Akčná dráma z obdobia 2. svetovej vojny. Počas vylodenia v Normandii prídu o život dvaja bratia, ich tretí súrodenec zahynul už skôr na Novej Guinei. Keď sa kapitán John Miller dozvie o poslednom, štvrtom bratovi, chce ho za každú cenu zachrániť a dostať domov k matke. Na túto ťažkú úlohu sa podujem skupina ôsmich mužov. (STV)

Frajer42

Tohle je jeden z nejlepších válečných filmů. Film se snaží hrát divákům na city a snaží se být hodně efektivní. City mně film neatakoval, zato efektivní byl velmi. Steven Spielberg je prostě mistr. Kam strčí prsty, tam je úspěch. Jediné co bych vytkl je absolutní nesmyslnost toho všeho. Obětovat jednotku za záchranu řadového vojáka je prostě obrovský nesmysl, který můžeme vidět pouze ve filmu. * * * * ()

boshke

Mne ta americkost prostě vytáčela. Ne, ten film by se prostě neobešel bez záběru na plápolající vlajku hvězdnatou a starého Ryana na vojenském hřbitově na začátku, ani bez dojatého Ryana a plápolající vlajky hvězdnaté na konci (zřejmě také pro natažení již tak "krátké" stopáže). Avšak vše, co se mezi tím odehraje, je velmi slušnou podívanou. A skutečnost, že pošlou 8 vojáků hledat jehlu v kupce sena, se může stát asi jen v americkém filmu... 80% ()

Kothy

Dost dobrý válečný film. Přesto, že se dá pochybovat o smyslu celé mise, filmu to moc neubírá. Samozřejmě se to neobejde beze ztrát. Bitvy jsou opravdu epické, hlavně vylodění na začátku a obrana mostu na konci. Herecké obsazení je taky vynikající. Steven Spielberg prostě umí. "Já své bratry neopustím." ()

Smok

Stevenovi sa podarilo hodiť všetku tú bezútešnú atmosféru vojny na filmový pás tak realisticky, že si doteraz pamätám, ako žalúdočne slabší jedinci odchádzali z kina už po úvodnom vylodení v Normandii... Výborný Tom Hanks a vynikajúci Damon pekne dopĺňajú jeden z mojich najobľúbenejších filmov. ()

Spinosaurus

Opravdu geniální, skoro bych řekl revoluční film co se týče bojových scén. Spielberg je prostě génius. Takovouhle atmosféru jsem ještě v žádném válečném filmu neviděl. Celou dokonalost pak korunovalo Bratrstvo neohrožených. Jinak úvodní scéna mě ještě nyní, 2 roky po zhlédnutí, nenechá klidným. Jednu hvězdičku však odebírám za občasné historické nepřesnosti a za tu hroznou propagandu. ()

Sašenka165

Spielberg prostě umí a to nemůže nikdo popřít. On udělá i z velmi obyčejného filmu film velmi neobyčejný, takže když je látka skvělá, tak z toho vznikne film více než neobyčejný. ()

tukomaster

Spielberg se asi díval na Twin Peaks, třes v ruce (he). Jinak je to strašně přeamerizovaný (hlavně že tam musela bejt ta americká vlajka na začátku a na konci...). Herecky v poho, obrazově dobrý, hudba nic moc, ale co mi hlava nebere je samotná myšlenka filmu. To tam za nim lezli jen aby maminka tak nesmutněla ? A pak mi ještě vadila ta věc s tim německym vojákem, ta je morálně dost špatná. 40% ()

Campbell

Film který má tak silnou a dokonalou úvodní scénu že se zapsala do dějin. První 40 minutovka je opravdu tak neuvěřitelná že člověk jen žasne, pak to sice trochu pohasne, ale i tak si Spielberg udržel laťku a dokonale bavil. Když postavy umíraly nebylo mi to jedno, spielberg mě dokonale pohltil, a hudba od Williamse je tak dokonalá že jí považuju za druhou nejlepší(první je hold Jurský park:-)). Sice bych řekl že některá ta scéna klesne třeba scéna v současnosti mi přijde jako zbytečné týrání citů, ale poslední dokonalost je dokonalost. ()

Slartibarkfast

Zcela přiznávám, že na první shlédnutí tohoto filmu v kině nikdy nezapomenu. Tak "skutečný" a naturalisticky vykreslený film jsem opravdu neviděl. Prožíval jsem každý okamžik a se zatajeným dechem očekával nepřátelskou palbu za každým rohem. Již začátek filmu s divákem pěkně otřese a zbytek taky není žádný čajíček. Závěrečná bitva mne skoro donutila k slzám. Můžu říct, že při žádném jiném filmu jsem necítil takovou sounáležitost s hlavními hrdiny a modlil jsem se za jejich životy. Opravdu nezapomenutelný zážitek. Šokující, syrové. .takhle nějak si představuji skutečnou válku.. a není to nic pěkného. 95% ()

nascendi

Dnes som si opätovne pustil prvých 25 minút a píšem týchto pár riadkov, aby som zlepšil pomer medzi hodnotenými a komentovanými filmami. Tých 25 minút mi umožňuje prehliadnuť znevažujúce komentáre odborníkov na všetko, ktoré som si zbežne prečítal. Zachráňte vojaka Ryana ostáva naďalej dobre ukotveným filmom v mojej Top 100. Spielberg ho podľa mňa nakrútil tak, aby ho prijal čo najširší okruh divákov. Aby si nepopudil proti sebe kritiku a aby ľudia zapĺňali kinosály. Nutné ústupky sú preto pochopiteľné a bez problémov ich prehliadam, aby mi v pamäti ostal neporušený kompaktný obraz veľkého gesta, o ktorom film je. ()

Trajektt

Podle mně přehodnocená slátanina, kterou jsem musel vidět, jelikož propagace mých kamarádů v hospodě byla tak silná, že jsem neodolal a šel jsem na tento snímek do jednoho nejmenovaného pražského kina, takže jsem měl tuto ubrečenou trapně patriotistickou nereálnou limonádu přímo z první řady. Spielberg podle mně nemůže točit válečné filmy nebo celkově životopisné filmy, jelikož do toho dává moc emocí, co se týče jeho předků a ukazuje ten daný snímek vždy jen z jedné strany i když byla realita úplně jiná. A on jako nevoják, to nedokáže správně procítit a to píšu jako vojín, který sloužil pro tuto naši maličkou zemičku. Stevenovi jdou točit takový ty fiktivní marmelády jako je E.T. - Mimozemšťan (1982) nebo příběhy Indiana Jonese, protože to jsou snadno pochopitelný jednohubky pro malý děti a rád se na ně znovu podívám. Asi to bude tím, že sám je jako malý dítě. ale když začne točit filmy pro dospělý a to myslím válečný filmy, né ty filmy, co začínají na písmeno P a končí na písmeno O, tak je to katastrofa. Tento nereálný příběh nám dává jednu premisu a to je to. že na konci války se vybraná skupina vojáků snaží zachránit posledního ze čtyř synů Ryanovic rodiny. Tak, kdo byl na vojně mi musí dát za pravdu, že takový rozkaz je nesmysl a nic takového by se nestalo, jelikož se vždy jedná o strategii a v tomto případě o dobývání a navrácení svobodným zemím jejich území pomocí amerického spojence. Zhruba první půlhodinka byla natočena celkem slušně dokumentárním stylem a musím přiznat, že to byl celkem slušnej masakr. Ale poté jsme svědky plytkého hledání a nalezení vojína Ryana, který odmítne uposlechnout rozkaz kvůli obraně nějakého mostu, což je samozřejmě nesmysl. Poté zde vidíme bezmála dvě hodiny patriotistických plytkých keců bez energie a hlavně bez hlavy a paty hodící se maximálně tak do nějáké béčkové počítačové hry. Špatné výkony, nereálnost, překrucování historie za to vše bych dal odpad, ale za úvodní scénu vylodění v Normandii a následující dechberoucí čalamádu dávám 50%. ()

PetrPan

Jeden z milníků světové kinematografie, naprosto syrové a reálné ztvárnění válečných hrůz, které je zvýrazněno dokonalými hereckými výkony všech zúčastněných, nebyl by to však americký film o válce, aby zde nebyl až příliš zdůrazněn americký patriotismus a americké hrdinství, Američané (Spielberga nevyjímaje, vzpomeňme jeho Schindlerrův seznam) umí točit pravdivější filmy o jiných národech než o sobě ()

nash.

I při repríze po letech omračující zážitek. Možná v něčem i lepší než při premiéře. Tehdy jsem byl natolik ohromen úvodní scénou, že už ji nic, co následovalo, nemohlo překonat. Nepřekonalo ji nic ani tentokrát, ale už jsem si dokázal "vnímat" i zbylé dvě hodiny. A že je na co se dívat. Tom Hanks podává skvělý výkon a jeho mužstvo nezůstává o nic pozadu, Spielberg inscenuje jak o život a Kaminsky dělá s kamerou divy ať už se vrhá do bitevní vřavy nebo zklidní ve chvílích zdánlivého klidu. Je málo válečných filmů, které by mě dokázaly tak dokonale vtáhnout, a to nejen při velkolepém vylodění, ale i při mnoha menších, nečekaně vypjatých, scénách z putování malé jednotky francouzským pobřežím. Je málo válečných filmů, které by předávaly své poselství tak intenzivně. Není to sice tak pocitově silné a drtivé jako třeba jihokorejská Pouta války, ale i tak nabízí silný zážitek, na který člověk jen tak nezapomene. ()

Slarque

Prvních dvacet minut je tak intenzivních, že to poznamenalo celý žánr válečných filmů. Ve zbytku se sází na perfektní výkony ostřílených (dva Tomové) i začínajících herců. Navíc dokonalý zvuk a kamera. Jen bez onoho hřbitovního intra a outra bych se docela obešel. ()

Arsenal83

Skoro 90%? Po rokoch uvažujem, že to je silne nadhodnotené. V podstate nejde o nič iné, ako o pátos o americkom patriotizme. A stál ten Ryan vôbec za toľko životov? Nie. Nevychádza mi to matematicky ani morálne. Jedinú hĺbku, ktorú film mal, sa nachádzala v rozhovoroch medzi vojakmi. Jeden je len učiteľ a odrazu velí. Druhý by chcel len zabíjať, tretí hovorí, že to nie je správne. Aspoň nejaké myšlienky na zamyslenie. Inak film spĺňa len parametre splnenia si vlasteneckej povinnosti. Spielberg ale ostal v kategórii sci-fi. Takýto príbeh by sa totiž nikdy nemohol stať. ()

Vitason

Steven Spielberg se jednoho dne probudil a řekl si: ,,Je na čase získat druhého Oscara." A proč se pro něj opět neponořit do víru druhé světové války? Akorát zástup vděčných židů nahradila rodinka jednoho vojáka... Zachraňte vojína Ryana je dokonalou ukázkou Spielbergova technického a vypravěčského umu. Neskutečně realistické bitevní scény v čele s vyloděním v Normandii jsou opravdu skvostné a člověk na ně jen tak nezapomene. Janusz Kaminiski je prostě borec. Ale za zmínku stojí i narativní stránka, kdy se na ten přítomný patos (např: film otevírá a zakončuje záběr na americkou vlajku) a lehká agitace nedá brát jako vada na kráse, protože příběh má drajv a zdařilou psychologii postav v podání mladých a talentovaných herců: Burns, Pepper, Ribisi, Damon, Diesel (toho uvádím jen ze slušnosti). A samozřejmě nesmím zapomenout na výborného Hankse a Sizemora. Navíc se tu v menší roli objeví Paul Giamatti. Zachraňte vojína Ryana je dojemný audiovizuální skvost, který si zaslouží plné hodnocení. ()

Rocky62

Ačkoliv se jedna chybička kameramanů vloudila, já ho však považuji za nejlepší válečný film vůbec. A je mi ukradený, že si spousta lidí myslí opak. Perfektní režie, dechberoucí vylodění v Normandii, psychologie postav, skvělá hudba, opravdu velkolepý film a nějaké vlastenectví se může jít vysrat. ()

Bachy

Inu výhrady bych měl...jenže to obsazení. Ale hlavně prostředí spolu s kamerou jsou tak úžasné, že si ty výhrady asi nechám pro sebe. Zatím se mi tu po každém zhlédnutí točí 4 a 5 hvězd jako na řetízáku. ()

eLeR

vynikajúce ... pre mňa naj zážitok z filmu, keď je matka v kuchyni a z okna vidí, že sa ku domu blíži čierne auto ..... ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

Čtvrtý John Wick bude pořádně dlouhý

Čtvrtý John Wick bude pořádně dlouhý

14.02.2023

Ačkoliv tvůrci naznačovali už v loňském roce, že čtvrtý John Wick bude vůbec nejdelším filmem v sérii, oficiální zveřejněná délka přesto nyní většině fanoušků bere dech. Zatímco první snímek totiž… (viac)

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018

Steven Spielberg nám v březnu dodal Ready Player One a momentálně chystá pátého Indiana Jonese. Po Indym, jehož comeback proběhne 9. července 2020, se režisérská legenda vrhne na remake West Side… (viac)