Batman začína

• Česko Batman začíná (viac)
USA / Veľká Británia, 2005, 140 min

Film opisuje začiatok legendy o tajomnom Batmanovi a zjavení Temného rytiera ako sily dobra v Gotham City. Sklamaný dedič tovární Bruce Wayne (Christian Bale) cestuje po úmrtí svojich rodičov po svete a hľadá spôsob, akým by bojoval s nespravodlivosťou a ako by obrátil strach proti tým, ktorí okrádajú bojazlivých. Po čase sa vracia späť do Gotham City a vzápätí vypúšťa do sveta svoje druhé ja, maskovaného bojovníka Batmana, ktorý používa svoju silu, inteligenciu a množstvo  technických vymožeností k boju proti zlovestným silám, ktoré ohrozujú mesto ... (TV Markíza)

Jello Biafra

Nečakane civilné spracovanie slávneho netopiera je vynikajúci reštart celej série, ktorú v roku 1997 tak pokazil Joel Schumacher. Neuvidíme žiadne ujeté kostýmky alebo kŕčovité fórky. Čaká nás naturalistická atmosféra s pravým bahnom veľkomesta a film pripomína prepracovanú kriminálku. Do toho si pripočítajte hviezdne herecké obsadenie, unikátnu hudbu a vznikne vám jedno z najlepších dobrodružstiev netopiereho muža, ktoré Nolan doviedol k dokonalosti v Temnom Rytierovi. ()

TonySad

Na tento film jsem se podíval jen kvůli Christianu Baleovi a to i přesto, že sem Batmanovi nikdy nehověl. A závěr? Naprosto úžasný film. Při matném sledování jiných verzí v televizi se mi Batman zdál jako hrozná nuda, ale Christopher Nolan z toho dokázala udělat super podívanou na kterou se jistě ještě několikrát podívám. Hodně se mi líbí soundtrack k filmu, samozřejmě herecké obsazení a nesmím zapomenou pozitivně ohodnotit kvalitní kulisy, když jsem zjistil, že skoro celé město bylo postaveno v hangáru... ()

Masrii

Podle mého názoru je tohle Nolanovo ztvárnění Batmana nejlepší a rovněž Christian Bale se do své role hodí. Tenhle počátek ochránce zákona Batmana v horách je dle mého názoru skvělý a toho se jen tak nevzdám. 95% ()

Liflaen

Akční filmák jako z filmové učebnice. Výtečný příběh, který startuje akční podívanou, která se jen tak neomrzí. Právoplatně patří s Temným rytířem mezi mé nejoblíbenější filmy. ()

koog

'Why bats, sir? Bats frighten me. It's time my enemies share my dread.' 'It's not who I am underneath, but what I do that defines me.' ()

Linkyc

Po dlouhém tápání tu a tam jsem si nakonec zařadil Batmana a všechny tři díly Nolanovské Dark Knighta do mé oblíbené zlaté klasiky kinematografie. Nic na tom nezmění fakt, že tohle je první díl, kde se to všechno rozjíždí. Dá se vůbec čekat něco lepšího? Vždyť už tohle je maximum, čeho se dá dosáhnout. Pokud tedy čekáte něco jiného a lepšího, zkuste jiný žánr, jiný film. ()

venca163

Batman začíná pěkně pozvolna a pro mě se pohybuje na tenkém ledě dolní hranice čtyř hvězd (takže se to možná ještě časem překlopí). Přes to všechno, co bylo na filmu dobrý (realistické pojetí, vývoj postavy Bruce Wayna, přerod v Batmana, hodně dobrý Christian Bale, správně odporný Cillian Murphy apod. ...), jsem byl osobně zklamán z několika věcí. Očekával jsem logičtější a propracovanější úvod. Tady to bylo B.W. sem, B.W. tam, trapný pokus o symboliku s modrým květem, naprosto zpackaný výcvik v horách, odbyté asi vše kolem "vysokohorskýho" klanu - bylo to tam jen abychom se na konci plácli do čela, ale v podstatě to nic neřeklo. Katie Holmes hraje pořád stejně jako v Dawsonově světě. Přesto, že mě úvod mrzí asi nejvíc (neočekával jsem od něj akci, ale spíš kvalitní úvod do děje, postavení pořádných základů pro zbytek filmu, aby to do sebe pěkně zapadalo), vidím i na zbytku filmu druhou velkou mouchu. A tou jsou trochu slabší akční souboje (lítání a skákání po barácích je super), než je možno vidět ve filmech s podobnou tematikou. Takže, zklamán jsem asi proto, že jsem si od toho hodně moc sliboval, uvidím co přinese dvojka. (70%) ()

voleman

Musím říct že po prvním shlédnutí sem z prvního nového Batamana tak nadšený nebyl. Ovšem po shlédnutí celé Nolanovské trilogie musím uznat že i tenhle díl je jako komiksový film opravdu nadprůměrný. Každý díl Nolanovské trilogie je ovšem opravdu hodně jiný i když Nolanův rukopis zůstává v každém z nich. První díl je sice možná nejslabší, ale i tak je velmi vydařený a právě tady to celé začalo. Christian Bale jako Batman je velmi dobrý, ale i celá ostatní herecká parta je vynikající, a to hlavně Michael Caine, Gary Oldman a Morgan Freeman. Ti všichni se objevili i v dalších dílech a bez nich by to prostě nebylo ono. Nolan tímto prostě dokázal že patří do režisérské první ligy a že i komiksový film se dá udělat velmi temně, dospěle a aby působil dostatečně realisticky a ne jen jako pohádka pro dospělé. 90% ()

Hugo01

První díly většinou bývají slabší. Tady to však neplatí. Liam se perfektně hodí na roli vůdce Ligy stínů a Michael Caine coby Alfréd je také skvělý. Cillian Murphy (Dr. Crane) zahrál svou roli psychopatického doktora velice přesvědčivě a protože nemám nic, co bych vytknul, dávám s klidným svědomím 100% ()

jefff

Batman začíná je skvěle natočený a mezi komiksovými filmy patří ke špičce. I tak je nejslabší částí nové trilogie od Nolana. Chyběl mi zábavnější arci padouch i líbivější akce. Závěr filmu mě až tolik neoslovil, jako v případě následujících Temných řítířů. Výborný byl Cillian Murphy i Michael Caine. Nezvoral to ani dnes zapadlý Rutger Hauer, který se po čase podíval taky na plátna kin a nekoukal na své filmy pouze z videa. Na pět hvězd to je, jen tentokrát slabších... ()

Dexter256

Christopher Nolan Nám servíruje něco co jsme v minulých dílech neviděli. Dává Batmanu úplně jiný pohled na hlavního hrdinu. Ten celkový příběh je prostě perfektní. Scénář,který nám Nolan dodává je noblesní. Ať už začneme hlavním hrdinou v podání Christiana Balea tak nemůžeme nic vytknout role mu prostě sedí dokonale!!! To samé musíme napsat i o našich záporácích Cillian Murphy, Liam Neeson jedním slovem BOMBA. Ten film je začátek skvělé série,která je dle mého prostě nepřekonatelná!!! 85% ()

Darth_AK

Za mě nejlepší Batman a jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Úchvatná podívaná od začátku až do konce, s mistrnou hudbou, skvělými hereckými výkony a velice kvalitními efekty. Na rozdíl od dalších dvou dílů se nesnaží působit přestřeleně (ahoj, závěre třetího dílu) a nedělá totálně nechutného padoucha (zdravím nechutnou pravou tvář Harveyho Denta)+je i docela vtipný, což už další dva díly rovněž nejsou. Skvěle vykresluje vznik Batmana, byť zde chudák Bat dostane na prd*l i od ubohého Scarecrowa, ale co dělat. Jedinou slabinou je špatná kamera v závěrečném kontaktním souboji. Film je skvělý a vždy si ho celý rád vychutnám. 5*, za herecké výkony, soundtrack, efekty, scénář, kameru..za vše. Trio Caine, Bale a Oldman si zaslouží všichni Oscary. Kdybych měl dávat všechny dobré citáty, tak bych padnul, takže zvolím jen nejvážnější a nejvtipnější-"Nebuď hlupák Bruci, ty jsi akorát normální chlap v plášti, nedokázal jsi bojovat s bezprávím a nezastavíš ani tenhle vlak! Kdo tu říká něco o zastavování?" a suverénně nejvtipnější je vyzvednutí zkorumpovaného policisty hákem: "Nevím, bylo to v úžinách, tam policajt nikdy sám nechodí!" Batman: "Vypadám snad jako policajt?!" :)..."A proč vás to vlastně tak zajímá, pane Wayne?" "Chci si to půjčit..na speleologii." "Na speleologii?" "Ano, na výzkum jeskyní." "Očekáváte že se tam dostanete pod palbu?" :) ()

Luksa

V podstatě nemám výhrady, ale pro mně to blockbuster roku prostě není, něco mi tam pořád chybělo. Jinak Bale je opravdu zatím nejlepší Batman, mile mě překvapili záporáci (kteří jsou mnohem civilnější než v předchozích Batmanech), hudba a nekomiksová první polovina. ()

sedm.1

Dal bych možná i pět,neboť je to z Batmanů s přehledem ten nejlepší,nejlépe zahraný,nejtemnější,nejakčnější,s nejlepším příběhem a mohl bych v těch nej pokračovat,prostě mě ten film velmi mile překvapil.Ovšem,k těm dokonalým pěti hvězdičkám sáhnout nemohu a to za jednu velmi velkou výtku,která mi bohužel hodně ze zážitku ubrala a to chaotické souboje.Nevím,proč je Ch.Nolan pojal zrovna takhle,a kdyby se tak odehrál souboj jeden,tak by to film ozvláštnilo,ale takhle....prostě tam neuvidíte jeden jedinej normální souboj,ve kterém by jste měli přehled,co se děje a to opravdu hodně alespoň mě na tom zážitku ubralo.Ale jinak doooost dobrý!!!28.12.2008: po druhém shlédnutí bez mrknutí oka měním na jasných 5*! ()

Smileface

Asi nejlepší film o Batmanovi, který jde hluboko do duše netopýřího muže. Rozhodně si neužijete nějakou extra akci, ale to od Nolana ani nešlo očekávat. Navíc mi připadá ta Burtonovská atmosféra přecejen o něco silnější, ale na to má asi každý jiný názor. ()

solskjaer

Dokonalé ve všech ohledech dokonalé. Konečně se dočkal Batman pokračování jak se na takovouto legendu sluší a patří. Nářez! Fakt nářez. Jestli byl Keaton dosud prohlašován za nejlepšího Batmana tak Christian Bale to v tomto díle Keatonovi natřel na celé čáře. Absolutně nejvíce charizmatický Batman byl a dle mého navždy zůstane už jen ten v podání právě Balea. Tento herec se pro tuhle roli prostě narodil. A je to znát. Bezchybný výkon jak Baleův tak i dalších. Přehršle nejbližštivějších herců zde skutečně není na škodu, ba naopak všichni si své role náramě užili a šlo to na jejich výkonu vidět. Bezchybné. BATMAN ZAČÍNÁ nepostrádá nic, oplývá dostatkem humoru akce , napětí i trochu té romantiky, prostě od všeho něco namíchané v pekelném poměru, který se jen těžko bude překonávat. Ze začátku jsem si ještě říkal, no jednička byla přeci jen lepší a možná i dvojka, ale prostě po závěrečných titulkách jsem ještě na chodbě lapal po dechu nadšením! Co říct závěrem, snad jen: NEMÁM SLOV, CHCI JEŠTĚ !!! ()

Chise

Lepší než jsem čekala. Úvodní "výcvik" je sice někdy upatlaně patetický a kýčovitý, ale ten zbytek! Christian Bale je až obdivuhodně dobrý a co se týče vizuálnosti, nedá se toho mnoho kritizovat. Velice dobré. ()

ethos

Super, super a este raz super. Inteligentne, akcene aj nove, ale su tam aj dobre prvky satareho. Klastor v nepale, kde sa uci bojovat Gotham pod. to ma vzdy fascinoval. Okrem toho skvely Bale a Neeson no proste super. Ja osobne nemam rad Katie Holmes, ale to je moj osobny problem. ()

vincent

Tak aj na druhé pozretie ostávam pri 4 hviezdičkách. Je to sice menej ako 5, ale sú to dobré 4*. Nolana mám naozaj rád a aj skoro všetkých prítomných hercov. Na spôsob rozprávania príbehu som si už po niekoľkých Nolanových filmoch zvykol, takže mi to preskakovanie v časoch nevadilo a na druhé pozretie som prestupy zvládal zľahka. Akcia bola dobrá tiež. Osobne mi akčné scény nepripadali nejak chaotické. Odohrávali sa v tme a Batman má byť predsa rýchly a neviditeľný :). I keď je pravda, že občas som jednoducho nestíhal čítať titulky a nie všetky rozhovory som dokázal spracovať. Ten jeden bod mínus je skôr za to, že film sa možno až príliš chce hrať na realitu a myslím si, že Nolan to až tak dobre nezvládol. Uvidíme, ako to dopadne s Dark knightom, kde už stúpa na oveľa tenší ľad (oživenie Jockera a Twofacea). I napriek tomu je to vysoko nadpriemerný film, ktorý si vždy rád znova pozriem. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

19.07.2023

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

09.09.2021

Režisér Christopher Nolan byl jedním z prvních filmařů, kteří se loni rozhodli vyzkoušet sílu kin během pandemie, když de facto vlastnoručně protlačil svůj snímek Tenet k letní premiéře. Místo… (viac)

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021

Dávno před tím, než komiksové Watchmen oživil svým seriálovým pokračováním scenárista Damon Lindelof (Ztraceni, Pozůstalí), nebo se o filmovou adaptaci původního komiksu pokusil Zack Snyder (Muž z… (viac)