Prepadnutie 13. okrsku

• Česko Přepadení 13. okrsku (viac)

Polícia v Los Angeles robí čo môže, aby si poradila s vyčínajúcimi gangami. Po tom, ako je niekoľko členov gangu políciou zabitých, prichádza pomsta. Najkrvavejší gang v meste polícii vyhlasuje vojnu a ako odveta za smrť je prepadnutý trinásty okrsok a gang sľubuje jeho vyhladenie. Lenže v ohrození sa ocitnú aj zadržaní kriminálnici, ktorí musia s policajtami kooperovať, aby si zachránili život. Nervydrásajúca dráma nemá konca. Tu určite potečie krv... (oficiálny text distribútora)

sudruh sustruh

Nudné a primitívne béčko, otrasné herecké výkony, bezduché prestrelky. Hviezdičku dávam snáď len za to, že film trval iba 90 minút a nemusel som sa trápiť dlhšie. ()

Svadbos

Fascinujúci thriller, moderná parafráza filmu Howarda Hawksa "Rio Bravo". Režisér Carpenter zároveň zložil k tomuto trháku desivú hudbu. ()

tulakfelix

„Rozumíte, Wilsone?" – „Trochu mumláte, ale základ jsem pochopil." ** Stejně jako ve Stopařovi nebo Duelu zde není zcela logické chování záporáků. Ale jinak je to dokonalé vystavění atmosféry a zážitku diváka. Herecké výkony bravurní, hudba podmanivá. Ve filmu funguje všechno, už jen vyslovení jména „Napoleon Wilson" dá jasně najevo, že jde o obávaného zločince, není třeba říkat víc. ()

Bragi66

Možná trochu znepokojivé atmosféry podpořené tím klepáním na bakelit a kvílením místo hudby, ale jinak amatérské jednání plochých postav a děj i akce bez napětí. Zejména zlejši jednají méně uvěřitelněji než v československých akčňácích z té doby. Pro mne film, na který se dnes nedá dívat jinak než jako na filmovou legendu. ()

Chicharron

Film má jednu zásadní přednost. Je krátký. Druhá přednost je, že je úderný. Úderný v přiměřeném čase a skončí dřív, než začne nudit. Proti modernější verzi  Assault on Precinct 13  z roku 2005 je zde několik nepřehlédnutelných rozdílů - děj se odehrává v parném létě, nikoli v zimě, hlavní hrdina je černý, nikoli bílý, a s hlavním záporákem je to přesně naopak. Je jasné, že modernější verze je více "vymakaná", protože vylepšila verzi starou, ze které ale přebrala skoro vše zásadní. Přesto stojí za shlédnutí i tato "originální" verze, ze které Carpenter "vařil" i v dalších svých filmech  Prince of Darkness   a Ghosts of Mars  a použil obdobný mustr s útokem "zdivočelých hord" na skupinu obklíčených hlavních hrdinů. Film mně přes jednoduchost "děje" bavil, je zde několik "kvalitních" hlášek, které ale líp vyzní v originálním anglickém znění, zejména ta s černou kávou a to, jak se Napoleon Wilson ustavičně shání po cigáru. ()

Ardath

Kvalita! V lecčems se Přepadení 13. okrsku podobá Carpenterovu pozdějšímu Vládci temnot. Jen bez toho vládce temnot samozřejmě. ()

McGuffin

Z nočního Přepadení 13. okrsku, Assault on Precinct 13, uzavírající se a poloprázdné policejní stanice v Los Angeles početným dobře vyzbrojeným pouličním gangem se stane pěkná řež, kterou přežijí jen sympatičtí. Nepřežít znamená být zastřelen nebo zasažen výbuchem improvizované bomby, tedy žádná věda. Být sympatickým je krapet složitější, ale pro těch pár postav spočtených prsty jedné ruky to tvůrce rutinně hravě zvládne. Hudbu složil, scénář napsal a též režii měl John Carpenter. P.S. To je zpráva o příběhu, ne o filmu z něj. www.macguffin.cz ()