Lekce ruštiny jsou jako brána do nového světa. Beth se v Mexico City utká s legendárním Borgovem a její matka se sbližuje se starým přítelem na dopisování. (Netflix)

Anderton

Bezstarostné prežívanie mladosti, lekcie ruštiny, turnaj v Mexico City a potom už len bolesť. Ako z prvej vážnej prehry, tak z istej nečakanej rany osudu. Beth sa ale doposiaľ prejavuje ako pomerne pragmatická osobnosť, ktorá sa zaobíde bez citových výlevov, takže sa dá predpokladať, že ťažkú situáciu zvládne, ako vždy. Beth je ženská verzia Borgova, ktorý ale zatiaľ víťazí, pretože je skúsenejší a možno aj kvôli tým agentom KGB. Doposiaľ najviac variabilná epizóda, kde sa menia prostredia aj nálady. ()

Milano33

Depresívna epizóda, nakoľko s Beth to ide dole vodou. Hoci je geniálna šachistka, začali ju však trápiť mnohé neduhy. Jej mimoriadny talent sa na nej čoraz viacej podpisuje a bola len otázka času, kedy si vyžiada svoju daň. Nielenže prehrala v šachovej partii druhýkrát po sebe, ale žiaľ prišla aj o milovanú osobu, ktorú považovala za svoju mamu. Týmto prišla o veškerú podporu, ktorú od nej dostávala a cíti sa osamotená viac ako kedykoľvek predtým. Niet sa čomu diviť, že začala holdovať alkoholu a stala sa opäť závislou na drogách. Beth má za sebou ďalšiu veľkú traumu a pochmúrny tón seriálu sa tomu prispôsobil, keďže zase o poznanie potemnel. Anya Taylor-Joy hrá naprosto senzačne a veríte jej každý jeden pohľad, trúchlite s ňou i súcitite. Stáva sa z toho vážne srdcervúca a bolestivá show. ()

Garch

Pro mě, jedna z nejdokonaleji natočených seriálových či televizních epizod vůbec. komplexně vše i každý detail. Navíc, obsahuje vlastně pět rozdílných aktů (Párty - Mexiko, vč. večerů v bazénu - Mladý Rus - Borgov - Konec v Mexiku) - a v každém je něco víc a lépe, než bych čekal, a to už koukám hodně pozorně. 5+ ....PS To si budu občas pouštět, jako náplast na občas bolestivá díla ambiciózních tvůrců, kteří jsou tak sví, že pro ně i Dogma95 má, mimo jiné, kameru na pohřbu málo rozhrkanou. ()

Sany33

Príbeh: Beth natrafí na turnaji v Mexiko city na svoj osobný kryptonit, súčasne jediný oporný stĺp v jej živte, padol. Je toto všetko dôvod aby prepadla sedatívam či ešte horšie alkoholu? Prevedenie: Opäť musím pochváliť napätie turnaja. Zábery z hry sú jednoducho geniálne. Scéna v kúpeľni nad partiou šachu je tiež majsterštik. Pocity: Celú dobu som s hlavnou hrdinkou veľmi empaticky spojený. Inak tomu nebolo ani teraz. Koncom ma popadla silná emócia súcitu a neostáva mi nič iné iba sa tešiť na ďalšiu časť. 98% ()

castor

Nikdy to nikdo takhle nehraje. Rozhodilo ji to. Přesně tak, jak předpokládal. Celá hra tak byla jako předem přečtený závěr. Těžko se zbavovala pocitu, že už prohrála. Každý soupeřův tah byl přitom tak jasný, tak neoriginální. Jako podle šablony. V jeho tváři navíc nebyla ani stopa pochybnosti, ani slabosti. Legendární Borgov evidentně nedá zrzce Beth spát. A té prostě tak nějak (úplně) fandit nejde, protože o jejích ubíjejících životních peripetiích „nic“ nevíme, nevyznáme se v nich. I s vedlejšími postavami mám problém: chápu, že nějaké krátké setkání může v životě člověka zaznamenat významný otisk, ovšem tady netušíme, proč se k některým už nevrátíme, jak to s nimi hlavní hrdinka vlastně má, divák může její chování chápat různě, což neříkám, že je špatně, ale... Naštěstí provokativní poloha Anyi Taylor-Joy mě baví. ()