Mucha

• Česko Moucha (viac)

Bloody13

Dokonalá psychologická studie teleportací posedlého vědce, který už není obyčejným člověkem. Cronenberg stvořil kultovní dílo, ve kterém hraje prim nejen depresivní atmosféra blížícího se konce hlavního hrdiny, ale především kupa skvělých efektů. Známe to všichni: rostoucí chloupky, odpadávající zuby a nehty, přijímaní potravy pomocí kyselin... přesně za tohle si Chris Walas vysloužil Oscara. A Jeff Goldblum si zde střihnul svou životní roli. Co víc dodat? Jo a krom toho, že Moucha je mou srdcovkou, tak pokud si dobře vzpomínám, spolu s Carpenterovou Věcí je vlastně i nejpovedenějším remakem v hororovém žánru. Tečka. ()

Faidra

Tak nechutné, až je to skvělé, tak promyšlené, že se člověk přestane ohánět po mouše bzučící nad klávesnicí a vůbec si proto nepřipadá jako blázen, a na film svého žánru také velmi přesvědčivě zahrané. ()

Jara.Cimrman.jr

"Budu devadesátikilová moucha?" Hmyz nesnáším, takže pokud se mi má stát něco podobného jako vědci Brundelovi, tak bych asi raději přehlédl bizona a po transformaci bych si odcválal širou prérií. Taky hroch by nebyl špatný, neboť v toho se transformuju i přirozeně, ale moucha? No fuj. A ono to taky celkem fuj je a já bych tomu víc než tři hvězdy nikdy nedal, kdyby na mě hluboko v minulém tisíciletí ta potvora nevybafla z filmového plátna letního kina. Na to se nedá zapomenout. ()

EdaS

Cronenbergova Moucha není remakem stejnojmenného filmu z roku 1958, ale oba tyto filmy jsou adaptací jedné povídky. Oba jsou to skvělé bijáky, ale fungují na úplně jiném principu. Zatímco snímek s Vincentem Pricem je spíše dramatickým varováním před pokusy na lidech, Cronenberga zajímá hlavně psychologická a fyziologická proměna člověka v mouchu. V osmdesátém šestém byly k dispozici samozřejmě nesrovnatelně lepší triky, ale ty by byly k ničemu bez výtečných hereckých výkonů Goldbluma a Davisové. Moucha má rozhodně mainstreamové parametry, ale svými šokujícími scénami vyvolává i nyní nepříjemné pocity v žaludku. Strhující a odvážný film. ()

H34D

Štěstí, co je štěstí? Muška jenom zlatá! ... Sakra, to sem nepatří... Cronenbergova Moucha není ryzí, ani prvotřídní horor, ale přiměřeně strašidelná a hodně nechutná úchylárna (v tom kladném slova smyslu), která relativně obstojně funguje i jako sci-fi drama, třebaže některé béčkové aspekty skrýt prostě nemůže. Co mě příjemně překvapilo, tak od počátku poutavý a po celou dobu svižný děj, byť scénář je dost lineární. Bavit se, bát a možná i trochu si ublinknout u Mouchy jde určitě, avšak od hororové atmosféry jsem čekal trochu víc a jen tak mimochodem, nechápu, jak se mohla Veronica s Brundlemouchou objímat, tím jakoby divákovi řekla "jen klid, je to jen kostým". 7/10 ()

xxmartinxx

Spíš věc nostalgie - tenhle horor mi prakticky zničil dětství :). Časem ztrácí, to ano, ale já mu jistou atmosféru nedokážu upřít. ()

Mr.Apache

Další dobrý pokus zfilmovat námět daný geniální stejnojmennou povídkou George Langelaana. Protože literární předlohu znám mnohem déle než tento snímek (mnou prvně viděný na konci 80. let), a velice ji obdivuji, neodpustím si srovnání: Cronenbergova Moucha je jedním z dobrých filmových horrorů 80. let, Langelaanova povídka je jedním z nejlepších horrorů všech dob. [Asi si podobná srovnání nebudu odpouštět ani v budoucnu, protože dnešní všeobecná neochota číst mě hluboce zarmucuje. Speciálně u horrorových fanoušků, kteří programově ignorují literaturu, jež dala jejich žánru takové klenoty, jakým je mimo jiné právě The Fly.] ()

Pumiiix

Zajímaví horor, s klidnou ale dobrou kamerou, zkrátka mi Cronenberg začíná čím dál tím více sedět a jeho (hlavně) hororová tvorba je takříkajíc můj šálek kávy. Moucha a její proměna si zaslouží určitě pochvalu, stejně jako Jeff Goldblum, jeho první změny v chování a proměny uhrál přesvědčivě a bezchybně, nevím jestli to šlo vůbec ještě lépe zahrát, sem tam přidal i humornou hlášku ;-) i když poslední třetinu nešel poznat, byl určitě největší plus snímku. Atmosféra je dobrá, dokáže se zahryznout a vyděsit, třeba jako sny reportérky a nechtěném těhotenství ;-) konec se taky povedl. 8/10* ()

Shit

Tohle je jeden z těch úplně prvních hororů společně s vetřelcema, který jsem viděl. Tehdy na mě působily fakt hodně, teď už to sice neni tak silný jako předtim, ale pořád mam podobný filmy rád a tyhle obzvlášť. Jeff Golblum je tady prostě perfektní a mylšenka s nepovedenou teleportací je úplně geniální a příběh pěkně vybudovanej a s blížícím se koncem ještě nabírá obrátky. Sice je pravda, že některý scény v záveu jsou pěknej humáč, ale to k tomu prostě patří a mě to nevadí. Snad jen bych Godblumovi dal v závěru míň plandající obleček, protože ta gumová ruka byla fakt děsná ()

Dadel

Někde na pomezí špatného áčka a dobrého béčka. Cronenberg je úchyl a já pro jeho animální přitažlivost moc pochopení nemám. ()

Morien

(1001) -"I'd like to become the first insect politician." Goldblum ve své nejgoldblumovější formě, až radost pohledět, ale od zajímavého béčka až céčka k výpovědi o lidské povaze by to chtělo ještě trochu propracovat, nebo snad vychytat pár much, muhahahahaha. (A když říkám výpověď o lidské povaze, tak myslím něco jako "Věc" a ne přímo antické drama, i když v těch by se nějaký mutant taky našel, takže klidně i antické drama.) Jinými slovy jde o hrubé vítězství nápadu nad propracovaností scénáře. P. S.: Howard Shore celkem jede. ()

choze

"I'm saying I'm an insect who dreamt he was a man and loved it. But now the dream is over... and the insect is awake." Sugestivní komorní sci-fi horor pro tři herce a jednu místnost, s námětem jako ze starého superhrdinského komiksu, zpracovaným ale velmi civilně a hororově. Nehoda v laboratoři odstartuje zpočátku znepokojivou a vzápětí děsivou fyzickou i psychickou transformaci-deformaci vědce skvěle zahraného Jeffem Goldblumem, při níž není nouze zejména o maskérské chuťovky (opice naruby, zlomená ruka při páce, postupná Brundleova proměna zahrnující odpadávání různých částí těla, blitinka) a černý humor. Škoda, že vypadla scéna v níž Brundle teleportuje zároveň kočku a opici a vzniklého mutanta ubije trubkou. Na rok 2008 se prý podle filmu chystá opera. ()

Gilmour93

Na zácloně sedí Jeff Goldblum - podej mi plácačku! Nechutně krásný i krásně nechutný Cronenberg dosadil svůj rukopis hloubání nad lidskou metamorfózou do pozadí vědeckého experimentu, co se vymkl z rukou a v druhém plánu přináší i zamyšlení nad izolací nevyléčitelně nemocných od zbytku společnosti. Pro autora tak typická forma "klinického naturalismu" nutí diváka balancovat na hranici mezi odpuzením a fascinací, přičemž blitinky Brundlemouchy směrem k výrobkům s vyšším obsahem cukru (později i masa a krve) se už v hororovém světě dávno staly legendou.. Já popleta, co to viděl už dávno, jsem si myslel, že přenosem prošla i moucha a marně pátral, jestli dostala Nobelovu cenu za fyziku, nebo jestli nakupuje patero stejných obleků v muší konfekci a ono vlastně došlo ke geneticko-molekulární fúzi! Hlavně, že si ale pamatuji Homera, jak ve speciálním čarodějnickém díle sáhne z gauče do jednoho telepodu, aby si pomocí druhého vytáhl z ledničky vychlazený Duff.. ()

genetique

Super námet, super spracovanie. Priamočiare, napínavé, atmosferické. Som rád, že tentokrát v sporoch so štúdiom vyhral Cronenberg, pretože jeho myšlienky majú neskutočnú šťavu. 85%. ()

sniper18

Je to celkom dobrý mierne sci-fi ladený horor od Davida Cronenberga. Má dosť dobrý príbeh o veľmi schopnom vedcovi, ktorý prišiel na spôsob teleportácie a tak si k sebe pozve novinárku, aby jeho výskum a pokroky dokumentovala, pričom sa začnú mať radi, ale keď sa vedec rozhodne prístroj vyskúšať sám na sebe, omylom sa k nemu dostane mucha, čo prepojí ich DNA a postupne sa začne meniť, čo novinárka len ťažko znáša. Lenže okrem fyzickej zmeny sa výrazne mení aj psychicky a tak môže ohroziť všetkých okolo seba. So spracovaním som spokojný, celé to pôsobí úplne ideálne, film má slušné tempo, všetky dôležité prvky majú potrebný priestor, táto tématika sa už asi ani lepšie podať nedala. Prvá tretina dobre oboznámi nielen s hlavným duom, ale aj celým výskumom, druhá sa už zameriava na postupnú premenu a tá je podaná výborne, či už klady, ktoré prepojenie spočiatku prinesie, ale samozrejme aj zápory, ktoré sú neporovnateľne výraznejšie, pričom poteší niekoľko skvelých momentov a záverečná je už asi najlepšia, celé to pôsobí drsnejšie a dramatickejšie. Jediným menším záporom v porovnaní s inými horormi je to, že tu prakticky úplne chýba záporák, keďže hlavný hrdina teda rozhodne nie je práve jeho typickým predstaviteľom, aj keď hlavne v závere má tiež svoje momenty, čo ale samozrejme neberiem, ako kritiku, k tejto tématike sa už ani klasický záporák pridať nemohol, ale len predsa ho pri každom filme so zaradením do tohto žánru očakávam. Čo sa týka hororových scén, tak som veľmi spokojný. O nejakej atmosfére sa hovoriť nedá a ani napätie nie je moc výrazné, no o to tu ani vôbec nejde, prvoradé sú rôzne scény premeny a jej účinkov a tie sú dokonalé, celé je to mimoriadne drsné a pôsobí to správne nepríjemne, ďalej sa už ani zájsť nedalo, k tomu niekoľko nezabudnuteľných scén, okrem tých najvýraznejších zo záverečnej tretiny ma zaujalo hlavne originálne pretláčanie. Herecké obsadenie je výborné, skvelý Jeff Goldblum v hlavnej úlohe, k tomu moja obľúbená Geena Davis, bavila ma aj postava šéfredaktora a nikto iný tu už nemá viac priestoru. Réžia a technická stránka sú vynikajúce, má to tú správnu atmosféru osemdesiatych rokov, kvalitný vizuál, ale hlavne masky a efekty sú absolútna špička, ktoré v tomto žánri prakticky ani nemajú konkurenciu, jedine môj najobľúbenejší horor Vec tomu po tejto stránke môže konkurovať. Toto nie je práve tématika, ktorej by som dokázal dať plné hodnotenie, skôr ocením iné typy hororov, ale inak tu prakticky ani nemám čo vytknúť. Najzaujímavejšie je, že keď som tento film videl prvýkrát a to ešte v predškolskom veku, tak ma vôbec nebavil po žiadnej stránke a teraz po rokoch som prekvapený, ako som sa vôbec pri takomto drsnom filme mohol ako dieťa nudiť. Ale teraz je to už jedno, vydarený horor. 77% ()

Madison

Keby to bol môj prvý horor detstva, z nostalgie by som musela dať plné hodnotenie, ale keďže som ho videla len nedávno, nezanechal vo mne až také veľké nadšenie (aké pociťujem trebárs pri každom vzhliadnutí Kruhu (2002). Určite je výborne spracovaný najmä čo sa týka neskutočných efektov na tú dobu - hlavne hrôzostrašne zdeformovaného Jeffa Goldbluma. Nie v každom horore predsa vidíme, ako hlavný hrdina počas celého filmu trpí a nie je schopný sa zachrániť, teen horory skôr disponujú "nesmrteľnosťou" hlavného hrdinu. A hlavne nezabudnem na tú strach naháňajúcu hudbu Howarda Shorea, skvelý herecký prejav Jeffa Goldbluma a napätie, ktoré ma sprevádzalo po celý čas... a ešte, samozrejme, na tú "krásne" roztečenú opicu, pri ktorej ma premklo oprávnené znechutenie. ()

Naomi + Cassel + Cronenberg

Naomi + Cassel + Cronenberg

31.08.2006

Když mladá ruská emigrantka, jež dostala v USA jedinou pracovní příležitost ve formě nejstaršího řemesla, zemře při porodu, vydá se po stopách její nepříliš veselé minulosti zdravotní sestřička Naomi… (viac)