Prepadnutie 13. okrsku

• Česko Přepadení 13. okrsku (viac)

Polícia v Los Angeles robí čo môže, aby si poradila s vyčínajúcimi gangami. Po tom, ako je niekoľko členov gangu políciou zabitých, prichádza pomsta. Najkrvavejší gang v meste polícii vyhlasuje vojnu a ako odveta za smrť je prepadnutý trinásty okrsok a gang sľubuje jeho vyhladenie. Lenže v ohrození sa ocitnú aj zadržaní kriminálnici, ktorí musia s policajtami kooperovať, aby si zachránili život. Nervydrásajúca dráma nemá konca. Tu určite potečie krv... (oficiálny text distribútora)

danoo

Akčné thrillery sedemdesiatych rokov majú takú zvlášnu machovskú atmosféru, pre ktorú sú neobyčaje pútavé aj po tridsiatich rokoch. ()

Master19

Klasická nájezdovka, kdy se skupinka lidí neschovává před zombíky, mutanty ani jinou havětí, ale před lidmy. Přitom začátek evokuje rozvláčnou detektivku sedmdesátých let. Po nevídané scénce se zmrzlinářským vozem ale film nabírá úplně jiný směr a za pomoci pár scénáristických berliček napětí graduje až do očistného konce. Prototyp béčka, ze kterého se stává kult. ()

Brain-D

Start Carpenterovi kariery v slušném napínavém Thrilleru, který nás zavede do jedné zapadlé policejní stanice. Výborně udělaná atmosféra, hudba a všechny nápady. špica) ()

VanTom

Na dnešní dobu už notně strnulé a pomalé, nicméně v dlouhém úvodu se aspoň dostatečně seznámíme s postavami a ani na chvíli nás neopustí nepříjemně hutné tušení, že tady se něco ošklivého semele. "Spektakulární" útok na stanici v prostřední pasáži se žel zvrtne v mechanické odstřelování řetězově nabíhajících terčů bez špetky napětí, aby pak bezvýchodnost v klidové pauze zakončilo fádní, nevygradované finále. Asi jsem čekal víc, ta třetí hvězdička se chvěje v základech. ()

ganz

Skvělá atmosfera v netradičním filmu, kde Carpenter opět netvoří klasický strach, ale jeho kombinaci s absolutní úzkostí a nevýchodností celé situace. Hudba je opravdu hodně "sedmdesátková", ale ve výsledku dokonalá, stejně jako béčkové záběry a charaktery. Spolu s Věcí to nejlepší co jsem zatím od Carpentera viděl. ()

JohnSmith

Carpenter natočil drsný thriller. Padouši v celém filmu nepromluví ani slovo, naopak za ně mluví pušky. Je to mnohem zajímavější a realističtější než nová verze s Ethanem Hawkem. ()

zigíš

Nápaditá Carpenterova režie (přímočará, bez zbytečných odboček) a dá se říct: praotec všech ´obléhacích´ filmů. Svého času mi docela sednul i remake z Hawkem a Fishburnem, který na to šel trochu jinak. Ale v čem originál jasně vítězí je, takové to začátečnické nadšení všech zůčastněných (a soundtrack, pochopitelně). ()

vitekpe

Paradne natocena prvni pule, druha (na stanici) uz je trosku nudnejsi (resp. je asi dost jasne co se tam bude dit), ale da se... Pobavila dost zvlastni, hezka Laurie Zimmer. Urcite stoji za videni - perfektni, kvalitni, sedmdesatkovy jednoduchy B film. 4+ ()

Arkanoid

„You mumble a little bit, but i get the general idea.“ „Let’s go.“ „Slipped right out of the chair.“ „Yeah. I don‘t sit in chairs as well as I used to.“ John Carpenter nás víta príjemne napínavou elektronickou hudbou, vhodnou aj ku cvičeniu. S postavami sa nezoznamujeme, ideme rovno do akcie, ktorú preruší polícia brutálnou streľbou. Nachádzame sa v Los Angeles, už vtedy známemu mestu aj vďaka svojim gangom, čo dodáva filmu reálnosť, ktorú podčiarkujú neznámi herci. Exploitation žáner zasa sľubuje brutalitu, ktorá je dodržaná už od úvodnej streľby. Do okrsku 13 príchodzieho lieutenanta spoznávame len trochu. Sympatickejší je ale najnebezpečnejší hláškujúci prevážaný väzeň. Prvá brutalita súvisiaca s hlavným dejom ide cez hlášku, no zachováva si svoju nekompromisnú drsnosť. Napriek úvodnému triešteniu dejových línií sa všetky spoja v tú hlavnú, a to útok na policajnú stanicu, ktorá našťastie trvá väčšinu času. Do miest, kam vás vedia trafiť zbraňou, by som však vstával opatrnejšie. Dočkáme sa však zlomeného lakťa, za aký by sa nemuseli hanbiť ani v Brawl in the Cell Block 99, či najlepšieho hodenia a vypálenia z brokovnice, kedy Carpenter na pridanie napätia využíva aj svoju hudbu. Vo výsledku ide o kvalitný ačný exploatačný film, ktorému chýba kus originálnejšej akcie a zaujímaví záporní hrdninovia v boji proti obrancom policajnej stanice, aj keď veľa scén sa nedá zabudnúť. „He don‘t stand up as well as he used to.“ –„Black?“ „For over 30 years.“ –„Got a smoke on you?“ –„Another one gone. When you’re in my position, days are like women. Each one is os goddamn precious. They always end up leaving you.“ „Hey I wanted vanilla twist.“ „Anybody to wish me luck?“ „Good luck.“ „Look at that. Two cops wishing me luck. I’m doomed.“ „I’ve been with policemen for five years.““That’s enough to grow hair on a rock.“ –„It‘s an old story with me. I was born out of time.“ –„I’ll tell you sometime.“ ()

Devadesát Dva

Nemá to divákovi zrovna moc co říct (zdánlivě). Gangsteři se chtějí mstít ze smrt člena a to v tomto případě znamená vystřílet policejní okrsek. Zdánlivě bezduchý a pomalý rozjezd (který si ovšem užívám nejvíc a čím víckrát to člověk uvidí, tím víc si to bude užívat) se ale prudce mění v krvavý spektákl ryzí porce násilí v téměř hororovém kabátě. Drsná a násilná záležitost ze staré školy. Carpenter v nejlepší formě, i s relativním málem doslova udělal malý zázrak, v podstatě nevím, jak by se tenhle námět dal natočit působivěji a přitom se pořád držel toho, že má být osobitým dítkem svého tvůrce. ()

borec999

Carpenter si pred Halloweenom strihol tento drsný, nekompromisný, nízkorzpočtový akčňák, z ktorého cítiť béčkovosť a zápal pre vec na míle ďaleko. Film nemal vysoký rozpočet, nemá v hereckom obsadení žiadnu hviezdu, disponuje však celkom zaujímavou a pomerne netradičnou zápletkou, sympatickými hlavnými hrdinami(najmä Laurie Zimmer je tu naozaj bad ass drsňáčka) a aj dostatočnou porciou akcie, najmä prestreliek. Páčilo sa mi, že Carpenter mal gule prelomiť niektoré tabu a ukázať aj scény, ktoré v dnešných filmoch určite neuvidíte (nebudem spoilovať, kto neverí nech si pozrie). V dávnych dobách sa béčka točili skutočne pre radosť a asi aj vďaka tomu sa mnohé z nich stali kultovými a známymi. Dnes už sa však podobné filmy točia "z povinnosti". To je však už na inú debatu. Ako celok je Prepadnutie 13. okrsku sledovateľné v pohode aj po 45 rokoch od vzniku, aj keď nebudem klamať- vek na filme cítiť a určite to dnes už nikoho zo sedadla nezdvihne. Remake som nevidel, ale priznám sa, že tento film je jeden z mála tých, u ktorých by aj dával zmysel takže mu možno dám niekedy šancu. 60% ()

Han22

Na tohle jsem se dost těšil. Jednak se mi kdysi líbil remake, jednak tenhle jediný film jsem od Carpentera nikdy neviděl a marně sháněl. A bylo to moc dobré i když jinak, než jsem čekal. Carpenter sice uměl sci-fi i další žánry, ale v jádru to byl hororový režisér. A tohle je akční film s několika přestřelkami, ale v jádru horor, či spíše zombie horor ale Noc oživlých mrtvol. Na opuštěné policejní stanici je jeden polda, dva muklové a jedna sekretářka a dovnitř se dobývá gang. Nejsou tu ovšem žádné debaty, ultimáta, taktika... gang útočí jako zvířata, derou se dovnitř okny, kanály jako bez rozmyslu či strachu o život, závěrečný útok na barikády jakoby ze zombie hororu vypadl. I přes prkenné herce, dlouhý rozjezd a nulový příběh je to prostě parádní syrová béčková jízda s nádechem nastupujících osmdesátek. A samozřejmě nechybí minimalistická Carpenterova "hudba". Solidní 4* a akční film roku 1976. ()

Vaklaf

Pokaždé, když tento film vidím znovu, tak se mi vždy líbí o něco víc. Vždycky si ho prostě dokážu víc vychutnat. Je sice pravda, že tempo je pomalejší, ale ani mi to tady nějak nevadí. Když se nic moc neděje, tak si aspoň užívám skvělou hudbu. Film to vyhrává na fajnový atmosféře, stylovosti a hlavně parádních hláškách ("Už se mu nestojí tak jako dřív."...). Napoleon Wilson je prostě parádní sympaťák. K tomuhle filmu je prostě třeba si najít cestu a rozhodně neočekávat nějakou adrenalinovou akci. ()

Paity

Přepadění 13. okrsku z roku 1976 považuji za jeden jedinný kvalitní. Ostatní pokusy vystřílet více nábojů, více toho rozstřílet, tvářit se více drsně, nefungují. Právě to, že se s těmito "atributy" v tomhle snímku správně šetří je na něm to dobré. ()

SpaceOdyseus

Temny thriller, kde atmosfera houstne od prvnich minut, i kdyz ke konfliktu dojde mnohem pozdeji. Carpenter celou stopaz ukazuje svoje mistrostvi treba i tim, jak si tu pohral s mysterioznimi prvky. Zasnu, ze Laurie Zimmer uz nic jineho nenatocila? ()

Corpsegrinder

Obléhání policejní stanice kde zařve snad 50 lidí během pár minut. Carpenter zde ještě neni tak rozjetej jako v dalších filmech, občas se tu ale blejskne jeho hororová stránka (utíkání tmou) i jeho šílenej smysl pro humor (zmrzlina). ()