Mali ste už niekedy pocit, že všetko je len akási fasáda? Že farby občas pôsobia príliš umelo, že údajná realita je len akýsi diaľkovo ovládaný sen a že sa proti vám určite všetci sprisahali? Ak áno, tak by ste sa buď mali čo najrýchlejšie zveriť do rúk odborníkov - alebo si pozrieť túto skvelú, medzičasom už kultovú filmovú lahôdku od bratov Wachowskich. Alebo oboje. Počítačovému špecialistovi Thomasovi Andersonovi (Keanu Reeves), ktorý sa však najlepšie vo svojej koži cíti, len keď sa ukryje za svoj nick Neo, sa jedného dňa konečne podarí skontaktovať sa so skupinou odbojárov, združenou okolo tajomného Morphea (Laurence Fishburne), ktorý ho zanedlho zasvätí do tajomstva, ktoré by pripravilo nočné mory i tomu najzarytejšiemu optimistovi pod slnkom: svet, ako si Neo myslí, že ho vníma, je len ilúziou vyprodukovanou neuveriteľne vyspelou umelou inteligenciou menom Matrix, ktorá z ľudskými embryami zaobchádza ako s tužkovými baterkami... Len Vyvolený môže Matrix a jeho prisluhovačov poraziť - a Neo nie je len tak náhodou prešmyčkou anglického slova One, čiže The One, Vyvolený... (TV Markíza)

dinsdale

Přelomový v mnoha směrech. Pro mě nejvíc za moderní paralelu k Platónově mýtu o jeskyni. (dobrovolný denial: pokračování nikdy nevznikla) ()

giovanni3

Jo tento film jsme viděl mnohokrát a ještě mnohokrát uvidím... Vynikající akce, scénář, prostředí... prostě vše je skvělé a zajímavé.. Jednoduše Neo a vůbec celý Matrix je kult. 5z5 ()

Wlck

Nezměrné množství naprosto úžasných scén. Úžasných myšlenek. Jeden z těch filmů, na které se chcete po skončení podívat znovu. ()

Lottr

Jeden z nejlepších sci-fi filmů všech dob a rozhodně jeden z filmů které nejvíce ovlivnily filmový svět. Originální nápad, skvělé zpracování a efekty na jedničku, k tomu výborné herecké obsazení a kultovní snímek je na světě. Přestřelka mezi sloupy je naprosto dokonalá, jen škoda, že se v ostatních dílek už nic podobně skvostného neobjevilo. Tak že, následujte bílého králíka a užijte si to stejně jako já. ()

voleman

Matrix je podle mého soudu jednou z nejlepších a nejrevolučnějších sci-fi jaké kdy bylo natočeno. Je tady velmi kvalitní příběh, revoluční triky, které ani po skoro patnácti letech nezestárli a hlavně vynikající režie. Právě různé režisérské nápady přidávají tomuhle filmu na kvalitě. Není to jen skvělá sci-fi, ale celkově krásně natočený film, kterému k dokonalosti nic nechybí. Také dobře vybraní herci včetně Keanu Reevese jsou opravdu kvalitní. Hudba se za tu dobu také stala legendární a také k ní rozhodně výhrady nemám. Matrix je opravdovou kultovní filmovou legendou, a to zcela zaslouženě. 100% ()

venca163

"Já vim, že ten steak neexistuje, a že když si ho strčim do pusy, Matrix řekne mýmu mozku, že je šťavnatý a moc dobrý." (90%) ()

Darth_AK

Matrix je moc dobrý film, ve kterém vše funguje jak má-až na to, že já očekával jinačí akci-která přišla v dalších dvou dílech, u kterých zas chyběly geniální dialogy prvního Matrixu. Film stojí na dobře vystavěném scénáři, dobré kameře a skvělých dialogových částech-a samozřejmě důležitá a hlavní je ústřední myšlenka filmu SPOILER:že stroje ovládají lidi:SPOILER ENDS, která člověka nenechá pár nocí spát a přemýšlí, jestli to přeci jen není pravda. Efekty jsou na svou dobu výborné, stejně jako zajímavý soundtrack, který sice není můj vkus, ale do filmu skvěle pasuje. Co bych vypíchl jsou ale herecké výkony-obzvláště Keanu Reeves, Fishburne a výsostný "Mr. Anderson" agent Smith Hugo Weawinga, který je tak skvělý záporák, že se nakonec provlékl všemi díly Matrixu. Kdo mi ale v tomhle díle, jakožto i v celé trilogii leze na nervy je Carrie-Anne Moss alias Trinity. Takže musím konstatovat, že pevné 4*, solidní triky, dobré herecké výkony a precizní příběh s geniální myšlenkou. "Co se děje Neo?" "Ale nic, měl jsem dejá vu." "Dejá vu je chyba v matrixu!" - 28.8.2023 změněno na 5*, film na opětovné shlédnutí zraje jak vínko. ()

Fox85

Pamatuji si, když jsem si od spolužáka přinesl Matrix na originální kazetě domů a koukal se na něj s otevřenou pusou od začátku až do konce. Od té doby jsem ho viděl ještě několikrát, ale nedávno jsem zjistil, že jsem ho ještě nehodnotil. Byl jsem zvědavý, jestli náhodou nezestárl... a ono ne, pořád mě to baví. ()

Smileface

Z mnoha kladů toho filmu podtrhuji zejména skvělé triky s novou technologií zpomalených záběrů,dokonalé bojové scény(zejména v druhé polovině),myšlenku(ta je odkryta v polovině první) a napětí.I když Matrix není klasickou sci-fi (Za kterou můžeme považovat například 2001:Vesmírnou Odysseu nebo Star Wars) ale skvělou bojovkou hodnou ocenění nejvyšších. ()

Obivan

Tenhle kousek mě svým pojetím tak pohltil, že se okamžitě zařadil do mé TOP 5 všech dob. Jedná se o jeden z nejpůsobivějších filmů 90. let a to nejen díky skvělému scénáři, fantastickým trikům, bezvadným bojovým scénám, ale hlavně kvůli nápadu! Matrix je film , na který se vždy rád podívám. Celý život jsem si přál, aby někdo něco podobného natočil. ()

Heraldika

Možná je to jeden z nejlepších sci-fi snímků, s výborným nápadem a dokonalým provedením. Možná. Ale také je možná mou chybou, za kterou se nestydím, že mi tento žánr zas tak moc neříká. Tři je málo, pět je moc - takže někde uprostřed. ()

Thurin

Bezesporu jeden z nejzásadnějších filmů žánru i devadesátých let. Film mě osobně nezasáhl ani tak skvělou trikovou výbavou, ale hlavně nesmrtelnými hláškami. ()

MaxipesFik

Technicky dokonalý, ale to je tak asi všechno. btw: zákon zachování energie-proč brát elektřinu z lidí, když jim stejně musím energii v nečem dodat, ty stroje musej bejt fakt padlý na hlavu (teda padlý na kompjůtr) ()

finx

Absolutně nejhustější představení Keanu Reevese! Pro mě je MATRIX revolučním filmem - naprosto ojedinělý projekt, který nemá obdoby. Andy a Larry Wachowski dokázali něco neuveřitelného a poslali na svět neskutečnou bombu (akce, kamera, opravdu originální scénář), lépe to dopadnout nemohlo. Smekám před pány režiséry a i herci samotnými. Všichni odvedli velice kvalitní práci. ()

lskala

Akčí futuristická jízda se vším všudy! Průkopnické efekty s originálním příběhem, dělají z Matrixu ( pouze první díl) žánrovou legendu. PS "... lžíce tu není..." 98% - 5***** ()

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách

03.04.2024

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (viac)

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

28.12.2021

Wachowski nemá plány na další Matrix

Wachowski nemá plány na další Matrix

23.12.2021

Matrix Resurrections čerstvě dorazil do kin i na streamovací službu HBO Max a reakce kritiků i diváků jsou zatím značně rozdělené. Podobně jako tomu ovšem bylo na konci devadesátých let při premiéře… (viac)