se snad už jako poloviční moucha narodil. ()

InJo

Napínavé, úchylné, bizarní, nechutné, ale také smutné a dojemné hororové drama s velmi intenzivní atmosférou ve veškerých scénách s měnícím se Goldblumem. Celá závěrečná scéna je pak totální hardcore, v němž se dokonale slévá dohromady jak skvěle gradované napětí a nechutné výjevy, tak i dojetí. Šokující a přitom hodně chytrý film, určitě jeden z Cronenbergových nejlepších! 90 % ()

Webb

[8/10] (Brooksfilms) (Barevný /// Produkce: Stuart Cornfeld, Marc Boyman, Kip Ohman /// Scénář: David Cronenberg, George Langelaan, Charles Edward Pogue /// Kamera: Mark Irwin /// Hudba: Howard Shore /// Oscar: Chris Walas, Stephan Dupuis (masky)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

Jordan

mucha je dokonalý film, má všetko, čo podľa mňa má dokonalý film mať, je to navyše maskérska exhibícia a totálna exhibícia jeffa goldbluma ()

Anderton

Jeden z mála kvalitných kultových filmov, ktoré som videl v 12tich rokoch. A dokonca aj vtedy som bol z neho hotový. Cronenberg natočil veľmi voľný remake staručkého filmu, ktorý jednoznačne prekonal po všetkých stránkach. Vhodne obsadil Jeffa Goldbluma, ktorý aj bez filmovej metamorfózy pôsobí svojimi rysmi inak, ako človek. Škoda, že nevidel diel, kde si aj Houmr zohnal tieto teleportačné prístroje. Jeden si dal k sedačke, druhý k ladničke a tak si stále bral pivo. Je to lepšie riešenie, ako ukončiť v ultra nechutnom závere svoj hmyzí život. ()

Frajer42

Spoilery! U podobně starých snímků mám vždy strach z provedení masek a speciálních efektů. V tomhle případě byl můj strach zcela neoprávněný, protože v roce 2017 nepůsobí snímek z tohoto pohledu ani malinko směšně. Vytvoření zrůdy z hlavního hrdiny bylo do jisté míry usnadněno tím, že hlavní hrdina v životě příliš krásy nepobral. Trošku mě v podobně starých snímcích při pohledu na výpočetní techniku zamrzí, že tehdejší tvůrci neměli příliš mnoho fantazie. Téměř vždy se jedná o zobrazení dobových technologií se superinteligentním jádrem. Pokud se něco inteligentně tváří, tak by to tak mělo vypadat i na první pohled. Děj pojednává o romantickém vzplanutí a lehce zoofilním vztahu ženy s polomouchou, se kterou dokonce zplodila i malé mouše. Po technologické stránce mě mírně zaskočilo, že se teleport masíčka položeného na talíři vydařil na výbornou - tedy talíř zůstal talířem a maso zůstalo masem. Nedošlo k žádnému smíchání dvou různých látek. Nedá mi to se pozastavit nad tím, proč při transportu pána s mouchu k takovému smíchání došlo. Nedává to příliš smysl. Jsem to ovšem ochotný snímku odpustit, protože mi to vykompenzoval velice chutnou postupnou proměnou. Oscar za makeup nemohl najít lepšího majitele. Velice pozitivně oceňuji i to, že mě snímek obohatil o nové vědomosti. Konečně jsem pochopil, proč není zdravé papat papání, které před námi papala moucha. Moucha nemá zoubky, ale sosáček a aby tedy mohla větší potravu dostat do úst, tak si ji musí nejdříve rozpustit. Rozpustí ji tím, že ji nejprve pozvrací a následně vše sosáčkem vypije. Odteď budu v tomto ohledu obezřetnější! Se spolusledovatelkou jsme se taktéž pozastavili nad tím, jak spolu mouchy vlastně spinkají. Příliš se to neliší od lidského spinkání, což nás oba mírně zaskočilo. Kdyby snímek disponoval promakanějším příběhem, tak bych šel s hodnocením ještě výrazně výš. Takhle to vidím na lepší tři hvězdy. Viděno v rámci Filmové výzvy 2017. Film mi vybrala uživatelka gegina31. ()

Kudly4

Vtipný, nechutný, smutný, geniální. Triky na tu dobu hodně slušný, casting se také povedl, Jeff Goldblum a jeho proměna v mouchu, au. Výborný Horor. ()

Kothy

Dlouho jsem se tomuto filmu vyhýbal a teď jsem ve věku, kdy už mě ani moc neděsí. Děj je v podstatě dost jednoduchý. Jeff Goldblum vynalezne teleportační přístroj. Vyzkouší ho na sobě a během pokusu mu tam vletí moucha. Pak se z něj postupně začne stávat moucha a my sledujeme jeho proměnu. Místy je to dost nechutné. Na svou dobu to má skvělé efekty. Dost se mi líbil konec, ale jinak to není nijak převratné. "Chcete vidět mouchu při jídle?" ()

AllShallFall

Opravdu tohle je horor, u kterého se mi dělalo špatně. Příbeh byl dokonalý a ta proměna na mouchu byla fakt k zblití, ale v dobrém slova smyslu. Ty masky byli fakt perfektní. Je vidět, že stará škola maskérů hravě vítezí nad počítačovými efekty. tohle bylo opravdu nechutné a syrové. Podle mě stejná uroveň jako Věc. ()

Fingon

70% Tento film mi tolikrát utekl v televizi, že jsem si (po rozhovoru s kamarády v hospodě) řekl dost a rozhodl jsem si ho sehnat. No - nelituji, scéna porodu je působivá i dneska - a gynekologa si zahrál sám rejža:) Překvapilo mně, že na rozdíl od verze s Vincentem Pricem přerod v mouchu probíhá postupně - ale zase můj oblíbenec Jeff Goldblum neočichává mlsně popelnice:) ()

Okara

Moucha mi hodně připomněla podobný snímek Věc, ať už triky na hlavní "postavě" nebo stupňujícím se napětím, především v poslední třetině, která je naplněná i dokonce pár hrůznými momenty. Masky se vyvedly mimořádně, průběh nestagnuje na zbytečných dialozích a svižně se ubírá k temnému finále, se kterým jsem byl spokojen. Ve své době určitě úctyhodný, možná až kontroverzní sci-fi horor, který si ale i v dnešní době našel fanoušky, kterým se nedivím. 80% ()

nascendi

Iba v ojedinelých prípadoch siaham pri disproporcionácii trojhviezdičkových neokomentovaných filmov po vyššom hodnotení. Vrcholne neobvyklé je to pri filme žánrovo zaradenom do sci-fi hororu. K hororom mám dlhodobo rezervovaný postoj v akejkoľvek forme a sci-fi mám rád iba ako literárny žáner. Cronenbergova Mucha ma príjemne prekvapila až pri opakovanom sledovaní. Dovtedy som si myslel, že to je iba nejaká variácia Kafkovej Premeny. Prekvapilo ma, ako nenásilne a systematicky sa odohráva dej filmu. Samozrejme, že leví podiel na hororovej atmosfére mali maskéri, ale porovnateľne dobre fungovali aj ostatní členovia tvorivého tímu. ()

Ratemus

Spolu s Věcí asi nejlepší horor osmdesátých let, tolik brutality a nechutnosti snad není nikde. Jsem opravdu moc rád, že nějakého idiota ještě nenapadlo na to udělat reboot. Goldblum je výborný a exceluje, Cronenberg je borec, natočit takové dílo chtělo jistě dávku adrenalinu a flašku rumu. Tohle je prostě hororová klasika, na kterou nemá skoro žádný horor z toho dnešního hnoje, co se chrlí několikrát ročně. ()

PetrPan

Další z řady těch filmů, kde jsem si byl jistý svým hodnocením tady a ono nic. Rovněž pak jeden z těch, co jsem si s chutí zopakoval a zaktualizoval si tak dřívější parádní zážitek. Cronenberg patří díky poezii nechutnosti (nezaměňovat s nechutnou poezií) k mým oblíbeným režisérům a Moucha patří k jeho vrcholným filmům. Vlastně komorní příběh pro tři herce a jednu mouchu a díky Cronenbergově zálibě v rozkladu těla i psýché to funguje na jedničku a Moucha patří k nestárnoucím (35 let!, neuvěřitelné) klasikám. Není o čem moc přemýšlet, Brandloucha žádné mouchy nemá, pět malých larviček se souká z bříška ven. ()

Tomco

zas spravna davka uchylnosti v cronenbergovom podani, tentoraz s este lepsim vyslednym efektom vdaka vybornej dvojke goldblum - geena davis. ()

Willy Kufalt

Chtělo by se psát o nepředvídatelném šokujícím zvratu v polovině filmu, který místo tradičního vyvíjení sci-fi tématu přelomového vynálezu (teleportace s možností přesouvat i lidi) ohledně možného vlivu na svět či jeho zneužití přínáší gradující bizarní tragedii jednoho člověka – vědce v laboratoři... to by ovšem zápletka slavného filmu s ikonickou hrůzostrašnou proměnou nesměla být tak „profláklá“ a já bych nesměl dříve číst Langelaanovu povídku. David Cronenberg z ní si vzal ústřední sci-fi zápletku s totožným horrorovým zvratem, tu však zasadil do dost odlišného kontextu postav a s chronologickým vyprávěním vypustil i mysteriózní rovinu. Místo toho se výraznou stává přidaná romantická linie a v rámci osmdesátkového US sci-fi horroru nesmí chybět ani klasický akční boj se stálem hrůznějším monstrem. Přesto tuto Mouchu nezatratím, v rámci svého žánru jde totiž o velmi dobrý film, který si žije svým životem, úspěšně mě vtáhl i do děje předcházejícího osudné události, má vlastní atmosféru, styl, napětí, památné scény... Perfektně zvládnutá práce v rovině masek a triků není zdaleka jedinou devizí. Překvapil mě pocit vtipného černého humoru, kdy si Seth přes prvotní hrůzu začne časem coby Brundefly lahodit, mluví o nové identině s nadsázkou a trousí ironické pohledy monstra... Případné odkazování na Čapka (mj. Ze života hmyzu – hmyzí politika) a Kafku (Proměna) se tak kromě funkčního uplatnění v horrorovém žánru koná s originálním nadhledem. Drobnou nedopilovanost scénáře jsem vnímal v souvislosti se Sethovými paviány (nejdřív jsem se divil, že má soukromý vědec k dispozi pro nebezpečný experiment zrovna opici, v momentu druhé opičí teleportace už z jedné věty vyplyne, že Seth choval dva paviány (bratry), z nichž mu teď zůstal naživu jen jeden, ale ten je pak přítomen už jen u první lidské teleportace a poté se už z laboratoře, potažmo celého děje zcela bez vysvětlení vytratí ? .... EDIT po pár hodinách: aha, díky MikeZ už vím o vystřižené scéně). [75%] ()

Vitason

Moucha je další hrdý člen rodinky nesoucí název ,, Made in Cronenberg" a řeknu vám: Já bych pana režiséra za strejdu nebral... Oproti originálu je Cronenbergův remake vystavěný spíše jako drama o ztrátě lidské identity, které se postupně mění v horor se slušnou atmosférou a vydařenými lekačkami a u scény s proskočením okna moc nechybělo, aby teto komentář začínal zvoláním: ,,Cronenbergu, dlužíš mi trenýrky!" Samozřejmě by to celé nefungovalo nebýt skvělých gore efektů a masek, které jsou velice povedené (U sundávaní nehtu jsem se přistihl, jak se šklebem odvracím oči od obrazovky). Celý děj se podobně jako originální verze odehrává na minimálním prostoru, což ale vůbec nevadí, protože Jeff Goldblum i Geena Davis odvedli opravdu dobrou práci i na pětníku, který měli k dispozici. Pochvalu musím také vyslat směrem k Howardu Shorovi. Jestli očekáváte dobře zahraný film se slušnou atmosférou, který se v posledních deseti minutách změní na horor a celý je obalen příjemným béčkovým nádechem, tak nemůžete být zklamaní. P.S. Na hodinách biologie jsem většinou spal, ale neměla by mít moucha křídla? :-) ()

Naomi + Cassel + Cronenberg

Naomi + Cassel + Cronenberg

31.08.2006

Když mladá ruská emigrantka, jež dostala v USA jedinou pracovní příležitost ve formě nejstaršího řemesla, zemře při porodu, vydá se po stopách její nepříliš veselé minulosti zdravotní sestřička Naomi… (viac)