Deväťdesiatky

• Česko Devadesátky (viac)
Česko, 2022, 7 h 2 min (Minutáž: 64–78 min)

Réžia:

Peter Bebjak

Kamera:

Martin Žiaran

Martin Finger, Ondřej Sokol, Kryštof Bartoš, Vasil Fridrich, Robert Mikluš, Patricie Pagáčová, Kateřina Marešová, Jan Kolařík, Igor Orozovič, Matouš Ruml (viac)

Je všeobecne známe, že situácia po nežnej revolúcii priniesla v deväťdesiatych rokoch strmý nárast kriminality. Kriminalita v tej dobe  bola nesmierne násilná a krutá. Polícia na tieto podmienky nebola vôbec pripravená, ani vybavená a jej úloha bola nesmierne náročná. Seriál je dramatizáciou skutočných kriminálnych prípadov, ktoré vyšetrovalo 1. oddelenie pražskej kriminálnej polície a ktoré sa stali po rozdelení Československa, v rozmedzí rokov 1993 až 1995. Osobné linky protagonistov sa nezakladajú na realite, ale skutková podstata činov a spôsob ich odhalenia ostávajú autentické. Na tvorbe scenára sa podieľali tvorcovia Josef Mareš a Matěj Podzimek. Josef Mareš je bývalý vedúci 1. oddelenia a na niektorých prípadoch osobne pracoval... Na 1. oddelení nastupuje mladý, ešte neskúsený detektív Tomáš Kozák. Už ostrieľaný „operatívec“ Václav Plíšek, nie je z nováčika nadšený, avšak na riešenie takýchto  malicherností nebude čas, nakoľko obaja budú spoločne čeliť bezprecedentnému návalu vrážd. (RTVS)

bourec

Nijak rozepisovat o seriálu se nebudu. Je to mrazivá výpověď o době těsně po revoluci. Tenhle případ tohoto rozsahu samozřejmě vede, ale točit by se dalo i dál. 100%. ()

shyster

V rámci kriminálek rozhodně nadprůměr a v podstatě i v tom českém seriálovém rybníčku něco neskutečného. Kam se hrabou všichni ti Specialisté, Odznaky atp. Od režie, po kameru, vedení herců a samotných hereckých výkonů (nerozumím negativní reakci na Sokola, jehož výkon se mi rozhodně líbil) je to na vysoké úrovni. Mám k tomu v zásadě jen 2 výtky. První míří na první dva díly, které v podstatě jsou úplně mimo celou dějovou linku. Jako kdyby tvůrci nevěděli, zda to jet stále ve formátu Případů prvního oddělení nebo udělat jednu uzavřenou sérii. A druhá výtka míří k samotnému celistvému příběhu. Zpracování orlických vražd je dobré, ale zcela nadbytečné. Sametoví vrazi to pojali z pohledu vrahů a bylo to rozhodně dobré. Jeden díl Legend kriminalistiky to podal z pohledu vyšetřování a policistů, což bylo taktéž dobré. Za mě to je pouhé nošení dříví do lesa. ()

Nach

Po věru mnoha letech jeden z TOP seriálů, který se tu v české TV objevil. Možná jeden z nejlepších porevolučních tuzemských seriálů vůbec. Ano, jsou to silná slova, ale Devadesátky si to zaslouží. Nečekal jsem od nich nic a dostal naprostou pecku, která tu nemá obdoby a často se věrně drží skutečnosti, jako Černobyl. 90% ()

C0r0ner

Poslední takový zářez byla Pustina a i když třeba šestý díl nebyl takový parádní jako čtvrtý a pátý (mrtvola v sudu!), tak je to pořád excelentní práce ve všech ohledech, na kterou se špičkově dívalo, nenudila ani vteřinu a ještě byla poučná. 95% ()

dubinak

Super vhled do toho, jak to tady vypadalo v letech, kdy jsem se měla teprve narodit. Devadesátky byly bizár dekáda se vším všudy a Bebjak to docela dobře zachytil, si myslím. Já měla výhodu, že jsem ty případy znala jen hodně letmo a zároveň nevýhodu, protože vyprávěcí forma a scénář byl občas fakt zmatek, pořád tam lítala nějaká jména a možná bych to popsala tak, že jsem byla přesycená informacemi a některé díly byly trochu zdlouhavé. Zkrátka kdyby to bylo údernější, rychlejší a kratší, asi bych byla spokojenější, jinak si ale nemůžu stěžovat. Herecky to bylo taky moc fajn, potěšil mě mladý talent Kryštofa Bartoše, který se mi do té role hezky hodil. ()

zette

Asi uz jsem videl lepsi kriminalni serialy. Devadesatky ale umely zaujmout, a strhly na sebe velkou pozornost. A jsem za to rad, ze uz se na chvili prestalo resit obdobi 48-68-89 a mohl jsem skrze televizni obrazovku zavzpominat na dobu, kterou mam v zive pameti. Velmi atraktivni namet, ktery je slusne zpracovany. ()

Pajky3

Případy 1. oddělení jsem nikdy nesledoval, takže jejich napojení pro mě nemělo žádnou přidanou hodnotu. Nicméně téhle minisérii jsem neodolal, po všech těch oslavných hodnoceních. Navíc doba devadesátek v čechách, kde všechno bylo možné, je vždycky lákavá.  Právě výprava do devadesátek byla špičková. Vytvořit tuhle retro atmosféru, to se jim opravdu podařilo na výbornou a je to největší plus seriálu. Navíc skvěle doladěná dobovou hudbou v závěrech. I když abych pravdu řekl, tak tady toho celkem na vytíkání moc není a nadšené reakce chápu. Akorát u toho Sokola jsem si nemohl zvyknout na vážnou roli, ale to může být jen můj problém. Jinak je to podle mě super dobrá televizní práce a po Orlických vraždách by si klidně dal i pokračování, které se v závěru nastínilo. ()

angel74

Začátek byl sice slabší, ale jakmile se Devadesátky přehouply do své druhé poloviny, mělo to fakt grády. Jednoznačně nejlepší byl pátý díl, nicméně závěrečná epizoda se mu téměř vyrovnala. Každopádně se tvůrcům povedlo skvěle vystihnout atmosféru doby, která nahrávala nejrůznějším zločincům nejspíš ještě o poznání víc než ta současná. Mezi další nezpochybnitelné klady seriálu dozajista patří dobře zvolená herecká sestava. Výkonům převážné většiny zúčastněných se nedá zhola nic vytknout. Velkou pochvalu si zaslouží především Ondřej Sokol jako nadporučík František Tůma, Igor Orozovič coby orlický vrah Karel Kopáč a Michal Novotný jako mafiánský podnikatel Ivan Jonák. Zapomenout nesmím ani na absolutně vychytaný hudební doprovod a nemyslím tím pouze vybrané písně evokující devadesátá léta. K dokonalosti chybí asi už jen ten trochu lepší start. (80%) ()

mortak

Na jednu stranu velmi krkolomný mix fikce a reality, na druhou stranu na české poměry výborně napsaná TV kriminálka. Média se na seriálu zaháčkovala a udělala z něho společenskou událost. V tom celorepublikovém hype potom zanikne, že třeba Jonák je v tom seriálu tak trochu navíc, jen na natáhnutí délky do standardních šesti dílů, a že se občas využívají ty nejprovařenější scénáristická klišé (prostitutka se zlatým srdcem, první setkání ze záchranáři, manželka policisty a podobně). A k tomu najednou realita orlických vražd. Tři a půl hvězdy, ale musím uznat, že jsem se na další díly vždy těšil. Takže vlastně čtyři hvězdy. ()

FrankSusta

(komentář vznikl v době jedné série) ,,Milí případní čtenáři zastupující českou televize pro komunikaci s obecenstvem. Jsem rád, že jste zjistili, že kriminálky lze točit i bez případného dokreslování atmosféry komediálním žánrem (a že i tak to budou fanoušci milovat)...'' epický český seriál, díky kterému jsem zase začal věřit v českou kinematografii v žánru krimi! ,,...dále bych vám rád poradil, aby jste točili i další krimiseriály podle skutečných událostí. Kritici poté nebudou schopni pomlouvat dějové linie či postavy, jelikož když se budete plně držet skutečných událostí, děj i postavy budou tak dokonalé, že jim nepůjde nic vytknout...'' herci hráli naprosto epesně, věřil jsem jim to, a jsou zkrátka skvěle zvolení ,,...rád bych vám popřál mnoho zdarů do budoucnosti (a jelikož neznám devadésátá léta a nevím co se v nich stalo, tak i přes to doufám, že bude druhá série).''  kamera, hudba, střih, herci... vše perfektní! rozhodně velice poučné a zkrátka skvělé. nemám tomu téměř co vytknout 9,5/10     ,,P.S. seriály a filmy typu, že vám z nich bude šoufl můžete točit častěji:)''    ---    o devadesátých letech vím nyní mimo jiné teď už i to, že v nich chci i přes jejich minusy žít (hlavně kvůli pořádnejm autům a muzice) ()

kocik1

TAk jako byly devadesátky pro nás, co jsme neplnili sudy ani nechodili do Discolandu Sylvie, krásným věkem, kdy jsme si zkoušeli, jak chutná svoboda a kam až můžeme zajít, tak jsou Devadesátky dobrým seriálem a mravenčí práce policistů je tu popsána skvěle. V kontextu obdobných seriálů, hlavně tedy těch zahraničních, zůstávají ale pořád jen seriálem dobrým, nikoli vynikajícím, a je z nich cítit jistá provinčnost. ()

Splasher

Podobně jako u I. oddělení je to z mého pohledu scénáristicky, řemeslně a herecky spíše průměr. Zvedá to atmosféra doby a hype. ___ Nechápu nářky na dynamickou kameru a proti 100 krabičkám cigaret za díl. ()

HonzaBez

Na devadesátá leta mám vcelku "romantické" vzpomínky z období svého mládí, ale i tak jsem si vcelku rád připomenul i ty temné odstíny doby. Oceňuji skvělou výpravu, díky níž na diváka ty "devadesátky" vskutku parádně dýchnou. Ani mi moc nevadila ta jakási scénáristická licence, pokud jde o postavu ztvárněnou Ondřejem Sokolem. Možná právě ta děla z tohoto seriálu něco víc než jen seriálový dokument.  Ta nejednoznačnost téhle postavy mě vážně bavila a tak za mě i proto velká spokojenost (a to i v porovnání s filmovým zpracováním kauzy "orlických vražd" od Jiřího Svobody). ()

jedna_vrana

Možno nie som úplne objektívny divák, lebo v období, keď sa odohrávajú tieto špinavosti v Česku, sme mali na Slovensku „mečiarovskú mafiu“ a teda vlastných prípadov odstrelených, otrávených a zakopaných ľudí dosť. Preto prípady, ktorú sú v českom prostredí asi notoricky známe, mne nehovorili nič. (Okrem úvodných dokumentárnych minút, keď sa objavujú známe tváre a hlasy a hodnotia stav vecí). Preto pre mňa bola miniséria prekvapením – herecké obsadenie, napätie – aj medzi postavami, emócie, aj opis doby, v ktorej sa tieto činy diali. Autentické boli aj problémy, o ktorých sa v severských a západných kriminálkach málo dozvieme: Ako sudy vytiahnuť? Koľko to bude stáť? Kto to zaplatí? A na záver potešilo aj to, že obvinení skončili za mrežami. ()

Mrkvič

Přemýšlím, jestli je lepší český seriál. Žádný mě nenapadá. Jak jsem si od začátku seriálu říkal, že věnovat se jednomu případu bude na škodu, tak je tomu naopak. Více případů by znamenalo, že bude seriál tak dobrý jako První oddělení. Což by šlo. Ale vše kolem orlických vražd bylo skvělé. Informace, podání, ale třeba i to někdy kritizované propojení s fikcí. Jednu věc bych ale vyzdvihl nejvíc. Výpravu. Hlavně scény s lovením sudů jsou na televizní poměry a naše prostředí někde úplně jinde. ()

Sfinkter

Po dlouhé době velmi slušný český seriál (velký dík slovenskému režisérovi Petru Bebjakovi), technicky i herecky. Nesrovnalosti s realitou běžný divák řešit nebude, námět je natolik silný, že diváka dokáže udržet celých šest epizod. ()

filmmovier

Naprosto skvostná záležitost. Stylová detektivka se strhujícími dialogy, která umí šponovat napětí, jako nic jiného, obzvláště epizody 4 a 5 jsou v tomhle skutečně... inu, skvostné. Vynikající scénář (Ondra Vetchý!), úžasná atmosféra, geniální herci (neskutečný Michal Novotný jako Jonák, typově přesní orličtí vrazi, Sokol, Finger), krásné propojení s 1. oddělením (zejména v posledním díle), se kterým je to mimochodem minimálně na stejné úrovni, možná ještě lepší. Klenot, ke kterým mám jen několik drobných výtek - rozklepanou kameru (která se do té doby prostě nehodí), trestuhodně málo prostoru pro Alberta Čubu jako Mrázka (také přesného) a rozjezdovou první epizodu, která je skutečně o něco slabší oproti perfektnímu zbytku. Neskutečná jízda, kterou si rád dám kdykoliv znovu. Druhou sérii prosím! V ČT letos už asi těžko bude něco lepšího. 9,5/10. ()

30. Český lev - výsledky

30. Český lev - výsledky

04.03.2023

V sobotní večer 4. března 2023 proběhl v pražském Rudolfinu jubilejní 30. ročník předávání cen České filmové a televizní akademie, Český lev. Přímý přenos ceremoniálu, během nějž byla oceněna výrazná… (viac)

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky