Mali ste už niekedy pocit, že všetko je len akási fasáda? Že farby občas pôsobia príliš umelo, že údajná realita je len akýsi diaľkovo ovládaný sen a že sa proti vám určite všetci sprisahali? Ak áno, tak by ste sa buď mali čo najrýchlejšie zveriť do rúk odborníkov - alebo si pozrieť túto skvelú, medzičasom už kultovú filmovú lahôdku od bratov Wachowskich. Alebo oboje. Počítačovému špecialistovi Thomasovi Andersonovi (Keanu Reeves), ktorý sa však najlepšie vo svojej koži cíti, len keď sa ukryje za svoj nick Neo, sa jedného dňa konečne podarí skontaktovať sa so skupinou odbojárov, združenou okolo tajomného Morphea (Laurence Fishburne), ktorý ho zanedlho zasvätí do tajomstva, ktoré by pripravilo nočné mory i tomu najzarytejšiemu optimistovi pod slnkom: svet, ako si Neo myslí, že ho vníma, je len ilúziou vyprodukovanou neuveriteľne vyspelou umelou inteligenciou menom Matrix, ktorá z ľudskými embryami zaobchádza ako s tužkovými baterkami... Len Vyvolený môže Matrix a jeho prisluhovačov poraziť - a Neo nie je len tak náhodou prešmyčkou anglického slova One, čiže The One, Vyvolený... (TV Markíza)

chamba

Matrix je určite film, ktorý som zo všetkých videl najviac krát. Po prvom zhliadnutí som bol doslova očarený celou atmosférou filmu a v podstate som si ho hneď na další deň musel pustiť znova. Čo sa príbehu týka, ten je zo začiatku viac než zamotaný a postupne sa odkrývajú jednotlivé časti. Herci hrajú svoje maximum, no spomedzi všetkých vyčnieva určite hlavná hviezda filmu Keanu Reeves, ako kladný hrdina Neo, čo ma za úlohu spasiť celý svet, no na druhej strane mu výborne sekunduje Hugo Weaving v roli agenta Smitha. Súboje medzi nimi a inými agentami či posádkou Neovej lode s použitím slow molotion sú pastvou pre oči a dá sa napísať, že Matrix tým vytvoril vo filme niečo nové, čo tu do vtedy ešte nebolo a kde ho ostatné filmy do dnes dosť často kopírujú. ()

iXtr3m3

Jeden z najlepších snímkov všetkých čias nielen pre mňa, ale určite aj pre väčšinu ľudí na svete. Prelomové technické spracovanie rovnajúce sa technologickým bombám svojej doby ako Terminátor 2 a následne Jurský Park. Po audiovizuálnej stránke neuveriteľná lahôdka s kvantom nezabudnuteľných scén (pozor SPOILER) od boja vo vstupnej hale, cez stret Nea v metre atď.... Na tento film nikdy nezabudnem. ()

Tjaden

Rozhodně jsem se nenudil a akční scény se v mnohých případech dají označit za vizuální orgie. Na druhou stranu však v Matrixu nevidím žádný kultovní trhák jako většina ostatních. Pro mě zůstane jen efektním akčním sci-fi filmem. ()

Cracker

Ako malý som filmy moc nemusel(okrem animákov) a nikdy som sa pri žiadnom nedokázal udržať... Preto teraz po opätovnom zhliadnutí nemám z toho taký zážitok, bohužiaľ... Ale čo by som to bol za človeka keby nemám rád Matrix, je to jedno z najgeniálnejších fimových diel ever. Pre mňa je stále taký mystický ako kedysi pred rokmi ;) ()

see_sawandrew

Mrzí mě, že obsahově tak inspirativní film je nejvíce opěvován kvůli tomu vůbec nejbanálnějšímu = trikům. Matrix je mnohem víc než bullet time, což odhalí jedině opakované a pozorné sledování. Kontroverzní obsah a nádherný vizuál, prototyp inteligentního trháku. Nolan se svým o jedenáct let mladším Inception těžko dýchá Wachovským na záda. 95% ()

Wally

Nemá cenu se tu asi dál rozplívat nad tím, jak skvělej je to film...a on jím skutečně je a myslím, že jednou bude patřit k tomu nejlepšímu , co kdy světová kinematografie viděla...přinejmenším už jen pro ten nápad....viďte, pane Andersone?! ()

korndaddy

Matrix. Co napsat? Akční sci-fi. Težko bych si v tomhle žánru představil lepší film. Bratři Wachowští stvořily kult ,kult s velkým Káčkem a společne s Pulp Fiction si nedokážu představit film, který by slovo KULT charakterizovalo líp. Parádní akční jízda až do konce, spousta kultovních akčních scén, bullet time a jeden z nejlepších soundtracku vůbec, nemužu jinak, než filmu udělit plnej počet...Ale dvě chyby bych našel... Bohužet jsou to ony dvě pokračovaní. Škoda. ()

Mistickzz

Včera som si Matrix pustil po pár rokoch a ostal som nemilo prekvapený. Dakedy pred desiatimi rokmi sa mi zdal tento snímok dokonalý a tak som ho mal utkvený v pamäti, no včera som si nemohol pomôcť a prišlo mi to strašne teatrálne, scenár slabota a herci nie vždy presvedčivý, nápad pritom vynikajúci. Keby to nebola moja láska z detstva, znížil by som aj na tri. 75% ()

Ragdoll

Jeden nevídaný nápad a trocha fantazie a další originální, zajímavě zpracovaná a nezapomenutelná sci-fi trilogie je na světě. Kvalita každým dílem klesá, ale pořád je na velmi slušné úrovni a bezchybný první díl je toho důkazem. K tomu přihoďte pár skvělých počítačových triků, dech beroucí choreografii bojových soubojů, několik ne přátelských zabijáckých strojů a jeden virtuální svět a máte celovečerní bomby film rovnou před nosem. ()

Wimy

Naprosto geniální. Člověk nevěří, že někdo může něco takového vymyslet a natočit. Neuvěřitelná propracovanost principu Matrixu a světa strojů. Famózní hudba i herecké výkony, hlavně výkon Keanu Reevese. Pobodně jako Star Wars, se Matrix zapíše na vrchol Sci-Fi filmů! ()

ElizabethBay

Další z kultů, otec moderního scifi a akčních filmů. Síla filmu nemizí, stále přetrvává a i po letech působí stejně působivě, kousavě a dokonale jako v minulém tisíciletí. Pro mě naprosto nejlepší akční film všech dob, který má navíc hodně dobrou myšlenku (poměrně vzácná kombinace)! ()

odie

Tenhle film je, a nezlobte se na mě, nemám ve zvyku být příliš kritická a dávám body i za snahu, prostě velice přeceňovaný. Určitě, téma je dobrý (zase na druhou stranu, matrix no jééééje, to je novinka, že realita je relativní....že by Déjà vu?). Kostýmy byly nevkusný už v době vzniku filmu a je to jen horší, čím je film starší (už to je pro mě důkaz nekvality). Akční scény byly asi svým způsobem "revoluční" a to i přesto, že nejsem fanda akčních scén a obvykle při nich usínám, prostě tím nejlepším. A to je pro mě málo...táááákže nasazuju sluneční brýle a jdu hledět raději do sluníčka. Howgh. ()

CSSML

Akční pohádka pro dospělé, v níž princezna zachrání prince. Je zde patrné gnostické pozadí a kostýmy jsou poněkud zvláštní, ale jinak se jedná o povedené sci-fi. Zdrcující kritiku si tento první, a škoda že ne poslední díl, opravdu nezaslouží. Neo sice nosí oblek připomínají kněžskou kleriku, ovšem ne proto, aby vypadal jako kněz, nýbrž aby vypadal jako mistr kung-fu. Oblek mistrů kung-fu je totiž klerice velmi podobný. „I watched them liquefy the dead, so they could be fed intravenously to the living...“ Po druhém zhlédnutí v HD kvalitě dávám plný počet. Nápad je originální a zpracování skvělé. ()

Zagros

Mimořádný film po všech stránkách. Na to, jak je mladý, je až neskutečně krát napodobován, kopírován a vykrádán. To samo o sobě je důkazem jeho úspěchu. Ale k filmu samotnému. Je dokonalý stejně (a myslím to doslovně) jako Matrix. Je přesnou ukázkou vrcholu naší (nejen filmařské) civilizace. Od prvního do posledního záběru do detailu výtečně propracovaná iluze. Náš svět se vším všudy, v pozitivním i negativním smyslu. Dodnes se mi nelíbí (a to jsem asi výjimka) jedna ze závěrečných akčních přestřelek. Ale již jsem ji pochopil. Je to přece vrchol naší civilizace. Bez akčních scén by tak úspěšný film nebyl. Musel se zkrátka se vším všudy přizpůsobit vrcholu naší civilizace, jinak bychom jej nepřijali. To ovšem nic nemění na maximálním možném hodnocení. ()

HiddenDragon

Matrix je proste ikona. Pamatuji si, jak prelomovy po trikove strance byl a do sveta vizualnich efektu prispel stejne jako "Jursky park" (1993) nebo noveji "Avatar" (2009). Bullet-time je od te doby vec, bez ktere se neobejde zadna akcni pocitacova hra, a hojne je zpomalovani vyuzivano samozrejme i ve filmech. Take film vzbudil nebyvaly zajem o cyberpunk (podobne jako predtim Spielberg o dinosaury), ktery se prvne ukazal svetu asi snimkem "Blade Runner" (1982) a knizne v "Neuromancerovi" (1984). Keanu sam navic tomuhle zanru napravil povest po nepovedenem "Johnny Mnemonic" (1995). Osobne mi prijde, ze klidne mohlo zustat u samostatneho filmu, ze nebyla trilogie treba (zbytecne to pak prekomplikovali), ale budiz. Zakladem je velmi zajimava a bizarni vize budoucnosti, ve ktere je nas svet pouhym pocitacovym programem, ze ktereho se vymanila skupina lidi, jejichz nadeji na lepsi budoucnost ve svete stroju je hacker Neo (sourozenci Wachowsti se pry inspirovali jap. anime "Kōkaku kidōtai" [1995] - ostatne Japonci pouzivaji cyberpunk v anime zanru hojne). Cele je to ozvlastneno tim, ze jelikoz je svet jen vlastne vyspelym softwarem, hackeri v cele s Morfeem, kteri se do tohoto sveta "loaduji" mohou snadno nabyvat ruznych schopnosti a zkusenosti, jako napr. bojovych umeni, cimz se stavaji pro "obycejne" lidi v Matrixu neporazitelnymi a souperit s nimi mohou jen vyspele programy chranici samotny Matrix - Agenti. V teto roli se do divackych mysli vzil hlavne H. Weaving, ktery si tuhle nalepku (spolu s Elrondem z "Pana prstenu") proste ponese nadosmrti :) Zkratka "Matrix" byl film, ktery pripravil pudu pro triky 21. stoleti a pribehove taky neztraci sve kouzlo (+ k tomu perfektni soundtrack a stylove Ray Bany :) [4x Oscar 2000: Vizualni efekty, Strih, Zvuk, Strih zvuku] ()

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách

03.04.2024

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (viac)

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

28.12.2021

Wachowski nemá plány na další Matrix

Wachowski nemá plány na další Matrix

23.12.2021

Matrix Resurrections čerstvě dorazil do kin i na streamovací službu HBO Max a reakce kritiků i diváků jsou zatím značně rozdělené. Podobně jako tomu ovšem bylo na konci devadesátých let při premiéře… (viac)