Hry o život: Balada o hadoch a vtáčatkách

• Česko Hunger Games: Balada o ptácích a hadech (viac)

Začínajú desiate Hry o život. Pre osemnásťročného Coriolana Snowa znamenajú jedinečnú príležitosť ako zažiariť v úlohe mentora jedného z vyvolených. Tvrdo drel, aby dokázal naplno využiť svoj šarm, znalosti a zručnosti, ktoré môžu doviesť vyvoleného k víťazstvu. Bohužiaľ, šťastena mu nie je naklonená. Dostane ponižujúcu úlohu - viesť najväčšieho outsidera z chudobného Dvanásteho obvodu. Dievčina menom Lucy Gray však publikum uchváti a Coriolanus vycíti svoju šancu. Aj v ňom začínajú prebúdzať city a on sa bude musieť rozhodnúť, či bude dodržiavať pravidlá alebo sa bude riadiť pudom sebazáchovy, ktorý mu radí niečo iné. V aréne bude prebiehať boj na život a na smrť a už čoskoro sa ukáže, kto je nevinné vtáča a kto had, čakajúci na svoju príležitosť zaútočiť. (Forum Film SK)

Janega

Prvá kapitola bola ešte fajn. Bavilo ma spoznávať počiatky tej mašinérie, ísť hlbšie do zákulisia a porovnať vývoj samotných hunger games. No keď sa samotné hry začnú je vidieť, že tu o hry nejde, že to je len výplň pre tuctovú romancu. A to človek pochopí hneď v tretej kapitole, kde už človek začína pozerať na hodinky, koľko to ešte bude trvať. Aj by sa tomu tá zbytočná naťahovanosť dala odpustiť, keby ten vzťah mal poriadne zakončenie, no ono to žiadne vyústenie nemá, takže ani ten prerod z dobrého na zlého ma moc nepresvedčil. ()

Marius_ss

Od udelenia (solídnych) 3/5 ma odradili dve veci... miestami až stupídny scenár a... Rachel Zegler. Bohužiaľ táto trubadúra nehrala len postavu Lucy Gray, ale skôr samú seba. A kto len trochu pozná jej názory a správanie uzná, že sa len ťažko nájde menej sympatická herečka. A podľa mňa toto jej čudné videnie sveta sa premietlo aj, v už vyššie spomínanom debilnom scenári. Vzťah medzi ňou a Snowom, ktorý mal byť kostrou celého príbehu, mi prišiel, jemne povedané, čudný (weird, weird), a jeho vyústenie bolo až trápne. No čo iné čakať od filmu, kde hlavnú postavu hraje radikálna feministka, ktorá opovrhuje mužmi (samozrejme hlavne bielymi). Ale spievať vie, to sa musí uznať. No zase ťahať tieto "muzikálne vsuvky" do každého jej filmu, len aby dievčatko vyniklo začína byť otravné. Film inak vyzeral veľmi pekne, no sklamalo ma, že sa odohrával prevažne v interiéroch, a i to len v pár (asi niekto cítil finančný prepadák a tak radšej na filme šetril). A tá aréna mi oproti pôvodným filmom prišla nezaujímavá a malá. Zvyšní herci boli super (bavil hlavne moderátor hier), až na Violu Davis. Ta žena neskutočne prehráva, a príde mi, že hraje v každom filme stále to isté. Videné v kine - 16.11.2023. ()

luczi

Začalo mě to bavit až v druhé půlce. Co se týká série, tak předchozí filmy viděny jen z nutnosti jako doprovod a knihy jsem nečetla (to je asi škoda, protože by pak pro mne chování jednotlivých postav - především té hlavní - asi přišlo přirozenější). ()

Jaro_slav

Hodně se stříhalo, ale na špatných místech. A přesto má film dvě a půl hodiny. Rachel Zegler je líbivá usměvavá tvářička, jíž máme uvěřit, že je to outsider. Na to mám moc trojciferný IQ. Zpočátku svou postavu hraje jako takovou soft kombinaci Bellatrix Lestrange a Harley Quinn, aby pak ke konci ze všeho nejvíce připomínala Reese Witherspoon v roli June Carter (Cash). Z Wishe. Jsou to přesně ty scény, které se měly sestříhat ve prospěch scén, jež by umožnily pochopit motivace postav a udělat si k nim jako divák nějaký vztah. Takhle nejsilnější dojem, jenž film vzbuzuje, je, jak moc by si takový příběh a vizuál zasloužil rating R a ne mamánkovský PG-13. Lepších 50 procent. ()

dan4815

Velmi promarněná příležitost. Dystopický svět, který nabízí Panem, je neuvěřitelný. Na poměry původního "teen obsah" zasazení jsem překvapen, že i nový díl krásně vyobrazuje podivnost kastovního světa. Přiznávám, že vyobrazení šlechty v prvních dílech mě nadchlo o mnoho více. Bylo jen na divákovi, zdali si všimne drobných detailů naznačující to, jak se věci mají. Zde číší jen čistá nenávist k jiným krajům. I tak první část filmu působí zajímavě. Nerozumím ale stylizaci do padesátých let. Chápu, že chtěli ukázat, že jsme nějaký ten pátek pozadu, ale moderní pojetí starých technologií je... snad v každém filmu úsměvným prvkem. Co se týče děje... asi každému muselo být jasné, že už nepůjde o přežití v aréně jako takové, ale spíše o pozadí toho, proč se takové věci uskutečňují. Na druhou stranu, hry v aréně mi přišly strohé. K mému překvapení je ale ta neprofesionalita a nezábavnost (třeba hezký náznak považuji moderátora, který musel zrušit rezervaci v restauraci, neboť nečekal, že hry budou trvat déle - prostě se jedná o jasnou ukázku změny v myšlení pořadatelů) hezkou ukázkou, že Hladové hry měly tehdy na mále a až Snow je přivedl do moderní podoby. Snow a jeho proměna ale je dosti škrobená. Jeho prvotní pohnutky jsem mu nevěřil. Připodobnil bych to k Osvícení, kde Jack Nicholson vypadal jako blázen už od samotného začátku, a jeho postupná proměna tak ztrácela na působivosti. Přitom jeho proměna měla být hlavním tahounem filmu. Ve filmu se nacházejí silnější momenty, ale jako celek je to průměr. Sráží to mělkost. Snad každou myšlenku šlo rozvést do větší hloubky. Zastávám názor, že Hunger Games si zasluhují kvalitní a vysoko rozpočtový seriál a snad všechny poslední díly jen jasně potvrzují, že některá témata nelze zhutnit na film. Právě tento díl trpí nejvíce, a jeho poslední část je velmi zkratkovitá. Nedokázal jsem se do žádné role vžít - přitom si myslím, že téměř s každou postavou šlo o poznání lépe pracovat. Ve výsledku - film má své kvality, ale rozhodně nedosahují původní trilogie. I herecké obsazení bylo o fous horší. Vyprávění postrádalo tempo a chvílemi mi přišlo, že film vzniknul jen čistě pro "doplnění" děje. Uvítal bych akci, gradaci děje a sympatičtější hlavní ženskou postavu. ()

H4ku11

Je cesta do pekla dláždená dobrými úmyslami? Narodíme sa so zlom v srdci alebo nás vyformuje svet? Kedy sa to v nás zlomí? Pán Snow by nám vedel určite povedať. ()

filipvrbik odpad!

Hrozná nuda, a až úplně dementní příběh (což jsem trochu čekal) a víceméně ještě horší než původní filmy ( a to jsem tak úplně nečekal ) a ani ty se mi moc nelíbily... Navíc strašně nesympatické postavy, bez hloubky, prostě divnofilm se vším všudy - který jsem vyloženě přetrpěl, protože minulá série měla aspoň Jennifer Lawrence, toto nemá nic...5% ()

Klara

Jakožto obrovský fanoušek celé Hunger Games ságy v knižním i filmovém pojetí jsem se na Baladu nesmírně těšila - zároveň jsem se ale také samozřejmě bála, aby ji nepokazili, což se za mě určitě nestalo. Na původní ságu to rozhodně nemá, ale myslím si, že prequelem je Balada důstojným. Film mě hlavně donutil vzpomínat na dobu, kdy jsem ještě jako teenagerka naprosto hltala všechno, co se týkalo Hunger Games a odpočítávala dny do premiéry jednotlivých dílů. Hlavně jsem nesmírně ráda, že film nenutil diváka litovat a neudělal chudáka z jednoho z největších záporáků, kteří kdy existovali - spíše ukazuje, že zlo v něm bylo vždy, a okolnosti ho jen podnítily. To byla věc, na kterou jsem se nejvíce zaměřovala a jsem ráda, že to dopadlo tak, jak to dopadlo. Z písniček jsem nejdřív byla lehce rozpačitá, teď už valnou většinu z nich jedu na Spotify. James Newton Howard samozřejmě nezklamal!  A nebudu lhát, herec, kterého vybrali na Snowa... dobře se na něj koukalo. ()

Flopik

Za mňa fajn prekvapenie. Nečakal som vôbec nič, možno skôr nejakú väčšiu romantiku, ale ono je to prekvapivo fajn príbehová a akčná podívaná. Postavy vybraté super, mladý Snow sa mi páčil a Tom na túto úlohu pasuje. Troška som mal problém s dĺžkou, nakoľko sme sa vďaka tomu nevyhli nudnejším pasážam na výplň. Soundtrack je peckový, ten sa mi páčil ohromne. Ku koncu to už odsýpa pomalšie ale prerod hlavného hrdinu sa mi páčil. U mňa teda pekné 4*. ()

Ahsoka

Tak ja som po poslednej časti filmu (Snow ako mierotvorca) zostala mierne zmätená. Knihu som nečítala, ale asi budem musieť. Mám pocit, že sa tam dej odohral akosi prirýchlo a prerod charakteru Snowa som nestihla vstrebať. Napriek tomu sa mi film až do tej poslednej tretiny veľmi páčil a hltala som každú minútu. Krásny jemný symbolizmus ako spojka medzi originálnou trilógiou. Viacero malých momentov, ktoré objasňujú Snowov neskorší obdiv aj nenávisť zároveň voči Katniss. Také slabšie 4*. ()

TomasKotlant

Nevím jaká je knižní předloha, ale ten konec mi přišel nějako zbytečně krutý. Což možná zapadá do vývoje pana Snížka, ale ve filmu mi to nedávalo moc logiku a nebyl jsem sám. Nebýt toho konce, tak by to bylo tak na 4 hcězdy. A postava Lucy Gray na 5 :) [CinemaCity Pce, levný maraton] ()

warrenur

Okrem toho, ze talentovan Rachel Zegler nas potesila svojim spevom i na platne ma tento kusok prilis nepobavil. Tanecky okolo mladasov, co sa nahanaju v arene a genericke charaktery vyplnajuce po x-ty-krat takmer totoznu dejovu liniu, to nie je originalita. Zacina to byt tzv. "kopirka" , a to, ze tomu date privlastok, prequel, este neznamena, ze to ma samostatny a zaujimavy pribeh. Meh...slabota. ()

B.Wilde

Enjoy the show! Ach, konečně jsme se po osmi letech vrátili do světa Hunger Games. A já jsem nadšená! Hele jo, nejspíš jsem všechny HG filmy trochu nadhodnotila, ale když tahle série mě prostě baví a tak je mé hodnocení z velké části fanouškovské, ale já si prostě to sledování užila. Coriolanus Snow a jeho začátky bylo velmi zajímavé sledovat, sice jsem si u některých scén nebyla jistá "co ho k tomu sakra vede" ale možná mi to více vyjasní kniha, kterou jsem si záměrně šetřila až po filmu. Tento příběh vrhá i dost jiné světlo na některé pasáže z pokračování a už teď jsem zvědavá, jak navazující trio filmů budu po tomto vnímat. Lucy Gray byla rozhodně neobyčejná hrdinka, takové mě baví. I když mi sem ze začátku Rachel Zegler moc neseděla, tak při sledování mě to nenapadlo už ani jednou. Je docela škoda, že není už jisté nějaké další pokračování, protože bych se ráda podívala na víc z tohoto světa. Třeba Tigris je postava, o které bych se ráda dozvěděla víc. Stejně tak třeba o hrách, ve kterých zvítězil Haymitch. No snad autorka má ještě nějaké eso v rukávu. ()

panvasik

Opět se stávám svědkem toho, jak se některý ze tří aktů dokáže proměnit vniveč... Myslím si, že všichni ví o kterém ze tří aktů mluvím, ale probereme si to hezky popořádku. Prvním aktem a začátkem příběhu nic zázračného a nového nenacházíme, co by jsme neviděli v předchozích filmech. Ono vlastně stejně není co nového vymyslet, ale aspoň tak klec byla v něčem jiná. Potom přichází druhý akt, který mohl klidně být finálním a film bych měl mnohem radši. Tentokrát nejsem v otevřeném terénu, ale nacházíme se uprostřed kamenné arény, která slouží právě k hladovým hrám, kde se budou odehrávat. Druhý akt u mě docela uspěl a já si akci a případné souboje užil. A ani mi vlastně nevadilo, že se hry odehrávaly v uzavřeném prostoru. Klasicky se nám u filmu představí naší hrdinové, kterým má divák pravděpodobně fandit a pár mladých a nesympatických šmejdů, které máte chuť nakopat do prdele od začátku her, případně ještě dřív. Film se mi v tomhle okamžiku líbil nejvíc a jakmile film má svého vítěze ve hrách, tak jsem se už pomalu chtěl začít zvedat, že jsem spokojený, ale to jsem nevěděl, že nás čeká, ještě velká část příběhu, který byl zmapovány po hrách a film nás přenáší do lesa a různých továrnách a vlastně nic z toho by člověk nepotřeboval a je to úplně zbytečné a upřímně i docela nudné a já jenom co minutu kontroloval čas. Není to žádná katastrofa, ale abych, jest někdy tu třetí část potřeboval vidět, tak to se asi nestane. Byl jsem po druhém aktu připravený dát nadprůměrně a velice silné 4* ale potom třetím jsem měl ani chuť pro ty čtyři ale spíše na přiměřenější tři a tak si s tím pořád nevím rady, jak se rozhodnout :( 65% ()

PEZ

Prvá polka katastrofálna - nuda taká, že som skoro v tom kine zaspal. Ale NAŠŤASTIE sa film potom rozbehol, príbehovo sa posunul o level vyššie a dokonca sa našli asi dve-tri morálne poučenia pre mladých, čo mňa osobne veľmi potešilo. Pravdupovediac preto dávam 3*. Ešte aj podvratný záver potešil, takže celkovo okay. Ale tá prvá hodina bola fak útrpná. Nerozumiem prečo nebol film zostrihaný na dve hoďky. A ešte musím dodať, že spev hlavnej protagonistky mi tam moc nesedel. Bol to taký cringefest. Tož sa treba obrniť. :)  [1/2024] ()

Nové Hunger Games jsou v přípravách

Nové Hunger Games jsou v přípravách

10.06.2024

Čeká nás opětovný návrat do dystopického světa Panemu. Bylo to jasné už po úspěchu loňského snímku Hunger Games: Balada o ptácích a hadech, který měl premiéru v polovině listopadu a s rozpočtem 100… (viac)

Warneři už zvažují odsuny premiér

Warneři už zvažují odsuny premiér

21.07.2023

Čeká nás nová vlna odkladových novinek tak jako za časů pandemie covidu? Soudě dle reakcí stávkujících herců a scenáristů zřejmě ano, k dohodě se studii se totiž údajně v dohledné době nikterak… (viac)

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací