Jeden z nejlepších filmů legendárního režiséra Billyho Wildera líčí nezvladatelnou touhu bývalé hvězdy němého filmu Normy Desmondové po comebacku, která si za tímto účelem najme neúspěšného scénáristu Gillise. Jízlivě přesný portrét specifického filmařského zákulisí získal z 11 nominací tři Oscary. (oficiálny text distribútora)

K.I.N.G.

Co to tu je na ČSFD za bordel, když ani v sekci Televize nezařadí tento film do programu, běžící na Dvojke. Musím říct, že mě ale nijak zvlášt nezaujal, možná proto, že jsem byl unavený nebo to opravdu nebylo tak strhující, jak tu všichni píší. Navíc čtení těch slovenských titulků nijak ke kráse sledování nepřispělo, spíš naopak. Někdy v budoucnu se ale na to klidně podívám znova a svůj názor možná změním. ()

Dr.Zhivago

Billy Wilder je génius a sotvaco je toho lepším důkazem než proslulá černá komedie, která je, troufnu si říct, nejlepším filmem o hollywoodu, jaký kdo kdy natočil. Billy Wilder tu v příběhu němých filmů, jež žije v zajetí své vlastní minulosti, a scenáristy, který slíbí napsat scénař jejího comebacku, nejdřív velmi obratně vytváří obraz nostalgické dokonalosti zašlých časů, aby ho obratem zničil způsobem, z nějž člověku běhá mráz po zádech. Kromě fascinujícího výkuno Glorie Swansonové, která tu zčásti hraje samu sebe, je nepřejlednutelný Erich von Stroheim jako její podivinský komoří. Nezapomenutelné -- Takový odchod ze scény, jaký její hrdinka předvádí na samém konci filmu, si Gloria Swansonová určitě vždycky přála! ()

Remedy

Na tomhle noirovém klenotu je parádní, že vedle působivé ódy na klasický Hollywood dokáže stejně brilantním způsobem tomu celému pozlátkovému kolosu nastavovat zrcadlo. Zvolený netriviální přístup má mj. za následek skutečnost, že Sunset Boulevard působí do dneška naprosto nadčasovým způsobem a právem se řadí mezi absolutní špičku žánru film noir. [90%] ()

swed

A pak že neexistují dokonalé filmy. Sunset Blvd. je tím nejlepším filmem noir a zároveň poctou celému filmovému řemeslu. Z prvního si bere monolog hrdiny a lehce nemorální postavu hozenou (vinou náhody) do osudové situace. Druhému skládá poklonu zařazením polozapomenutých hvězd a různých filmových citátů. Tenhle (groteskně-tragický) film je prostě nadčasový a je nemožné v něm najít sebemenší chybičku. 10/10 ()

Herr_Flick

Já a Billy Wilder potřetí. Je spousta lidí, kteří by si nepustili starší film nebo film z jiné, než české a hollywoodské produkce. Na jednu stranu je chápu, na druhou stranu přichází o hodně. Obzvláště u tematu, o kterém Sunset Blvd. pojednává. Wilder je opravdový mistr. Do třetice hltám jeho kus s každou scénou od první do poslední minuty, obzvláště zanícené monology Williama Holdena. Povinnost pro milovníky stříbrného plátna, o to více pro toho, komu se líbil Ed Wood (1994) nebo Artist (2011). 97% ()

džanik

Film jistě kvalitní, dává nám nahlédnout do světa a zákulisí filmového byznysu, mihne se tu velký Cecil B. DeMille, Buster Keaton aj., není to však moje kafe (kávu ostaně piji pouze příležitostně). Já tyhle filmy o filmových hvězdách a jejich manýrech prostě nemusím. Ta ženská s vykulenýma očima, pozdviženým obočím a pečlivou artikulací (jasně, hvězda němé éry...) patří i s tím svojím Maxem do blázince. Zkouknul jsem to, podobně jako např. "Vše o Evě", jenom proto, že to bylo ve výběru "100 filmů, které musíte vidět než..." Nemusím více. ()

Lucjen

O žene, ktorá sa stratila v ilúzii svojej už dávno neexistujúcej slávy...nádherná kamera, presne sediaca hudba a úchvatne desivá Gloria Swanson. ()

JohnMiller

Nakuknutie pod pokrývku Hollywoodu 50´s rokov dopadlo nad moje očakávania. Billy Wilder opäť nesklamal. Krásne tu zachytáva kontrast medzi tvorcami novej éry a starej (nemej) školy filmu. Snímka rozpráva o neúspešnom scenáristovi ktorého dlhy dohnali až k úteku pred vymáhačmi. Chceli ho obrať o to posledné čo mu zostalo (Auto ) Tento útek ho paradoxne zaviedol k vyhasnutej filmovej hviezde nemého filmu. K herečke ktorá má svoje slávne dni už dávno za sebou no stále sníva o comebacku. Do hlavnej postavy sa staršia pani zamiluje. Hlavná postava má síce kvôli jej veku výhrady ale finančne je na tom veľmi dobre čo on nie, takže z nich na chvíľku vznikne bizarný párik. Ako vždy u Billyho Wildera, má to vynikajúcu kameru, skvelé dialógy a herecké výkony. ()

major.warren

Výtečný rozjezd, pomalejší střed, epochální závěr. Já osobně Sunset Blvd. vnímám především jako film o tom, co s člověkem může udělat Hollywood; byť umělecky přikrášlený. Billy Wilder už od samého počátku buduje silnou (dosti mrazivou) atmosféru podpořenou hudbou a skvělými hereckými výkony Glorie Swansonové a Ericha von Stroheima. Rozhodně jeden z nejzajímavějších a nejpravdivějších snímků, co kdy byly natočeny. ()

willow666

Naprosto bezchybné, fenomenální dílo... Říkala jsem si, že napíšu dlouhý, výstižný komentář, ale ten se vždycky píše líp, když vidíte chyby. A tady jsem vážně žádné nenašla. A jen pro zajímavost - Sunset Blvd. je nejoblíbenějším filmem Davida Lynche, který na něj několikrát naráží ve svém Mulholland Drive. ()

Dexter1

Nezhodujem sa to s názormi, že to bol geniálny film. Film bol naozaj veľmi dobrý, s technickými pokrokmi a hustou atmosférou. Miestami to bolo fakt také, že mi až mráz behal po chrbte. Vlastne, bolo to geniálne. ()

Dont

Na příběhu samotném pro mne nebylo nic obzvlášť výjimečného, nevyvolával ve mně ani strach nebo pocit nejistoty, protože jak to celé skončí, bylo celkem zřejmé již od úvodu v bazénu… Postavy zvláštní, žádní velcí sympaťáci. Gloria Swanson hrála výborně, to ano, ale její postava mi byla vyloženě odporná. Další ženská postava Nancy Olson bohužel místy přehrávala. William Holden v pořádku, ale jeho postava mě nechala absolutně chladným, stejně jako jeho osud. Nakonec sám si to celé uvařil, sám se dobrovolně rozhodl využít příležitosti a sám si tak přivodil svůj pád. Psát kloudně neuměl, kamarádovi fušoval do snoubenky a ještě dlužil, kam se podíval. Respektuji některé zde tak hojně uváděné kvality filmu a jeho bezmeznou oblibu napříč širokým spektrem uživatelů, a vnímám svůj názor jako výrazně menšinový, ale mě to vážně trochu minulo. Tři hvězdy za fantasticky odpudivý výkon Glorie Swanson včetně ironie spočívající v obsazení zrovna její osoby do role Normy Desmond, za kvalitní režii Billyho Wildera, za umně navozenou noir atmosféru, za výstižnou sebereflexi Hollywoodu a za nezpochybnitelný význam filmu v kontextu doby a vývoje kinematografie. Výš ale fakt jít nemůžu. ()

Aleee89

Další klasika, na kterou jsem si dlouho brousila zuby, klasika, která mi prozatím unikala a já se za to styděla. Konečně můžu říct, že jsem TO viděla. Parádní film. Skvělý scénář, režie, o hereckých výkonech ani nemluvě. Musím tleskat tomu, jak hezky tvůrci vyhmátli atmosféru Hollywoodu, všechny ty zákulisní praktiky, ať už špinavé či ne. Parádní ukázka zchátralosti jedné hvězdy a zároveň její šílenosti a posedlosti. A mimochodem, Chaplin Swansonové byl parádní. A také jsem ráda, že jsem si mohla vychutnat hvězdy němých filmů, kteří hráli sami sebe. Už nemám co říct, musím chválit a tleskat, protože tohle se opravdu povedlo. Nevím, kdy a jestli se na to podívám znova, možná i proto "jen" čtyři hvězdy, ale rozhodně nelituju, že jsem si na Sunset Boulevard vyšetřila čas. ()

L_O_U_S

Jsem naprosto unesen a zničen. O tomhle meta-filmu (nebo meta-meta-filmu?) by se dalo psát hodiny, popsat desítky stran diplomových prací a přesto by se nepodařilo odhalit všechny vrstvy a témata, o kterých Sunset Blvd. pojednává. Já takhle o filmu psát neumím, takže se zmůžu jen na konstatování, že všechno je na svém místě, herecké výkony skvostné a scénář ponouká k rozsáhlým úvahám nad životem. (973., 18. VIII. 2014) ()

PP66

Život ve vězení vztahu aneb nemůže nám být stále pětadvacet, dost dobrej biják. Viděno v rámci Season Challenge Tour. ()

radektejkal

Karel Marx věděl sice leccos o fetiších (peníze, zboží, jejich směna), ale nedovedl je zobrazit tak dokonale, jak zobrazuje fetiše Billy Wilder - v tomto filmu přede všemi. Všichni tři obyvatelé paláce bývalé divy němého filmu Normy Desmondové (ona sama v první řadě) se po traumatické rezignaci na aktuální život přimkli k fetišům. K Marxovu pojetí fetiše má nejblíže scénárista Joe Gillis. V ostatních případech sáhneme raději po (stručné) definici Slavoje Žižka: "Fetiš funguje jako zmaterializovaná Lež, která nám dovoluje unést nesnesitelnou Pravdu. Přijetí skutečnosti selhává, když je fetiš subjektu odebrán". Fetišem bývalého režiséra a nyní sluhy Maxe (Von Mayerlinga) je samotná Norma. A Norma sama je příklad skutečně exemplární, celý její život se propadl do systému fetišů, který může být životný pouze ve své komplexnosti. Bude-li z něj něco odebráno (jediný Max to ví), zhroutí se do šílenství, sebevraždy nebo vraždy - a nebo do všeho zároveň. Poviný poetický závěr (Gillisova píseň): "Koukej, koukej, koukej Vašku, jakou já mám cigártašku / To není sranda ani fraška / je to moje cigártaška / atd. Pozn.: Kromě toho mě potěšilo i vystoupení Cecila B. DeMilla, kterého v písni Tombstone Blues "opěvuje" i Bob Dylan. Ale sem se hodí jiný verš z této písně: “The sun’s not yellow, it’s chicken - Slunce není žluté, je to kuře”. ()

kajas

Přát si bazén je ošemetná věc. Za normálních okolností neholduji starším filmům, ale v rámci přednášek o dějinách Hollywoodu nám nemohl být promítnut lepší příklad. A i když všichni od začátku víme, jak to s Gillisem dopadne, přesto doufáme ve šťastný konec... ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014