Monstrum

USA, (2022–2024), 9 h 53 min (Minutáž: 45–63 min)

Tvorcovia:

Ryan Murphy, Ian Brennan

Evan Peters, Richard Jenkins, Niecy Nash, Michael Learned, Molly Ringwald, Karen Malina White, Penelope Ann Miller, David Barrera, Shaun Brown (viac)

Usvědčený zabiják Jeffrey Dahmer (Evan Peters) za víc než deset let zavraždil sedmnáct mladých kluků a mužů. Jak to, že tak dlouho dokázal unikat spravedlnosti? (Netflix)

Eleanor05

Působivé. Dobře napsané a především skvěle zahrané Evanem Petersem v titulní roli. Opravdu doufám, že za svůj výkon obdrží alespoň pár televizních cen, jelikož jsem už dlouho neviděla nikoho tak autenticky se převtělit do postavy... První polovina seriálu vyprávějící o Dahmerově dětství a dospívání je téměř výborná, bohužel druhá polovina o vrahově sousedce už mě tolik nezaujala. Místy byl děj pěkně natahovaný, aby vyšel na deset dílů. Po zkrácení alespoň o tři díly by byl Příběh Jeffreyho Dahmera minimálně na čtyři hvězdičky, ale takhle je to "pouze" dobrý seriál, a jak už jsem psala, zvláště v počátcích, velmi působivý. Silné 3*. ()

Skeksis

Beloch mároval a žral negrov. Zaujímavé. Vlastne ani nie. Zaujímavé je vlastne to, že mal sexuálny záujem iba o ich vnútornosti. Pekné lesklé pečienky, ľadvinky, srdiečka, pľúcka na smotane... a tak. Chápete. Vlastne nie. Nechápem prečo nehnijú vo väzení jeho rodičia. Vyšinutá matka žrala počas tehotenstva 26. tabletiek denne vrátane morfínu, takže som prekvapená, že sa jej vôbec niečo narodilo. A keď otecko synáčikovi od malička vysvetľuje, že taxidermia je najsamsupercool vec, tak niet divu, že ho tie vnútornosti celoživotne obalili. Za všetko môžu rodičia!!! To platí pre každého. ()

Herzeleid

Je to napínavé a chcete vědět, co bude dál. Ale obsah je chvílemi za hranou toho, na co se chci běžně dívat. Evan každopádně zahrál na jedničku. // Dodatek po zkouknutí do konce: poslední díly to jen natahovaly a nic se vlastně nedělo. Takže jako celek to nakonec vyloženě šlágr není. ()

majsha

Vadí mi to netflixovské "romantizování a popularizování" sériových vrahů, kteří jsou vykresleni smířlivěji, což může vést až k sympatizování s nimi. O těchto lidech preferuju dokumentární tvorbu. PS: Pokud ale chcete seriálovou sondu do jejich mysli, pusťte si MINDHUNTER: Lovci myšlenek ()

cpt.Lynch

Nemůžu si nerýpnout. V tomhle seriálu nemuseli v netflixu řešit povinné násilné kvóty pro černochy a gay postavy, protože podle skutečnosti se v příběhu motá celá spousta černochů a gay postav. A světe div se, mohli se soustředit na to, co jim před několika lety šlo velmi dobře – poctivá seriálová filmařina. Jasně, je to místy trochu vyhrocené, černoši jsou v seriálu příliš idealizováni a třeba nezáživná postava sousedky dostává zcela zbytečně příliš mnoho prostoru. Gay romantiky je místy až na hranici toho, na co se chci koukat. Nebo až experimentální (moc se v něm nemluví) díl o hluchoněmých. Ale tady to tak nějak patří, rozhodně víc než černošské postavy coby šlechtici ve viktoriánské Anglii. Ale celkově povedený seriál, velmi dobře zahraný. Místy jsem musel uvažovat, zda je správné že věnuji svůj čas koukáním na „dílo“ toho monstra… 3,5* ()

ghatos

První díly ok, ale pak se to roztahalo a hlavně to bylo natočeno velmi light s důrazem na okolní postavy a situace. Do toho i nezbytná politika 😒. Mělo se to zaměřit více na samotnou podstatu a akci vražd, ale chápu je to pro Netflix...65%. ()

vyfuk

Když jsme měli tu čest se seznámit s tímto dílem, tak jsem byl klasicky skeptický. Neustálá adorace sériových vrahů a podobně je sama o sobě těžká a mnoho lidí se toho stále drží. Opět se to projevilo i v tomto případě. Na druhé straně je tu ale i onen seriál jako takový. Ten v záživné, docela i umělecké formě zachycuje příběh trouby, který měl jen hodně velký štěstí a systém nad ním přivíral oči. Přeci jen, seriál začíná už tím, že je zatčen. Dojezd seriálu je docela těžkopádný, ale zase se nám věnuje viktimologii a tomu, že kromě vraha tu jsou nějaké oběti. O to víc je smutnější, že Dahmer v mnoha ohledech se chová jako malý fakan, který ani neví, co dělá. Seriál ani tak není sonda do mysli vraha jako v něčem i do společnosti toho jak žijeme a zavíráme oči. Plus k tomu i nějaké emancipace, nad kterou si Netflix jako vždy rád přihřeje polívčičku. V tomto případě snad ale nejméně konfliktně za poslední roky. K tvorbě z této dílny a na toto téma jsem silně skeptický, ale nakonec se povedlo udělat něco, co má hodnotu, je to zajímavé a není to něco bezmyšlenkovitého. Skvělá hudba dua C+W už jen jen třešnička. ()

Dakken

Majstrovské dielo a seriál roku. Skvostne natočené a mrazivé od začiatku až do konca. Všetko tu ide ako hodinky. Dialógy, kamera, atmosféra a špičkoví herci robia z tejto série najväčšieho ašpiranta na cenu Emmy. Nemám čo vytknúť. Nebolo to miestami príjemné pozeranie ale úplne ma to pohltilo a znepokojilo zároveň. 5/5 ()

zsn

Mám být upřímná? Nuda! Poslední tři díly obzvlášť. Nebaví mne orientace na PTSD sousedku nebo pozůstalé. Chtěla bych víc akce z Dahmerovy ruční práce, ne vliv jeho kauzy na veřejnost. Každopádně Evan Peters je má láska a jsem ráda, že si toho všiml v AHS i sám Murphy. Miluju ho už od Invaze a věděla jsem, že v něm je potenciál. Má vynikající proměny hlasu, sehraje naprosto cokoli, právě v AHS se ukázala pravá kvalita herců, kdy v každé řadě sehráli naprosto rozdílné charaktery. Ublížený kluk aka masový vrah a duch v jednom. Oživlá agresivní mrtvola. Panovník z 18. století. Gay kadeřník. Fešný prstoklad z obludária. Politik manipulátorem k smrti. Etc. Etc. Sehraje prostě cokoli. Nějaký Dahmer už pro něj není výzvou, vše z jeho charaktetu si už zahrál. Fakt skvělý herec. Možná proto, že sám je narušený. Ostatně - kdo není. Tím, že se vrahům věnuji profesně, opravdu mne neokouzlí seriál, postavený na vybíravé sousedce, co jí smrdí doma maso, za které se ve vybraných společenstvích platí miliony. ()

upson

Evan Peters v roli Dahmera naprosto exceluje. Je to výborný herec, kdyby byl snímek celovečerák, jednalo by se o aspiranta na Oscara. Samotný projekt má opravdu vysoké kvality a jedná se především o geniální sondu do lidského nitra monstra se jménem DAHMER. ()

Maynard.

Bomba, pecka, masakr... Sice sem teda začal omylem od posledního dílu, ale i ten se mi jako první líbil a rozjel mi deset hodin psycholóooie jak svině. Jako hlavní hrcina, fakt na jedničku. Takle přesvědčivej hereckej výkon sem už poměrně dlouho neviděl, natož pak v seriálech. Z něj de celej seroš a to je to fakt brutální one man show, strach jako prase. Je mazec, že tě seroš vtáhne ak do kriminálky, tak i do černošskejch problémů a taky krapet vězeňskejch dramatů... No prostě randá ak zvíře :o) ()

Soweek

Velice znepokojivá záležitost, kdy Vás po většinu seriálu jemně mrazí, protože nechápete, jak tohle všechno mohlo jednomu člověku projít, což ve Vás okamžitě vyvolá myšlenku, že někdo takový může žít klidně vedle Vás. Netflix na poctivě odvedenou práci ale opět roubuje svou již běžnou agitku, protože nezapomíná zdůrazňovat, že na vině je opět bílý muž a ublížení jsou opět hlavně minoritní skupiny. Přitom to šlo udělat bez jakýchkoliv předsudků, protože jak jsem pochopil, oběti si skutečně vybíral podle toho, kdo se mu líbil nebo kdo byl zrovna po ruce a barva pleti s tím neměla nic společného. ()

BMAJTZ

U podobných děl je hodnocení vždy na hraně toho co člověk vlastně hodnotí, zda film/seriál či jeho obsah. Budu se držet čistě filmového hlediska a pak se jedná o velice povedený seriál. Hlavní postava a hlavě herec je skvělý (podivné postavy už z dob American Horror Story Petersovi sedí) a téma je perfektně nosné. Pohled na události je dán divákovi z více úhlů, ale nutno podotknout, že těch 10 dílů je už trochu moc. Chápu, že dílo nemá popisovat jenom čistě příběh Dahmera, ale nakonec i dobovou náladu a společnost. Bohužel pár hluchých míst tam je. Není to nic strašného, ale o dva díly míň by to mít mohlo, a to možná napříč všemi díly ne jenom v druhé půlce, které je slabší tempo častěji vytýkáno. ()

kenkaku

#1 Jeffrey Dahmer: ** Co na TOHLE napsat… fantastické s ohledem na autenticitu. Prakticky hned první epizoda popisuje události z 22. července 1991. Tedy člověk nemá pocit, že je co ještě moc vyprávět (vykecali vše hned na začátku). Už druhá epizoda, ale vše o čem bude zbytek vyjasní. Bude se poskakovat v čase. Dahmerovo dětství, první projevy úchyláren a pak si jako bonus střihneme dva kousky z května 1991. No vzhledem k tomu, že jich bylo celkem okolo 17ti, “zábavy” je na každou epizodu i po zbytek řady ještě dost (viz u jednotlivých epizod). Co mě jen překvapuje je ta perverzní fascinace explicitní prezentací “čtyřprocentní sexuality”, ale celkem drsné detaily (viz wiki) s tím související (“krvácení z konečníku”, “nahý na ulici”, atd.) se cudně zahlazují, ignorují a mírní. Prostě být homo je na NETFLIXu in, ale rozpíchaná řiť už ne… Každopádně dát si tohle jednu až dvě epizody se dá (jako hodina dějepisu zajímavé), ale dívat se bez mála DESET hodin na “umělecké zpracování” jeho duševní nemoci, to fakt ne. Obzvlášť když minimálně polovina stopáže je nastavování kaše a vycpávková nuda (poslední tři epizody šly prostříhat na 20 minut). Pozn.: To, že Peters (36 let) hraje někoho komu je 32 jestě OK. Ale že hraje i 17ti letého, je vážně debilita. #2 Lyle a Erik Menendezovi: TBD ()

klukluka

Perfektně udělaná - chtěl jsem napsat ohavnost, ale to by nebylo spravedlivý. Má to nadstavbu v podobě prožívání přeživších a příbuzných obětí. Tohle pojetí je netradiční a seriál to povýšilo na úplně jinou úroveň. ()

Silwer

8/10 Zručně natočené, stačilo by 8 dílů.Dva poslední jsem prozíval. Neni to moc přesný a třeba to co Dahmerovi udělaj ve vězení je upraveno na pouhé umlácení tyčí, ale chápu že natočit co mu udělali, by bylo trochu moc😀 Rozhodně čekám seroš o dvou dalších umělcích, co se v seriálu mihnou a to Ed Gein a Joh Gacy… PS: za pár dní je na Netflixu dokument ,,hovory s vrahy” a tam bude Dahmer..To bude mnohem přesnější🤓 ()

Tjaden

Výborný seriál, který v deseti dílech detailně zpracovává znepokojivý příběh Jeffreyho Dahmera - sériového vraha, nekrofila a kanibala. Prostor je dán nejen životu a psychologickému vývoji Dahmera, ale také rodinám jeho obětí a zejména rodičům jeho samotného, kteří se museli vyrovnávat s činy svého syna. Evan Peters, který mě kdysi zaujal už v první sérii American Horror Story, předvedl skvělý herecký výkon, za který ho určitě nemine nejedno ocenění. Ač velice nerad, musím strhnout jednu hvězdu, a to za typický netflixácký nešvar - násilně vtlačenou BLM agitaci. Každý, kdo je s Dahmerovým případem obeznámen, ví, že jeho zločiny neměly rasový podtext. Mnozí za rasistu naopak označují spíše Dahmerova na doživotí odsouzeného vraha Christophera Scarvera, který je však v seriálu vyobrazen spíše jako spravedlivý mstitel truchlících pozůstalých. ()

Jane18CZ

Evan Peters předvádí neskutečný výkon. Nemusí mluvit, nemusí nic dělat, ale stejně je všechno VIDĚT a CÍTIT. Prostě neuvěřitelný! Zbožňuji ho už od AHS od první série. V této minisérii mi ale vadilo skákání v čase. Flashbacky mi nevadí, ale když se v čase skáče jednou do 1960, pak do 1970 a pak zase do 1962 atp... to pro mě byl rušivý element. Poslední epizoda nádherně ukazuje, jak to s náboženstvím je - každý si v něm ospravedlní to svoje :D ()

LEATHERFAC

Seriál, který navnadí skvělým pilotem, jež vtáhne rovnou do centra dění, leč další díly očekávání vůbec nenaplní. Naopak sklouznou v patlání se Dahmerovým dětstvím, rodinným zázemím, rasovou otázkou, neseriozností policie atd. Poslední tři díly jsou jen utahané tlachání. Škoda. ()

Lukoboss

Nutno říct hned na úvod, že R. Murphy se toho nebál a natočil podle skutečnosti tak hnusnej a nepříjemnej seriál o vrahovi, že z toho chvílema fakt běhá mráz po zádech. Na jednu stranu tleskám, na druhou stranu jsem v jakési křeči, protože tyhle témata se obvykle horko těžko vstřebávají. Navíc E. Peters v hlavní roli se podle mě do své postavy vžil natolik, až předvedl svůj životní výkon, takže jeho výstřel na herecký výsluní očekávám v následujících měsících s určitou jistotou. Celý je to podaný tak reálně, pochmurně, nehezky, ale přitom řemeslně vypiplaně, že si to opravdu vysoký hodnocení zaslouží. To, že se na to ozvaly některý rodiny obětí a vznikl tak určitej spor, je vlastně do určité míry dobře. "Tohle je velké finále o životě špatně stráveném a konečný výsledek je prostě v drtivé většině depresivní... nemocný, patetický, mizerný životní příběh, to je vše." P.S. Pro ty otrlejší doporučuju mrknout na pár reálných dobových rozhovorů se samotým vrahem - z toho fakt mrazí! ()

Netflix si připsal na konto nečekaný hit

Netflix si připsal na konto nečekaný hit

30.03.2023

Kdybyste si měli tipnout nejsledovanější premiéru Netflixu v letošním roce a třetí nejlepší start v historii streamovací služby vůbec, pravděpodobně byste to neuhodli. Co víc, podobný úspěch nejspíš… (viac)

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

12.10.2022

Jeffrey Dahmer ovládl Netflix

Jeffrey Dahmer ovládl Netflix

09.10.2022

Před necelými třemi týdny na největší streamovací službě vyšla nová minisérie Monstrum: Příběh Jeffreyho Dahmera. Její titulní postava, pro niž se označení „zloduch“ zdá jako zcela nedostačující,… (viac)