Kde bolo, tam bolo, v jednom ďalekom močiari žil zelený obor menom Shrek, ktorého drahocenná samota bola náhle otrasená inváziou otravných rozprávkových postavičiek. V jeho jedle sú myši, v jeho posteli veľký zlý vlk, v dome a v jeho okolí tri prasiatka a ďalší, všetci vyhostení zo svojho kráľovstva zlým lordom Farquaadom. Odhodlaný zachrániť ich domov (nehovoriac o svojom) Shrek uzavrie dohodu s Farquaadom a vydá sa zachrániť z pazúrov zlého draka krásnu princeznú Fionu, aby sa stala Farquaadovou nevestou. Na svojej výprave je sprevádzaný vtipkujúcim somárom, ktorý by pre Shreka urobil všetko, ale ktorý v žiadnom prípade nestíchne. Záchrana princeznej sa zdá byť ten najmenší problém, keď je odhalené temné tajomstvo, ktoré ukrývala... (TV JOJ)

fandalehy

Do doby než jsem viděl Shreka, jsem všechny animáky tvrdě bojkotoval. Když jsem si, ale pujčil tenhle zelený animák, na nějž pjeli chválu nejen děti, ale především dospělí, nelitoval jsem. Vtipy, dvojsmyslné metafory a především skvělý oslík to je to co dělá Shreka koukatelným pro všechny. Několikrát během těch 90 minut jsem se od plic zasmál. Uběhlo pár dní a já si ho musel pustit znovu. ()

marusaj

Vtipné, inovativní, překvapivě dospělé, originální. Blížící se Pixaru, avšak nedosahující jeho emocionálních dopadů. Velkou devízou je celková střídmost a střízlivost a maximální soustředění se na výprávění příběhu a vykreslení charakterů. Škoda upachtěného závěru, který je jakoby režisérsky nezvládnutý a kazí celkový dojem. A Eddie Murphy je naprosto vtipný. ()

Acrobat

fantasticka davka vsetkeho co chcete mat od animovanej komedie. Dlho tu take nieco nebude. Uchvatny, uzasny balik priamo s UnHollywoodu. Nadhera. ()

Oonika

Taky bych chtěla bydlet v bažině a kamarádit se s oslem... Ale tím opravdickým!! Skvělé vtipy, skvělá animace a super bláznivý příběh!! ()

Withree

Nejlepší nepixarovský animák sází na zajímavě vykreslené postavy a na popkulturní narážky. Škoda toho, že po druhém díle šla celá série pomalu, ale jistě dolů. ()

Kroup4

Asi nejlepší animák.Každej rok se na nás valí desítky animáků,některé jsou dobré ,některé horší,ale žádný se asi Shrekovy dlouho nevyrovnají. ()

Varney

Jednoznačne najlepší animák všetkých čias. Shrek chytí za srdce každého. A keď sa to nepodarí jemu, tak Donkeymu určite:). Originálny príbeh, postavy sú detailne vykreslené, skvelé paródie...A dokonca sa dá pretrpieť aj Mike Meyers a to je už čo povedať! ()

Mira90

Animák, ve kterém si na své přijdou malí i velcí. Rozhodně jeden z nejlepších animáků/ pohádek/ filmů, na který se vždy rád podívám znovu. ()

Rudyamon

Rozhodl jsem se, že v jeden den dám hodnocení na všechny čtyři díly Shreka a tak jsem se náležitě připravil na dokonale zelený večer a dal jsem zelenou maratónu, který začal z půl osmé večer a skončil o půl druhé v noci. A tady je první část výsledku: První díl nás seznámí se Shrekem, osamělým zlobrem z bažiny, který žije svým poklidným životem, má rád dobré jídlo a pití, ale hlavně svou mírně řečeno smradlavou samotu a pohodičku. Když zatouží po společnosti, zahraje si s vesničany na hon na obludu, po kterém si dá fantastickou bahenní sprchu, prostě dokonalý život pro sympatického a všemi nenáviděného zlobříka. Pohodička končí v den, kdy se zločinný lord Farquaad rozhodne zlikvidovat a vyhostit všechny pohádkové bytosti z oblasti, které vládne tvrdou a zakrslou ručičkou. První, koho Shrek potká na útěku před vrchností, je oslík, ze kterého se časem vyklube přímo neuvěřitelný filozof, samozřejmě na poměry pohádkové říše. Shrek po návratu domů zjistí, že už není v bažině sám, nastěhovali se mu tam totiž všechny pohádkové bytosti na útěku. Aby se jich zbavil, slíbí jim, že půjde za lordem Farquaadem a vyřídí to s ním. Oslík samozřejmě půjde s ním. A tak začne velké putování, nejprve za lordem a pak za osvobozením princezny Fiony, které se skončí velkou zelenou láskou a happyendem, jak se sluší a patří na pohádku. Co říck ke Shrekovi? Opravdu povedená pohádka, se spoustou hlášek a odkazů na různé filmy a pohádky, které ale skvěle zapadnou do děje. Na to, že je film kompletně udělaný v počítači, jsem obdivoval některé scény, u kterých jsem měl pocit, jako kdyby je hráli opravdoví herci. Animace jsou fakt na vysoké úrovni, tak jako i celý film. Shreka jsem viděl již několikrát, ale nemám pocit okoukanosti a to svědčí o opravdové kvalitě. ()

danny_21

Vysoká porce zábavy s výborným dabingem a spoustou skrytých i viditelných narážek na ostatní filmovou tvorbu. Scénář se hodně povedl, zelený zlobr patří k těm nejlepším animákům - 80 %. ()

Doski

Výborná a skvělá věc, ale ne zas tak moc. Skvělé zpracování, super zábava, atmosféra a příběh paráda, ale pro mě to není zase taková fantastická bomba, jako pro ostatní. Cvičení draků a Já, padouch jsou lepší. 80% ()

andrew88

Fakt ne...nechci to shazovat, veřím, že většině se to líbilo a ať se klidně líbí... ja jsem to bohužel nedokázal dokoukat ani do konce...nebavilo mně to...další díly už jsem ani nezkoušel...no prostě každému se líbí něco jiného a upřímně můžu říct, že Shrek se mně vážně nelíbí....myslím, že jsou lepší animáky ()

neo93

Výborný animák, jeden z nejlepších.Tolik parodujících pohádek a filmů v jednom je vážně skvělé. Zábava od začátku až do konce. ()

Nocturno culto

Dneska už klasika, na kterou se vždycky rád podívám a vždy se zasměju ..Farquaad si určitě měl postavit vyšší hrad :-D.. navíc velmi jímavý soundtrack.. ()

Pátý Shrek má zelenou

09.03.2023

Jak vycvičit draka se dočká hraného remaku

Jak vycvičit draka se dočká hraného remaku

16.02.2023

Je veškerá fantazie v Hollywoodu definitivně mrtvá? Možná. Následující oznámení ale rozhodně nepomáhá přesvědčit veřejnost o opaku, studio Universal Pictures totiž oznámilo, že chystá hraný remake… (viac)

Eddie Murphy by rád natočil pátého Shreka

Eddie Murphy by rád natočil pátého Shreka

29.01.2023

Slavný herec a komik Eddie Murphy nedávno dostal na Zlatých glóbech cenu za celoživotní přínos kinematografii, na Netflix nyní dorazila jeho nová komedie You People a letos se taky konečně dočkáme… (viac)