Jack Ryan (Harrison Ford) po dobrodružství s kapitánem Ramiusem a jeho ponorkou Rudý Říjen vyměnil nebezpečnou kariéru aktivní služby raději za klidnější závětří školní katedry. Všechno rázem změní jeden Ryanův přednáškový výlet do Londýna. Teroristické komando IRA zaútočí na vybraného člena královské rodiny bleskově a nečekaně, ale nikdo z tvrdých irských profesionálů ani ve snu nepočítal s jednou věcí. Ryanovi právě skončila přednáška, a to, že se zrovna nachází v blízkosti této akce, je pro pachatele útoku osudné. Atentát je překažen a z Ryana se stává hrdina, který si připisuje na svůj účet i smrt mladého teroristy Patricka Millera. Bohužel netuší, že jeho pomstychtivý bratr Sean Miller zůstává nerad někomu něco dlužen. Z Jacka Ryana a jeho rodiny se stává další terč irského zabijáka, který žije jen svou pomstou... (oficiálny text distribútora)

C0r0ner

Člověka trochu mrzí vidět Seana Beana v jakémkoli filmu, protože mu je od začátku jasné, že umře, čímž je vlastně prozrazen závěr. Celkově to nebylo žádné inovativní představení, ale pěkně to uteklo a i přes pár logických nesmyslů na to šlo v pohodě koukat, aniž bych se nudil. 75% ()

pakobylka

Trochu obehraná písnička, která nic převratného nenabízí ... ale hlídá si tempo i rytmus, nepřehrává ani se nesnižuje k falešným tónům, takže jí nedá žádnou zvláštní práci udržet se nad průměrem ... 3,5* ()

Martrix

Solidní thriller s kvalitním obsazením. Tak solidní, že ani nevadí, jak je zápletka prosťoučká. Sean je možná jeden z členů IRA ultras a chce se pomstít Jackovi, který je možná analytik CIA. A do toho nějaký ten atentátek na britského papaláše. Tak prosté to je. A protože verze scénáře, ve které by zloduši uspěli, nemá na zfilmování nárok, vůbec žádné překvapení se nekoná. Ve své době, ovšem takový film kvalitou zpracování vyčníval a skoro se chce napsat, že Noyce vytěžil z mála maximum. 3 a půl * ()

mortak

Clancyho "ryanovky" mám rád, už jen proto, že jsem kovaný pravičák (snad za toto prohlášení nepůjdu v socialistické EU do vězení). Ale právě proto jsem se adaptacím jeho knih vyhýbal, protože jsem čekal zjednodušení a posun k akci. Oboje jsem sice dostal v míře dost veliké, ale není to tak strašné, jak jsem se bál. Ryan jde do CIA - střih - Ryan vede tým, tak to je dost úsměvné, ale proč ne, i ta závěrečná akce není až zas tak za čárou. Jen to tlačení na pilu v obrázcích z rodinného života, tak to si uměl Clancy v knihách pohlídat. Patriot games začínají budovat Ryanův status (od mravenčí práce v CIA až k ideálnímu prezidentovi), a Harisson Ford byl z tohoto hlediska skvělá volba (s Alecem Bladwinem by to nebylo ono). ()

Radiq

Stará špionážně teroristická škola, to se nezapře. A Harrison Ford, když ještě nebyl takovej dědek a hrál plno rolí kravaťáckejch chlápků, kteří ale nakonec musej být akční. A do toho Sean Bean, ke kterýmu IRA tak nějak přirozeně patří. Začátky používání satelitů a obstarožní počítače z toho dělají dobry dobovy vyobrazení tehdejších možností a dnes už je to tak trochu retro, ale stejně tak působí celej film a holt z něho dejchá taková ta pravá nefalšovaná filmařina bez zbytečnejch efektů. Teď to vypadá, jakobych si stěžoval, ale to zas né. Bylo to dobry. ()

hans500

Pro mě nejhorší film podle Clancyho, ve kterém chybí asi polovina děje knihy. Akční scény jsou v knize lepší a napínavější (kromě úvodního přepadu královské rodiny, který je natočen bezchybně). Taky závěr je v knize mnohem lepší a napínavější, zatímco tady je spíš nudný. Bohužel jsem film viděl dřív než jsem četl knihu. ()

farmnf

Flanker č. 27 mi zase komentář doslova utrhl od držky. O čem je tento thriller, tvářící se vznešeně jako politický. Zase je tu zamračený H. Ford, zase je z CIA i když nějak na neplaceném volnu, zase má krásnou ženu, zase miluje své dítě, čili amík k zulíbání, ještě mu hamburger vrazit do huby. Hloupá britská policie nic netuší-to víte blbci z Anglie-a IRA kuje pikle. H. Ford je pochopitelně doktor a je velice statečný jako v Paříži. Rozstřílí ty zmrdy irský na maděru, ale jak to tak bývá, pár zmrdů to přežije. A pak má pan doktor CIA problémy. Pak jsem usnul a je mi hovno po tom jak to dopadlo. Podobných kravin jsem už viděl habaděj. ()

Script

Když jsem si zapnul službu HBO a uviděl jsem, že v nabídce mají tento snímek, tak jsem neodolal a pustil jsem si to. První věc co mě na filmu štvalo byla hudba (doslova příšerná hudba). Vůbec mi tam neseděla a přišla mi otravná. Ve filmu byly momenty, kdy tato hudba zkazila celý záběr a vy jste nemysleli na nic jiného, než na to jak se vám ta hudba protiví. Další věc co pokazili tvůrci bylo to, že děj až moc prodlužovali. Bylo to zbytečně dlouhý. Děj, který film měl jsem si dokázal představit třeba na devadesát minut. Dobrý bylo, že se ve filmu nevyskytovali hloupé komentáře postav, a že děj měl nějakou logiku. Bohužel je škoda, že to nesplnilo moje očekávání. ()

adams89

Když budu upřímný, tak knihy Toma Clancyho mi teda toho moc neříkají. Postava Jacka Ryana se mi sice líbí, ale raději jsem dal před knihami přednost filmovým zpracováním. Po Honu na ponorku s Alecem Baldwinem dostal příležitost charismatický Harrison Ford. Tomu role agenta CIA sedla na míru, už jen proto, jak mu perfektně sedí sako s kravatou Z trojice herců, kteří zatím ztvárnili Jacka Ryana (počítáme-li i Bena Afflecka) je právě Ford nejvíce přesvědčivý. Film je na dobré úrovni, nepostrádá napětí, akci ani dobrý příběh. Pro milovníky Forda a politických thrillerů je to jasná volba.70% ()

Belbo

60% Lepší než o pár let mladší bratříček, ale Honu na ponorku se ani v nejmenším nepřibližuju. Celé to stojí a padá na Fordovi ()

Jizni Tlapa

Ukázkový příklad toho, jak diváka v úvodu navnadit na nevídanou podívanou a pak ho minutu po minutě, brutálně natažené stopáže, ubíjet průměrným scénářem, nataženými - nic neříkajícími pasážemi a příběhovými přeskoky od nikud nikam...Nebýt Forda a Beana (a tím nemyslím Mr.Beana), nedošlo by ani na tu třetí v hodnocení... ()

lennyd

Jack Ryan (Harrison Ford) se nešťastnou náhodou ocitá na špatném místě - i když, pro člena královské rodiny, jehož si vyhlédla IRA jako svůj cíl, to byla spíš šťastná nehoda. Ryanovi se podaří útok teroristů překazit, a ještě jednoho z nich zabít. Jenže to netuší, že tím si proti sobě a své rodině poštve bratra zabitého teroristy a jeho kumpány... Tomuto filmu nemůžu odpustit to, že diváka zláká špičkovou akcí na začátku filmu, aby jej pak téměř dvě hodiny uspával nudným tlacháním (vyšetřováním a pátráním). Sice bych si už mohl zvyknout, že zfilmovat Clancyho knihy není tak jednoduché, ale pořád nějak nemohu. Podobné pocity jako v tomto filmu jsem měl z podobně laděného Tichého nepřítele - u toho jsem se taky vždycky nehorázně nudil. Taktéž mne mrzí, že nedostal o chlup větší prostor Sean Bean - kdyby předvedl něco podobného jako ve Zlatém oku, asi bych ještě o další hvězdičce zauvažoval.. ()

JohnSmith

Ikdyž to nebylo špatný,rozhodně se to nevyrovná starší adaptaci se Seanem Connerym.Ford je standartní,ani špatný ani skvělý.Nebýt Seana Beana,tak bych asi ani ty 3* nedal. Kdyby tenhle film režíroval někdo zručnější,někdo kdo neděla jako vždycky,tak by byl výsledek určitě mnohem lepší. ()

shantim

Tyhle filmy s Harrisonem Fordem mám opravdu rád. I když v nich není nic, co už bychom neznali, stejně se mi tak nějak vžírají pod kůži. ()

Zemřel Tom Clancy, autor Jacka Ryana

Zemřel Tom Clancy, autor Jacka Ryana

02.10.2013

Smutná zpráva pro milovníky špionážních thrillerů. Jeden z nejuznávanějších a nejúspěšnějších představitelů žánru zemřel včera ve věku pouhých 66 let. Clancy se proslavil romány z období tzv. studené… (viac)