Monstrum

USA, (2022–2024), 9 h 53 min (Minutáž: 45–63 min)

Tvorcovia:

Ryan Murphy, Ian Brennan

Evan Peters, Richard Jenkins, Niecy Nash, Michael Learned, Molly Ringwald, Karen Malina White, Penelope Ann Miller, David Barrera, Shaun Brown (viac)

Usvědčený zabiják Jeffrey Dahmer (Evan Peters) za víc než deset let zavraždil sedmnáct mladých kluků a mužů. Jak to, že tak dlouho dokázal unikat spravedlnosti? (Netflix)

Kamato

Já jsem dal 3/5.Mně se seriál celkem líbil, ale podle mě je hrozně overrated.První díly se mi moc líbily,ale od sedmého dílu to začalo být nudné.Kdyby to sekli v šestým dílu, tak by to bylo mnohem lepší.Ale chápu, že je to dokumentární seriál a nemůžou to utnout v půlce jeho příběhu.Zamrzela mě kauza o kolo tohoto seriálu.Netflix se vůbec nezeptal rodin obětí, jestli takovýto seriál můžou vydat a prostě ho vydali.To je taky jedno velké mínus ()

terez.coufal

Tento seriál by nebyl ani z poloviny tak dobrý, nebýt Evan Peterse a Richard Jenkinse. Jinak se mi líbilo, že se příběh nevyžíval ve vraždách jako takových, ale že se spíš zaměřoval na psychologickou stránku postav. ()

gggggg

Určite je to zaujímavé, veľmi slušne natočené, z výborným hlavným protagonistom, ale predsa len mi vadí rozprávanie príbehu. Je to moc rozhádzané a stále sa skáče medzi rokmi, ale ja preferujem chronológiu. Týmto štýlom sa mozaika príbehu skladá až moc dlho. Dej je pomalý, ale dokázal vytvoriť slušnú dávku napätia, čo ma prekvapilo. Čo ma ešte prekvapilo bol aj fakt, že pohľad na tohto vraha a jeho praktiky bol natoľko desivý a hrozný, že ani hororové filmy mi tak nezovrú žalúdok. ()

MatyRock

Příběh Jeffreyho Dahmera v lehce přemrštěné stopáži, umím si představit, že by měl seriál stejný efekt i vyznění s osmi díly. Monstrum: Příběh Jeffreyho Dahmera si nicméně i přes občasnou zdlouhavost udrží vysoké kvality až do poslední epizody. Evan Peters je fenomenální a svým ztvárněním šíleného Jeffreyho posouvá show zas o třídu výše. Jediný problém jsem měl v pozdějších epizodách (7 až 9), kde byl Jeff spíše vedlejší postavou. Jasně na oběti by se nemělo zapomínat, ale šlo to udělat vyváženější formou. Prvních šest epizod považuji za téměř dokonalé, následně mírný sešup. Tvůrcům se však neodpáře skvěle zpracované téma, výborná hudba a emoce, které umí v divákovi vyvolat. Nejlepší na tom je, že chápete obě strany, Dahmera i jeho oběti, ale seriál nikdy nesklouzne do ₉₉oslavné⁶⁶ agitace sériového vraha. 8/10 ()

Belphegor

Příběh nejel pojednává o činech sériového vraha, ale především nerovnoprávnosti, které čelila černá etnika ve 20. století. Dnes si to neumíme představit, ale o to horší je, že se dřív něco takového mohlo stát. Seriál je špičkově odvypravěn a to se ani tak nezaměřuje na vraždy, spíš na vyprávění z pohledu lidí okolo Jeffreyho Dahmera a rodin, které se staly jeho obětí, dává to celému příběhu úplně jiný rozměr. Mě chvíli trvalo, než jsem sérii dokoukal, vycházely totiž pro mě lákavější tituly. Herecky je to obsazené skvělé, nejel Evan Peters, ale i Niecy Nash v roli Glendy je moc sympatická. Tady je totiž vidět, jaká péče je scénáři věnována. Za mě je to velmi dobře udělaná série a velké doporučení. ()

noxi600

Musím uznat, že herecký výkon a celkově režie, kamera, příběh,.. dokáže člověka vtáhnout do děje a dodat autenticitu celému děsivému příběhu, včetně rasismu a chování společnosti v té době k osobám jiné barvy kůže. Opravdu jediné, co bych seriálu vytkl je, že nekonkretizuje duševní stav hlavní postavy.  Působí zde jako psychicky nemocný chudák, přitom je to psychopat s jasným vzorcem chování. ()

Aceboris

Po vzhliadnutí tejto mini série mám dosť zmiešané pocity. Miestami som mal pocit, že vraždenie Damhera bolo dosť ospravedlňované, hlavne v závere, práve tým čo v dnešnej dobe letí, ale to je len môj subjektívny pocit. K serii - Zvrátený homosexuálny nekrofil  a kanibal v jednej osobe s prvkami schyzofrenie a sadizmu asi takto by som opísal Damhera. Zviera z ktorého médiá spravili nesmrteľnú osobu. Len na porovnanie výsledky vyhľadávania na ČSFD:  Damher VS pápež Ján Pavol 7 vs 7.  To asi o niečom svedčí kam speje naša spoločnosť a o akých ľudí sa zaujíma. Seriál je v podstate niečím čo má ľuďom neznalím, tohoto psychicky chorého človeka ako tak predstaviť, je to prierez jeho detstvom až do jeho smrti vo väzení. Netfix vydal aj Rozhovory so zabijakom  kde máte možnosť si veľa vecí doplniť a dokonca overiť. Napríklad v seriály ukradne figurínu, babka mu ju nájde a vyhodí, v originále sám Damher povie, že on ju v pivnici po tom čo ju babka našla sám zničil kladivom a zahodil. A presne to je o podávaní faktov kde ide samotný Netflix proti sebe, z Damhera opätovne robí obeť pretože tá " zlá" babka mu vyhodila figurínu, keby mu hu nevyhodila tak sa veľa vecí nemusí stať. Sám Damher v rozhovore povedal, že figurína nesplnila účel toho čo si predstavoval, jeho zvrátené chúťky to neuspokojilo. Osobne som čakal niečo prevratné, niečo viacej hororové, nie také omáčkové ako toto podanie. Vedeli sme, že svojim obetiam vŕtal dieru do mozgu a lial tam kyselinu, toto mňa zaujímalo ako to spravili, nijak. Pokiaľ budete čakať krvavé jatky tak tu sa ich nedočkáte, čakal som vernejšie poňatie a vykreslenie tak šialeného vraha, že tomu čo ho na konci dobije železnou tyčou budete blahoželať, tu sa však deje presný opak, na konci Vám ho bude skoro ľúto. Vieme, že známych obetí bolo 17, žiaľ ani im nebolo rovnakou mierou venovaná pozornosť. Vyzdvyhnutých resp. pomenovaných bolo len pár vrážd o ostatných si musíte niečo prečítať. Všetko tu bolo neskutočne naťahované, kľudne stačil jeden celovečerný film a o nič by Ste neprišli. Netflix tento seriál jednoznačne využil na dnešnú dobu, len pre príklad Black life matter, mohli sme vidieť ako nenápadne je opätovne predkladané, že na živote černocha nezáleží, lebo biely policajt, videli sme, že zatiaľ čo černoška prevzala ocenenie, na druhej strane ingnorovali smútok a oceňovali policajtov , videli sme ignoraciu policajtov pri telefonátoch čiernych, videli sme ignoráciu na ulici, keď policajti verili Damherovi a nie 5tim černochom, práve tých čo sa na všetko vykašľali, videli sme, že aziatom sa vyhrážali cez telefón opäť biely policajti a dalo by sa pokračovať, také podprahové pomalé polarizovanie už aj tak dosť polarizovanej spoločnosti. Jediné čo sa tomuto seriálu nedá vytknúť je herecký výkon Evana Petersena.  Výborný výkon, podobnosť a pohyby sú skvelé.  Aj preto moje hodnotenie nebude 4/10 ale 6/10. Ako som napísal Netflix vydal seriál aj dokument, skúste si to pozrieť a porovnať. ()

lahvi

Jedinej důvod, proč todle vzniklo a je to tak protlačovaný je to, že to byl teplouš a aby nás co nejvíc vidělo, jak po sobe lezou teploušové. Sorry, ale jo. Je mi na blití z toho Hollywoodu už. Bejt to heterák, tak v dnešní době z toho takový haló v životě neni!! Mám zkouknuto snad fakt všechno o sériovejch vrazích od dokumentů po seriály a filmy, ale tady je to jen o tom, aby nám na podnose servírovali ty nechutnosti, který musíme dle někoho začít přijímat za normální. Jdu blejt. ()

negativ

Upřímně, na tento koktejl všech možných deviací, od těch aktuálně moderních, co jsou jakože IN až po skutečný humus jako nekrofile či kanibalismus, jsem nebyl asi správně naladěn. Navíc děj byl celkem nechutně natahován a zbytečně zpomalován. Taky už samotné autentické zfilmování tohoto skutečného příběhu je proti mým zásadám, protože za mě by podobní týpci, masoví vrazi, teroristi apod., měli být bez jakékoliv publicity anihilováni a odhozeni někde mezi splašky. V podstatě mě bavily až poslední dva díly, ale i to nebylo pěkné pokoukání, kde se z toho zmrda stala nakonec snad celebrita, lidé mu i fandili a na oběti sral bílý tesák. Ale tak to je, za to seriál nemůže. Je to obrázek naší degenerující společnosti, pod taktovkou bulváru a všeobecné tuposti. ()

Lukke32

Výkon Evana Peterse byl prostě... fenomenální.  Je to mrazivé, velice depresivní a velmi náročné na sledování. Pouze pro silné povahy, i přesto, že těch skutečně nechutných scén moc není. Nespustil jsem z toho oči až do konce, bylo to velmi silné. Vyzdvihnout taky musím výkon Jeffova otce v podání Richarda Jenkinse! ()

supEnoc

F-cking horrifying. Ne ty vraždy, ale ta přehršel buzerantskejch scén. Upřímně mi z nich bylo víc zle, než z toho vraždění. Evan Peters ho zahrál mistrně, natočeno je to poutavě. The craft is there, but too gay for my taste. ()

Cinex_studio

Spíš ne.. A já se tak moc těšil.. Nedokázal jsem to dokoukat do posledního dílu a to se mi už pár let fakt nestalo. Snad nikdy jsem neviděl nic, co by bylo tak katastrofálně natáhnutý a bezúčelný, že to nejde snad jinak popsat. Evana mám vážně rád a ano, i tady hraje naprosto skvěle, stejně tak kamera a vizuál je naprostá špička, o tom nejde ani diskutovat. Co ale zabilo celej potenciál je nejen nechutná rozvleklost seriálu, ale fakt, že je to rozvleklé jen proto, aby se nažral každej, co podporuje dnešní rádoby korektní dobu, protože ano, do tohohle seriálu to byla nutnost. Logicky? Možná. Myslím, že stačilo zůstat u toho,  že Dahmer byl zvrácenej gay a tím bych to uzavřel, ale ne, protože když něco děláš pro Netflix, musíš ze sebe udělat přece toho největšího hlupáčka a lézt do zadních míst lidského těla nejvýše postaveným oné platformě, protože jinak si nedokážu vysvětlit to, že místo geniálně zpracovaného příběhu Dahmera od začátku do konce, dostaneme naservírovanou podívanou na trochu divnýho gaye, které mimo to, že je gay, občas někoho sem tam sundal. Aneb tahle minisérie je úkaz toho, jak je doba uplně v hajzlu. ()

CzechWin

Tento seriál bylo opravdu těžké sledovat z mnoha důvodů. No, je to příběh Jeffreyho Dahmera. Takže je to standardně těžké, odporné a děsivé. Herecké výkony jsou na opravdu vysoké úrovni. Každý výkon... je to, jako byste byli přímo v místnosti a sledovali, jak se tato hrozná série událostí odehrává v reálném čase. Jak to herci zvládli, je pro mě prostě nepochopitelné. Časová osa může být trochu těžká na sledování. Není to ten typ seriálu, kde si epizodu můžete kdykoliv pozastavit a vrátit se k ní. Musíte to přetočit nebo začít epizodu znovu. Celkově lze říci, že je to nejlepší zobrazení příběhu Jeffreyho Dahmera. Doporučil bych se nejdříve podívat na seriál „My Friend Dahmer“ před sledováním tohoto, protože to vhodně slouží jako prequel. Doporučuji pro velmi silné žaludky z oceli. Nesledujte to, pokud máte sklon k zvracení. ()

1308boddah

Z tohoto tématu zcela ojedinělého sériového vraha a kanibala by se dalo vytěžit opravdu hodně, ale tenhle seriál všechno naprosto zazdil. Je to bezútěšná nuda a od odpadu zachránil pouze Evan Peters, který hraje jako vždy výborně. ()

Netflix si připsal na konto nečekaný hit

Netflix si připsal na konto nečekaný hit

30.03.2023

Kdybyste si měli tipnout nejsledovanější premiéru Netflixu v letošním roce a třetí nejlepší start v historii streamovací služby vůbec, pravděpodobně byste to neuhodli. Co víc, podobný úspěch nejspíš… (viac)

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

12.10.2022

Jeffrey Dahmer ovládl Netflix

Jeffrey Dahmer ovládl Netflix

09.10.2022

Před necelými třemi týdny na největší streamovací službě vyšla nová minisérie Monstrum: Příběh Jeffreyho Dahmera. Její titulní postava, pro niž se označení „zloduch“ zdá jako zcela nedostačující,… (viac)