Schindlerov zoznam

• Česko Schindlerův seznam (viac)
USA, 1993, 195 min

Scenár:

Steven Zaillian

Hudba:

John Williams

Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Jonathan Sagall, Embeth Davidtz, Małgorzata Gebel, Mark Ivanir, Andrzej Seweryn (viac)

Poľský Krakov 1939. Židovská obec je vystavená stále sa zvyšujúcemu tlaku zo strany nacistov. Do tejto situácie vstupuje neúspešný obchodník Oskar Schindler, člen nacistickej strany, veľký zvodca a muž, ktorý cíti, že by na vojnovom utrpení mohol veľmi dobre zarobiť. Lacná pracovná sila v židovskom ghette zaisťuje jeho továrne na smaltované riady obrovské zisky. Lenže Tretia ríša má s jeho zamestnancami úplne iné úmysly, v nákladných vagónoch ich chce poslať do Osvienčimu. Sám Schindler možno netušil, kedy v týchto neľudských opatreniach prestal vnímať ohrozenie svojho podnikania, a kedy začal o „svojich“ židov bojovať kvôli vlastnému svedomiu. (Cinemart SK)

Dalda

Šlo snad toto téma zpracovat lépe? Po celou dobu filmu jsem byl bez dechu a dokonale vtažen. Nemám asi žádné výtky, film splnil všechna má očekávání. ()

nascendi

Napriek úspešnosti filmu i sláve jeho režiséra trvám aj po opätovnom zhliadnutí na tom, že ide iba o nadpriemerný film. Nie z hľadiska remeselnej zručnosti pri spracovaní príbehu, ale pre príbeh samotný. Spielberg sa napriek svojmu pôvodu pokúša vykresliť bezohľadného podnikateľa, ako záchrancu Židov. Na to mu ja osobne neskočím. Za záchrancu Židov môžem považovať Nicholasa G. Wintona, nie Oscara Schindlera. Židia pracujúci preňho sa zachránili nie preto, že by to bolo jeho zámerom a cieľom, ale preto, že prispievali k rastu jeho bohatstva. Preto mi scény po oznámení kapitulácie vyznievali až neznesiteľne falošne. Keď Spielberg uplatňuje svoj rozprávačský a rozprávkarsky talent v iných príbehoch a iných filmoch, tak to akceptujem, ale z historických tém by sa rozprávky robiť nemali. ()

PetrPan

Silný film, není třeba velkých slov, vše již bylo řečeno, snad jen ta holčička v červených šatech v černobílém filmu byla skoro až podpásovka..jen skoro, to byla emocionální atomovka prostě. ()

Arsenal83

Filmové extra veľdielo, ku ktorému možno len dodať, možno len to, že farebnejšia verzia by bola ešte lepšia, aj keď je pochopiteľné, prečo je to čiernobiele. A možno ešte to, že Schindler asi nebol až tak čistý, ako je dnes prezentovaný. Minimálne to nebol žiadny Winton a peniaze hrali u neho významnejšiu rolu, než sa tu prezentuje. Ale ako film je to skvelé dielo a Schindlerovi treba uznať aj dané zásluhy. ()

Tomco

Abnormálne silný filmový zážitok pri ktorom som vypustil litre sĺz. Steven si macher a ústredné herecké trio ani nehovorím. Žiadny film ma ešte nikdy takto "neodrovnal"! ()

WANDRWALL

Trapná závěrečná scéna, kde nechybí ani "Gándí", což mělo být asi něco jako oslava zachránce, ale co už s tím přišel s křížkem po funusu. ()

Slarque

Po čtvrtstoletí znovu v kinech, tak jsem neodolal. Film za ta léta neztratil nic ze své naléhavosti a realizační dokonalosti. Možná už bych se po těch více než třech hodinách obešel bez toho barevného závěru z izraelského hřbitova, ale chápu, proč ho tam Spielberg dal. ()

ainny

Je možné, že tohle je Spielberg? Je možné, že tohle natočili Amíci? Odpověď na obě otázky je: Ano. Je vidět, že to jde, když se chce a nemusí být ze všeho paskvil. A ta černobílá kamera je prostě geniální. Barva by ty hrůzy které se děly zbytečně "zjemnila". ()

classic

Jeden z najpreceňovanejších oscarových filmov v dejinách kinematografie, ktorý nakrútil režisér Steven Spielberg, keď protagonistu Oskara 'prospechára' Schindlera, zachytáva, ako toho "dobrého Nemca" , čo "zachránil" nad tisícku ľudských životov počas aktuálne prebiehajúceho holocaustu, ktorý vskutku pripravil o životy milióny ľudí naprieč celou Európou. Totižto, možno sa to zdá nielen mne, ale povedal by som, že v skutočnosti to bolo s tým 'zoznamom' trochu inak, rovnako ako aj s celkovými pohnútkami nášho veľkého záchrancu, ktorý najprv myslel na seba, a až potom následne na ostatných ? Skrátka sledovanie hereckého "zromantizovaného" predstaviteľa Liama Neesona vo filme, sa nerovná sledovaniu Oskara Schindlera v reálnom prostredí ? V niektorých sekvenciách určite áno, ale zase v koľkých ? Stvárnenie reálne jestvujúcej postavy Amona Götha v podaní charizmatického britského herca Ralpha Fiennesa, je oveľa autentickejšie, než práve toto "idealizované" herectvo, ktoré pravdepodobne má hodne ďaleko od toho, ako sa veci naozaj majú. A čo môžem vlastne očakávať od najväčšieho rozprávkára v Hollywoode, od toho mimoriadne nadhodnoteného režiséra, ktorý sa mi našťastie do topky už nezmestí, že si teraz sadnem na šunky s vypleštenými očami, ako ma neuveriteľne priklincoval do sedačky ? Nie, stačí sa trochu nad všetkými dôležitými súvislosťami intenzívnejšie zamyslieť, a potom sa divákovi otvoria oči poriadne dokorán. Viem oceniť technické kvality každého kvalitného filmu, trebárs - kameru a strih, ako aj v tomto prípade sa to tu bezprostredne nachádzalo, no na druhej strane Williamsova hudba extrémne tlačila na pílu, a nakoniec iba dodávam, že som síce mal slzy na krajíčku, ale zase po dejovej stránke mi to nedovoľovalo prežívať celkovú katarziu. PS: Normálne by ste sa čudovali, koľko toho majú Schindler/Spielberg spoločného, teda najmä čo sa týka manipulácie s "deravými grošmi". ()

Chrustyn

Myslím, že vše o tomto skvostu už bylo napsáno, takže by bylo zbytečné to opakovat a proto to vezmu stručně. Jeden z nejlepších filmů všech dob od nejlepšího režiséra všech dob. ()

marhoul

Schindlerův seznam se v těchto dnech vrací na filmová plátna, kina ho uvádějí s úctou, jelikož je to již 25 let, co spatřil světlo světa. Co k legendárnímu filmu napsat? Jednoznačně se jedná o skvost světové kinematografie, nádherně nasnímaný, nenormálně zahraný (obzvlášť záporné role se Ralph Fiennes zhostil tak, že je jednomu až na zvracení..), s překrásnou hudbou, která vhání slzy do očí i po celá ta léta a ten příběh... V tomto případě je vlastně zbytečné cokoli dodávat. Snad se můžeme jenom modlit, aby se nikdy více nic podobného neopakovalo. ()

Jirka_Šč

Dnes jsem viděl už poněkolikáté, ale poprvé s našimi dcerami (15). Velmi to ocenily jako film. Vyprávěly, jak byly ještě se základkou v Osvětimi (ve scéně, kdy vlak s ženami omylem dorazí do Osvětimi, jim bylo velmi zle). Na konci hodně brečely. Jsem hrdý, že máme takové děti. ()

váca

Strhující drama z dob druhé světové války. Skvělý Liam Neeson a perfektní režie Stevena Spielberga. Tento film považuji za vrcholné dílo jeho tvorby. Je až neuvěřitelné, co se v dobách hrůzy, která sužovala celý svět, podařilo tomuto člověku. Jeho hrdinství zná celý svět a je dobře, že se dočkalo tak precizního ztvárnění na filmovém plátně. ()

mat.ilda

Velmi krásný a dojemný film, dostal by 100 %, nebýt opravdu neuvěřitelně trapné, typicky americké závěrečné scény - ta zavinila, že je první, na co si vzpomenu v souvislosti s tímto filmem. ()

heyda

Film, který musím pořád popostrkovat dál v ději, aby mě nenudil, si mých 5 hvězdiček bohužel nezaslouží. Jeho realističností si též nejsem úplně jistý. Jistý si jsem jen tím, že je to opravdu, zdůrazňuji OPRAVDU dobře odvedené filmové řemeslo s dojemným koncem a silnou atmosférou. 80% ()

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018

Steven Spielberg nám v březnu dodal Ready Player One a momentálně chystá pátého Indiana Jonese. Po Indym, jehož comeback proběhne 9. července 2020, se režisérská legenda vrhne na remake West Side… (viac)

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna

01.08.2016

Star Wars koncertní show míří do Rudolfina

Star Wars koncertní show míří do Rudolfina

08.12.2015

Pražské Rudolfinum bude 22. prosince hostit ojedinělý koncertní projekt s názvem STAR WARS: a musical show. Jedná se o koncert orchestrální hudby z šesti dosud uvedených filmů z prostředí slavných… (viac)

Dva koncerty filmové hudby

Dva koncerty filmové hudby

01.09.2012

Pražský filmový orchestr zve všechny příznivce filmové hudby na své další dva velké koncerty. První z nich se koná v neděli 14. října v 19.30 ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Diváci budou mít… (viac)