Dámský gambit

• USA The Queen's Gambit
USA, 2020, 6 h 35 min (Minutáž: 46–68 min)

Tvorcovia:

Scenár:

Scott Frank

Kamera:

Steven Meizler

Anya Taylor-Joy, Marielle Heller, Harry Melling, Bill Camp, Thomas Brodie-Sangster, Moses Ingram, Marcin Dorociński, Isla Johnston, Chloe Pirrie (viac)

V 50. letech v sobě mladá dívka ze sirotčince objeví mimořádný šachový talent. Její překvapivou cestu ke slávě ale komplikuje boj se závislostí. (Netflix)

fantassia

Pro milovníky hry královské, je to hezká zábava, některé díly slabší jiné lepší, ale ani v životě nejede vše v jedné rovině. Nutně se tu objevily stereotypem unavující a stále manipulativní pohnutky tvůrců postavit USA proti Rusům hlavě politicky, jakože je nutné všem do podvědomí a ve většině děl divákovi nacpat, že dobří Američané proti zlým Rusům, se tak ptám už dlouho, kdo jednou dokáže brát přátelsky obojí a dopřát druhým i možnosti jiné mentality a snad i to, že všude jsou dobří i zlí a že život není černobílý jako na šachovnici, tak i všude na světě jsou talentovaní lidé a že talent na cokoliv není monopol pro nějakou velmoc, či politický nástroj, ale dar pro člověka. Anya to zahrála výborně. Beth se úžasně distancovala od náboženského fanatismu "dobrých" katolíků proti "zlým" komunistům i velké politiky Bílého domu a zůstala u toho svého, což bylo velice příjemné. ()

nineweh

Jako oceňuju, že šachové partie jsou v tom prý realistické, protože jinak v tom realistického není skoro nic. Takhle si asi život v 60. letech, to, jak fungují ženy, Moskvu atd. představuje jedině někdo, kdo o tom přečetl pár ne moc dobrých beletristických knížek. Kouká se na to krásně, o tom žádná, herci jsou výborní, výprava taky, ale je to zkrátka jen taková pohádka o Popelce na pár zimních večerů, která neurazí, nenadchne a do zítra na ni zapomenu. ()

kocik1

Krásná elegantní zfetovaná šachistka v líbivé sedmidílné partii mě bavila, ale..... ta líbivost je prostě na překážku.Slabší 4*. ()

jedna_vrana

Vážení, tak Netflixu sa niečo podarilo. Tento miniseriál spĺňal všetko, čo ako divák požadujem. Skladal sa len z niekoľkých dielov, ktoré sa dajú stihnúť za dva dni. The Queen's Gambit je urobený tak, že sa so zatajeným dychom neviete dočkať ďalšieho dielu. Výborný casting, pričom príbehy sa prelínajú a postavy nie sú čierno-biele. Bethin život je ako ruské kolo, už v prvom dieli pochopíte, že má obrovskú predstavivosť, dravosť a istý vnútorný hnev, čo z nej urobí šachistku svetovej úrovne. Nechcelo sa mi do konca veriť, že nejde o životopisný príbeh. Bonusom je, ako je seriál posadený do rokov 60-tych, scény, kulisy, hudba, všetko mi pasovalo k dobe. Navyše mi tento seriál pripomenul jednu smutnú vec zo súčasnej reality – v športových správach vidíte väčšinou futbal a hokej. Ale pamätám si dobu slávy sovietskeho šachu (samozrejme informácie boli tendenčné), keď sme na našich obrazovkách videli aj slávnych Gariho Kasparova a Anatolija Karpova. Možno aj preto boli uveriteľné a nie nasilu vložené momenty zápasu na šachovnici medzi Beth a Borgovom, ktoré boli zároveň aj politickými bitkami. Kameraman si tiež robil prácu, ako treba – občas som si uvedomovala hru svetla a tieňov, zábery na Beth zblízka, keď čítate v jej očiach pocity šťastia, nudy, delíria, úzkosti, záblesk víťazného ťaženia. ()

Lamprea

Moc se mi líbila první epizoda, která je natočená tak nějak hezky po staru a celý to působí velmi origo a velmi zajímavě, navíc to vypadá, že to bude vážně o šachách a šachy mám rád - tudíž po první epizodě, velká očekávání. Další dvě epizody jsou ještě víceméně v pořádku, ačkoli už se to ubírá trochu jiným směrem a hlavně stylem, než bych si byl přál. Bohužel následně se ta přirozenost, která byla v ep.1 vytrácí úplně a jediný co zůstává je jasnej kalkul. Celá story totiž nějak ubíhá a více a více to působí, že ty herci jsou vlastně jen figurky na šachovnici a že mají předem nalajnovaný každý další tah - což tak u filmů většinou bývá, ale pointa je v přirozenosti, v tom, nevšimnout si, že to tak je. To mi tady strašně chybí a nakonec i to vychvalovaný herectví Taylor-Joy působí mnohdy strašně strojeně. A to vůbec nemluvím o tom, že o šachách to vlastně není vůbec, tudíž žádná šance mít přehled o tom jak partie probíhá a jaký tah bude následovat a proč. Chápu, že většina publika bude vědět o šachách velký kulový, ale přeci jenom, tváří se to jakože je to o šachách, tudíž tvůrci měli myslet i na lidi, kteří o tom alespoň něco málo ví. Celý to vrcholí poslední epizodou, která je takovou třešničkou patosu a kýče na závěr. Ten kontrast mezi první a poslední epizodou, nebo mezi první polovinou série a tou druhou je vážně too much. Přesto všechno se na The Queen's Gambit relativně dobře kouká a potenciál tam je, ehm byl. Ale na to jak moc dobrý to - dle ohlasů - mělo být, je to pro mě velký zklamání. ()

Xicht0r

V posledním díle autoři přestřelili s kýčovitými záběry a s podlejzavostí všech postav kolem Beth a opravdu už to byla až moc zjevná fikce... ()

Cedr

Nic co by tu v různých formách nebylo tisíckrát. Oproti zvyku poslední doby, kdy historická agitka za práva utlačovaných skupin je divákům neuměle rvána do chřtánu plnými naběračkami a nejenže se často mine účinkem, ale občas zapůsobí i totálně kontraproduktivně, tak hlavní hrdince prostě přirozeně fandíte. Může za to zkušeně nastavené tempo, které se vyhýbá zdlouhavé melancholii a jede prostě vpřed. Skvělé kostýmy, nenáročný (a v dobrém slova smyslu) průhledný příběh prostě záhadně chytnou a nepustí. ()

UhLee

NETFLIX minisérie - (9,5/10) :Nikdy bych nečekal, že seriál o ženské šachistce si mě takto omotá kolem prstu. Jednalo se o jedinečnou a nezapomenutelnou podívanou, kterou jsem si naprosto vychutnal. Největší výhrou pro režiséra bylo bezesporu obsazení hlavní herečky. Protože co předváděla Anya.. To bylo něco neskutečného. Její krása a uhrančivý pohled si mě naprosto získal a nemohl jsem se na ní vynadívat. Její výkon patřil rozhodně k nejlepším výkonům roku a věřím, že teď se jí nabídky jen pohrnou. Kvalitou bych to přirovnal k loňskému Černobyl. Mohli jsme tu sledovat rozhodně nadčasovou podívanou, která nabídla impozantní kompozici scén a kamery spolu s výjimečnou hudbou. Byl to intenzivní zážitek, bohužel krátký. Ale v tom je možná jeho kouzlo. Nejlepší epizoda: Exchanges (E02) ()

filmmovier

Naprostá TOPOVKA. Špička. Klasa. Pokud je Koruna nejlepším seriálem současnosti, tak Dámský gambit nutně musíme brát jako minisérii, aby Jejímu Veličenstvu královně nevyfoukl prvenství. Od Černobylu tady nic lepšího nebylo. Šachy mě nikdy nebavili, a nikdy bych nevěřil, že seriál, ve kterém se hrají šachy téměř od začátku do konce každého dílu, bude pravým opakem nebavení. Od první minuty prvního dílu jsem totiž byl tímhle skvostem absolutně pohlcen. Je to neuvěřitelně dobře natočené a navíc neskutečně, neskutečně napínavé a odtrhnout oči od obrazovky třeba jen na vteřinu bylo naprosto nemožné. Navíc to má vynikající herecké obsazení v čele s boží Anyou, jejíž Beth je sice občas trošku otravná (a někdy i trošku víc), ale holt proč ne, zvlášť když díky tomu Anyu miluju ještě o něco víc, než doposud. Gambit je neuvěřitelná sedmidílná jízda a patrně nejakčnější a nejnapínavější seriál všech dob. Fakt. A navíc úplně pro každého, čehož já jsem důkazem. Totální vrchol televizní a filmové tvorby celkově, který snad nemá jediný slabší okamžik, prostě mistrovská záležitost. Sledování šachů může být opravdu velmi, velmi zajímavé, možná to někdy vyzkouším. A nemyslím tím druhé kolo této věci, na kterou jistě dojde. Jasných 100%. ()

viperDavid

Někomu se můžou "sport" šachy zdát nudné, zdlouhavé a prostě jen hravé. Anya z té hry udělala opravdu prvotřídní a královskou podívanou. Každý díl má jednu hodinu a dílů v séri je sedm. S matematikou šachového velmistra můžu jednoznačně říct, že to je nejlepších 7 hodin mého seriálového života. Tleskám ()

Tosi

Stylovej a dobře promyšlenej seriál, kterej mě vrcholně bavil první dva díly, dokud byla Beth osmiletá a šachy ji v sirotčinci učil školník Bill Camp. Křehkost a přirozenost postupně mizela, převzal ji příběh, kdy mladá dívka porazí mužský šachový svět. Možná se měl seriál jmenovat Šachy pro širší veřejnost, ale tahle sázka na jistotu tvůrcům nadmíru vyšla. 80% ()

Struhy

Slibnej začátek, postupně se to ale opakuje a ztrácí dech ... u konce jsem už dával oči v sloup. Stala se z toho plytká klišoidní Amerika a hraní na city. Další z věcí, jejichž vyhajpování vůbec nechápu. (předlohu neznám) ()

Lachtaan

Nejsledovanější seriál lonškého podzimu konečně neuhnul ani mojí pozornosti, byť rozhodně nemůžu souhlasit s tím, že se jedná o nejlepší minisérii loňska. V průběhu těch 7 epizod jsem ztratil prvotní jiskru z neokoukaného šachového prostředí a ke konci celého Dámského gambitu jsem zůstával sterilním i během všemi opěvovaného finále. [viděno na Netflixu] ()

Belbo

Pěkný vizuál, výprava a kostýmy jsou klady. Zapory: tuctový příběh o dospívání, kde místo klasičtějších poznávání životních útrap jako je láska, cestování, objevený entusiasmus, zpěv, herectví a nevím, která ještě z provařených struktur z halmarku, je úspěšně pracováno s hrou šachovou. Vlastně hrou ne, o té se doví namlsaný čumil kuloví, spíš figurkama, deskou a projekci na zeď a TA-BLE-TY. Jo a taky se tam občas chlastá a hlavní hrdinka má dilema, jestli kouřit nebo lízat. Filmařsky tuctové, scénáristicky konzumní ... Produkt na jedno odpoledne o šachách a bez šachů. Škoda, tvůrci mohli zvednout nabízenou rukavici a zvolit třeba petanque, člobrdo, černého Petra, Sázky a dostihy, carling či soutež Kdo postaví největšího sněhuláka v létě v pravé poledne. Místo těchto nadupaných akcí šáhli po vyčpělé jistotě, kdy se mohou tváře aktérů zabírat v dlouhých záběrech při čumění do blba a vlastní participace na hře královské  jim i přes totální lůzrovství dává status výjimečných, povětšinou zneuznaných primadon, na které skoro každej hází kabel. ... A to mám ke hře šachová respekt. ()

LUKICKK

Kdo by to byl řekl, že těchto 64 políček bude stačit k vytvoření tak úžasného seriálu. Film je nádherně natočen, záběry zblízka na herce u šachovnice řeknou více než konverzace v nějakých jiných seriálech, fakt silné. I když šachům nerozumíte, nebo vás vůbec nezajímají, i tak vás to bude bavit, to vám garantuju. ()

DragonnCZ

10/10. - Jakou šachovou partii si pro mě soudruzi od Netflixu připravili je k nevíře. Vynikající spletitý příběh, který nemá mezí. Příběh vás bere za srdce šťaví vaše emoce. Musí vás o seriálu nechat přemýšlet. Každá postava je nehorázně lidská a i ony mají vlastní chyby. Nikdy bych neřekl, že jeden z nejskvělejších seriálů, bude právě drama o šachové hráčce. Seriál má nehorázně skvělý střih, kameru, herecký ansámbl plný nadaných herců. Anya Taylor Joy je prostě můj herecký crush a já ji miluju. Výtečný seriál jak má být! ()

Soudní spor šachistky s Netflixem pokračuje

Soudní spor šachistky s Netflixem pokračuje

30.01.2022

Minisérie Dámský gambit se stala jedním z největších hitů Netflixu, zvedla zájem o šachy a představila světu inspirativní postavu geniální mladé šachistky. Příběh s jasným feministickým laděním se… (viac)

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

20.09.2021

Netflix všude, kam se jen rozhlédneš. Tak zhruba tak nějak to letos vypadalo na předávání slavnostních cen Emmy 2021. Oproti loňskému komornímu přenosu bez živé účasti publika se letošní ročník… (viac)

Nadějná mladá žena vyhrála ceny AACTA

Nadějná mladá žena vyhrála ceny AACTA

06.03.2021

Včera proběhl 10. ročník předávání Mezinárodních cen AACTA, které uděluje Australská akademie filmových a televizních umění. Snaží se tak ocenit význačné tvůrce a jejich díla z uplynulého roku, bez… (viac)

Byly uděleny Zlaté glóby

Byly uděleny Zlaté glóby