Monstrum

USA, (2022–2024), 9 h 53 min (Minutáž: 45–63 min)

Tvorcovia:

Ryan Murphy, Ian Brennan

Evan Peters, Richard Jenkins, Niecy Nash, Michael Learned, Molly Ringwald, Karen Malina White, Penelope Ann Miller, David Barrera, Shaun Brown (viac)

Usvědčený zabiják Jeffrey Dahmer (Evan Peters) za víc než deset let zavraždil sedmnáct mladých kluků a mužů. Jak to, že tak dlouho dokázal unikat spravedlnosti? (Netflix)

Lukoboss

Nutno říct hned na úvod, že R. Murphy se toho nebál a natočil podle skutečnosti tak hnusnej a nepříjemnej seriál o vrahovi, že z toho chvílema fakt běhá mráz po zádech. Na jednu stranu tleskám, na druhou stranu jsem v jakési křeči, protože tyhle témata se obvykle horko těžko vstřebávají. Navíc E. Peters v hlavní roli se podle mě do své postavy vžil natolik, až předvedl svůj životní výkon, takže jeho výstřel na herecký výsluní očekávám v následujících měsících s určitou jistotou. Celý je to podaný tak reálně, pochmurně, nehezky, ale přitom řemeslně vypiplaně, že si to opravdu vysoký hodnocení zaslouží. To, že se na to ozvaly některý rodiny obětí a vznikl tak určitej spor, je vlastně do určité míry dobře. "Tohle je velké finále o životě špatně stráveném a konečný výsledek je prostě v drtivé většině depresivní... nemocný, patetický, mizerný životní příběh, to je vše." P.S. Pro ty otrlejší doporučuju mrknout na pár reálných dobových rozhovorů se samotým vrahem - z toho fakt mrazí! ()

Torako.chan

Evan Peters odvedl skvělou práci. A viditelně se i Netflix dost snažil. Nicméně místy to bylo dezinformativní a co si budem i Texaský masakr motorovou pilou byl drsnější. Samozřejmě jsem radši, že některé "pikantnosti" byli vynechány, ale přijde mi to trochu ubohé, že Vás může víc znechutit a vyděsit obyčejný horor zatímco pravdivý příběh vyvolá jenom úšklebek. A tvrzení, že byl Dahmer nejhorší ze všech? Tak to ani náhodou. ()

AdamesWWE

[7.5/10] Tento príbeh je pre mna niečím novým a som rád, že som si tento seriál pozrel a dozvedel sa niečo nové. Spracovanie je výborné, Netflix málokedy sklame svojím podaním príbehom, režisérsky zvládnuté dobre, herci hrajú dosť dobre, hlavne predstaviteľ Jeffa a aj ostatné vedľajšie postavy sú dobré. Brutality som čakal o dosť viacej, nato ako sa ľudia vyjadrujú, som myslel že v každej časti budú chuťovky ako napríklad v saw sériach. Ale seriál nestavia na týchto veciach, stavia na príbehu ktorý je dobre rozrozprávaný, od úvodu až do konca vytvárajú tvorcovia skvelú amotsféru, ktorá je niekedy až nepríjemne hustá. Škoda posledných dielov, tam som mal pocit že sa to spomalilo tempo, oveľa viac ma to bavilo do tej 6/7 časti, ked sa venovali životu Jeffa, myslím si že aj tam niekde dosiahol seriál svoj "vrchol". Každopádne dobrý seriál, ktorý ma bavil. ()

Hanys_

Toho materiálu po zatčení, a tím pádem rozhovorů se sousedkou a pozůstalými na mě asi bylo zbytečně moc, ikdyž chápu proč to tam je. Jinak ale hlavně díky Petersovi fakt ďábelská záležitost. 8/10 ()

HonzysKISS

No tak zase prrrr… Nebyl bych z toho takový paf, jako všichni ostatní. Stoprocentně uznávám, že je to luxusně natočená záležitost, excelentně zahrané, hudba precizní, ze všech těchto věcí je atmosféra dokonalá, jenomže je tu velké ALE. Není tu absolutně skoro žádné gore scény. Filmaři se rozhodnou natočit seriál o brutálním vrahovi, ve kterém jde sotva vidět vražda, natož nějaká ta brutalita. Tohle zamrzí úplně nejvíc. Já vím, že se říká, že je to o představivosti, ale na tu já prdím, já to chci prostě vidět. Potom je to velmi zdlouhavé. 10 hodinových dílů je na jednoho vraha strašně moc. Navíc jeden díl není ani o vrahovi, ale o samotné oběti, vážně tohle někoho zajímá? Některé scénky se mi opravdu líbily. Např. se sendvičem, zombík, nebo samotná sousedka je výborně zahraná. Těšil jsem se, jak tu bude papkat a vařit oběti, ale můžeme být rádi, že to vůbec zmínili. 75/100 ()

janesX

Prvá časť je dobrá a je fajn, že seriál začína na konci, alebo teda  na začiatku Dahmerovho konca. No ani v najbližších dieloch to nepokračuje chronologicky a ak mi ujde dátum na obrazovke, neviem koho zabil prvého a koho desiateho. To je ale iba môj problém s pozornosťou. Časť druhá a tretia sú trochu roztiahnuté a zaoberajú sa detailami, ktorými to začína mierne nudiť. Napríklad to, že Jeffova matka brala ešte pred jeho narodením prášky, sa dalo informovať v jednej dôležitej vete, tu je tomu venovaná dlhá a tak trochu zbytočná scéna. Časť štvrtá je už opäť lepšia, aj režisérsky. Ten Dahmerov stav po vypití pohára s rozdrvenými práškami je natočený perfektne, toto sa už vernejšie urobiť nedalo. A keď sa Dahmer napije krvi, mne prichádza na chvíľu zle. Piatej časti prižmúrim oko a dávam päť. Za Dahmerovu babičku, ale aj za dobre hrajúceho černocha. Tento diel aj tak nemal od piatich ďaleko. Šiesta časť je emotívna a psychologická a pre pozostalých tejto obete musí byť doslova zničujúca. Snáď to nesledujú aj oni. Sedmička je vlastne pokračovanie prvého dielu. Je to dobrá časť, možno až na to politikárčenie s rasizmom. Ale aj to zrejme patrilo k skutočnej udalosti. Mimochodom táto časť divákovi zatiaľ najlepšie predstavila Dahmerovu psychopatickú (alebo akú) poruchu a ja už len doplním, že Dahmer vraj po celý tento rok (1991) iné, ako ľudské mäso nejedol. Veľmi silné štyri. Seriál čím ďalej ku koncu začína stále viac úročiť z dokonalej práce na postavách. Platí to aj v ôsmej časti, kde sa úplne otvorí Dahmerov otec. Ak máte trochu empatie, pochopíte nakoniec okrem neho aj všetkých zúčastnených, dokonca možno aj samotného Jeffreyho Dahmera. Aj keď ten si žiadnu empatiu nezaslúži a sám ju má ako psychopat na bode mrazu. To vidíme aj  na jeho správaní v base v posledných dvoch dieloch. Tie sa zaoberajú aj spoločenskými dôsledkami a psychickým dopadom na pozostalých. Tvorcom sa týmto seriálom podarilo niečo takmer dokonalé a tento tím by mohol takto pokračovať. Lebo ak niečo funguje najlepšie, nemalo by sa na tom nič meniť. Na tomto základe verím aj v to, že Evan Peters mal Dahmera dobre nacvičeného a zahral ho tak verne ako mohol, aj keď tá jeho spomalená osobnosť (tá sa na chvíľu vytratila v šiestej časti) mi spočiatku nešla do hlavy, nakoľko som ešte nikoho podobného nevidel (pokiaľ nebol zfetovaný). No, asi taký tento alkoholik a sériový vrah naozaj bol. ()

Prochy38

Upřímně naprosto nerozumím nadšení, které se strhlo kolem tohoto seriálu. Bojím se, že to dost zachycuje stav naší společnosti. Za mě. 3pičková filmařina s naprosto skvělými hereckými výkony, a to jak E. Peters tak herci ve vedlejších rolích. Zaslouží to spoustu cen. Ale! ** dávám nespravedlivě málo, protože mi tady ten současný trend vadí. Proč taková svině dostane seriál? Proč? Na počest obětem? Pche! Nikdo už si nepamatuje jediné jméno jediné oběti, ale všichni se zajímají o magora, který měl dostat křeslo, ještě si o něj řekl!! Dopadlo to, jak mělo a pro tyto lidi není v našem světě místo. Ale měl být zapomenut a ne mu točit seriál, kde se ještě podrobně ukazují návody .... za mě, byť byl seriál mistrovské dílo, bylo to dílo, co nemá vznikat... ()

HydraCZ

Asi jeden z nejkvalitnějších seriálů, co jsem viděl. Evan Peters herecky předvádí neskutečný výkon. Málo která postava se vám dokáže zarýt pod kůži tak, jako Jeffrey Dahmer, jehož život je zde vyprávěn velmi nepříjemným a osobitým stylem. Tvůrci dokázali naprosto perfektně naservírovat jednotlivé příběhové linky a kombinovat minulost s přítomností, čímž vznikaly pěkné paralely a okamžiky překvapení. Výborně si tvůrci vyhráli i s druhou polovinou seriálu, která vyprávěla příběh z pohledu obětí. Tyhle epizody, které se mohly někomu zdát nudnější, perfektně posloužily jako kontrast k první polovině řady, a zároveň pomohly vygradovat samotné finále. To ve mě vyvolalo takový vnitřní konflikt, až mě to donutilo položit si otázku: "Komu, že to vlastně fandím?" Přesně takový zakončení u příběhů dost cením. Hvězda dolů jen za fakt, že sledování mi bylo hodně krát dost nepříjemné, a měl jsem problém to vůbec dokoukat. Ale hádám, že právě to splnilo svůj účel. ()

Cuzan

Neříkám, že to je špatně natočené, že má Netflix prachy víme, ale ten bulvární nádech mě u těchto tvůrců daleko více sedl u jejich American Horror Stories. U te fikce se ta fascinace brutalitou a krví nějak snese. Evan Peters je rozhodně dobrá volba, vyšinuté jedince má ze zmíněného seriálu natrénované. Nemohu se ubránit srovnání s britským Des - podobné téma masového vraha, který zabíjel kluky, ale britští tvůrčí to zvládli ve třech nášlapných dílech a bez glorifikace násilí. Za mně mnohem zajímavější než celý Dahmer a takřka bez kapky krve. Kde je na můj vkus toho násilí až až. Ale tak asi o to jde, a někteří diváci se rádi podívají. ()

Lefty86

Jediná chyba je délka. Několik dílů je navíc, i když je zajímavé sledovat to obsáhleji. Je to někdy až moc dlouhé.  Doufám že se Netflix pustí o do dalších zpracování. Bundyho, Ridgwaye atd ... Sériový vrazi budou přitahovat ve své zvrácenosti pořád. I když je to šílený a možná i děsivý na co jsme schopni koukat. ()

Kejf.

Palim maximum hvezd a jeste ani nemam dokoukano… Do titulni role by se asi nenasel nikdo lepsi nez Evan, fenomenalni vykon! ()

gumolit

Seriál je natočený skvelo, Evan Peters ako Dahmer exceluje, takisto hudba Nick Cave ale pýtam sa sám seba je potrebné točiť seriáli o hnusnych magoroch a vrahoch? Proste sú veci na ktoré chce normálny človek zabudnúť a nemusíte sa pozerať ešte dokonca 10 dielov na to. Dokonca miestami z vraha robiť neviniatko to je už na hlavu Fillm by nám fakt stačil. ()

Garch

Začíná v momentě, kdy končil film o Dahmerově dětství. Asi jen Fincher by dokázal tak precizně pracovat s reálností, zvuky, světlem, kamerou a vůbec. Navíc, Pouze začátek působí dojmem, že uvidíme deset pohledů na vraždění. Ale ne, víc a víc se klade důraz na obyčejné prosté lidské city a potřeby, u postav lidských i té vyšinuté, která si nedokáže udržet vztah a potřebu objetí jinak, než po svém :(   Mistrovsky evokovaná tíseň bezmocné reality je až dusivě opravdová. PS dál bych už jen spoileroval nebo chválil herectví či dokonalost šesté epizody v tichých pasážích. ()

Terezinka198

Říct, že se jedná o úctyhodné zpracování, by asi bylo přes čáru (co se týče nechutné korektnosti Netflixu). Ale herecký um od Evana Peterse byl rozhodně dokonalý. Psychické pohnutky a řeč těla od Jeffa byly prostě skvělé. Jen stěží jde posoudit, kde to všechno vlastně začalo. Zda za to byli vinni jenom rodiče, jejich nezájem a špatná atmosféra v rodině celkově, nebo Jeffovy obavy, že kdyby byl "otevřeně" gay, jeho babička by ho nejspíš vyhodila (protože nejenže si přivedl k sobě ČERNOCHA, ale aby její vnuk byl GAY, to už by asi nesnesla její "dobrá" pověst v okolí + lidé z kostela, že jo :) ). Mít Gwendu za sousedku, asi ji zastřelím. Tak otravnou babiznu jsem už dlouhou dobu neviděla. Otázkou pro ty méně chápající: Proč tento seriál vznikl? Myslím si, že dnešní smradi toho moc o sériových vrazích nevědí, pokud se o to sami nezajímají. Jo, je to "senzace", ale zamysleli se někdy, proč tomu tak bylo? Čím tomu mohl kdo předejít? Jaké pohnutky či myšlenky Jeffa provázely, když zabil svou první oběť? Byly to snad obavy z homosexuality? Nebo zvrácená mysl v dětství, když pitval své první zvíře jako dítě? To už se nedozvíme. Smekám před Evanem Petersem, neboť jeho výkon byl špičkový. ()

bozka10

Dahmer bol psychopat,tomu sa zrejme nedalo zabrániť, miniséria sa skôr zaoberá fatálnymi následkami jeho okolia a výčitkami, prečo k tomuto vôbec došlo.Velmi zvláštny pohľad na sériového vraha.Kdo čaká potoky krvi bude sklamaný.Je to intelektuálny náhľad do reálneho sveta. ()

petikacka

Fuj, to byl, ale hnusný seroš! Hnusný co se týče obsahu a hlavní postavy. Dívat se na ten hnus bylo pro mě utrpením a vlastně ani nechápu proč jsem se na to dokázala dívat. Asi to bylo dobře natočené, taková anatomie a pitva myšlení jednoho monstra, ale v podstatě mi vlastně vadilo, že se na to dívám. Nevím proč, ale celou dobu mi bylo proti srsti, že sleduju zvrácené situace a chvíle toho zmetka, který občas působil jako predátor a občas jako chudáček. A to je na tom celém to nejhorší. Takové monstrum si vůbec nezaslouží, aby o něm byly točeny filmy nebo seroše. Na tohohle zmrda by se mělo hlavně okamžitě zapomenout a nevzpomínat na něj jakýmkoliv způsobem!!! Za mě 85% ()

Warhorr

Netflix možná tasí seriál roku. Říkám možná, jelikož mám s celou věcí pouze dva problémy, které mi neumožní dát plný počet bodů. Dahmer byl snad nejzvrácenější a nejnechutnější vrah v historii Ameriky. V seriálu je toho hodně řečeno a v dnešní době se toho dá hodně dohledat na internetu a já čekal jeho vyobrazení v tom nejhorším možném světle. Chápu, je to mainstream, navíc Netflix, ale za celou dobu je tu ukázáno kolik ? Snad dvě vraždy ? Paradoxem je, že ta nejlepší je v samotném závěru, kdy to schytá samotný Dahmer. Bylo tohle účelové ? Možná, kdoví. Snažím se jen naznačit, že zrovna u takového vraha mi chybělo daleko více explicitnějších záběrů, ne si domýšlet při každém uhýbání kamery či střihu, co se zrovna děje. Tohle je prostě obrovská škoda. Jestliže Netflix dokáže tak tak pracovat s cenzurou například v dokumentu Nightstalker, kde je člověk vážně znechucen tím vším co vidí a navíc je to vše real, nebo dokáže natočit, ne kolikrát perfektní snímky, ale se zajímavým a slušným gore, proč to k sakru nedokáží v příběhu o zvráceném Dahmerovi ? Pro mě osobně je tohle zcela nevyužitý potenciál. Druhá věc, která mě jednoznačně utvrdila snížit hodnocení, je druhá půle. Prvních pět, šest dílů je skvělých. Je to správně temné, napínavé a s fajnovým vizuálem 70. a 80. let. Peters se chopí roli Dahmera víc než obstojně a podává svůj životní výkon. Vůbec mi nevadilo, jak chronologicky je seriál postaven. Že se od chycení Dahmera přesouváme do minulosti, jsou tu různé flashbacky do jeho dětství a snažíme se pochopit podstatu věci, kde asi takové zlo mohlo vzniknout a co bylo jeho příčinou. Problém číslo dvě nastává po jeho zatčení a někdy v sedmém díle. Já chtěl čistokrevný seriál o sériovém vrahovi, jenže místo toho je Dahmer uvržen do pozadí a už to není vyloženě o něm, už to není '' Příběh Jeffreyho Dahmera'' ale příběh jeho sousedky, pozůstalých a nastínění ignorace afroameričanů policisty a vyššími úředníky v USA. Tohle už zase hodně začalo zavánět typickým netflixovským genderem. Dobře, dá se mluvit o nějakém uctění a památce zavražděných, ale bylo toho na můj vkus až moc. V určitém bodě měl seriál prostě skončit nebo se těmto lidem věnovat jeden díl a ne, že budu dookola koukat na strasti jeho sousedky a neustálé trápení hispánské rodiny. Tři naprosto ale naprosto zbytečný díly, které se mohli více věnovat samotnému Dahmerovi. I když nedávám plné hodnocení, pořád musím přiznat, že se jedná o jednu z nejlepších minisérií o sériovém vrahovi, která kdy byla natočena. ()

Wancohoff

Pre mna velmi nudny, a sice audiovizualne pekne spracovany serial, ktory mal mat maximalne 3 casti. Natahovana nuda ktora sa nikde neposuva. Nedockali sme sa ziadnych vrazd alebo drsnejsich scen, ktore si danna tema priam vyzaduje.namiesto toho sme dostali cca 8 hodin kecov. 40% ()

Netflix si připsal na konto nečekaný hit

Netflix si připsal na konto nečekaný hit

30.03.2023

Kdybyste si měli tipnout nejsledovanější premiéru Netflixu v letošním roce a třetí nejlepší start v historii streamovací služby vůbec, pravděpodobně byste to neuhodli. Co víc, podobný úspěch nejspíš… (viac)

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

12.10.2022

Jeffrey Dahmer ovládl Netflix

Jeffrey Dahmer ovládl Netflix

09.10.2022

Před necelými třemi týdny na největší streamovací službě vyšla nová minisérie Monstrum: Příběh Jeffreyho Dahmera. Její titulní postava, pro niž se označení „zloduch“ zdá jako zcela nedostačující,… (viac)