Lékořicová pizza je nadčasový příběh Alany Kaneové a Garyho Valentina, kteří vyrůstají, dospívají a zamilovávají se v údolí San Fernando v roce 1973. (Magic Box)

MontyBrogan

Trošku som sa cítil ako pri filme Roberta Altmana, lebo postavy si len tak plynuli davom. Pridanou hodnotou, okrem podružných vecí ako skvelý soundtrack, boli však Alana Haim a Cooper Hoffman. Pretože hrali tak dobre, až mi pripadali všetky jej pehy a jeho pubertálne akné sympatické. Ale celkovo sa PTA držal pri zemi. No potom prišla scéna hádky Bennyho Safdie a Josepha Crossa, ktorej sa hlavná hrdinka z perspektívy diváka zúčastnila prostredníctvom pohľadov v zrkadle. Neviem, hovorí sa, že zrkadlové scény z The Little Foxes alebo Taxi Driver sú kultové. Ja by som pridal ešte dva filmy a rozdelil to tak, že Líštičky a Šofér slečny Daisy majú dobre zvládnutú zrkadlovú scénu režijne, Taxikár spolu s 25. hodinou zase scenáristicky a herecky. Ale práve kombináciou všetkých uvedených prvkov sa mi páčila najviac tá pizzová. ()

TheEvilTwin

P. T. Andersona neznám, a tak ode mě nečekejte žádné ódy na jeho stará díla, ale samostatný názor na Licorice Pizza. No, je to teda slušná dávka retro bizáru, ale ne v dobrém smyslu. Hlavní dvojice je sice skvělá a i první půlka filmu slušně odsýpá i baví, ale druhá část se spolu s nesmyslným obsazením Bradleyho Coopera přehoupne v soubor náhodných scén bez smyslu, humoru nebo jakéhokoliv filmového přesahu. Jako proč? Co je významem filmu? Co nám má dát? Nuda, divnost a ztráta dvou hodin… ()

Jellini

Co víc si přát v těchto dnech, než krásný letní film o lásce?! Odvaha a potřeba shodit se, shodit tu vážnost, se kterou se dnes většina staví ke světu, je osvěžující a očišťující. Nádhera vidět Bradley Coopera a Seana Penna v takových rolích, v případě Penna navíc pod režií Toma Waitse. První film, po kterém se mi chtělo prostě vyběhnout na ulici a běžet, a běžet.. :-) Dlouho jsem se u filmu tak radostně nenasmál. Navíc, stejně jako v případě Inherent Vice, je i tahle pizza zapečena skvělým soundtrackem. Došel benzín - je konec světa - Life on Mars! ()

claudel

Paul Thomas Anderson pro mě bude asi navždy tříhvězdičkovým režisérem. Jeho styl neodpovídá mým preferencím a tomu, co mám rád. Na druhou stranu v tomto konkrétním případě kromě označení snímku za zvláštní bych vyzdvihl velmi přesné vystižení dobové atmosféry umocněné hudební složkou, pěknou kameru a bizarní humor. Ústřední duo mi nesedlo, i když chápu směřování autora, že nechtěl film obsadit plakátovou herečkou a hercem. Tak snad mě někdy posadí nějaký počin pana Andersona na zadek... ()

Othello

Další z Andersonových snímků vyprávějících o komplikovaných postavách, kterým přizpůsobuje svoji optiku vnímání. Pokud nejste schopní již vyvinout vůči filmu potřebnou empatii (třeba i za hranici vašich sympatií), absolutně nepochopíte, co po vás chce a pravděpodobně vás bude film šíleně iritovat. Ale pro vás naštěstí existujou ty ostatní filmy. ()

luka4615

Dva tak odlišné světy kolidující a perfektně se mísící v tomto odlehčeném snímku, jehož scénář pomalu a přirozeně posouvá děj vpřed. Licorice Pizza režiséra Paula Thomase Andersona rovněž zaujme skvělými hereckými výkony ústřední dvojice a perfektně zvoleným soundtrackem, jež velmi působivě dotváří celkovou atmosféru filmu. Pokud tedy hledáte netradiční “feel good” snímek, vězte, že jste ho právě našli. Skvělá práce! PS: Malá, však epická role Bradleyho Coopera velmi potěšila! „I met the girl I'm gonna marry one day, Greg.” ()

Sawy

Klobouk dolů před PTA a jeho schopností charakterové drobnokresby a nenápadného vtahování diváka do světa jeho příběhu. Víc jak půl hodiny jsem se ptal sám sebe, proč se na to vlastně dívám a co vedlo jednoho z nejzajímavějších autorů současné americké kinematografie točit tohle. Abych se po hodině přistihnul, že hltám každý dialog, každý použitý song, každou novou figurku, která vykoukne zpoza rohu. Kouzelná retro skládanka vzpomínek, na jejíž každé sekundě lze cítit maximální láska a péče, které do ní autor vložil. A přitom stále láskyplná coming-of-age romance, k níž si musíte najít cestu podobně, jako si její hrdinové hledají cestu k sobě. Once Upon a Time in San Fernando Valley. 90 % ()

ScarPoul

Páči sa mi to v momentoch, kedy postavy prechádzajú jedným neúspechom za druhým. Kedy každá nádej je predzvesťou ďalšieho sklamania. A je jedno či sa jedná o vzťah alebo prácu. Hoci je pravda, že aj tieto vzťahy a práce sú akoby vytrhnuté zo všednej reality. Pôsobia neprirodzene a zvláštne. Na druhú stranu PT Anderson nejako nedbá na to, aby ukázal tradičnú šablónu a skôr sa ju snaží ozvláštniť čím sa len dá. A kupodivu mu to funguje. Hoci tam máme finálny beh a hoci tam máme množstvo iných vzťahových situácií, ktoré poznáme aj z iných filmov. Celé je to ako keby usadené v realite ale situácie sami o sebe - biznis s vodnými posteľami, práca pre politika, návšteva castingovej agentúry alebo aj samotná japonská reštaurácia s čudnými majiteľmi má v sebe niečo čarovne absurdné a milé. Neviem, či je to najlepší film do tejto doby. A samotný režisér má na konte lepšie a údernejšie snímky. Ale hudba, atmosféra a ústredné duo je natoľko zaujímavé, že všetky tie bizarnosti plne akceptujem. Hravé vo svojich detailoch. Úprimné v hlavnej dejovej línií. A Cooper Hoffman je v niektorých momentoch celý tato. ()

Lacike

Ok pohodový film so sedemdesiatkovou atmosférou, ale miestami mi pripadal nekonečný. Našťastie chémia medzi ústredným párom funguje dobre a tak som vydržal to nekonečné čakanie na to, či mu ona konečne dá. Bradley Cooper je už tradične za vtipného kokota. 6/10. ()

vurhor

V podstatě taková teenagerovská verze Tenkrát v Hollywoodu. Akorát skromnější a bez plamenometu. Lékořicová pizza je především netradiční love story, která zároveň vzdává hold 70. letům ve Spojných státech. Hlavní protagonistické duo výborné, navíc se mi tím i potvrdilo, že Anderson umí zdatně psát i filmy komediálnějšího ražení. Ale i přestože jsou veškeré dialogy dobré a postavy zajímavé, docela mi vadila ona určitá bezdějovost. Dokážu pochopit Andersonovu touhu spíše se zaměřit na pocity a atmosféru, však přesně o tom jsou i některé jeho předešlé snímky, nicméně u tohoto typu filmů bych přeci jenom ocenil nějakou pořádnou dějovou strukturu. Člověk pak má pocit, jakoby by se ve filmovém vyprávění ztrácel, i přestože si vlastně moc dobře uvědomuje, co se děje. Celkově ale fajn podívaná s parádním hereckým obsazením, příjemnou atmoškou a vynikající hudbou. Stejně si ale myslím, že to je snímek, jenž ocení spíše američtí čtyřicátníci. Taky je hrozně divný vidět od režiséra filmů Magnolia a Až na krev příjemnou komediální love story. Je to skoro na stejném levelu, když jsem zjistil, že Craig Mazin, tvůrce Superhrdiny a Scary Movie, napsal Černobyl.  Slabší 4* ()

corpsy

Táto Pizza má svoje chuťové momenty. Je z čoho vyberať. Na ploche vyše dvoch hodín, sa toho udeje spústa. Je to vlastne sled príhod, či príbehov, ktoré ale čo sa týka kvality nie sú vyvážené. Môžem ho ale doporučiť, ako vzorovú ukážku komerčnej a artovej symbiózy. ()

maddy

Paul Thomas Anderson je režíjny chameleón. Dokáže natočiť drsný There Will Be Blood, historický The Master, prehulený Inherent Vice, psychologický Phantom Thread, a keď si už myslím, že jeho tvorbu poznám, tak príde s úplne obyčajnou good-feelingovkou typu Licorice Pizza. Film, ktorý síce nemá mnoho deja a v podstate sa tých 133 minút točí s dvomi postavami akoby v kruhu, kým si k sebe v závere nájdu cestu, ale o akokoľvek zložitú vzťahovku tu tentoraz evidentne Andersonovi nešlo. Toto má byť oddychové spomínanie na sedemdesiate roky dvadsiateho storočia s pohodovou atmosférou, parádnym soundtrackom a živými, dýchajúcimi postavami, ktoré divákovi prirastú k srdcu. Režíjne úplne presné, scenáristicky vypiplané, ale pritom tak obyčajné. Neštandardná romcom pre intoušov. CELKOVO: 7/10 ()

blackrain

Taková nostalgická a melancholická vzpomínka. Akorát ty dvě hoďky jsou trochu moc. Za normálních okolností nemám se stopáží problém. Tady to ale nešlo. ()

Arcadan

Nejhorší člověk na světě pro romantiky (komparace teda jenom kvůli tomu, že to PTA tak přechválil, a já se skrz něj tak zklamal, ale jsou tam výrazné podobnosti navzdory okolnostem). Trochu retro, trochu snílkovsví, akurátně realističnosti a do toho pořádná porce filmařiny se vší estetikou a podvratnou scénaristickou prací. Za mě plná palba! Určitě si to do budoucna zopakuji. Vzpomínání na dospívání a na dobu, kdy hledání lásky bylo jednodušší, protože prostě nezatížené předešlými vztahy. Tom Waits navíc, omg, prosím, ať hraje víc, nebo spíš to další album bychom chtěli. ()

higuain

Přijde mi, že Paul Thomas Anderson dostane pokaždý nominaci na Oscara jen proto, že je Paul Thomas Anderson. Tohle je podprůměrný film o ničem a Alana Haim je dost velký přešlap. Kdybych neměl úchylku kompletovat si každoročně nominace na nejlepší film, o tuhle podivnost bych nezavadil. ()

Mikarda

"I knew it! I knew that was what you were thinking. You’re always thinking things, you thinker. You thinker! You think things!". Příjemné herecké obsazení, ale jak tu padlo víckrát, je to vlastně film o ničem, což by vlastně ani tak nevadilo, ale nezanechal ve mně žádný hlubší dojem, tedy váhání mezi třemi a čtyřmi šlo dolů. ()

Malkel

Jak já se nechám prodat filmům, které mají brilantně vybudovanou atmosféru. A tím právě Lékořicová pizza je. Není to o nějakém větším příběhu. Je to jen o vztahu, ale zároveň a hlavně o naladění se do správných pocitů a ty si vychutnávat. Já se naladil i vychutnával. Film často přešlapuje na místě. Čímž vás asi překvapím, že to myslím v dobrém. Absence toho, že hlavní hrdinka neví co od života chce, totiž přímo koresponduje s vybraným stylem vyprávění. Není proto problém, vše kolem ní otočit o 180 stupňů - a přitom stejně jejím jediným pojítkem zůstane druhý hlavní protagonista Gary. Vztah mezi nimi funguje v pořádku, i když je místy klišoidní. Jenže ne bez účelově, ale proto aby šel s budováním prostředí tak daleko, že pocit sedmdesátých let jde cítit úplně všude. Vybudování správné atmosféry je jedna z věcí, co si u filmů hodně cením, takže primární záměření na ni mi bylo velmi sympatické. Při psaní této recenze jsem zjistil, že se mi o Lékořicové pizze mluví poměrně těžko. Shrnu to tedy takto - Je to dost unikátní zážitek. U kterého se neočekává, že sedne všem, ale u mě to tak bylo. Takže spokojenost. **** ()

vydumnica

Licorice Pizza je jeden z tých filmov, pri ktorých má človek pocit, že si ho režisér robil pre seba a nie aj pre divákov!!! Myslela som, že zo všetkých oscarových sa mi práve tento bude najviac páčiť, ale veru nie. Je to vlastne ešte horšie, pretože nechápem, čo vôbec robí tento film medzi nominovanými. Herecké výkony boli úctyhodné a takisto výprava, ale to je asi tak všetko. Veľké sklamanie. ()

M.i.k.e

nekonvenční retro romantická oddechovka ve které se sice na první pohled nic moc neděje, ale díky svému náboji, neokoukaným tvářím a příjemné atmosféře dokáže bavit víc jak dvě hodiny.PTA lehce uhnul od toho co je pro něj typické a vytvořil poměrně jednoduchý, ale nakonec o to přitažlivější feel good movie, u kterého vůbec nevadí,že bude patřit do slabší poloviny jeho tvorby.Osobně se k němu vrátím mnohem raději než k některým jeho lepším kouskům (třeba k Niti Přízraků)...80% ()

Aljak

Neviem, akosi neviem prísť tomu Andersonovmu štýlu na chuť. Viem, že veľa ľudí je práve z jeho štýlu nadšených, ale mne to proste akosi nepasuje. A môj názor sa nemení ani po Licorice Pizza, ktoré ma spočiatku celkom bavilo, ale potom v neskorší fázach príbehu mi to akosi zovšednelo a prišlo mi to ťažkopádne. Vzťah Alany a Garyho sa prelieval zo strany na stranu, neustále sa to prelínalo a vlastne sa po celý čas čakalo, kedy sa to konečne spojí. Akurát tá atmosféra 70tych rokov ma vcelku bavila, ale inak nič extra. Sorry, P.T.A., ale je to len 2* ()

Nominace na Oscara zveřejněny!

Nominace na Oscara zveřejněny!

08.02.2022

Krásné Vánoce a PF 2022!

Krásné Vánoce a PF 2022!

24.12.2021

79. Zlaté glóby - nominace

79. Zlaté glóby - nominace

13.12.2021

Dnes odpoledne byl zveřejněn kompletní seznam nominací pro 79. ročník Zlatých glóbů, které každoročně uděluje Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu (HFPA). Předávání cen se má uskutečnit 9.… (viac)

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty