Monstrum

USA, (2022–2024), 9 h 53 min (Minutáž: 45–63 min)

Tvorcovia:

Ryan Murphy, Ian Brennan

Evan Peters, Richard Jenkins, Niecy Nash, Michael Learned, Molly Ringwald, Karen Malina White, Penelope Ann Miller, David Barrera, Shaun Brown (viac)

Usvědčený zabiják Jeffrey Dahmer (Evan Peters) za víc než deset let zavraždil sedmnáct mladých kluků a mužů. Jak to, že tak dlouho dokázal unikat spravedlnosti? (Netflix)

jirikzaboj

Dost jsem přemýšlel nad uchopením hodnocení tohoto seriálu. Některé epizody ode mě dostaly plný počet, některé zase 3 hvězdičky. Jako celek ale vždy seriál řeším, protože je důležité, aby si sedl jako právě celek. V tom je kámen úrazu a i když se mnou spoustu lidí souhlasit nemusí, za mě se to dost táhlo a 10 epizod s průměrnou délkou hodina na díl bylo opravdu moc pro takovou látku. Témata jsou sice vypiplané a o všem je nám vyprávění vskutku řemeslně vrcholově, ovšem v polovině série to začíná být mírně repetetivní a nemůžu dojmout pocitu, že to mohlo být minimálně o 3 epizody kratší. Každopádně Evan Peters je excelentní. Kvalitní herec se vždy pozná podle toho, že na něj během koukání úplně zapomenete a já budu mít navždy Dahmera spojeného spíše s touto tváři, než tou reálnou. Vedlejší role jsou taky skvělé a konkrétně Jenkins by zasluhoval za svůj výkon Emmy. Atmosférou je to Fincherovksy nadechnuté, Murphyovsky podané, úžasné chladné a zároveň si to zachovává úroveň a hlásí to do světa důležité zprávy. Opravdu jsem z téhle strany moc spokojený. Ale trvalo mi to dokoukat především kvůli délky, která je nekompromisní a nenabídne přesah, či opodstatnění své důležitosti. Sice dávám 3 hvězdy, ale opravdu silné a i tak s čistým svědomím musím říct, že Dahmer je skvělý seriál a možná to nejlepší za poslední roky od Murphyho.  ps: ten soundtrack je jako z jiného vesmíru, ten je prostě 10/10 update: po rozležení v hlavě musím navýšit o hvězdičku, vzpomínám na to i několik dnů poté a je to vlastně pecka ()

Duffman 97

Žádný seriál ve mě nezanechal tolik pocitů jako právě Monster- The Jeffrey Dahmer Story. Od první epizody seriál skvěle střídá žánry krimi/thriller/horor, aby se v druhé polovině přelil do psychologického dramatu. A to opravdu silného dramatu. Nejvíce je to vidět na epizodě s Tonym, která je záměrně točena z pohledu oběti. Tolik emocí zvládne vyvolat jen málokterý film......u seriálu se to povedlo jen jednou ( finále + Eddie Stranger Things........čistě subjektivní věc ). Navíc herecké výkony jsou výborné. Zejména pak Evana Peterse v roli Dahmera. S Mindhunterem bych se nebál tuto minisérii označit za nejlepší thrillerový seriál. 100% ()

A2lexan0der3

Nechápu jak je možné že tato civilizace upadá do stále větších hlubin.To jsou snad všichni úplně vymaštěný vždyť to byl psychopath tak proč má někdo potřěbu dělat ho slavným.Chápu jdou z toho velké peníze ale někdo by se měl zamyslet nad tím že TEN VRAH DOOPRAVDY EXISTOVAL vy krátkozratí tupouni co tomu dáváte 5 hvězd zato že je to brutální.(2 hvězdy za provedení) ()

Miky191

Prvých 6 epizód má svoju kvalitu, zvyšok je len taký informačný. Problém je ale pomalé tempo a plno zbytočných momentov, zo seriálu by sa dalo rovných 50% vystrihnúť a bolo by to oveľa lepšie. Herci výborní. ()

DyingAngel

Ak si niekedy poviem, že herecká genialita Evana Petersa sa nedá ešte niekam ďalej posunúť, po tomto seriáli zisťujem, že aj nemožné je možné. Tento počin je jedným z najlepších za poslednú dekádu a každý jeden diel mi spôsobil nepríjemné pocity, pričom ma nenechal chladnou a neustále som sa zamýšľala nad psychickými pohnútkami a spôsobom premýšľania Dahmera. Jednoducho geniálne. ()

K1K0

Úprimne čakal som od seriálu viac, každopádne svelý námet aj skvelé spracovanie snímku samotného ako seriál o sériovom vrahovi a jeho chutkám zabíjať ľudí. Mal som pocit že je to moc stereotypne pri niektorych častiach, ale príbeh ma dosť zaujal čiže tomu nemôžem nič vytknut, pokiaľ to má byť serial s jednou sériou, určite by sa to dalo spraviť ako miniséria, pokiaľ to má mať pokračovanie budiš. Každopádne nie je to zlé ale ani niečo že wau, takže osobne zostávam na hodnotení troch hviezdičiek. Určite to stojí za to pozrieť si to. ()

SirErLeerdan

Nu, upřímně nechápu místní hodnocení, ale 1000 lidí 1000 názorů. Vyprávění ničím neoslní, je to taková táhlá nuda bez ničeho zajímavého propojené občasnou ukázkou mrtvých, ale zase nijak oslnivě. Navíc podle toho, co jsem četl, byl Dahmer neskutečně charismatický a veselý, až upovídaný chlapík. A zde je to spíše věčně unavený nesympatický kluk, ke kterému by šli snad jen zoufalí idioti. Více se zaměřuje na osahávání mužů mezi sebou, a ničení černošských dobrosrdečných teploušků zlým bílým mužem, čímž je americká sebemrzkačská scéna už trochu trapná, ale to už beru jako Netflixovou fetiš.  Možná hlavně proto je seriál Dahmer, ikdyž je amerika plná šílených vrahů, kteří by "zasloužili" podobný seriál. Například Samuel Little, nejhorší sériový vrah ameriky, který zabíjel převážně bílé blondýny a zavraždil minimálně 97 žen za 40 let! Ale to byl zlý černoch a to se dnes nesmí ukázat. Nicméně zpět k seriálu. Za mě nudný utahaný seriál, kde po konci zjistíte, že jste vlastně nic neviděli a ani nemá cenu pamatovat si, co tam bylo a dialogy jsou nějaké... nijaké, takže ty taky nemá smysl pamatovat  Za mě 30% za Evana Peterse a sem tam něco navíc ze života vraha ()

Jittulle11

Dobré zpracování v pozvolném tempu, které dodává tomuto nechutnému člověku ještě víc nechutenství. Poukázání na neschopnost americké policie, na silnou rádoby tolerantní společnost, co se tmavé pleti týče. A vrchol všeho výsměch křesťanství, protože nezabiješ je jedno z přikázání. Popravdě mám pocit, že tolik úchylů produkuje jenom americká společnost zabalená do obalu demokracie, protože jestli tohle monstrum mělo opravdu tolik fanoušků, tak je něco špatně. ()

Petrkraus27

Jsem překvapen. Upřímně jsem si myslel, že to je zase jen uměle nafouklá bublina z dílny Netflixu, ovšem není tomu tak. Tolik pozitiv, že ani nevím kde bych mohl začít. Seriál vyniká hlavně v tom, že je točen Tarantinovým stylem, tiché sceny zavisející jen na hereckém umu. Napětí a atmosféra vás polapí a nepustí. Ovšem kde jsou pozitiva, tak jsou i negativa. Dahmer je z neznámeho důvodu absolutní idiot, co netuší co a jak dělat. Což z reality můžeme vědět, že to není pravda. Dahmer byl velice inteligentí, efektivní a nevyzpytatelný montrum, které nebylo lehké zastavit. Také by seriál vynikl lépe, kdyby začal 6. epizodou(Silenced). Ta je ukázkou toho, že Dahmer je shopen milovat a změnit se, ale na konci epizody už vidíme, že to vlastně není možné. Od této epizody to mohlo pokračovat a vše by mělo plynulejší a návaznější. Co už ovšem nesnesu, jsou uměle natahované scény bez jakéhokoli dopadu, je to kurva true crime. Ty scený tam být nemusí a akorát mě unudí k smrti. 85% ()

Máraˇ5ˇ

OK, ani Pán prstenů, ani Rod draka... Tohle je za mě seriál podzimu. Hluchých míst je opravdu málo, má to tempo a napětí. Sám nevím, zda mi tam nechybělo trochu víc krve, ale čistě z psychologického hlediska to fungovalo neskutečně. Z prvního dílu mi bylo až vyloženě špatně a díl s hluchoněmým je opravdu mistrovské dílo. Nesedla mi akorát ta závěrečná linka ohledně obětí, které to svižné tempo seriálu dost narušila. ()

mistrpropr

Tohle je fakt koncentrovaná žluč. Ačkoliv tam není žádný gore a je to takový hodně rozvláčný, tak ta atmosféra je fakt docela tísnivá. Nechtělo se věřit, že někdo takový může existovat a že policajti jsou takoví kokoti... Za vidění to určitě stojí, ale člověk se potom necítí úplně dobře ()

ezop1012

Celkom dobra kamera aj zvuk, herecký tiež to nie je zle. Chýbalo mi tam súdne pojednávanie a viac z jeho detstva. Podľa filmu jeho zakončenie bolo úmyselné, ktovie, že na konte mal 17 ľudí a väčšina čierna, tak nebola náhoda, že to bol čierny kto ho... ()

Enon

Ok, tohle bude dlouhý. Pro začátek musím říct, že miluji filmy a seriály, ve kterých se nám v hlavní roli objevuje záporák. Záporáci podle mého názoru jsou o dost zajímavější než klasičtí hodní hrdinové, kteří jsou všichni tak nějak stejní a občas už to začíná být nudné a otravné. Kdežto záporáci, to je úplně jiná liga, mají vždycky co nabídnout, většinou mají jakési trauma, důvod, motivaci proč dělají to, co dělají. Díky tomu se poté do nich divák lépe vciťuje. Mají hlubší myšlenkové pochody a své mínění o okolním světě, emocemi nabité scény, které jsou často dosti zapamatovatelné. A seriál DAHMER je těchto věcí plný. Miluju to, bylo to vskutku dosti záživná, nechutná a zajímavá jízda, která si rozhodně zaslouží tu pozornost, kterou má. Všechno, co chcete aby tu bylo odvedeno dobře, tu funguje. Ať už se jedná o NAPROSTO PERFEKTNÍ dialogy, výborný styl vyprávění, smysluplný střih, surovost a nechutnost, kvalitní postavy, dunivou hudbu, pomalou kameru… A všechny tyhle věci jsou podtrženy tím faktem, že  se jedná o příběh podle skutečnosti. Je to úžasné jak moc se jim to povedlo, kolik práce do toho muselo být dáno a jak se jim podařilo vystihnout tu samotnou postavu. Herec, co hraje Dahmera si to dává neskutečně, a tahle role mu fakt sedla, veškeré jeho myšlenkové pochody vnímáme už jenom díky jeho pohledu, což co si budem je vážně umění. Ostatní taky bodují a vyloženě mi tu nikdo nevadil. Jak už sem říkal všechno ostatní na jedničku. Nejlepší epizoda je pro mě ta kde se vyskytuje ten hluchý kluk, byla to dost smutná a srdceryvná záležitost, která byla dost zajímavě natočená, kdo viděl tak ví. Ale celý tento seriál je opravdu masterpiece, a konečně se Netflixu něco vážně opravdu povedlo. 88% ()

Hatikva

Kdo má odvahu zhlédnout první dva díly tak to už asi dokouka celé. Scény zabíjení, pitvani, vytahování vnitřnosti,.... jsou nechutné. Pro mne zbytečně moc detailní a roztahane. Nevadí mi, když se v některých filmech prolínají časové roviny. Ale v tomto seriálu je toho tolik, že to spíše způsobuje chaos. Záběry se střídají jak na běžícím pase a člověk někdy neví kde zrovna se nachází. Chápu, že někteří obdivovali a budou obdivovat Dahmera i nadále. Z tohoto seriálu to ale čiší natolik, že si kladu otázku o co vlastně tvůrcům šlo. Vzdát mu hold? To, že ho háji jeho otec a další fanoušci se dá do jisté míry pochopit a tolerovat. Ale všechno má svoje hranice. Tady je toho na mne přespříliš. ()

Hexx

Neskutečná pumelenice s "rozkošným" Evanem Petersem, který, jak už jsem se přesvědčil poněkolikáté, umí zahrát totálně cokoliv, ale co je nejdůležitější, zcela geniálně! Zde brázdí homoušské černošské kluby a chytá na lep svým (ne)kouzlem osobnosti kdejakého důvěrného černouška, jen aby jej později naložil do kyseliny, hlavu uložil do lednice a své shodou okolností také černošské sousedce způsobil doživotní traumata! Bravo! ()

Netflix si připsal na konto nečekaný hit

Netflix si připsal na konto nečekaný hit

30.03.2023

Kdybyste si měli tipnout nejsledovanější premiéru Netflixu v letošním roce a třetí nejlepší start v historii streamovací služby vůbec, pravděpodobně byste to neuhodli. Co víc, podobný úspěch nejspíš… (viac)

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

12.10.2022

Jeffrey Dahmer ovládl Netflix

Jeffrey Dahmer ovládl Netflix

09.10.2022

Před necelými třemi týdny na největší streamovací službě vyšla nová minisérie Monstrum: Příběh Jeffreyho Dahmera. Její titulní postava, pro niž se označení „zloduch“ zdá jako zcela nedostačující,… (viac)