Snímka Shrek 2 posiela Shreka, Oslíka a princeznú Fionu za novými dobrodružstvami, v sprievode zábavných rozprávkových bytostí. Shrek, po boji s dračicou, ktorej z tlamy šľahali plamene, a zlým lordom Farquaadom, nad ktorým v súboji vyhral ruku princeznej Fiony, teraz čelí najhoršiemu nepriateľovi zo všetkých – Fioniným príbuzným. Shrek a princezná Fiona sa vracajú zo svadobnej cesty domov a tam nachádzajú pozvanie na návštevu Fioniných rodičov – kráľa Harolda a kráľovnej Lillian, ktorí panujú v Kráľovstve za siedmimi horami. Mladomanželia sa rozhodnú ich navštíviť a odchádzajú spolu s verným Oslíkom. Všetci obyvatelia kráľovstva v napätí a s radosťou v srdci očakávajú návrat princeznej a jej rodičia sú zvedaví na svoju dcéru a jej princa, ktorého privedie. Lenže nikto ich neupozornil na to, aký vzhľad má ich nový zať, ani na to, ako sa, povedzme, zmenila ich dcéra... Priam k nepoznaniu! Shrek a Fiona netušia, že svojou svadbou zmarili veľkolepé rodičovské plány, ktoré sa týkali dcérinej budúcnosti. Teraz musí kráľ získať podporu mocnej rozprávkovej Víly Kmotričky, princa zvaného Krasoň a slávneho zabijaka zlobrov Kocúra v čižmách, aby sa mohla naplniť očakávaná fráza „a žili spolu šťastne až do smrti“. (TV JOJ)

kinej

Docela dorbá pohádka. Sice jsou názory, že se jedná o film pro dospělé, ale to je nesmysl. Tenhle film je určen pro děti a jedna písnička nevinně zmiňující sex na tom nic nemění. I přesto, že se mi film líbil, jsem přesvědčen, že nepatří mezi nejlepších 200 filmů. Až se technika animace zlepší, po Shrekovi neštěkne ani pes. A čas mi dá za oravdu. ()

Hrabka

Velice dobré pokračování. Proč vůbec dávám 5*? Protože to je téměř stejně vychytaná bombice jako jednička. Super zábava. "Shreku, oslíku?" "Perníčku, Pinocchio..." 85% ()

juta

Jak je zvykem, pokračování o kus slabší, ale stále se i zde najde několik věcí, které rozesmějí, plus nová hlavní postava ve formě otravného i šarmantního kocoura v botách. ()

Kass

Stále jsem se ptal sám sebe... "Co mi na tom SHREKOVI sakra pořád nesedí, když je v něm přesně ten styl humoru co mám rád?" Už to vím! Je to samotný SHREK (ty jeho "smutné" oči) a rovněž OSEL (polovina jeho keců jde mimo mě). Nepíšu, že bych je měl vyloženě nerad, ale nejsou mi dostatečně sympatičtí... přitom v podstatě všechno kolem nich mi dokonale sedne. Druhá část "Shreka" se mi líbila o něco víc než ta úvodní, což je v mém případě pochopitelné - přibyla hlavně kupa nových postav a také příběh mi přišel zábavnější a propracovanější. Škoda jen té neustále se litující hlavní postavy :-( ()

Fiftis

Druhý diel Shreka je obohatený o nové postavy, najmä o dobrú vílu a princa Krasoňa. A samozrejme Kocúra. Napriek tomu, že sa dej uberá opäť presne určeným rozprávkovým scenárom, napriek tomu prináša nové situácie a nečakané zvraty. A zase narážame na to, že zdanie klame, a i dobrá víla nemusí byť tak nutne dobrá. Toto sa mi na filmoch o Shrekovi páči, že núti k premýšľaniu a vlastne učí deti rozoznávať kto a čo je dobré a čo zlé. Druhý diel je možno len o jedno percento slabší ako diel prvý, ale stále patrí k vrcholom animovanej tvorby. Kto dodnes nevidel Shreka, prišiel o veľa. ()

Shakers

Jednotka ma moc nebavila, ale dvojka mi prišla o chlp lepšia. Okrem kocúra v čižmách pribudla aj pekná dávka vtipov a scén, ktoré parodujú iné filmy a presne týmto štýlom si ma dvojka získala viac. Bavila som sa pre tento krát rozhodne viac, animácia, hudba, či akcia je opäť fajn. 75% - 4* ()

ajuska

Naprosto perfektní komedie. K tomu není nutno vůbec nic dodávat, snad jen to, že se mi narozdíl od většiny ostatních líbila ještě víc než předcházející díl. ()

lamps

Přinejmenším stejně kvalitní jako první díl. Příběh je logicky zasazen do nového prostředí a na scéně se objevuje řada nových postav, z nichž hlavně Kocour v botách je vítanou a povedenou posilou. Narozdíl od jedničky je pojetí mnohem více crazy, přibylo bláznivé akce i humoru, oslík se stává ještě upovídanějším a ze Shreka je nefalšovaný hollywoodský hrdina. Každému možná nesedí, ale mně se tenhle přímočarý styl završený parádní závěrečnou půlhodinkou hodně zamlouval a s vyjímkou několika hluchých míst jsem se pořád výborně bavil. Ale nebýt těch několika zásadních změn oproti jedničce, staří známí Shrek s Oslíkem by to už asi sami neutáhli, což se koneckonců v dalším pokračování potvrdilo. ()

filmfanouch

První Shrek sice skončil klasickým pohádkovým happy endem ,, A žili šťastně až do smrti´´, díky kritickému a především finančnímu úspěchu ale bylo jasné, že se Shrek, Fiona a Oslík vrátí. Originální hlasoví představitelé Mike Myers, Cameron Diaz a Eddie Murphy dostali každý po 10 milionech dolarech za namluvení svých dialogů a spoluscenáristé prvního filmu Ted Elliott a Terry Rossio kvůli sporům se studiem DreamWorks do Shreka 2 nakonec nešli. Vrátil se tak aspoň Joe Stillman, který se spojil ještě se spolurežisérem Andrewem Adamsonem, J. Davidem Stemem a Davidem N. Weissem. Původní námět filmu poté počítal s tím, že království pohádek přejde z monarchie k demokracii a proběhnou víceméně prezidentské volby, kde se o křeslo hlavy země budou ucházet třeba i Pinocchio nebo Perníček. Tento nápad se ala nakonec šel zcela do kina, protože dle režiséra Andrewa Adamsona, šlo až příliš o politickou satiru, která byla více intelektuální než emotivní a především ve finále nebyla vůbec pro děti. Celý námět Shreka 2 tak prošel razantními úpravami, než se do celého příběhu zakomponoval i takový Kocour v botách, nakonec ale v roce 2004 skutečně světlo světa Shrek 2 spatřil a po vysoce nastavené laťce se mu povedlo něco nečekaného- Dokázal svého předchůdce porazit a stát se jedním z nejlepších příkladů skvělého pokračování! Už samotná animace oproti předchozímu filmu pokročila- DreamWorks Animation si tu dal větší důraz na detaily, chůzi a pohyby jednotlivých postav a dali si též třeba záležet na každém detailním chlupu Kocoura v botách. Zároveň si ale především Shrek 2 zanechal ducha svého předchůdce, do kterého akorát přidal více nápadů, ještě více se pokusil zakomponovat nejrůznější pohádkové postavy a zároveň skutečně už tak bravurně ukončený příběh Shreka 1 dokázal opět rozevřít dokořán a naprosto parádním způsobem navázat. Shrek 1 pracoval s neočekávaným vzplanutím lásky Shreka a Fiony a byl zakončen jejich svatbou. Shrek 2 následně pracuje se zápletkou ohledně toho, že se Shrek a Fiona vydávají potkat Fioniny rodiče, přičemž především král není úplně nadšený z toho, že si jeho dcera vzala zlobra. Společně s objevením Fioniny kmotřičky Dobré víly a zjištěním, že si měla Fiona původně vzít Prince Krasoňe (shodou okolností syna Dobré víly) najednou vztah Shreka a Fiony čelí zásadní zkoušce, která je navíc ztěžována intrikami samotné Dobré víly, která pořád doufá, že by si její syn mohl vzít Fionu a stát se králem. V tomhle ohledu se tu tedy pracuje s další zajímavou zápletkou, která je parádním navázáním a zároveň vkročením zcela opačným směrem. Staré zásadní postavy film rozvíjí, ty co měli v předchozím filmu méně prostoru (to jest Pinocchio, Perníček nebo Tři prasátka) zde dostávají prostoru více a nové postavy jsou zajímavé a plnokrevné. Platí to o královně Lilian i královi Haroldovi (především jeho dějový arch je úžasný- John Cleese je prostě klasa), solidní záporačce Dobré víle, jejíž entrée nemá chybu, ale především právě Kocourovi v botách, který od prvního plného výskytu na scéně stává neskutečným charizmatickým sympaťákem, který si každý moment krade pro sebe a tak trochu ve finále zastiňuje pořád dost zábavného Oslíka. Tohle zvířecí duo se ve finále i přes počáteční nevraživost stane velmi povedenou dvojicí, jejíž vzájemná chemie bezvadně funguje i po zbytek série. A Antonio Banderas byl pro namluvení téhle role přímo stvořený! Míra výborných parodických odkazů je v tomhle filmu posunuta ještě o úroveň výš než u předchozího filmu a tentokrát si tvůrci vzali na paškál takové legendy filmu jako je Vetřelec, Mission: Impossible, Spider-Man, Pán prstenů: Společenstvo Prstenu, Krotitelé duchů, Zorro (Antonio Banderas, haha!) nebo Indiana Jones. Opět jde o výborná popkulturní pomrknutí a opět je na nich vidět, že si tvůrci vybírání těchto odkazů jednoduše očividně užili. Zároveň se v tomhle filmu ocitáme v království za sedmero horami, které je v podstatě Hollywoodem v pohádkovém světě. Nechybí obrovský nápis odkazující na Hollywood Sign či pohádková verze Beverly Hills obydlena největší hvězdami pohádkového světa jako je třeba Rampunzel nebo Popelka. Nechybí tu ani odkazy jako McMnich, Farbucks nebo Burger Prince, což jsou další parádní odkazy. Místo televizí tu fungují křišťálové koule a jde tak o vtipné pomrkávání a zároveň úkaz toho, že se svět Shreka od toho našeho zase tolik neliší. Shrek 2 představuje ještě zábavnější akční sekvence než první film a především finále s obřím perníkem Buchtou (jedna z nejlepších postav celého tohoto světa aneb Pray for Buchta), které je bez nadsázky jednoduše jedním z nejlepších akčních finále všech dob. Opět nechybí krásné vizuální nápady s krásnými kamerovými záběry a především má Shrek 2 skutečně dějové dynamo. Zásadní zkouška vztahu Shreka a Fiony má ve finále podobu lektvaru, který může z Fiony opět udělat člověka a Shreka proměnit v člověka. A právě zde přichází zásadní moment, kdy si musí obě strany uvědomit jestli jeden toho druhého navzájem miluje takového jakým je. Shrek 2 je sice pořád především zábavným rodinným dobrodružstvím, zároveň mu ale skutečně nechybí emocionálně vypjaté momenty a zásadní témata. Tenhle film má snad skutečně ještě více vrstev než původní film a opět se může nejenom fenomenálním soundtrackem Harryho Gregsona-Williamse ale i opět perfektně zvolenou hudební dramaturgii v podobě songů jako ,, Accidentally in Love´´, ,,Changes´´ nebo ,, I Need a Hero´´. Shrek 2 je ve finále nejenom vrcholem celé série, vrcholem celého studia DreamWorks Animation, jedno z nejlepších pokračování všech dob, ale i jeden z nejlepších animovaných filmů všech dob........ () (menej) (viac)

Jhershaw

Už první minuty, kdy se každou chvíli objeví parodie známého okamžiku ze známého filmu, dávají tušit, v jakém duchu se Shrek 2 ponese - už to není parodie na pohádky, jako spíš parodie v hávu pohádky. Zůstaly pohádkové bytosti a prostředí, ale to, co zažívají, by klidně mohlo zářit ve Žhavých výstřelech. A mně se líbily jak Žhavé výstřely, tak Shrek 2 - který je vtipný i právě díky tomu, že se vše odehrává v pohádkovém prostředí, které samo ještě navíc umožňuje vytvářet další a další komické situace.... Vlastně Shrek 2 je non-stop zábavná jízda, kdy opravdu nemá cenu počítat výbuchy a záchvaty smíchu. A Antonio Banderas jako kocour v botách je k sežrání:-) Čistých 5* to sice není, ale 4* jsou málo. ()

Boogeyman

Druhý díl je mnohem více našlapaný vtipy a narážkami, ale zatímco v jedničce byl každý vtip bezmála geniální, tady jich už mnoho zavání trapností. Přesto jde ale o důstojného nástupce a skutečně perfektní zábavu. ()

salahadin

Bohužel u dvojky už jsem se silně nudil. Jestli jsem u jedničky narážel na komerci se silným akcentem, tady ji vyzdvihnu znovu a připojím k ní slůvko: bezbřehá. Amíci nezklamali. Budou ždímat houbu tak dlouho, dokud jim ji někdo nesebere a neplácne jim pár facek. Neberu nikomu to, že se mu Shrek líbí a vy neberte mně, že se mi nelíbí. Ale celá ta mánie a zástupy fandů jdou kolem mě, já na ně jen zírám, popíjím čaj s citrónem a pohodlně koukám na hvězdy. Pro POMA: Mě druhá nabušená povina moc neodzbrojila ;) A ani ta první, když jsme u toho. ()

Rosaviva

Jedna z mála vyjímek kde je druhý díl ještě lepší než druhý. Víc hlášek, víc parodií, víc oslíka. 5* "Už tam budem? Už tam budem? Už tam budem? TAK už tam budem?!?" ()

GilEstel

Na tomhle jsem byl v kině, když to přišlo úplně nově. Ohlas byl veliký. I já se od srdce zasmál. Dnes po letech už se ale nesměji vůbec. Film totiž neuvěřitelně zestárl a ukázalo se na něm, že byl spíš spotřební zboží na jedno použití, než kultovní kreslená pohádka – role co mu byla přisuzována. Ty nekonečný parodický scénky na filmy, co tenkrát frčely (Spiderman, Pán prstenů, Mission Impossible, atd. atd.) jsou jen jednorázový efekt, který zakrývá vlastní obsahové nedostatky. No a pak samozřejmě celkové pojetí, kterým se naváží do Disneyho klasiky. Jak směšné. Jelikož Disney na rozdíl od Shreka s časem téměř nestárne. Shrek se snaží být originální svou nemotornou vulgaritou a drzostí, se kterou kope do mnoho desítek let zažitých stereotypů. Dělá to ale zcela samoúčelně a zbytečně. Film nelze doporučit pro malé děti a pro velké tak na jedno kouknutí a pak zahodit. Tři dávám jen za ten první zážitek z kina. 50% ()

InJo

Začátek a finále jsou sice super (samá akce, gagy, parodie, odkazy, citace, hudba), ale mezi nimi se pár slabších míst prostě objeví. Pokračování se věnuje hlavně milostné linii Shreka a Fiony, takže je tu víc emocionálních a dojemných scén a méně těch humorných než v jedničce. Jinak technicky opět dokonalé a hlasy dabérů v originále by si vážně už zasloužily nějaké to ocenění (zejména pro božího Banderase). Celkově velmi dobrý sequel výjimečného filmu. Škoda, že o trojce a čtyřce už se to samé říct vážně nedá... 85 % ()

Legas

Vůbec jsem nepochopil, čemu jsem se měl smát. Ten užvaněnej osel už mě štval v jedničce a tady už byl fakt nesnesitelnej. Čekal jsem bezva parodii na pohádky a dočkal se spíš parodie na Hollywood. Příběh (ona jde svým rodičům ukázat jeho, rodičům se on nelíbí) je už tisíckrát proprané téma. Navíc to v takovém filmu nehcci vidět. Shrek 2 se příliš montuje do dnešního světa. První Shrek je přeci jen pohádkovější, rozumější a vtipnější. Před ještě horším hodnocením zachránila dvojku závěrečná celkem svěží půlhodinka (a oči Kocoura v botách). ()

dzej dzej

Ani pro děti, ani pro dospělé. Chabý a plytký příběh k neunesení zatížený prvoplánovými citacemi soudobé popkultury. Několik povedených gagů (malá mořská víla, přenos z policejní akce, Pinocchiova tanga) a výrazných postav (Kocour v botách, Perníček a Perníček Kong) nemůže vyvážit nabubřelost a podivnou prázdnotu tohoto díla. Společně s prvním Shrekem jedny z nejpřeceňovanějších filmů současnosti... ()

Od Spider-Mana ke Kocourovi v botách

Od Spider-Mana ke Kocourovi v botách

27.02.2019

Režisér Bob Persichetti má za sebou dobrý týden. V neděli jeho snímek Spider-Man: Paralelní světy vyhrál Oscara za nejlepší animovaný film, a dnes se upsal režii další lukrativní značky – tentokrát… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz