Mladá Beth si musí rychle zvykat na nový matoucí život na předměstí. Ve škole pak pozorně sleduje spolužáky a chystá plán, jak se dostat na šachový turnaj. (Netflix)

Anife

A tady začíná ta část, která vás polapí a nepustí. Anya to roztáčí a není divu, že teď za Beth dostává ocenění všude možně. První část mi přijde stejně smutná, jako když jsem ji viděla prvně. Beth je adoptovaná podivným párem, otce nekomentuju, matku zajímá až když zjistí, že se šachama dá vydělávat. A navíc mi chybí Jolene. Ale Beth je dost chytrá na to, aby se dostala k šachům a už to jede, jízda začíná. ()

Necrotongue

Zvláštní, ten šachový turnaj byl mnohem zajímavější a napínavější než současné závody Formule 1. Sad but true (to jsem si pochopitelně vypůjčil od Metallicy, na něco tak chytrého bych sám nepřišel). Ale není to jen tím, že se ze závodů stala absurdní fraška, mohou za to hlavně tvůrci seriálu, kteří hodinu případné nudy přetavili v atmosférickou záležitost. ()

Sany33

Príbeh: Adoptívna rodina, ktorá sa nezdá až tak ideálna. Beth sa postupne zapája do spoločenského diania ale je v tomto svete outsiderom. Snaží sa svojpomocne dostať na okresný turnaj v šachu. Prevedenie: Domácnosť, škola, turnaj... Všetko veľmi dobre do detailu ukazuje obraz doby. Beth ako outsider sa mi veľmi páčila. Pocity: Nemyslel som si, že šach je mužský šport až do tejto chvíle. Evidentne Beth trhá nie jeden spoločenský stereotyp. Otázne je ako jej dar spoločnosť prijme a či to aj ona sama unesie. 95% ()

Anderton

Čaká nás veľký časový skok do obdobia, kedy Beth môže hrať už Anya. Ocitáme sa spolu s ňou u adoptívnej rodiny, kde to ale príliš neklape, ale zase neprebieha tu žiadne domáce násilie, len nezáujem zo strany manžela. Beth je priebojná, čomu zodpovedá aj Anyin dôrazný hlas a snaží sa presadiť na turnajoch, čo sa jej, pochopiteľne, darí. A my si to užívame spolu s ňou. A koho by napadlo, že prvá menštruácia príde v momente najťažšieho zápasu... ()

Milano33

V prvom dieli sa chutná a rozkošná Anya Taylor-Joy príliš neohriala, avšak v druhej epizóde sa to razantne zmení. Anya je neskutočne skvostná a velice znamenitá herečka, ktorá má pred sebou veľmi sľubnú kariéru. Úvod do šachu sme už úspešne absolvovali, teraz sa presúvame do vyššej ligy, kedy sádzky sú naozaj vysoké a ide ozaj do tuhého. Táto séria šachových partií v rámci jedného turnaju podľahla náporu nepretržitej gradácii. Nikdy by som si nemyslel, že šach môže byť až takto ohromujúco a sugestívne natočený. Šach v The Queen's Gambit je neuveriteľne strhujúci a nervydrásajúci, plný adrenalínu a potu, je to jednoducho živelná sila, ktorá srší svojou grandióznosťou. Takto si predstavujem tú pravú esenciu šachu! Šach tu nie je iba hrou či športom, je to takisto aj vedou a umením a čo predovšetkým - sofistikovaným súbojom dvoch myslí. Prečítať svojho súpera, logicky uvažovať, chytro si prepočítať svoje pohyby a vedieť si to k tomu všetkému predstaviť v hlave pred tým, než to predvediete ma šachovnici, tak tomu sa teda hovorí niečo. Je to skrátka celé o stratégii a možno sa to nezdá, ale otvorenie hry v šachu je jedným z najpodstatnejších podnetov, ktorý môže ovplyvniť aj dokonca určiť celý neskorší vývoj hry. Anya pri týchto dueloch musí neskutočným spôsobom pracovať s mimikou a gestikou, celé to však uhraje svojim držaním tela, výrazmi na tvári a predovšetkým jej krásnymi, prízračnými a prenikavými očkami. Vskutku perfektne sa jej podarilo zachytiť to, ako jednotlivé rozohrané partie vplývajú na jej psychiku. ()

• Když matka pošle Beth (Anya Taylor-Joy) do obchodu pro tři balíčky cigaret, prodavač ji dá jen jeden, ale domů donese všechny tři. (Guilemot)