Armageddon

• Česko Armageddon (viac)
USA, 1998, 151 min (Director's Cut: 153 min)

Réžia:

Michael Bay

Hudba:

Trevor Rabin

Bruce Willis, Billy Bob Thornton, Ben Affleck, Liv Tyler, Will Patton, Steve Buscemi, William Fichtner, Owen Wilson, Michael Clarke Duncan, Peter Stormare (viac)

Za osmnáct dní Země přestane existovat, protože se srazí s asteroidem velikosti Texasu. Je bezpodmínečně nutné, co nejdříve přistát na asteroidu, hluboko pod jeho povrch zavrtat silné jaderné nálože, odpálit je a pak se jen modlit, aby to celé pomohlo. Záchrana světa tímto brizantním způsobem je práce jako stvořená pro partu drsných naftařů v čele s Harrym S. Stamperem (Bruce Willis), který zachází s vrtnou plošinou a výbušninami jako neurochirurg s jemným laserovým skalpelem. Astronautický výcvik NASA je rychlý a za pár dní jsou dva raketoplány s jadernými náložemi a samorostlými spasiteli světa na palubě připraveny ke startu. Zvládne Bruce Willis a jeho muži sebevražedně riskantní akci? (oficiálny text distribútora)

Hal_Moore

Říkejte si co chcete, ale Armageddon se mi moooooooooc líbil. Michael Bay prostě umí (na Skálu to ale zdaleka nemá) a dokazuje to i tady. Bruce Willis je charizmatický až běda, Liv Tyler je pěkná, Steve Buscemi hláškuje ostošest a Billy Bob Thornton je ten správnej týpek jako vždy. Hudba je jedna z nejlepších, co daný žánr nabízí. Tady mi nevadil dokonce ani dabing (ten originální, na Nově dabovat prostě neumí). Co si víc přát. ()

choze

APOLLO 13 nakombinované s TUCTEM ŠPINAVCů (námět a několik scén - psychologické testy, "maturitní ples" i postav (dobrácký obr, úchylák, který se na konci vymkne kontrole). Bayův první blockbuster - epický, ale svižný, audiovizuálně i herecky nabouchaný a ještě neumořující scénáristickou prázdností a zbytečnou délkou, kterým s přehledem vydrtil konkurenční DRTIVÝ DOPAD, zašlápl GODZILLU a i o tři roky starší DEN NEZÁVISLOSTI vedle toho působí kamerově šedivě a trikově silně nevyrovnaně. Jeden z nejlepších blockbusterů všech dob, který už Bay bohužel nikdy nepřekonal. ()

Faidra

Klasické schéma katastrofického filmu (nebo téměřkatastrofického nebo jak se tomu říká) vytrhává Bruce Willis. Neměla bych to přiznávat, ale jemu odpustím ledacos. Zejména když se jedná o poměrně slušnou podívanou se spoustou rázovitých postaviček a když si člověk během scének Tylerová-Affleck zacpe uši. Opět bych to neměla přiznávat, ale většinou při spatření některého z téhle dvojice prchám na strom. Jsem nakonec ráda, že jsem nechala strom stromem a byla bych ještě radši, kdyby si Affleck s Willisem na konci vyměnili místo. Ale člověk nemůže chtít všechno, že. ()

Kaka

Kameramanské orgie dosahující nepopsatelných rozměrů. Jedna z nejlepších hudebních kompozic, jaká kdy pro film vznikla. Strhující akce. Nádherné Bruckheimerovské kamerové filtry. Ostře konturovaná kompozice obrazu a snad nejvymazlenější kolorování, co jsem kdy viděl. Skvělá dynamická režie. Romantické scény se střídají s těmi maximálně akčními, přičemž minimálně každý druhý záběr má emocionální náboj a divák nemá čas si vydechnout ani na vteřinu. Skvělé voiceovery, stylové a pro Baye nepostradatelné podhledy. Vynikající a uměřené herectví zde předvádí famózní Willis, kterého skvěle doplňují ostatní a nutno pochválit scénáristu za skvěle rozvržené a tak odlišné postavy. Pro ufrflaného studenta filmové vědy odpad. Pro "obyčejného diváka" božská zábava a doslova spalující filmařina, která ukazuje co všechno se dá v současnosti natočit. Jak jednou sám Bay řekl. "Nepřišel jsem léčit rakovinu, ale bavit lidi". Je to svatá pravda. ()

Niktorius

Než se začne odpočítávat start spásného letu, má i scénář ten správný drajv, který spolu s efektní klipovitou (a bohužel repetivní) Bayovou režií vytváří příjemný popcorňák. Pak příjde příbehová bezradnost a tupé vršení rádoby strhujících situací ve stylu "už zas se něco pokazilo" a z plátna pokoutně vystrkuje růžky paní nuda. ()

• V traileru byly použity záběry na skutečný raketoplán. Ve filmu ale využity nebyly. (Karlos80)
  • V desáté minutě filmu má štěk režisér Michael Bay. Hraje vědce ze Strategické obranné iniciativy. (don corleone)
  • Na desce, která je v záběru poté, co se Harry (Bruce Willis) loučí s Grace (Liv Tyler), je napsané latinské přísloví "Ad Astra per Aspera." Správně by však mělo být "Per aspera ad astra." Jeho význam je "Přes překážky ke hvězdám." (urbii)

Stav Bruce Willise se zhoršil

09.05.2019

Emmerich chystá další katastrofu

Emmerich chystá další katastrofu

25.06.2016

S trojkou Dne nezávislosti to zatím nevypadá moc růžově, i kdybychom se jí ale dočkali, Roland Emmerich nejdřív natočí sci-fi Moonfall. Studio Universal film popisuje jako kombinaci 2012 a Blízkých… (viac)

The Rock poletí do vesmíru

The Rock poletí do vesmíru

10.05.2015

Sci-fi žánr je znovu v kurzu. Strážci Galaxie vydělali balík a sedmé Star Wars čeká stejný osud, takže není divu, že se studia perou o potenciálně výdělečné náměty. Nejnověji se strhla válka o Alpha… (viac)