Jo Hardingová (Helen Huntová), rovnako ako jej kolegovia, je doslova posadnutá predstavou, že sa jej podarí „skrotiť“ tornáda, respektíve vyvinúť spoľahlivý varovný systém. Nie je to nemožné. Stačí uviesť do prevádzky a v praxi vyskúšať prístroj, ktorý navrhol jej muž Bill (Bill Paxton), niekdajší člen tímu meteorológov, za ktorými prichádza do terénu, aby Jo pripomenul, že mu ešte stále dlhuje súhlas na rozvod. So svojou novou partnerkou, psychologičkou Melissou (Jami Gertzová), s ktorou chce začať nový život, sa spočiatku proti svojej vôli, pripojí k šialenej naháňačke za ničivým prírodným živlom... (TV JOJ)

Acrobat

doteraz si spominam, ked sme ako cela rodina boli na tomto prvom a zaroven poslednom filme v kine. Dodnes mam pocit napatej atmosfery, ked som ako 12 rocny civel na ten podivny "vetrik" ()

Shaleman

I po tolika letech co jsem to naposledy viděl mi to přijde jako nejzábavnější, nejakčnější a nejsvižnější film o tornádu, jaký jsem kdy viděl. Každá katastrofa má svůj největší film. Tornádo má twistera! ()

Martin79

Příjemný katastrofický snímek. Triky jsou vynikající, především na těch film stojí. Ale ani herci nehrají špatně. Především ústřední dvojice Helen Hunt a Bill Paxton. ()

danny_21

Jon de Bont umí akční jízdy, když se do toho vloží se svými doláči Spielberg a udělají se dobré triky, na výsledkku je to sakra hodně znát. Tenhle výřivý tanec a nahánění trychtýřů měl náboj a sílů, takže dávám lepší průměr - 70 % ()

Demonic189

Logika si dala na 113 minut pohov, avšak tento film je neskutočna zabava plna fantastickych trikov. Ako maly zasroš som si VHS s tymto filmom požičiaval snad každy týžden... ()

Dolby.130

Je zaujímavé že som sa k tomu filmu dostal až v roku 2018. Ale musím povedať že taký dobrý katastroficky film som už dlho nevidel. Schuti som sa zasmial. Bolo to aj celkom napínavé neočakávane zvraty. Lovci tornád nemali chybu prekypovali humorom optimizmom boli plny energie a odhodlania. Bill Paxton ako hlavná postava nemala chybu, výbušná drsná humorná proste vedel čo chel. Tornáda bolo ich veľa boli dobre grafický spracované. Lietajúca krava nemala chybu. Len tých traktorov mi bolo ľúto. A na konci boli v oku tornáda síce ale keď z neho vyšli bolo zaujimave že ich neodfúklo museli byt teda dosť silno priviazaný k tomu potrubiu a nemali v podstate ani jedno zranenie zázrakom ich nezasiahla žiadna lietajuca troska. Ale nevadí proste bavil som sa od začiatku do konca. Nenudil som sa. ()

Likan7

Hloupý příběh (co také čekat od roku 1996) a na svou dobu neuvěřitelné triky. Krásná Helen Hunt, sympaťák Bill Paxton a několik velkých tornád. Kdyby nebylo těch berliček a logických děr ve scénáři, byl by to parádní popkorn na úrovni těch nejlepších katastrofických bijáků. ()

GTS_PUNK

Možno povedať, že katastrofické filmy to majú vo všeobecnosti ťažké. Nielenže žánrovo nepatria medzi divácky najpopulárnejšie, zároveň veľmi často pokrivkáva ich kvalita (čo môže v konečnom dôsledku byť príčinou ich nižšie diváckej popularity). Snímok o lovcoch tornád režiséra Jana de Bonta z roku 1996 je to jasným príkladom. V skratke, divákovi ponúka necelé dve hodiny minutáže, v ktorých herci naháňajú tornáda, zväčša vyobrazené pomocou zlých a oku nelahodiacich CGI efektov. Efekty, berúc do úvahy dobu vzniku filmu, by ešte bolo možné odpustiť, príbeh, ktorý je v podstate o ničom, už nie. Príbehové gro filmu, ktoré by malo predstavovať pevné základy každého snímku, je v tomto prípade chabým pokusom o storytelling, ktorý má viesť (a eventuálne aj vedie) k vyvrcholeniu jednoduchej zápletky, pričom tornáda by v nej nemuseli zohrávať žiadnu úlohu. V podstate nejde o nič viac, než len nepodarenú "love story" zápletku medzi Helen Hunt a Billom Paxtonom, počas ktorej sa vozia na džípe. Nájsť na tomto snímku niečo pozitívne, hoc sa aj človek snaží, je naozaj ťažké. Hoci nepatrí do kategórie tých, ktoré by bolo nutné okamžite zatratiť, respektíve púšťať niekomu výlučne len ako formu trestu, aj od priemernej kvality je na míle vzdialený. Snáď tým najmenším plusom, ktorý tu možno nájsť, no ktorý ani zďaleka nevytrháva film z biedy, je soundtrack. Twister je vo všeobecnosti filmom, ktorému je, podobne ako tornádu, lepšie sa vyhnúť. Aj medzi inak katastroficky katastrofickými filmami patrí medzi tie horšie, a to už je v rámci tohto žánru "úctyhodný" výkon. Vidieť tento počin čo i len raz, je príliš. ()

mira.l odpad!

Uufff... no do prdele... Já měl za to, že tohle byl svého času poměrně známý a profláklý film. Ale čím delší dobu jsem koukal na tu bandu cvoků, která se honí za tornádem a vlastně se snaží dostat do luftu hromadu nějakých kuliček, tím víc to spělo k odpadu, až to k němu nakonec dovířilo. Protože tomu, co se tam dělo v posledních zhruba 20 minutách, jsem se už hlasitě smál. Dva lidi, z toho jedna ženská, sundají Dorothy (to je jakási železná věc s těma kuličkama) z korby pick-upu, jak kdyby to mělo tak deset, patnáct kilo, následně tuhle věc není schopno dostat do vzduchu tornádu, v jehož víru se točí kamion s cisternovým návěsem, z víru tornáda vyletí kus stromu, který se zaklíní pod pick-up, ten není schopen odjet, kamion s cisternou je vyhozen z víru tornáda, vybouchne, ale ještě předtím jemně drbne do nárazníku pick-upu, přesně tak, aby mohl sjet z toho kusu dřeva, na kterém vězel.... anebo tady: tornádo řádí naplno, vzduchem lítají kombajny, traktory, kusy baráku, stodoly, a ejhle, ze stodoly jistým krokem a pevnýma nohama na zemi vybíhá ústřední dvojice přímo do polí, aniž by jakkoliv vrávorali. Hmmmmm. A teď si povíme tu o Smolíčkovi, milé děti. P.S.: Jo, žádnej rozvod zřejmě nebude, co může být hezčího než sdílet oko tornáda s osobou naladěnou na stejnou vlnu. ()

ing.man

(Viděno podruhé asi). Poprvé to bylo v době kdy mi Azureus ukázal něco kolem 128 kB/s a já učurával blahem, že to bude stažený jen za jedno odpoledne, místo obvyklých dvou dní. Zatoužil jsem vidět pěkný film, poté co mě Supercela neoslovila. Je to nadupaný, furt nějaká akce, záporák je pako a celou osádku Hardingových prostě zbožňuju. Musím to zvednout na plnou palbu, protože Supercelu jsem nezhanil a taky už nejsem mladej nafoukanej šulin, co si myslí že filmům rozumí... P.S. Akorát nikdy nepochopím, co jsem vlastně viděl na Helen Hunt. ()

Nix

Vyloženě to špatný film opravdu není. Kamera, efekty to všechno funguje na jedničku a na tu dobu je to fakt precizní práce. Ale já jsem zjistil, že i když je to můj první film o tornádu tak nejspíše i poslední. Není to nic pro mne. Mezi výplněma před příchodem tornáda jsem se hrozně nudil, vůbec mne nebavila ani ta romantická vsuvka, ale jakmile dycky přišlo tornádo tak to stálo za to. Já tyhle lovce tornád obdivuji, já bych na to neměl. Každopádně jsem rád, že jsem si zase určil typy filmů, kterým se budu vyhýbat. Ale musím vypíchnout Hoffmana, ten chlap mne překvapuje. Tady si to dal na pána a jeho postava mne bavila nejvíc. ()

Ceberus

Tak tuhle devadesátkovou klasiku jsem nějak přehlédl, možná pod vlivem slabších modrých čísel tady na ČSFD. Vizuálně film samozřejmě stárne, ale může se klidně bez bázně a hany zařadit mezi katastrofické vrstevníky své doby (Armageddon, Drtivý dopad, Smrtící epidemie, Sopka, Rozpoutané peklo). Helen Hunt byla vždycky krásná dáma, která uměla hrát, zato Paxtona znám jen jako odborníka na padouchy, takže si tady u mě připsal další významné body. Cary Elwes byl typecastovaná jistota na pořádného slizáka - ostatně přinesl si zkušenosti ze Žhavých výstřelů. 😁 <SPOILER> Bylo mi docela líto osudu atraktivní novomanželky, která se snažila přetrpět hory doly, aby byla nakonec odkopnuta. Ale takový už je holt šablonový osud nových partnerů hlavních hrdinů, kteří začínají film uprostřed rozvodu. Budiž scénáristům k dobru, že ji aspoň nenechali umřít a ani ji nedali do páru někomu jinému, jak také bývá zvykem (už jsem si myslel, že skončí ve spárech Hoffmanovy oplzlé postavy🙂). ()

Tiiso

Film, který ke mě dorazil v první tzv. neokatastrofické vlně snímků poloviny devadesátých let, vynikající díky digitální technologii. Poprvé jsem ho viděl na laser discu bez české podpory, u kamaráda a byla to doba kdy jsme se u takovýchto filmů bavili a nečekali jsme od nich nic hlubokého. Obdivovali jsme spíše chuť tvůrců u natáčení se bavit a posunout někam hranice filmových mezí v oblasti výtvarné realizace. Příběh vlastního filmu má přímou linii spoutanou s akcí a založena je na vizualizaci a efektech. Jak Helen tak Bill v té době patřili už ke známým tvářím a tak jejich obsazení do hlavních rolí bylo vypočítávé a myslím, že i šťastné, jelikož se úloh zhostili dobře a předvedli celkem obstojný výkon, i když místy křečovitý či čistě účelový. Milostná linka v ději splňuje úlohu čistě vycpávkovou mezi scénami kde se provádí honba za tornády. Čtyři hvězdy za realizaci, která v té době nebyla zcela ještě běžná. ()

Alojs

No tááák, 68% je málo. Sice schématické, svým způsobem natahované, ale lepší film o tornádech (která naháněji hrůzu i v našich končinách) nenajdeme. Alespoň jsem o tom pevně přesvědčen. Příjemné herecké obsazení, schopný soundtrack, na tehdejší dobu úžasné efekty, naposled válící Jan de Bont a řádně přepálený závěr, za který by scénáristé zasloužili.... řemenem přes prdel. Přesto čtyři hvězdy. ()

Rodin

Člověk nesmí někdy moc hloubat nad srandovně propracovanou psychologií postav a nad nelogičnostmi děje a jeho zvratů. Když si odmyslím tyhle partie, bylo to svěží a nadprůměrné, řádění tornád skvěle zvládnutá po technické stránce, rozhodně uvěřitelné. A těch pár fórků, jako za čelním sklem prolétající kráva a tak - to byl takový bonbónek navíc v jinak nenáročném filmíku na sobotní večer. 75%. ()

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

05.05.2024

Světoznámý spisovatel a mimo jiné i filmový scenárista, režisér a producent Michael Crichton (1942–2008) nám v minulosti přinesl obří divácké hity jako Jurský park, Westworld a Twister, což jsou díla… (viac)

Projekty od Universalu loví mladé hvězdy

Projekty od Universalu loví mladé hvězdy

14.04.2023

Jak to vypadá s pokračováním Twisteru?

Jak to vypadá s pokračováním Twisteru?

22.12.2022