Mali ste už niekedy pocit, že všetko je len akási fasáda? Že farby občas pôsobia príliš umelo, že údajná realita je len akýsi diaľkovo ovládaný sen a že sa proti vám určite všetci sprisahali? Ak áno, tak by ste sa buď mali čo najrýchlejšie zveriť do rúk odborníkov - alebo si pozrieť túto skvelú, medzičasom už kultovú filmovú lahôdku od bratov Wachowskich. Alebo oboje. Počítačovému špecialistovi Thomasovi Andersonovi (Keanu Reeves), ktorý sa však najlepšie vo svojej koži cíti, len keď sa ukryje za svoj nick Neo, sa jedného dňa konečne podarí skontaktovať sa so skupinou odbojárov, združenou okolo tajomného Morphea (Laurence Fishburne), ktorý ho zanedlho zasvätí do tajomstva, ktoré by pripravilo nočné mory i tomu najzarytejšiemu optimistovi pod slnkom: svet, ako si Neo myslí, že ho vníma, je len ilúziou vyprodukovanou neuveriteľne vyspelou umelou inteligenciou menom Matrix, ktorá z ľudskými embryami zaobchádza ako s tužkovými baterkami... Len Vyvolený môže Matrix a jeho prisluhovačov poraziť - a Neo nie je len tak náhodou prešmyčkou anglického slova One, čiže The One, Vyvolený... (TV Markíza)

Ichabod

Před 18ti lety napsal Fuka do Cinemy : "Vždycky jsem doufal, že někdo někdy natočí takový film. " A zpětně musím potvrdit, že Wachowski tenkrát natočili něco co tu nikdy nebylo. Dokonalé scifi co nestárne. První film 21. století. Všechny jeho aspekty jsou dokonalé. ()

stitch7

/// Naprosto úžasný snímek, který se po právu stal legendou. Ten nápad je i po čtvrt století neskutečně originální a bojové scény pořád posadí na zadek (pár vtipnějších záběrů by se našlo, ale.... čtvrt století!). Líbilo se mi i, jak jsem si na začátku říkal, proč je Neo tak nevýrazný týpek a neobsadili někoho hustějšího - a on se z něj přesně ten cool klaďas na konci stane. Dobré plot twisty, úžasný soundtrack. Chválím vše co mohu a jsem moc rád, že jsem si Matrix konečně pustil! ()

Nepi

Z trilogie Matrix se stala časem velká legenda a ještě o dost větší hit...příběh počítačového experta,který vstoupí do světa Matrixu neni třeba dál rozvádět...Jde o naprosto senzační akční podívanou,plnou skvělých soubojů,akcí a efektů...Z celé trilogie je jednička prostě jedničkou...!!!! ()

Krasus

Zásadní filmové dílo 90.let!Nabouchaná sci-fi podívaná plná vizuálních efektů na té nejvyšší úrovni.Kult?To si nejsem tak docela jistý,ale mě to otevřelo dvířka do úplně nového světa:Filmu! ()

Philoun1

Skvělej nápad. Žijeme napojeni na počítače ve virtuálním světě. Mnohokrát diskutované téma, ale kdo ví jak to doopravdy je:D. Ale zas možná kvůli tomu nápadu to není za 5 hvězd. ()

Pit

Tento film ma drapol za moje myšlienkové pochody hneď na začiatku. Takto som si vždy v mojich snoch predstavoval, nejaký svet okolo nás, nejakú paralélnosť. A potom prišiel Matrix. Nedá sa nedať 5*. ()

Pecival

Pokud odmyslím všechen ten odpudivej balast a status, kterej se kolem toho vytvořil musím hodnotit film velmi kladně. S odstupem času bych řekl, že snaha vypadat cool za každou cenu v každé situaci je příliš okatá (aspoň me to tak připadá). Akce byla opravdu převratna a ani ty pochybná moudra tolik nepřekáželi :) Bohužel pak už to šlo s touto trilogií hodně z kopce. ()

Specs

Hlášky: Mouse: - "Prej si prošel tim programem na školení agentů. Tak víš co? Ten je vode mně." Apoc: - "A je to tady." Mouse: - "Tak cos jí říkal?" Neo: - "Komu?" Mouse: - "Tý v červenejch šatech. Navrhnul jsem ji. Sice toho moc nenamluví, ale kdybys… kdybys měl zájem, moh bych ti domluvit něco intimnějšího..." Switch: - "Digitální pasák v akci!" & (Po nepodařeném skoku mezi mrakodrapy Neovi teče krev.) Neo: - "To nebylo jenom jako?" Morpheus: - "Pro tvůj mozek ne." Neo: - "Když se zabiješ v Matrixu, tak umřeš i tady?" Morpheus: - "Tělo bez mozku je k ničemu." & (Po přestřelce s agentem.) Trinity: - "Jak jsi to dokázal?" Neo: - "A co jako?" Trinity: - "Vyhnout se kulkám. Něco tak rychlého jsem neviděla." (Neo ukáže na krvavou ránu.) Neo: - "Tak rychlý jsem nebyl." & agent Smith: - "Dostřílel jste, pane Andersone!" Neo: - "Vy taky!" & Morpheus: - "Co je to Matrix? Manipulace. Počítačem vytvořený iluzorní svět. Stvořený k tomu, aby nás mohli ovládat a proměnit lidské bytosti v tohleto." (Ukáže baterku.) & Morpheus: - "Můžu ti jen ukázat dveře, projít jimi už musíš sám." & Neo: - "Chceš tím říct, že uteču kulce?" Morpheus: - "Ne, Neo... Chci tím říct, že až budeš připravený, nebudeš muset utíkat." & Morpheus: - "Kdyby věděli to, co já, byl bys už dávno mrtvý." & Vědma: - "Řekla bych ti, aby ses posadil, ale stejně bys odmítnul. A kvůli té váze se netrap." Neo: - "Kvůli jaké váze?" (Otočí se a zhodí vázu ze stolku.) & Morpheus: - "Brzy pochopíš, že je rozdíl mezi tím znát cestu a jít po ní." & Neo: - "Proč mě bolí oči?" Morpheus: - "Nikdy předím jsi je nepoužíval." & Morpheus: - "Existují líhně, obrovské líhně, Neo, lidé už se dávno nerodí, oni nás pěstují!" ()

manonfire

Nic jsem od další, možná sice nápaditější než jiné, ale stále jen fantasmagorie, nečekal a nedošel jsem zklamání ani potěšení. Matrix zdaleka nenese žádné moudro, jak si to snaží naši pařani vsugerovat, ani zdaleka se neřadí inteligencí, či skrytým poselstvím mezi nejlepší sci-fi historie. Je jen moderní pohádkou, které sama její podstata alibisticky poskytuje půdu ke krávovinkám ve formě levitačních kousků ala strýček Fido, a na ty já nejsem. Pokud se chci podívat na akční snímek, pak jsem typ, který si jednoznačně vybírá podle charizmatu herce. K čemu mi je, že tady páté dává rychtu přesdevátému tři metry nad zemí a že se dovíme, že je všechno jinak a že jsme jenom tužkové baterky, když akční potenciál natož charizma cukrkandlových figurek jako Reeves a dalších ranařů a ranařek z bratrstva je .......vlastně není. Přesto za filmařskou pečlivost, absenci filmařských chyb, úspěch jakým se film zmocnil mozků levnějších tužkových baterek a utopené dolary diváků dávám tři hvězdy. 60% ()

greath

Na prelome tisícročia došlo naozaj k prelomu. Tieto scény si budem pamätať až do konca mojho života, spolu s nadupaným soundtrackom, filmovými efektmi a trikmi, ktoré vniesli do filmového priemyslu „šialenstvo'' je to asi najlepší sci-fi akčnák. Pre mňa to je ten najkultovejší kult zo všetkých! ()

Vercinix

Nevím věru co chváliti mám dříve, zda geniální scénář, dokonalé kulisy a masky, perfektní režii či bezschybné herecké obsazení a výkony a mnohem víc! Naprosto oprávněně se stal tento snímek nejen kultovní modlou, ale také filosoficky velmi recipovaným dílkem s neuvěřitelným dopadem na mysli lidí! Dříve již myšlené zasadil do postmoderního oltáře dříve stříbrného plátna a naprosto přesně vystihl to místo, kde se nejen dá, ale i musí rozvinout nová problematika dnešní doby, která starým myšlenám ukáže nový směr! A stejně tak já vám pouze mohu k tomuto filmu ukázat dveře, shlédnout ho již musíte sami! (Platí pro všechny tři díly!!!):) ()

VooDoom

Další originalita sama o sobě.Technické zpracování, hudba, střih, to vše absolutně luxusní.Vždycky jsem přímo žral první díl Matrixu, bohužel o těch dalších se to říct nedá. 5 ***** Zaslouženě ()

P1tr

Po shlédnutí celé trilogie ve třech dnech, obzvláště po tragickém Revolutions zvyšuji na plný počet hvězd. První Matrix totiž nečekaně přinesl revoluci mezi akčními filmy. Bullet-time se používa dodnes nejen ve filmovém průmyslu. Na Matrixu je také sympatický příběh, který vás žene kupředu až k výbornému akčnímu finále. Myšlenky jsou zde poměrně dostatečně rozvedeny, tudíž divák netápe a nepřipadá si ošizen.Herci byli do rolí dosazeni naprosto famózně a je radost pohledět, jak přesně a uvěřitelně prováději jednotlivé bojové chvaty. Matrix je zkrátka pecka. Již závěrečný odlet Nea naznačuje, že příště už to bude přitažené za vlasy. Nicméně dvojka je ještě dobrá. Nicméně stejně zastávám názor, že žádná pokračování se dělat neměla. Nicméně peniže jsou peníze. ()

ImNotThere

Pomyšlení na to, že bych měla detailně rozebírat Matrix mě dostává do rozpaků. Už z principu ho prostě musím zařadit do TOPky, a já se tomu ani nebráním. Stále zůstává mnou nejčastěji viděným filmem (raději nepočítat po víkendech, kdy se u mě točí všemožné trilogie - jakou životnost že má jedno DVD???). Od vypuštění tohoto díla na plátna nastává zásadní průlom ve světové kinematografii a to si musíme přiznat, ať už chceme nebo ne. Háček je v tom, že inovace se konala pouze z hlediska stylizace, vizuálních efektů a hudby. Po stránce emoční/příběhové nepřináší zdaleka nic nového. V divákovi 'pouze' vyvolá pochyby o jeho existenční podstatě, ale nenutí ho měnit stav nálady nebo fantazírovat na úrovni filozofické hloubky. V průběhu filmu zůstáváme naprosto chladní - jsme na bodu mrazu nebo se oddáváme působení zvýšené hladiny adrenalinu v krvi. Pohybujeme se mezi těmito dvěma rovinami, hlouběji bohužel nezacházíme a náš tep je tedy stále na stejné, mírně zvýšené úrovni, ale i to je v zásadě příjemné a já to pokládám za jeden z faktů, proč se k filmu stále vracet. Emocionálně se totiž neunavím. Matrix není hloupým prvoplánovým počinem. Je to naprosto unikátní, do puntíku vystylovaný kousek, který předběhl dobu o dobrých deset let. Vyžívá se v práci s obrazem a jako jeden z prvních se pokouší skloubit všechna možná filmová kritéria, jaká si divák dovede představit, do harmonické podoby. Všechno sedí jak má, nikde neubírat, nikde nepřidávat. ()

Wbcko

Film, který byl natolik revoluční, že z něj dodnes čerpá spoustu jiných snímků a počítačových her. Matrix rozpoutal bullet time manii, rok po premiéře měl každý druhý brýle jako jeden z posádky, dlouhý kabát a hrál si na Nea co uhýbá kulkám. Nic mě svým vizuálním zpracováním, soudtrackem a příběhem nezasáhlo tolik jako právě Matrix, asi žádný film jsem neviděl víckrát.. Jeden z nejpřelomovějších filmů vůbec. ()

LondonGirl

Keanu Reeves je skvelý herec, táto postava mu naozaj padla. Matrix ako taký má v sebe niečo, čo priťahuje ľudí rôznych vekových kategórií, niečo, čo by sme chceli, aby bola naozaj skutočnosť. Prvý diel vysoko prevyšuje zvyšné dva, má hlbokú myšlienku, brutálne dobré efekty, neobyčajných hercov a niečo, čo každý jeden z nás nazýva inak. A to robí dokonalosť. ()

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách

03.04.2024

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (viac)

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

28.12.2021

Wachowski nemá plány na další Matrix

Wachowski nemá plány na další Matrix

23.12.2021

Matrix Resurrections čerstvě dorazil do kin i na streamovací službu HBO Max a reakce kritiků i diváků jsou zatím značně rozdělené. Podobně jako tomu ovšem bylo na konci devadesátých let při premiéře… (viac)