Beth se v devíti letech octla v sirotčinci, kde v sobě objeví mimořádné nadání pro šachy, a vypěstuje si u toho silnou závislost na sedativech, které tam dávají dětem. (Netflix)

Anife

Na rozdíl od zbytku vynikající série mě první díl tolik nebavil jako ostatní.Ačkoliv chápu jeho důležitost pro zbytek příběhu. Bez Anyi je to zvláštní, prakticky celou epizodu zachraňuje Jolene. I tak je ale zvláštní vidět to podruhé, vnímám důležité detaily, které mi dřív unikly - třeba, že matka Beth má doktorát z matematiky. ()

castor

Dobová atmosféra výborná, příběh zatím velmi průměrný. Dámy vládnou světu. Doslova. Další příběh ženské hrdinky, která za sebou ve výhradně mužském světě nechává právě všechny ty mužské pěšáky. Seriálová adaptace knihy Waltera Tevisa z roku 1983 má sedm dílů v názvech využívajících šachovou terminologii, a hlavně má zajímavou hrdinku Beth s typickými atributy outsiderky. Ve sklepě sirotčince, ve kterém se ocitnula po dobrovolném odchodu matky, v sobě díky správci budovy najde mimořádné nadání pro šachy i silnou závislost na utlumujících lécích. Slušný start. ()

Anderton

Začíname v seriálovej súčasnosti, aby sme zakrátko zistili, že nás čaká retrospektívny diel o krátkom úseku detstva dievčatka v sirotinci. Tam sa, čuduj sa svete, ukazuje Beth ako veľký šachový talent, avšak dozvie sa to len školník, alebo kto to bol. Je však kamoš a tak dá o Bethinom talente vedieť na tie správne miesta. Som rád, že tu nie sú zamestnanci sirotinca ukazovaní ako jednorozmerní zloduchovia. No a záver, ten celkom prekvapil, i keď sa dal vzhľadom na niektoré indície odhadnúť. ()

majec4

Povodne sme mali na plane nieco ine, ale polovicka vyskusala toto a poviem pravdu ze ma to celkom zaujalo. Sme doma taky obcasny sachisti tak nas tema oslovila. Spracovanie sa mi paci, celkom slusne zachytena doba. Tato prva cast bola taka pohodova, nemam velmi co vytknut. Aj pribeh ako taky je fajn, takze urcite pojdeme aj do dalsich casti. Hladam dovody preco nedat plny pocet, ale asi uz kaslem na to. ()

Eire

Pre tych co nehrali sach za peniaze sa to moze javit ako genialne dielo... Realita "vaznych sachovych" turnajov, alebo pribehy skutocnych VELMAJSTROV ako Capablanka Karpov Kasparov alebo Judit Polgar by uz take sexy ako sirota Rysafka uz asi pre pop kulturu neboli. ALE AKO mini propagacia sachu pre zaciatocnikov super. 75% za 1.cast.... 🤫👍 ()

• Paní učitelka matematiky se patrně minula povoláním. V čase 21:50 má na tabuli malou násobilku – násobení třemi a 5x3 je podle ní 18. Ve scénáři to nejspíše nebylo, pro děj nemá její minela žádný význam. (klukluka)
  • V závěru epizody sledují děvčata ve škole film Roucho (1953). (Mirokukii)