Monstrum

USA, (2022–2024), 9 h 53 min (Minutáž: 45–63 min)

Tvorcovia:

Ryan Murphy, Ian Brennan

Evan Peters, Richard Jenkins, Niecy Nash, Michael Learned, Molly Ringwald, Karen Malina White, Penelope Ann Miller, David Barrera, Shaun Brown (viac)

Usvědčený zabiják Jeffrey Dahmer (Evan Peters) za víc než deset let zavraždil sedmnáct mladých kluků a mužů. Jak to, že tak dlouho dokázal unikat spravedlnosti? (Netflix)

LasT_Olt

Původně jsem chtěl napsat nějaký strašně satirický komentář jako jsem to udělal u komentáře k Johnu Waynu Gacymu a Tedovi Bundymu, ale myslím si, že si to zrovna tenhle počin tak úplně nezaslouží. Víš, tihle sérioví vrazi můžou být zobrazeni dvěma způsoby, buďto ve formě real krimi dokumentů, kde se dělají rozhovory se skutečnými obětmi a policisty, nebo se může natočit seriál s dosazenými herci a scénářem. První případ funguje ve valné většině pokusů, kdežto druhý hraný případ prakticky nikdy. Tím se dostávám k jádru věci, protože Monster: The Jeffrey Dahmer Story, je jedna z těch světlých chvilek, kdy je to zkrátka udělané dobře. Myslím si, že je to udělané dokonce tak dobře, že kdyby bylo trochu víc zatlačeno na nějakou policejní linku a ubráno z linky černošské sousedky, mohlo by to připomínat jakýsi spinoff Mindhuntera (i ten soundtrack je ve vyhrocených scénách prakticky identický). Celá šestá epizoda, je topově natočená, sonda do hlavy sociopatického vraha, který se naposledy ohlédne a pak už se naprosto oddá své posedlosti. Jo a to zatmění je taky sick af. No a co samotný Jeff? Taťka si o prášcích během těhotenství může říkat co chce, ale vzít šestiletého syna a učit ho jak pitvat přejeté zvíře je z hlediska naprosto základní psychologie bezpochyby spouštěč pro sériového vraha. I přes občasné k uzoufání pomalé tempo doporučuju. ()

čidlo

88% ani náhodou. Za mě tak 70% dokumenty co jsem viděl byly mnohem zajímavější. Tohle mělo zbytečně moc dílů 5a dost. ()

NiWi

Skvělý a povětšinou velmi atmosférický zážitek, který využívá fascinaci daným tématem naplno. Zpracování Dahmerova životního příběhu je precizní téměř ve všech ohledech, navíc podpořeno opravdu skvělými výkony ústřední dvojice Evan Peters - Richard Jenkins. Už trailery lákaly na hutnou, těžkou a špinavou atmosféru, a ta se skutečně přinejmenším v prvních dvou třetinách dostavuje. Autoři však nechtějí šokovat, chtějí navodit nepříjemný pocit z člověka, který může naprosto v pořádku chodit mezi námi, a dělat hrozné věci. Snaha pokrýt celý Dahmerův život je důležitá a efektivní příběhově, avšak některé epizody ve druhé polovině tolik tíživě na diváka již nepůsobí, a jsou výrazně pomalejší než dynamičtější rozjezd. S osobou Dahmera jsem byl obeznámený předem, a můžu říct že tvůrci se opravdu věrně drželi daných skutečností, a kromě výtečných hereckých výkonů je právě toto jedním z klíčů k úspěchu. V rámci kriminálního žánru jde určitě o jeden z nejlepších počinů. Tvůrci však i přes tyto skutečnosti nedokážou udržet tempo a atmosféru po celou délku seriálu, a ve druhé třetině se přeci jen dost vleče. Doporučení si však příběh jednoho z nejhorších sériových vrahů v USA určitě zaslouží. 8,5/10 ()

KajusaK

První dva díly absolutní nadšenost. Zbytek dílů upadl do absolutního stereotypu, bez nějakého napětí nebo jakýchkoliv emocí. Jediný díl, který vynikl byl s hluchým Tonym. Evan byl fajn "záporák", ale více mě nadchla představitelka neodbytné Glendy. Každopádně byl seriál natahovaný. 5 dílů by stačilo bohatě. Ještě lépe jen celovečerní film. ()

A.Fish

To pomalé tempo se dá vydržet tak první 3-4 díly, pak už se to ale opravdu táhne. Nedochází k žádné gradaci a v neposlední řadě chybí jakýkoliv gore... ()

Immortal17

S naprosto čistým svědomím mohu konstatovat, že toto je možná nejlepší zpracování Dahmerova kompletně celého příběhu. Myslím, že jsem snad v žádném filmu neviděla vše tak podrobně rozebrané do detailů jako v tomto seriálu, a za to jsem neskutečně ráda, jelikož jako čtenář a divák na téma sériové vrahy mě to velice zajímá a silně mě toto zpracování zaujalo. Příběh má neuvěřitelně hutnou, děsivě temnou atmosféru a divák s naježenými chlupy jen s napětím čeká co se bude dít dál. O hereckém výkonu Evana Peterse se ani nezmiňuji, protože opět předvedl proč ho tolik diváků miluje a zbožňuje, zkrátka je to skvělý herec v každé své roli, na svém místě jak se praví. Dokázal již v American Horror Story, že se bez jeho hereckých výkonů prostě a jednoduše neobejdou. Myslím, že to ani lépe nemohlo dopadnout. Bez sebemenšího zaváhání si ode mě zaslouží plný počet 5/5. Nadšenci kriminalistiky a historie sériových vrahů se mnou nebudou nic jiného než souhlasit. Rozhodně bych uvítala víc zfilmovaných seriálů podle skutečných událostí na tuto tématiku. ()

Deyw

Nikdo se snim nechtel divat na filmy 😔 pripomina mi mojeho jednoho idiotskyho kamarada, ktere je fakt divnej a myslim si ze si taky dava damejidlo ze sousedu ()

COF_666

Hutná atmosféra od prvních minut. Pomalé tempo, které místy připomíná Zodiaca. Pocity beznaděje, úzkosti a strachu, propojené se vzdálenými zvuky porcujících se lidských těl. Škoda, že tomuto monstru nevydrží síla po celých deset dílů. Hlavně v poslední třetině ztrácí tempo. ()

Aargh

Prvních osm dílů je výborných a až na pár úletů se poměrně věrně drží skutečnosti. Proto nechápu, proč poslední dvě části šly kvalitou tak výrazně dolů a navíc začaly do reálného příběhu implantovat zcela vymyšlené věci. Celý narativ o zlých policistech je úplně vymyšlený a není jediný. ()

jedna_vrana

Jeff: „Prečo by som mal niečo nahovárať? Nezapadám. Som divný, otec.“ Fuj. Tak to bola ťažká práca dopozerať toto! Jeff je nesympatický vo všetkých svojich polohách a Evan Peters ho zvládol bravúrne. Ak náhodou počas prvých dielov počítate s tým, že prídete na to, kde nastáva v ľudskom mozgu skrat, aby sa z neho stalo zabijácke monštrum... Smola. Odpoveď neexistuje. Jena myšlienka v závere ma však zaujala. Keď pastor odpovedá Jeffovi na otázku, prečo je nás teraz toľko? Pastor sa zamyslí – vieš, predtým neboli diaľnice, dnes sa presunieš aj 2000 míľ, aby si zahladil stopy. Možno má svoj podiel WWII a Vietnam – otcovia sa vracajú traumatizovaní. Tiež máme rozmach voľne dostupnej pornografie, ktorá tu do 70tych rokov neexistovala. Na dokument o Dahmerovi ale nemám vôbec chuť. ()

Motinski

Takéto nechutné pocity a zimomriavky po celom tele som snáď ešte pri seriály v živote nemal. Pomalá a hnusná prehliadka zvrátenej mysle človeka čo spravil veci z ktorých sa vám kľudne môže zdvíhať žalúdok. Na to sa poriadne pripravte. Intenzívny maratón zvrátenosti natočený ale tak geniálne že ajtak neviete odtrhnúť oči od obrazu. Herectvo Petersa a Jenkinsa bolo prvotriedne. Oni sa na svoje postavy premenili a ani na chvíľu som si neuvedomil že sledujem len hercov. Príbeh Jeffreyho Dahmera je jednoznačne najkomplexnejšie spracovanie aké som o reálnych vrahoch kedy videl a s prehľadom sa v mojich očiach zaradilo medzi Seven alebo Mindhunter keď ide o atmosféru. Už len zvolená štruktúra rozprávania dokázala vytvoriť taký obraz o pozadí všetkého čo sa dialo že som miestami fakt nedýchal. Na to sa pri masových vrahoch často zabúda a zameriava sa hlavne na vraždy. Tu nie. Tu sa ide inak. Vo veľkom a do hĺbky. 10/10 ()

YumiOkami

na seriál jsem se těšila od roku 2021. odlišný a originální pohled do života obětí jeffreyho dahmera a ženy, která se ho několikrát marně snažila zastavit. evan peters byl dokonalej. kdybych měla seřadit herce, kteří dahmera ztvárnili, tak peters bude na druhém místě. první by byl ross lynch. viděli jsme jeho smutné dětství a dospívání plné hádek a samoty. nahlédnuli jsme i do jeffovo studia na střední škole (pokud byste ze střední chtěli vidět něco víc, tak doporučuji moc zajímavý film my friend dahmer z roku 2017!). — jeffrey dahmer byl podivný člověk. všechny činy přiznal a když ho spoluvězeň bil, tak se nebránil. uvědomoval si, co udělal a chtěl umřít. ale když si to takhle uvědomoval, tak proč si nenechal pomoct? možná protože si myslel, že nemůže s nikým mluvit? john wayne gacy byl pravý psychopat - byl to chameleon, sadista, chtěl mít kontrolu a pak ještě odmítal vinu. jeffrey takový nebyl. oběti uspal a pak až zavraždil. prý aby netrpěli. nechtěl být už nikdy sám... možná na tyhle otázky dostaneme odpověď v conversations with a killer: the jeffrey dahmer tapes. už 7. října na netflixu! ()

Sfinkter

Velmi kvalitně zahraná i zrežírovaná biografie - ne ve všech momentech všech dílů se bavíte, ale výpověď seriálu je vynikající. ()

LUKICKK

Úžasně zfilmovaný příběh o vrahovi, nejspíše to všichni viděli, jelikož to překonalo Squid Game a je to všude možně po internetu, čili k tomu napíšu pouze, že je to 10/10. ()

filmmovier

Každičký dialog každého dílu je neuvěřitelně vtahující. Na ty se tady hraje především, asi nepřekvapí, že tempo je opravdu velice, velice pomalé. Ale vůbec to nevadí. Obojí totiž dohromady fantasticky funguje, takže lze říct vlastně jen to, že Dahmer vás... pohltí. Je velmi vtahující, nepříjemný a depresivní. Pokud máte podobná díla v oblibě, na setkání s ním nezapomenete. Pravda, to pozření ze začátku (možná) bude chvíli trvat, ale nejpozději v pátem díle se to všechno zlomí, pak už je to až do konce parádní jízda, v níž funguje naprosto všechno. První čtyři díly za svými následovníky přirozeně nijak nezaostávají, jen mohou působit jako takový (rozhodně nikoliv lehký) předkrm. Celkovému výsledku pomáhá i výborná kamera, znepokojivá hudba a temné prostředí Dahmerova bytu. Všechno dohromady pak tvoří skutečně silně intenzivní zážitek s nesmírně tísnivou atmosférou (která přece jen v druhé polovině – pro někoho naštěstí – poleví, ale to si žádá příběh). Na každý pád ale díky tomu všemu jde o jednu nejlepších věcí, kterou jsem letos viděl. Intenzivní, fascinující a strhující zážitek ve všech směrech. Správně znepokojivé, řemeslně prvotřídní. Nejen jeden z nejlepších seriálů letoška, ale v rámci Murphyho projektů stojí Dahmer také hodně vysoko. Deset hodin mimořádného zážitku. Celá recenze zde. ()

rockwoman

Tak jsem si dala filmový víkend s šíleným blonďatým gurmánem a za sebe teda musím napsat, že dokument, mě zaujal o hvězdu víc. Každopádně apetit Evana Peterse v hlavní roli byl přesvědčivý. ()

Pavlínka9

Evan je pro mě skvělým hercem již od roku 2011 kdy jsem ho poprvé viděla v AHS a od té doby si ho chci namazat na chleba ;) A chtěla jsem vědět, zdali i při tomto seriálu a ano - nezklamal ;) O J.Dahmerovi toho vím hodně už mnoho let, tudíž mě v seriálu nepřekvapilo (možná bohužel) nic nového a jediný "šok" jsem zažila na začátku posledního dílu, kdy vystoupil z dodávky muž a já si říkám - Ne! Co tu dělá Gacy? :D Ta spojitost mě bavila...Seriál je za mě dost "umírněný" na Ryana Murphyho...Nicméně - za mě jedině dobře, protože plno lidí by ho jinak nezvládlo a i tak je to pro mnohé silné kafe. Atmosféra je skvělá, herecky je to bravurní a to určité nechápání celé té situace - myslím si, že pro mnohé je to dodnes záhadou... ()

Timak

Na můj vkus se to moc vleklo. A pro “lepší” filmový zážitek dost pozměněné způsoby zabití mi taky vadilo. A ten závěr taky přitažený za vlasy. ()

bizz_mjc

Čekal jsem Dahmera explicitnějšího, takto jde spíše o dramatický seriál se výtečným herectvím (Peters je skvělý, i Nash, ale Jenkins exceluje) i povedeným castingem. ()

Netflix si připsal na konto nečekaný hit

Netflix si připsal na konto nečekaný hit

30.03.2023

Kdybyste si měli tipnout nejsledovanější premiéru Netflixu v letošním roce a třetí nejlepší start v historii streamovací služby vůbec, pravděpodobně byste to neuhodli. Co víc, podobný úspěch nejspíš… (viac)

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

12.10.2022

Jeffrey Dahmer ovládl Netflix

Jeffrey Dahmer ovládl Netflix

09.10.2022

Před necelými třemi týdny na největší streamovací službě vyšla nová minisérie Monstrum: Příběh Jeffreyho Dahmera. Její titulní postava, pro niž se označení „zloduch“ zdá jako zcela nedostačující,… (viac)