Všetko, všade, naraz

• Česko Všechno, všude, najednou (viac)

Žena v strednom veku sa nudí so svojím manželom, začína neznášať svojho otca a veľmi si nerozumie s dcérou, ktorá zase pre zmenu začína neznášať ju. Jej práčovňa smeruje ku krachu a úradníčka z finančného úradu jej k tomu hodila na krk daňové priznanie. Práve sedí na daňovom, keď sa zrazu objaví jej manžel z inej dimenzie a ukáže jej, že má stovky ďalších paralelných životov a nie každý z nich je takýto naprd. Vedľa seba totiž existuje množstvo paralelných vesmírov a všetkým teraz hrozí smrteľné nebezpečenstvo. Na hlavnú hrdinku tak čaká niečo ešte desivejšie, než sú dane, pretože jedine ona môže zlo s veľkým „Z“ zastaviť. Má totiž schopnosť prestupovať alternatívnymi vesmírmi, nasávať z nich schopnosti a zručnosti svojich paralelných ja a tie potom použiť na záchranu všetkých svetov. V jednom je filmovou hviezdou, v inom kuchárkou, v ďalšom majsterkou kung-fu, niekde má namiesto prstov párky, inde si úradníčku z finančného úradu vzala za ženu a niekde je zase obyčajným kameňom. Na všetky svoje ja sa môže napojiť a žiť naraz nespočetné množstvo rozličných životov. (Bontonfilm SK)

classic

Oscarové okienko: Sú len tri tituly, ktoré konkrétne obdržali až 3 rovné ceny Akadémie zo štyroch hereckých kategórií : [1). najlepšia herečka, 2). najlepší herec, 3). najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe a 4). najlepší herec vo vedľajšej úlohe] Električka zvaná Túžba (hlavná herečka Vivien Leighová, vedľajšia herečka Kim Hunterová a vedľajší herec Karl Malden); → Televízna spoločnosť (hlavná herečka Faye Dunawayová, hlavný herec ["posmrtný Oscar"] Peter Finch a vedľajšia herečka Beatrice Straightová]; pričom akýsi najnovší prírastok v podobe Všetko, všade, naraz, postretlo úplne to isté, resp. radovať sa mohlo i niekdajšie, Bondovo dievča, a to v samej nadväznosti na Shortyho Rounda z Indiana Jonesa, a to vskutku ani nehovoriac o Laurie Strodeovej z klasického thrilleru Halloween; čiže malajzijská herečka: Michelle Yeohová, ďalej sympatický, vietnamský herec: Ke Huy Quan, a konečne končiac i u americkej herečky: Jamie Lee Curtisovej, ktorej rodičmi boli Janet Leighová [iba menovkyňa vyššie uvedenej Vivien] a Tony Curtis; k čomu by som chcel týmto »oscarovým laureátom« zo srdca dodatočne poďakovať za ich naprosto nadštandardné, herecké prejavy... Presne tak; dalo by sa podotknúť, že postavy boli «ústrednou kostrou» daného príbehu, obaleného do akejsi mimoriadne divokej, sci-fi rozprávky s množstvom paralelných vesmírov, z čoho som si ihneď spomenul i na Doktora Strangea, alebo poprípade i na »matrixovskú atmosféru« s častejšími, surrealistickými vsuvkami, à la Salvador Dalí. V podstate mi to asi najviac pripomínalo najmä súčasnú tvorbu v podaní "marveloviek", nakoľko medzi producentmi sa zrovnaže nachádzali i bratia Russovci, zodpovední za snáď ten najväčší, digitálny bordel súčasnosti, na čo našťastie akési režisérske duo Danielovcov, zareagovalo celkom opačne - rozumným spôsobom upgradeovali predchádzajúcu formu týchto nonšalantne-nonsensových titulov - na tentoraz oveľa striedmejšiu úroveň, znesiteľnejšiu aj pre takých divákov, ktorí inakšie k daným veciam neprechovávajú skoro žiadnu úctu [vôbec k nim neinklinujú], ak avšak aspoň ešte nepočítam i danú epochu pred hlavným roztrhnutím vreca s "marvelovkami." A všetky tieto frenetické obrázky spojiť dohromady dalo podľa mňa i sakramentský kus roboty: dynamická montáž, ktorá je popri obsadení vari tým najväčším možným lákadlom v rámci celku, čo sa pred divákom postupne náramne doširoka rozprestieralo, a na čo by ani nemusel byť hneď pripraveným. Vhodná alternatíva najmä pre to odrastené publikum, ktoré je už unavené z hore pomenovaných faktorov, ale zároveň i napriek tomu znova túži na malú chvíľu nazrieť do tohto prostredia, ktoré, si právom myslelo, že viacej nemá už čo ponúknuť, no zdanie môže občasne kľudne i podvedome [za]klamať, čo je akurátne aj tento špecifický prípad, pri ktorom som sa cítil akosi zvláštne-príjemne, i keď zase povedzme, že sa mi miestami poriadne roztočila hlava zo šialených sekvencií, tu neustále prezentujúcich sa, že nemať k tomu po ruke i šikovných predstaviteľov, tak táto snaha by sa azda automaticky mohla stať márnou. () (menej) (viac)

Jirka_Šč

Jak by vypadal váš život, kdybyste se v určité jeho fázi rozhodli jinak? A kdyby vám charaktery z jiných životů začaly kecat (a nejen kecat) do vaší reality? ■ Rychlé, bizarní, lidské, rodinné, superkreativní, místy nepřehledné sci-fi, ve kterém hlavní hrdinka, ztvárněná perfektně hrající Michelle Yeoh, nakukuje do různých paralelních vesmírů mnohdy tak rychle, že když v jednom dostane ránu, v druhém ji zacítí. Nepřehlednost je spolu s přehuštěností zřejmě největší slabina, po prvním vidění nevím, zda je film geniální nebo zda se režisér ztratil v chaosu, který nezvládl ukočírovat. Možná časem zvednu na maximum. ■ Některé věci šly přes čáru vkusu, jiné (dialogy mezi kameny nebo poslední umlácený australopiték s normálními prsty) byly naopak geniální. ()

marhoul

Celkem se mi to trefilo do nálady, pobavila jsem se, ale to jsem já. Otázka zní, komu má být snímek určen. Pojetím se primárně zaměřují na diváka, který plaval před dvaceti lety v tátovo pytli, filosofickou stránkou se snaží oslovit partu, která začala souložit nejpozději před třiceti lety. Říkám si, aby si to sedlo. Ne každý je akademik. Na stranu druhou, filmem roku se už staly horší kraviny. Jako nápaditá, výstřední jednohubka dobrý, ale že by si to člověk dal opakovaně, jako třeba Crash, Forresta nebo Přelet, to zas prrrr. ()

Stanislaus

Tvůrci Švýcaráku povýšili bizarnost na vyšší úroveň a vytasili se s ultimátní šíleností, v níž je najednou možné všechno a všude. Chápu, že se film vzhledem k roku uvedení a tématu multiverza neubrání srovnání s novým Doctorem Strangem (a MCU všeobecně), osobně jsem ale VVN vnímal jako nejoriginálněji pojaté rodinné drama (f*cking ever), v němž hrají fantaskně-akční, ale i zmíněná vztahová rovina srovnatelné první housle. Zpracování multiverza mělo rozhodně své kouzlo a líbilo se mi jeho zdánlivě "laciné" a úmyslně absurdní pojetí - ať už se jednalo kostýmy/líčení Jobu Tupaki, vyvolání skoků mezi dimenzemi a různé další nápady (Rakakun, prstopárky). Jak už jsem ale zmínil, stejně důležitá byla i linie s problematickými rodinnými vztahy, která měla hloubku a díky netradičnímu pojetí i onen multivesmírný nádech. VVN je zcela bez debat šílenost na entou, místy už je hodně scenáristicky divoká a takřka neukočírova(tel)ná, nicméně já jsem si tuto bizarní jízdu užil. P. S. Rocks rock! ()

MontyBrogan

Boli tu samé sympatické prvky - prvoplánové týranie zvierat, hlavná postava znudenej paničky, ktorá je nevďačná voči starostlivému manželovi, fekálny humor, vykrádanie inej tvorby (nemyslím Matrix a už vôbec nie Vesmírnu odyseu, veľa odkazov bolo samozrejme priznaných, skôr vykrádanie Simpsonovcov, však haluze typu Raccacoonie sú presne ich štýl humoru), opisný názov, ktorý neponúkne nič viac než si pod ním predstavíte (asi ako Hady v lietadle, ale tí poznali svoje limity), atď. Dúfam, že film vyhrá aspoň 20 Oscarov a Nobelovú cenu za mier. Fakt, akože Jamie Lee Curtis je nominovaná za rolu, kde pripomína skôr Lindu Hunt v Policajtovi zo škôlky. A ostatné nominácie už ani nestoja za reč. ()

Darneth

Představte si sen, sen který je plný nepravděpodobností, abstrakcí, multidimenzí, indícií a vy se snažíte najít klíč k tomu všemu neuro bordelu. Procházíte vším, co vám mozek kreativně naservíruje a nemůžete se probudit. Všechno, všude, najednou vám dá přesně tento prožitek a upřímně si nedokážu vybavit, kdy naposledy jsem viděla tak originálně zpracované téma. Jeden z nejlepších filmů všech dob! ()

TheEvilTwin

Někdy méně je více a moc je někdy zkrátka až moc. Slátanina multivers konceptu s nezajímavými postavami, nesmyslně stupidním dějem, 140 minutovou nekončící stopáží a jedno velké wtf, které šlo už od začátku úplně mimo mne. Už tohle namixování žánrů, které jsou v popisu filmu, ve mně spustilo před zhlédnutím červenou alarmující kontrolku, že to asi tak úplně nepůjde dokupy. A taky že nejde. Zklamání roku. ()

HellFire

Trochu paradox, že Marvel se svou tvůrčí armádou nedokázal z dvojky Strange a konceptu multiverse vytřískat víc, než tenhle „skromný“ film. Jasně, není to dokonalé, ale rozhodně z toho jde cítit víc lásky k řemeslu, než z tuctové digitální marvelovky. ()

Othello

Hymnický film éry nesoustředěnosti a já v tom naprosto chápu jeho úspěch. Nicméně my kluci od Rick & Mortyho už všechny ty problémy s multiverzem tak nějak známe a vtip s nepravděpodobnostním pohonem už jsme tu také měli. Nicméně hraného Spongeboba jsme nezažili prakticky od Scotta Pilgrima. Navíc existence tohohle filmu vytváří žádaný referenční element proto, jak funguje reálně chaotická tvůrčí mysl vůči studiově vypočítané hře na chaos. Zase z toho ale nedělejme nějakého smirky pankáče, ten film je ve výsledku hodnotově konzervativní, uhlazenej a na konci jsem v polospánku akorát čekal, zdali nám něco o rodině přijde říct Vin Diesel. Ovšem v okamžiku, kdy jeden kámen se začne sunout k druhému kameni a ten na něj řve "Nech mě bejt!¨ jsem vyprskl pivo o čtyři řady před sebe, takže čtyři hvězdy holt. PS: pokud někde vypadá cena zaměstnance měsíce jako butt-plug, tak vrazit si ji do zadku rozhodně není nejnepravděpodobnější věc. Ka... kamarád řikal. PPS: Kouzlo kinoprojekce bylo akcelerováno tím, že v důsledku přecházení z angličtiny do čínštiny či naprosté absence anglických titulků ve scénách, kde se mluví, ale přitom nemluví (musí se vidět, sry) způsobovalo, že nějaký chlapec musel půlku filmu překládat potichu do ouška své spolusedící, přičemž jí občas nečekaně smíchy poprskal obličej. Byl to asi nejromantičtější kino moment, co jsem kdy zažil. ()

hansel97

Geniální mindfuck, který je vtipnou akční komedií pro ty méně náročné a zároveň sondou do vztahů matek a dcer z migrantských rodin. Všech pět herců v hlavních rolích top. ()

Necrotongue

Když jsem před víc jak dvaceti lety viděl poprvé Matrix, byl jsem absolutně ohromený. Ten film byl originální, skvělý a pořádně mě nakopl. Mám neodbytný pocit, že se tvůrci tohoto snímku pokusili o totéž a akademici jim to spolkli i s navijákem. Já budu poněkud zdrženlivější, protože mě tento mix Matrixu a Doctora Strange hrubě nebavil a nepochopil jsem, proč musím víc jak dvě hodiny trpět, jen abych se nakonec dozvěděl, že pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí. Akademiky zřejmě ohromily efekty a nějaké to kung fuování, mě ale zklamal vcelku nezajímavý, místy až chybějící příběh, záležitosti obšlehnuté z jiných filmů (vždyť i to ubití dildem jsem viděl už když se balily prachy) a věru nedobře se mi dívalo na úhlavní záporačku Jabba Toffifee, pro kterou tady rozhodně nešlo o první bagel. Asi to ode mě není zrovna body positive, ale já se na to dívám pohledem člověka, který se prožral až ke smrti. Pobavil osvalený malíček a kameny, zklamaly anální zátky a celkově to z mého pohledu za mnoho nestálo. / Poučení: Při výběru filmu nespoléhej na politiky z Akademie. ()

luka4615

Tak tomu tedy říkám ten pravý mnohovesmír šílenství! Snímek Everything Everywhere All at Once režisérů Dana Kwana a Daniela Scheinherta nám totiž ukazuje nádherně vypointovaný kolotoč emocí na pozadí roztodivných paralelních vesmírů, skrze které hlavní postavy v průběhu snímku prochází. Za zmínku samozřejmě stojí i propracovaný scénář, který všechny ty šílenosti i skutky skvěle pospojuje v dramatickém finále, jež utahuje pomyslné šrouby emocí na absolutní maximum. Zamrzí zde tedy pouze poněkud delší stopáž, která bohužel občas “nabídne” hluchá a poměrně zbytečná místa. Avšak až na tento detail se ale jedná o krásnou a extrémně kreativní záležitost, jejíž zjevné poselství zasáhne (téměř) každého. Tohle se vážně opravdu moc povedlo. Skvělá práce! PS: Scény s mývalem a všemocným bagelem absolutně vládnou! „Of all the places I could be, I just want to be here with you.” ()

evapetra

Občas jsem měla v průběhu sledování filmu obavy, že se nedočkám jeho konce. Naštěstí byly moje obavy liché, a zjistila jsem, že i tento film konec má, a za to mu s úlevou uděluji jednu *. ()

Lacike

Originálna pičovina. Že je niečo originálne nemusí nutne znamenať aj kvalitné. Je to jeden veľký chaos, ktorý na mňa od prvých sekúnd vôbec nefungoval. Práve naopak, pripadalo mi to neskutočne nezáživné. Ani bitky za veľa nestáli. Zlatý Jackie Chan a ani R-ko to nezachránilo. Jednu hviezdu dávam za ok technickú stránku, ale ako celok to je wtf chujovina na n-tú. 1/10. ()

ScarPoul

Daniels sa utrhli z reťaze. A hoci nám neustále servírujú jednu bizarnú scénu za druhou, ich ústredný príbeh je skôr banalitka. Tá by v dramatickejšom a menej bizarnom prevedení mohla možno zaujať na festivaloch ( ak by to bolo správne Woke a herci by hrali umiernene a civilne) ale skôr by to len tak prešumelo alebo by sa to zaradilo k tisíckam podobne ladených filmov. Výhodou Everything Everywhere all at once je ten, že aj napriek banálnej záplatke sa to neustále s divákom hrá. Či už s asociáciami na iné filmy ( či už King Hua, Wong Kar Waia alebo Anga Leeho) alebo bizarnosťou nápadov, ktoré bavia, pretože sú robené v rámci celého toho šialenstva prvotriedne. Či už je to paródia na Disney filmy, rozhovor kameňov, Kubrickova Vesmírna Oddysea, párkové prsty, Clair de lune alebo vedomie, že láska je to, čo každý potrebuje, ten film nezastavuje ani na sekundu. Žiadalo sa mi dať plný počet, pretože takýto druh filmov naozaj nemá konkurenciu, ale asi si ho potrebujem po čase pozrieť ešte raz. Herci perfektní, prevedenie rovnako. A ako netradičná hodnotová pripomienka pre nás obyčajných ľudí, ohľadom toho, kde by sme mali hľadať skutočné šťastie, to v zásade vôbec nie je zlé. ()

BoPo

Kreativita z toho strieka ako z mladého Tarantina. Miestami tak silné vizuálne orgie, že Vás pocit nadšenia takmer ubije dildami. Občas tak dobre načasovaný humor, že k tomu s veľkým prehľadom stačili dva šutre. Problémom je, že tvorcovia do diváka chcú natlačiť strašne moc a tlačia strašne dlho (139 minút je prepal jak sviňa). Skvelá akcie, užil som si každú akčnú scénu.  Super nápady, ktoré v určitej fázy príbehu skvelo odsýpajú a bavia svojou bezhraničnosťou. Veci na zamyslenie čo sa týka vzťahov a šťastia ako takého. Len keď človek zistí, že pointou toho všetkého chaosu a zbesilosti je niečo vlastne strašne obyčajné, tak nemôžem chváliť film ako taký, ale len jeho jednotlivé zložky. Zaujímavé, netuctové, divoké a nemajúce vhodné prirovnanie. ()

BigDeal

Jeden z najlepších domov, čo som za posledné roky videl. V rozmeroch epický, vo svojom jadre malý a citlivý. Plný neskutočným množstvom kreatívnych nápadov. Je to premyslené sci-fi, akčný film, šialená komédia, aj rodinná dráma. Vďaka multiverzu vidíme príbehy v spomínaných rôznych žánroch, no ústredná téma sa nikdy nestráca a film dokáže spojiť vážne a šialené prvky tak, že to funguje. Toto je film, ktorý mi pripomenul, prečo som sa kedysi do filmov zaľúbil. ()

Nový film dua Daniels má datum premiéry

Nový film dua Daniels má datum premiéry

01.03.2024

Poté, co zběsilý mix žánrů a témat od studia A24 pod názvem Všechno, všude, najednou doslova smetl loňský 95. ročník předávání Cen americké Akademie filmového umění a věd a kromě hlavního Oscara za… (viac)

Oscaroví režiséři u Star Wars seriálu

Oscaroví režiséři u Star Wars seriálu

22.03.2023

Je to teprve pár dní, co se režijní duo známé jako The Daniels (Daniel Kwan a Daniel Scheinert) zasloužilo o Oscara za nejlepší režii a vlastně i nejlepší film na 95. ročníku udílení cen Akademie.… (viac)

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou