Kde bolo, tam bolo, v jednom ďalekom močiari žil zelený obor menom Shrek, ktorého drahocenná samota bola náhle otrasená inváziou otravných rozprávkových postavičiek. V jeho jedle sú myši, v jeho posteli veľký zlý vlk, v dome a v jeho okolí tri prasiatka a ďalší, všetci vyhostení zo svojho kráľovstva zlým lordom Farquaadom. Odhodlaný zachrániť ich domov (nehovoriac o svojom) Shrek uzavrie dohodu s Farquaadom a vydá sa zachrániť z pazúrov zlého draka krásnu princeznú Fionu, aby sa stala Farquaadovou nevestou. Na svojej výprave je sprevádzaný vtipkujúcim somárom, ktorý by pre Shreka urobil všetko, ale ktorý v žiadnom prípade nestíchne. Záchrana princeznej sa zdá byť ten najmenší problém, keď je odhalené temné tajomstvo, ktoré ukrývala... (TV JOJ)

KafuR

Animovaná klasika, jejíž největším kladem je scénář. A to ne ten klasicky schematický hon na záchranu princezny, ale naopak veškerá ta vata, která tuto cestu doplňuje. Narážky na známé a neznámé pohádky a jejich zpracování, které je bráno s nadhledem, humorem a často napěchované ve velice absurdních situacích. Ke konci sice už Shrek začne tlačit na slzné kanálky více než na bránici, nikdy ale nesklouzne vyloženě do kýče, scénář ho v rizikových momentech podrží. ()

AloeB

Vcelku zábavná pohádka v níž mohou lidé jako já hledat útěchu v tom, že si je jednou najde zlobryně krásná stejně jako jsou oni sami. ()

geek.ondra

Hromada vtipných narážek a spousta nápadů a na tu dobu revoluční animace. Obrovská srdcovka mého dětství a chlouba studia DreamWorks ale i animovaného žánru celkově 10/10 ()

FeriusParfax

Tak jsem si po několika letech pustila na svátky Shreka a zjistila jsem, že si z dětství pamatuji slovo od slova, co kdo řekne. Moc pěkná animace a originální nápad mě oslnily. Všechny 3 díly taky provází dobře zvolená hudba a humor. Teď v dospělosti jsem ale postřehla spoustu dvojsmyslů a skrytých vtipů, které rozhodně nejsou pro děti, proto musím pohádku ještě víc ocenit. ()

Solly

Jako animák je to BOMBA. Jinak je to BOMBA. Kromě vtipů prvního plánu si filmový milec, alespoň s průměrnou znalostí filmů, přijde na své ve spoustě odkazů a narážek. ()

Zombo

V životě bych nevěřil tomu, že ať už jakýkoliv animovaný film bude figurovat v mé osobní zlaté desítce filmů. Graficky dokonalé, neuvěřitelně vtipné a oslík s hlasem Eddieho je nepřekonatelný! ()

HawkeyP

Vtipná a hlavně velice svěží záležitost. I když je to animované, rozhodně to není určeno malým dětem. Záchodový humor ze začátku rozhodně nemusím. Shrek však patří k těm několika málo vzácným výjimkám, u kterých jsem ochoten tento humor tolerovat. ()

MilesTeg

V jedné malé chaloupce v hloubi lesa žil byl jeden velký zlobr, jménem Shrek. Byl celý zelený, uši jako trumpetky a kromě sebe měl rád jenom svou samotu. Občas prohnal nějaké ty drzé vesničany, ale jinak měl svatý klid. Jenže kolem něj – kromě bažin samozřejmě – bylo panství lorda Farquaada, který neměl rád pohádkové bytosti ve svém budoucím království a vymyslel pro ně ghetto – přímo ve Shrekových bažinách. Jednoho večera jich tam najednou bylo plno a Shrek se rozhodl s tím něco udělat. Nakonec uzavřel s lordem dohodu – přivede mu princeznu Fionu, kterou hlídá strašlivý drak a lord všechny ty trpaslíky, víly a slepé myši dostane pryč. Společnost na výpravě mu dělá užvaněný osel – slovo „mluvící“ plně nevystihuje jeho letoru – a kromě toho ani princezna Fiona není jako společník na zpáteční cestě k zahození. A navíc je děsně sexy.. svým způsobem. /-------/ Tenhle snímek určitě zaboduje, má všechny předpoklady se stát trhákem i u nás. Jsou dvě možnosti – buď zůstane v původním znění s titulky a bude pro dospělé nebo ho předabují a půjdou na něj celé rodiny. Já jsem pro titulky, ale děti by z toho moc neměly a to by byla škoda – iluze pohádek potřebují pořádně provětrat. Kromě prvoplánových gagů s pády, Shrekovou ranní hygienou a stravovacími návyky a akčními scénami s drakem si můžete všimnou krásných barevných a velmi realistických postav, vyrobených 3D grafikou. Taková princezna Fiona má kromě rovných rtů úplně všechno a zvlášť oči všech jsou dokonalé. Neméně skvělý je slovní humor, který táhne hlavně Eddie Murphy v roli osla. V mnoha záběrech najdete drobné vtípky, obzvlášť kouzelné jsou Farquaadovy debaty s kouzelným zrcadlem. Setkání naší družiny s banjo-bandem Robina Hooda je sice vypůjčené z Bláznivých příběhů Robina Hooda Mela Brookse (tj. parodie na parodii), ale následná exhibice Fiony je z úplně jiného akčního scifi soudku. Je toho zkrátka hodně a nebýt faktu, že postupem času se začne do vtipů vkrádat sentiment a závěr je už úplně pohádkový, dal by se tomuto filmu přiznat plný počet. I tak si to nenechte ujít. ()

Trixi

Hitem posledních let se staly animované filmy. Tenhle je ale zaručeně nejlepší. Od první chvíle si toho ohromného zeleného zlobra o jeho kamaráda osla musíte zamilovat. Jsou hodně rozdílní, ale oba k sežrání. Navíc zakomponování různých hlášek ze známých filmů, je dalším příjemným zpestřením. Je to prostě sranda,sranda,sranda............... ()

haWranka

Moje zamilovaná pohádka! Tak krásně animovaná, tolik úžasných vtipů a bezvadný hudby! Oslík asi bude navždy jedna z mých nejoblíbenějších filmových postaviček. A i když je samozřejmě originální dabing lepší, tak ani ten český není k zahození. Shrek je NĚCO a kdo ho neviděl, tak to musí honem rychle napravit! ()

LordMysti

Originální nápad, osobité a charismatické vizuální zpracování, děj co měl spád, spousty dobrých gagů a vtipů, minimum hluchých míst... ano ano, jeden z nejlepších a nezábavnějších animáků co jsem doposud viděl. ()

Ingwio

Precenený film.Vtipný to hej.. Ale aby patril medzi 200 najlepších filmov?!? To by musel ponúknuť viac než len paródiu na rozprávky a niektoré filmy. ()

Sosak

Na první pohled klasická pohádka ve 3D kabátku, pod povrchem ale zjistíte, že na pohádky jako takové celkem naráží. Toho si ale všimnou jenom rodiče, prckové ne... Postavy ujdou a příběh je takový klasicky neklasický...ehm... Určitě to pobaví, i když co si budeme povídat - místy je to kýč jak bič :) ()

Respex

Naprostá klasika. Shrek přišel jako blesk z čistého nebe a už tu bude na vždy. Postavy, které budou legendární ještě za sto let. Škoda slabších dílů dva a tři, ale tak už to někdy bývá. Jestli se nějaký animák zapíše do historie, tak je to právě zelený obrt Shrek. Za mě 5* ()

BLADER

Jeden z mojich úplne naojbľubenejších filmov vôbec. Skvelé vtipy, vypointovaný scenár, hlášky, ktoré ma pobavia vždy a k tomu dve ďalšie pokračovania. 100% ()

Pátý Shrek má zelenou

09.03.2023

Jak vycvičit draka se dočká hraného remaku

Jak vycvičit draka se dočká hraného remaku

16.02.2023

Je veškerá fantazie v Hollywoodu definitivně mrtvá? Možná. Následující oznámení ale rozhodně nepomáhá přesvědčit veřejnost o opaku, studio Universal Pictures totiž oznámilo, že chystá hraný remake… (viac)

Eddie Murphy by rád natočil pátého Shreka

Eddie Murphy by rád natočil pátého Shreka

29.01.2023

Slavný herec a komik Eddie Murphy nedávno dostal na Zlatých glóbech cenu za celoživotní přínos kinematografii, na Netflix nyní dorazila jeho nová komedie You People a letos se taky konečně dočkáme… (viac)