Deväťdesiatky

• Česko Devadesátky (viac)
Česko, 2022, 7 h 2 min (Minutáž: 64–78 min)

Réžia:

Peter Bebjak

Kamera:

Martin Žiaran

Martin Finger, Ondřej Sokol, Kryštof Bartoš, Vasil Fridrich, Robert Mikluš, Patricie Pagáčová, Kateřina Marešová, Jan Kolařík, Igor Orozovič, Matouš Ruml (viac)

Je všeobecne známe, že situácia po nežnej revolúcii priniesla v deväťdesiatych rokoch strmý nárast kriminality. Kriminalita v tej dobe  bola nesmierne násilná a krutá. Polícia na tieto podmienky nebola vôbec pripravená, ani vybavená a jej úloha bola nesmierne náročná. Seriál je dramatizáciou skutočných kriminálnych prípadov, ktoré vyšetrovalo 1. oddelenie pražskej kriminálnej polície a ktoré sa stali po rozdelení Československa, v rozmedzí rokov 1993 až 1995. Osobné linky protagonistov sa nezakladajú na realite, ale skutková podstata činov a spôsob ich odhalenia ostávajú autentické. Na tvorbe scenára sa podieľali tvorcovia Josef Mareš a Matěj Podzimek. Josef Mareš je bývalý vedúci 1. oddelenia a na niektorých prípadoch osobne pracoval... Na 1. oddelení nastupuje mladý, ešte neskúsený detektív Tomáš Kozák. Už ostrieľaný „operatívec“ Václav Plíšek, nie je z nováčika nadšený, avšak na riešenie takýchto  malicherností nebude čas, nakoľko obaja budú spoločne čeliť bezprecedentnému návalu vrážd. (RTVS)

klukluka

Moc dobře udělané. Scénáristovo “byl jsem při tom” v kombinaci s jeho výbornou (?) pamětí a atraktivními tématy - to jsou samy o sobě slibné předpoklady k mimořádně napínavé, protože autentické (?) podívané. Pan režisér Bebjak to navíc uchopil nejlépe, jak mohl, herci ze sebe vydolovali maximum a příkladně za výpravu by si někdo zasloužil větší uznání, než moji pochvalu na ČSFD. Chybějící hvězdička jde na vrub jednak tomu, že nebýt linky s Ivanem Jonákem, nekoukali jsme na the best of 90´s, ale na orlické vraždy, a dále mě nenechávají v klidu protesty kriminalisty, jehož v seriálu ztvárnil Ondřej Sokol, který se čílí kvůli tomu, že z něj Josef Mareš udělal korupčníka- údajně zcela nesmyslně. Jestli je to pravda, pak si od mého hodnocení ještě jednu hvězdu odmázněte, tohle by byl hroznej faul. ()

Tjaden

Parádní, do nejmenších detailů propracovaný prequel ke skvělým Případům 1. oddělení. Plejádu vynikajících hereckých výkonů táhne (alespoň za mě) Martin Finger v roli milovníka starých pořádků, operativce Plíška. Velkým plusem je samozřejmě retro atmosféra a realistické zpracování opravdových případů. Škoda, že jsme se dočkali jen šesti dílů, nicméně závěr láká na pokračování, které by se mohlo soustředit na kauzu LTO. ()

Chmur

Devadesátky jsou seriál, který výborně přibližuje dobu, kdy lidé začali zjišťovat, že i sametová revoluce může pozřít své děti. Určitě je chvályhodné připomenout si některé kauzy z dob divokého východu, kdy se mafiáni producírovali s nahýma štětkama na Václaváku, Arméni si s Rusama vyřizovali účty přes škorpiony a policie neobjasnila jednu třetinu vražd. Seriál má výbornou atmosféru a výpravu. Moc se mi líbilo trefné využití hudby na začátku a konci každého dílu. Zvláště sestřih tehdejších událostí podkreslený s nějakou vypalovačkou ala Beautiful life od Ace of Base neměl chybu. V čem jsem měl s Devadesátkama problém, je herecké obsazení. Pokud bych přijal premisu, že se jedná o jakýsi prequel k Případům prvního oddělení, tak bych musel výběr herců a částečně i scénář a režii považovat za naprosto dementní. To, že Plíšek a Kozák z Devadesátek nejsou ani trochu podobní Plíškovi a Kozákovi z Prvního oddělení bych skousnul, ale oni i jinak mluví a mají úplně jiný temperament a chování. Kozák v Devadesátkách mluví spisovně a velmi slušně, o dvacet let později o spisovnou češtinu ani nezavadí. "Mladý Plíšek" je rapl, starý klidný a rozvážný člověk. No budiž, tohle možná rostoucí věk přinese, ale moc se mi to nezdá. Každopádně jsem radši Devadesátky bral jako samostatné a uzavřené dílo. I tak mi ale herci neseděli. Finger, Bartoš i Sokol nepůsobili ve svých rolích uvěřitelně, ale možná to je hlavně chyba režiséra a jeho práce s herci. Naopak v menších rolích někteří vynikli. Zejména se jedná představitele zločinců.  Zavadil, Novotný, Orozovič, Ruml a někteří další byli vybráni pro své role naprosto přesně (Snad jen ten Čuba by měl radši zůstat u komedií v Míru).  Je hrozně zajímavé si přečíst, jak vnímají seriál skuteční vyšetřovatelé Orlických vražd – Doucha, Havlovič, Štoček. Člověk si pak řekne, že šla udělat spousta věcí lépe a přesněji. Přese všechno považuji Devadesátky za velmi dobrý a napínavý seriál. Není špatné doplnit jej dokumentární sérií Polosvět. ()

Ondra16

Samozřejmě jde najít sto a jednu nedotaženost, už ale jen za Sokola s Fingerem a scénář, který dokázal osudově přivést nitky k sobě, aniž by to bylo trapné, si to zaslouží. ()

bari68

Nebojím sa napísať (povedať) - jeden z najlepších českých seriálov. Na každý nový diel som sa tešil celý týždeň. ... Je to ten z tých, ktorý sa stal už u zrodu kultom. Best ! ()

Lukoboss

ČT jde v poslední době, co se seriálů týče, nahoru. A tady se zatím trefuje do černýho, protože je to vypiplaný do posledního detailu. Nejenom, že to ukazuje šílenosti 90. let, který tady byly na denním pořádku a který v podstatě dodnes (alespoň částečně) stojí za tím, jak to tady funguje i v těchto časech. Zároveň naprosto skvělá výprava - auta, oblečení (včetně doplňků jako jsou např. hodinky), nábytek, ale dokonce i cedule a nápisy v ulicích. Hmmm, tak tady si někdo fakt vyhrál! Klobouk dolů... Dívá se na to dobře, je to napínavý, i když se jedná o jakousi rekonstrukci už známých případů, u kterých vlastně známe konec. Tohle se fakt povedlo a já jenom doufám, že nastolenej trend zůstane a každej další počin půjde kvalitativně v podobných šlépějích. ()

Zagros

Při sledování seriálu Devadesátky mě ani jednou nenapadla žádná výtka. A když o tom po pár dnech přemýšlím, musel bych se hodně snažit, abych vytáhl pár drobností. To ovšem dělat nebudu. Devadesátky jsem zažil jako dítě, takže si prd pamatuju a nějaká nostalgie u mě hodnocení určitě nezvyšovala. Co se mi teda tak líbilo? Seriál je skvěle zasazen do našeho společenského historického kontextu, má dobře vykreslené prostředí a povedenou atmosféra devadesátých let. Tím nemyslím jen výpravu, ale také to společenské naladění a například i povahy a nálady policajtů a jejich dialogy. Převážně pochmurnou náladu při vyšetřování tvůrci několikrát výtečně okořenili drobným humorem v podobě různých chlapských popíchnutí, což mi sedlo. Velmi se povedlo i obsazení… Martin Finger asi životní role a kupodivu parádně fungoval i Ondřej Sokol. Celková povedená atmosféra byla podpořena dobrou kamerou a nevtíravou, ale ve vhodných místech intenzivní hudbou, která dokázala napnout. Celý seriál byl až překvapivě napínavý, i když v něm prakticky není žádná akce. Režisér Peter Bebjak zkrátka dokázal ze silné látky stvořit výborné dílo. Popravdě si nedovedu představit, jak by to šlo (u nás) udělat lépe. ()

krtek138

Jeden by řekl, že po všech těch Specialistech, Poldech nebo například Andělech už to s těmi kriminálkami stačilo. Jako bychom neuměli točit nic jiného než nějaký mord. Ale co naplat, Česká televize zkrátka umí. Na první dobrou mě napadají vynikající Svět pod hlavou, Rapl či Rédl. Jen ty Případy 1. oddělení jsem po hříchu nikdy neviděl. Ale dostal jsem chuť dohnat tuhle mezeru ve vzdělání, protože Devadesátky se zkrátka povedly. (E01) Poprava bodyguarda 80%. První díl slouží jako rozběh a seznámení s postavami. Vynikající je linka okolo Mrázka a Běly a za mě věčná škoda, že tyhle postavy nedostaly více prostoru. Palec nahoru ovšem hned za první scénu, kdy to odnese Štáfek a nemusel jsem ho tak v seriálu trpět déle. (E02) Král diskoték 90%. Totální one-man-show Michala Novotného. Kdo by to do něj řekl? Jen škoda, že ho kluci z mord party dostali už takhle brzy, jeho herectví bych si nechal líbit i v dalších epizodách. (E03) Kleopatra 85%. Možná trochu překombinovaná epizoda, která se nedrží jedné přímé dějové linie, a to o té v klubu Kleopatra. Tam rád chodí i Rus Bořek Slazáček, který v roli neobyčejného záporáka nahradil Novotného, a je na něj také radost pohledět. Vrcholem dílu, a dost možná celé minisérie, je ale závěrečný výslech svědka, který se rozpovídá o tom, kam že to Černý a spol. ukládají mrtvoly. „Ty vole, víš jak velká je Orlická přehrada? A ty tam chceš hledat nějaký sudy? To abych si šel koupit šnorchl. Ses asi posral!“ (E04) Přehrada 100%. Za mě nejlepší díl celé série. Příprava okolo celé akce na Orlíků má grády, napětí by se dalo krájet a v závěru máme skvělou gradaci. Navíc začíná být čím dál jasnější, že s postavou Sokola to nemůže dobře dopadnout a poručík Kozák může mít doma menší problémy. (E05) Sudy 90%. Začíná jít do tuhého a cítí to i Matouš Ruml alias Černý. Konečně si této postavy užijeme trošku více a sám jsem zvědavý, co nám přinese finále. Ze samotného Rumla jde strach a je dobře, že se vymanil z takové škatulky kluka, co může hrát někde v Comebacku nebo Ulici. (E06) Přiznání 85%. Nepřišlo zklamání, ale ani nějaká bomba. Jako zakončení fajn, ale celé přiznání mi přišlo moc zrychlené. Marná sláva, seriál si nastavil vysokou laťku, tak bylo očekávání jen to nejvyšší. Celkově si Devadesátky ale pět hvězdiček zaslouží už jen za to, jak jsem se celý týden těšil na nedělní věčer. A to neděle odmalička fakt nemusím. A na závěr malá odbočka k hercům. Nejvíce jsem si užil Martina Fingera, který dozrál v jednoho v nejlepších českých herců současnosti. Ono všichni zmínění si prošli například Ulicí nebo Ordinací. Ale co mají chudáci hrát, když není lepší příběh a na chleba se nějak vydělat musí? Když je ale dobře napsaný příběh a herci mají co hrát, tak je vidět, že v Česku jsou stále výborní herci. ()

aquiver

Devadesátky se hodně povedly - procedurální seriál, který se řadí ke kvalitním produkcím, protože klade důraz na reálnost a uvěřitelnost. 90 % ()

prezdivaka

Myslím, že se tady někdo zbláznil a nebo mu retro vlezlo na mozek. Není to úplně špatné. Solidní rekonstrukce skutečných případů a k tomu si kostymérky a rekvizitáři připravili propriety. Už seriál Případy 1. oddělení prošel nějakou adorací a zkultověl, ale tohle už je moc. Některé epizody mají lepší hodnocení než největší filmové klasiky - třeba Přelet nad hnízdem kukačky či Kmotr. Jaktože Sametoví vrazi, kteří mají lepší atmosféru, děj, napětí...mají hodnocení o 16% nižší? Ona národní hrdost je dobrá vlastnost, ale nesmí to kolidovat se zdravým rozumem. Některé díly byly rozbředlé a utahané. A ódy na hudbu? Normální muzika, co se tehdy hrála. Ale třeba se časem posereme třeba z plesnivých džín. ()

Foxhound#1

Seriál, který jsem jako první ohodnotil i komentoval díl po dílu. Na začátku to jsou opravdu devadesátky, první díl nacpaný těma největšíma postavičkama podsvětí té doby a už v prvním díle je naznačena hlavní linka v podobě jmen Kopáč, Černý. K nim se to postupně celé stočí a vlastně už tady pak máte Sametové vrahy z pohledu policie. V půlce seriálu jste napjatý jak struny, to byly top díly. Pak přichází velké finále, pořád je to dobrý, ale stejně máte pocit, jako by někdo zatáhnul za ruční brzdu a v okamžiku předání případu na středočeskou kriminálku jde celé kouzlo do prdele a už jen na volnoběh dojedete do cíle. Napětí, herci, kostýmy (90. byly fakt peklo), celková atmosféra, jo 8/10. Příběh ze začátku skoro na 9/10 a pak najednou spadne na 4/10. Natáhnout to o jeden díl tak z toho asi šlo vytěžit víc, hlavně z postav a případného herectví hlavních záporáků. ()

Oyer

Ještě stále váhám nad pátou hvězdičkou. Alespoň za mne: od Hospody z devadesátek jsou Devadesátky nejlepší český seriálový počin ! Tleskám parádnímu zasazení do doby, režisérovi a veškerým hereckým výkonům. Od Vasila Fridricha postupně přes všechny ostatní. Mám radost, že jsem se spletl, když jsem tvrdil, že už se našim současným hercům nedají výkony/ role moc uvěřit. Parádní, napínavé, děsivé, výstižné. Těžko hledat nedostatek. Snad jen místy rozkmitaná švejkující kamera (nešvar poslední doby). ()

mira007

Sice jsem nečekal, že to bude seriál o orlických vrazích se dvěma úvodními díly seznámení s českým podsvětí, ale nakonec spokojenost. Ikdyž jsem si říkal, že jako absolutně dokonalém filmovému zážitku ke kterému bych se vícekrát vracel tomu něco malilinkato chybělo, tak musím dát pět hvězd, protože: 1) atmosféra - možná jako pamětník ač děcko tak tu atmosféru mám někde zažranou pod kůží 2) herecky trojka z Metanolu doplněná Sokolem ( to co tady předvádí je prostě koncert ) na jednotku, ale Finger putuje tímto mezi mé nejoblíbenější. 3) autenticita vyšetřování včetně tun cigaret a slovníku, který pamatuje slovo cikán jako běžné slovo... nejsledovanější seriál za posledních 18 let. Možná jsou i lepší seriály ale to co dokázal tenhle seriál ve veřejném prostoru, kdy to téma devadesátek zvednul na maximum včetně doprovodných dokumentů , diskuzí a rozhovorů , to bylo desetkrát silnější než účast našich hokejistů na olympiádě ( dneska vypadli ). to klobouk dolů, to se opakovat dlouho nebude. ()

BarboraSalom

Šestidílná minisérie tvůrců Případů 1. oddělení odehrávající se v 90. letech minulého století. Minisérie naprosto věrohodně přibližuje porevoluční dobu. Zde funguje naprosto vše. Je to dobře natočené, výborně zahrané a uvěřitelné. Celou sérií je cítit étos devadesátek. ()

30. Český lev - výsledky

30. Český lev - výsledky

04.03.2023

V sobotní večer 4. března 2023 proběhl v pražském Rudolfinu jubilejní 30. ročník předávání cen České filmové a televizní akademie, Český lev. Přímý přenos ceremoniálu, během nějž byla oceněna výrazná… (viac)

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky