Mucha

• Česko Moucha (viac)

Bachy

Moucha není pro všechny, ale rozhodně je pro zamilované páry a já jsem moc rád, že pro mne-nás zřejmě je. V Cronenbergově ExistenZ jsem se vyžíval a rád se v tom hnusu trochu pitval, protože jej režisér zaštítil humorem, který všechno to bublání odlehčil. Moucha je těžším testem diváka. Mix odporu s romantikou je ještě větší bizzár, ale zase to funguje. Tedy po té, co jsem si musel dodat do závěru trochu nadhledu. Telepod? Asi jsem rád, že jsem neviděl verzi s Baboonokočkou. A nikdo mi nevymluví, že Goldblum vypadá jako moucha už od počátku. Asi mi bziká v hlavě, ale já tam chci vidět metafory. Zřejmě mi více sedí mladší Cronenberg utržený ze řetězu, než jeho starší a aktuální verze, ale zároveň velmi nerad zkoumám byť jen obrázky z jeho nejstarších kusů. ()

Tommy987

V podstate inverzia Krásky a zvieraťa, kde sa z monštra na konci nestane krásny princ, ale naopak, z "princa" sa postupom času a genetickej fúzie stáva nechutné monštrum. Cronenberg upustil od svojich ostatných tém a sústredil sa čisto na telesnú a duševnú metamorfózu jediného človeka a vytvoril tým svoj najkomornejší film, ktorému vládne ťaživá a ku koncu už neskutočne depresívna atmosféra, herecký koncert Jeffa Goldbluma a kongeniálna práca maskérov (Oscar za masky snáď ešte nikdy nebol tak zaslúžený). 10 / 10 ()

iamek

Moucha je vynikající film se slušným castingem. Hlavně Jeff Goldblum v hlavní roli boduje. Moucha je výborně natočená a vše co vidíte se zdá být skutečné. Narozdíl od druhého dílu se první liší v tom, že dokonale popisuje promněnu Setha v mouchu, ale tím trochu zanedbává konečnou promněnu ve zrůdu. ()

hammer_head

LEGENDA, KLASIKA a LIBOVKA, to jsou slova, která se mi vybavý, když si vzpomenu na legendární film Moucha. Stejně jako Gangsteři či Vetřelec, je Moucha nízkorozpočtový film,který se odehrává v nějaké opuštěné továrně a kde hrají celou dobu nějací tři herci, ale přesto vás to neodradí, ale zaujme. Moucha je film, který se zapsal do světové kinematografie, a dle mého názoru si to plně zaslouží. ()

Chrustyn

Cronenberg vzal své oblíbené téma přeměny člověka a natočil remake hororu o nepovedeném experimentu, kdy se z mladého vědce začne stávat nepříliš sympatický hmyz. Jeff Goldblum v poměrně netypické roli je výborný stejně jako povedené masky ale film má slabou gradaci a pomalé tempo. ()

LaciLC

Cronenbergov triumf na poli horrorov rokov osemdesiatych, napriek tomu, že čistokrvný horror to ani zďaleka nie je. Sugestívny film o jednom nepodarenom vedeckom experimente a zároveň hodne živočíšna love story s vopred predurčeným koncom. Cronenbergove filmy boli vždy niečím "iné", formou, obsahom, vyznením a "iná" je aj kultová Mucha. Výborný casting (presne zvolený Jeff Goldblum v roli vedca, ktorá mu šla vždy najlepšie), Oscarová práca maskérov no a napokon bizarná réžia jedného úchylného Kanaďana, ktorého mám tak rád.:) Nie je to len tá Goldblumova nechutná, detailne nasnímaná (Cronenberg) fyzická premena a postupná deštrukcia, čo činí z tohto filmu pamätnú záležitosť, nedokážem sa zbaviť myšlienky, že tento film má aj "dušu", čoho dôkazom je možno aj skutočnosť, že mi v závere nebolo všetko jedno. K slzám nie, ale vcelku ma to dojalo... Divné, že? Ale za kamerou je predsa Cronenberg. ()

heyda

Hodně jsem se na tento klasický horůrek těšil, ale bohužel mě úplně nepotěšil. První 2/3 filmu probíhali přibližně tak, jak jsem doufal, ale v poslední třetině se film zvrhl do fáze nechutnosti plné slizu a krve (něco jako v Braindead), místo toho, aby se budovalo napětí, které má být pro horor typické. Takže docela zklamaný dávám 3 hvězdičky a ani o chlup víc. ()

mcb

To bylo něco! Perfektní a napínavý mix hororu, osobního dramatu a romantiky v hávu fyzické a duševní přeměny člověka. Cronenberg sice nijak neexceluje, ale dokáže zaujmout jak prvotřídní atmosférou, tak velmi sugestivní transformací hlavního hrdiny v mouchu. Něco tak odporného a zároveň tak perfektně odvedeného si právem toho Oscara zasloužilo. Toto opravdu patří do zlatého fondu hororu. A Jeff Goldblum tu prostě, no, bzučí :) ()

Nettrass

Před televizi jsem zavěsil mucholapku, po ruce si připravil plácačku na mouchy, nicméně jsem po shlédnutí usoudil, že bych nepochodil. ()

Ivoshek

Cože??? Já neohodnotil mouchu? To je neodpustitelné! Výborná hororo-scifárna s pár docela fest nechutnýma scénama, kde nejhorší ze všeho je porod. Blé. Jinak doporučuju přečít knižní předlohu, kde přijde ke slovu i brokovnice. :-) ()

SOLOM.

Tento film jsem viděl už několikrát a musím uznat, že David Cronenberg dokázal natočit velmi působivý a svým způsobem až nechutný film. Který byl po zásluze oceněn i Oscarem za masky. Nedávno jsem viděl originální Mouchu a oba filmy jsou svým způsobem docela povedené, přesto tak odlišné. Líbí se mi ale oba velmi moc. Novější verze je však lepší, ponuřejší, bizarnější a samozřejmě měli tvůrci k dispozici modernější techniku, která tomu samozřejmě pomohla nejvíc. Cronenberg je však znám svým odlišným (nezaměnitelným) způsobem co se natáčení filmů týče a v jeho sbírce nalezneme několik opravdu zajímavých bizarností. Některé z nich se mi sice moc nelíbily, ale jeho Moucha je opravdu povedeným filmem, který mě v mládí docela děsil. Jediné slabší místo vidím v poněkud slabším začátku. Přemíra počáteční romantiky, se však záhy změní v dramatickou jízdu plnou emocí a vše vyvrcholí opravdu povedenou proměnu Setha v rozpadající se hnus a zrod mušího monstra. Divák má šanci vše sledovat pěkně postupně od prvních chloupků, přes odpadající nehty a deformaci těla, až po vytékání žeravého slizu a finální muší kreaturu. Srdce fandů podobných bizarností jistě zaplesá mírou vrchovatou. Prostřední pasáž jsem si neskutečně užíval, atmosféra postupně houstla a míra hnusu se stupňovala přesně tak, jak to mám rád. Samozřejmě potěšila i přítomnost Geeny Davis. 80% ()

eraserhead666

Povedená Cronenbergova prácička, která zcela jistě není remakem Mouchy z padesátých let, jako spíše jen jiným rozvedením původní zápletky. Jsem rád, že jsem si svého času mohl tento film naplno užít v kině. A i dnes, při nějakém již šestém sedmém podívání, Moucha působí pořád stejně. ()

Xeelee

Já při sledování Mouchy jedl něco dobrého a ten film se mnou nic nedělal. Nebál sem se, zeodvracel sem tvář a film mě nezneklidňoval a neupoutal do křesla tak jako jiné Cronenbergovy počiny. I přes to je to ten starej dobrej Cronenberg, kterýho mám rád. Opět bravurně pracuje s postupnou gradací atmosféry, kterou nemalou měrou umocňuje nádherná temná hudba. Těžko říct, jestli je zajímavější fyzická nebo psychická přeměna v monstrum. Moucha je spíš drama s dobře vykreslenými postavami než horor. Myslím, že Cronenberga vždycky víc zajímala psychologická stránka jeho filmů a hledal způsoby, jak tuhle přeměnu realizovat na plátně. Považovat jeho filmy za horory je podle mě obrovská chyba, která odvádí pozornost od podstaty jeho filmů a znesnadňuje jejich interpretaci. Přerod špičkového vědce, zapáleného pro vědu, cestování bez pohybu, ze kterého se mu dělá špatně, a trošku poblázněného masem, [SPOILER] na hrubého sobeckého muže, nadšeného z nově nabytých schopností, následně zděšeného po zjištění co se stalo, zvědavého a nadšeně dokumentujícího svou fyzickou přeměnu a změny chování a nakonec deptaného postupnou ztrátou své identity [KONEC SPOILERU] je zde podán tak bravurně a sugestivně, že věřím, že přesně takhle by se to po vynalezení teleportace stalo. Je to takovej komorní muší let z vrcholu až na úplné dno první třídou a nejděsivější není samotné monstrum a gore efekty, ale právě ta postupná přeměna a strach z hrůzu nahánějícího a neodvratně se blížícího neznáma. Sledování hereckého koncertu Jeffa Goldbluma v průběhu metamorfózy je nezapomenutelné. Pomaličku se vžíval do role hmyzu až se s ním ke konci skoro ztotožnil. Škoda, že proměna neproběhla až do konce. Spider-Man by se divil. PS: Závěrečná scéna mě poněkud zklamala. Mohlo se to stát trochu jinak. ()

veru_needy

Tento film je jeden z těch lepších, akorát záleží na divákovi, co si z toho vezme. Ti, co omdlévají při odběru krve z tohoto filmu nadšení rozhodně nebudou a nikdy asi nepochopí genialitu a vyjímečnost tohoto filmu. Když ho tady tak vychvaluji, nesmíte zapomenout, že až se na film budete dívat, musíte brát ohled na rok výroby. Triky jsou opravdu přelomové, ale jen pro rok 1986 a ne pro dnešní dobu. Film nenudí ani v té úvodní sekvenci. Hlavní postava se mění postupně a pomalu a to je pro diváka rozhodně plus. Navíc se film nesoustředí jen na nechutné záběry při postupné transformaci, ale taky má vedlejší linku, která očerstvuje tenhle film. Masky na svou dobu jsou hodně dobré a působí věrohodně a opravdu odpudivě. Dobrý je i výkon Jeffa Goldbluma - myslím si, že si při natáčení prožil v těch kostýmech a maskách své. Druhý díl (zejména scéna se psem) ve mě jako v malém dítěti zenechala něco, co do dneška nedokážu vysvětlit. Je to prostě parádní horor, který utvrzuje fakt, že starší filmy a zvlášť horory jsou někdy lepší, než ty dnešní. ()

Naomi + Cassel + Cronenberg

Naomi + Cassel + Cronenberg

31.08.2006

Když mladá ruská emigrantka, jež dostala v USA jedinou pracovní příležitost ve formě nejstaršího řemesla, zemře při porodu, vydá se po stopách její nepříliš veselé minulosti zdravotní sestřička Naomi… (viac)