Minority Report

• Česko Minority Report (viac)
Sci-Fi / Akčný / Thriller / Mysteriózny
USA, 2002, 145 min (Alternatívna 140 min)

Réžia:

Steven Spielberg

Predloha:

Philip K. Dick (poviedka)

Hudba:

John Williams

Tom Cruise, Colin Farrell, Samantha Morton, Max von Sydow, Patrick Kilpatrick, Kathryn Morris, Lois Smith, Peter Stormare, Jessica Capshaw, Tim Blake Nelson (viac)

Je rok 2054 a vina je trestaná skôr, ako dôjde k samotnému zločinu. Elitná jednotka Ministerstva spravodlivosti s pomocou jasnovidcov, ktorí dokážu určiť páchateľov, zabraňuje zločinom. Jej veliteľ John Anderton vôbec nepochybuje o svojej práci, až kým sa sám nestane hlavným podozrivým... (RTVS)

GeorginaAnne

Na to jak předloha od Philipa K. Dicka byla skvělá tak filmové zpracování dost upadá. Zápletka druhé poloviny přemrštěná, překombinovaná, přitom se stačilo inspirovat u stejnojmenné povídky a bylo by to o moc lepší, sice jednoduché ale přitom dobré... Colin Farell mi na postavu Witwera neseděl ale předvedl slušný výkon a i když byl Tom Cruise skvělý tak nejde hodnotit jinak než jako dobrý průměr. ()

MrApik

V Minority Report můžeme hned zpočátku vidět jasné dilema - je správné odsuzovat člověka za něco, co teprvě udělá? V tomto filmu můžeme vidět špičkového analytika a člena policie v podání Toma Cruise, který se po denní rutině ale sám dostane do problémů - bezchybný způsob "věštění" budoucích vražd sám ukáže vraždu neznámého muže a za vraha určí právě našeho hlavního hrdinu. Spouští se nyní boj s budoucností, kdy hlavní hrdina prchá před zákonem, avšak sám se touto cestou vydává za předurčenou budoucností. Dokáže svou budoucnost změnit? To je otázka, kterou si budete klást celý film. ()

teekanee

Opravdu jedno z nejlepších scifi od Spielberga, což je opravdu veliké poklona, jelikož scifi jsou mu přímo šitá na míru. Film jsem neviděl opravdu dlouho a kromě hlavní premisy a trasplantace očí jsem si toho moc nepamatoval, což bylo jedině dobře. Hodně ocěnuji zvolenou barvu obrazu, všechno je takové chladné, sterilní. Opravdu moc dobře to dopomáhá skvělé atmosféře budoucnosti, která je ještě umocněná na svou dobu výborným CGI. Film má taky spoustu skvělých myšlenek, které jsem jako puběrťák před x lety nějak nezaznamenal. Je možné odsoudit někoho za něco co neudělal? Myslím si, že kdyby někdo něco takového doopravdy vynalezl, tak se to v životě do provozu nedostane, jelikož by to rozpoutalo obrovskou melu. Dále nejde nepochválit skvělý výkon Cruise, který je dle mého názoru pan herec a i když je film docela akční, jsou tu i pěkné dramatické chvíle, kde má šanci ukázat svůj um. Celkově tomu filmu nemám v podstatě, co vytknout. 87% ()

mp5991

Já jenom doufám, že se nedožiju budoucnosti, kde mají reklamy v obchodních centrech potřebu všem vykecat, co si tam kupujete. No, to je spíš okrajová poznámka. Co se týká filmu, hodně mi chybělo nějak objasnění myšlení alespoň hlavní postavy. Mám na mysli proč se prostě neukryl někde mimo civilizaci až do chvíle, kdy byla vražda předpovězená? Nebo se nezkusil dohodnout s kolegy ať ho teda do té doby sledují? Já vím, to už by byl úplně jiný film, ale alespoň to vysvětlení bych fakt ocenil. Ono je tu teda těch "proč?" mnohem víc, ale nechci tu zase vyspoilovat celý film. Přijde mi to, že autoři měli připravených několik zajímavých scén, ale moc nevěděli, jak je propojit do souvislého děje, tak tam prostě něco plácli bez ohledu na to, jestli to dává smysl. Ale dívat se na to dalo, námět je taky celkem zajímavý, ještě to aspoň o půl hodiny zkrátit a na 4* by to bylo. ()

GrooteLulu

Dívat se na film od Stevena Spielberga se stalo jedinečným zážitkem v historii 70., 80. ,90. a 10. let dnešního století. Překonávat neustále sám sebe je to nejtěžší, co může v umění umělec dokázat. Sci-fi je Spielbergova parketa, nikoliv s hektolitry krve, ale s údivem nad představivostí a inovátorstvím s podobným účinkem, jako mohli mít ve své době knihy od J. Verna. Minority Report je klasikou. ()

Ilamm

Film naprosto skvělý, jediné z čeho jsem zůstala rozladěná, že tam nebylo objasněno, co se ve skutečnosti stalo s" Cruisovo" synem...... ()

SNCIS

Obsahuje spoilery: "Mám vás rád, šéfe, vždycky jste byl na mě hodnej. Tak vám dám dvě minuty, než zapnu alarm." Kdo se zabít pokusí, dřív zatčení okusí! Tom Cruise v kultovní klasice Stevena Spielberga. Co se týče zpracování světa za půl století, nelze nic vytknout. Nápad, kde máme 3 jasnovidce, kteří vidí vraždu ješte než se uskuteční a tím pádem tomu mohou zabránit, je originální. Systém zde je téměř dokonalý, protože odsoudí Toma Cruise za něco, co nikdy nespáchal a ani neplánoval spáchat. Díky tomu ho nahání vesmírná policie, která netuší, že je prvním omylem systému, ve kterém žijí. Dobrý příběh, který má myšlenku, spád i dobrou zápletku.- 80%. ()

Sejkorka

Skvěle natočené sci fi mistra Spielberga. Za mne 4 a půl * , proč dolů na 4 ? Několik situací trochu drhlo, hlavně ty sci fi honičky sci fi autama. Ale nevadí, nejde o hvězdičky. PreKrim je velice dobrý nápad, ale ukáže se, že i toho se dá zneužít. Říkám si, kdyby někdo vymyslel třeba PreBlb a eliminoval budoucí nekalé lidi (nejen blbce ve smyslu inteligence, ale mnohé politiky,"celbrity" apod. Jenže, jak říkal pan Werich, kdyby se za blbost zabíjelo, to by bylo bytů volnejch .... Jo a taky mi v tomhle filmu chybí nějaké krasavice. Nebudu je jmenovat všechny. ()

Tom10000

Zhlédnuto na VHS. Popisovat příběh celý nebudu, pouze shrnu svůj názor: Tom Cruise opět dokázal, jakým skvělým hercem umí být. Dávno před filmem Na hraně zítřka zde hrál hlavní postavu, vedoucího organizace Precrime, jež zabraňovala pomocí tzv. tušitelů jakýmkoliv vraždám ve Washingtonu. Jelikož se jedná o akční thriller, nenajdeme zde téměř žádné prvky romantiky, na něž jsem zvyklý z jiných filmů, ale drama v podobě rizika života zastřelením či uvězněním ve speciálním vězení je zde více než dost. Celá zápletka přesně obsáhne něco málo přes dvě hodiny a divák se ani na chvíli nenudí. Dokonce se mi zdálo, že některé dialogy jsou až moc rychlé a chvíli trvá, než se vše vyjasní. Pozdější pochopení je ale více než šokující. Nemůžu si odpustit menší chválu i mimo Toma Cruise, a vyjma Max von Sydowa coby ředitele pochvílit i Samanthu Morton jakožto Agathu, nejlepší Tušitelku. Role křehké dívky s mimořádnými schopnostmi je zde rovněž důležitým prvkem. Osobně jsem rád za konec, dokáže i dojmout. 90 procent, 5 hvězd. ()

TylerD.

Myslím, že nynějších 82 % dělá filmu hlavně rozpočet, který je na každém záběru vidět a pak profláklé jméno jak filmu tak tvůrců i hereckého obsazení. Tím chci říct, že kvalita filmu mi přijde o jednu hvězdu přeceněná. ()

xtraffic

Dal bych 5 hvězd, ale Tom Cruise je mi scientologicky nesympatický. Film hovoří o ne daleké, ani o ne blízké utopistické dystopii, kdy jeden z řad chrabrých JÚES cowboyů chcou vydělat nějakou tu korunu na lidském neštěstí s vizí dobra pro všechny. Jak to bývá, nedopadne to dobře, alespoň ve filmech. I přes šílenou stopáž a chvilemi pocit, že se dívám na Mavericka a jeho chlípné myšlenky "já sem tak letec" to bylo poučné dílo. Nevím ale proč díky Spielbergově režii sem chvilemi viděl TRexe z Jurskýho Parku. Stojí za to vidět. Už jen proto, jak producenti viděli svět začátkem 21.století a jak to nakonec dopadlo. Dobře pro tmáře. Bohužel. ()

Verbudrak

Respekt. Velký film. Už jsem ho viděl asi čtyřikrát a asi se ještě někdy mrknu. Teprve až nyní mohu prohlásit, že jsem ho úplně pochopil. Bohužel tím u mě trochu ztratil na kráse, neboť jsem odhalil, jak je ten konec nelogický. Je to škoda. Ale scéna s Agathou v obchoďáku je dokonalá, motiv vševědoucího (a do budoucnosti vidícího) průvodce miluji. Ještě jednou byl později použit v Jasonu Bournovi na nádraží. Toto jsou dokonalé momenty, a to doslova. Tohle někdy zažít. P.S. Ještě jednou věcí se pochlubím. Postavu Colina Farrella jsem vždycky odhalil, a to znova a znova, neboť jeho dějovou linku vždycky do příštího promítání zapomenu. ;o) Ale ta postava mi vždy byla od začátku sympatická, mnohem víc než Anderton sám. ()

Foltest

Přemýšlel jsem o 4 hvězdách, nakonec ale misky vah ke 3 přiklopily mezery v logice děje; když se nad pár věcmi člověk pořádně zamyslí, moc nedávají smysl; například důvod celé anabáze, kdy antagonista mohl celý problém vyřešit rozhodně hladčeji než obviněním policejního kapitána. Jinak se mi ale Minority Report mimořádně líbil. Celý svět a fungování tušitelů je natolik složité, že trvá, než se do něj divák vžije. Film tak nabádá, abychom se nechali jen unášet, příliš nad tím nepřemýšleli a jednoduše vnímali atmosféru a chytré odhalování světa. Díky tomu se zázračně zakryjí i ty již zmíněné logické nesrovnalosti. Hlavní devízou snímku pro mě byla právě ústřední myšlenka předjímání vražd. Ta byla moc zajímavá a díky prostřihům vražd dodávala mysteriózní nádech. Líbila se mi také finální pointa celého provedení zločinu (ta mi přišla chytrá) a pak také samotná expozice dystopického světa s neustálým skenováním sítnic. Právě dějová linka s oční operací mi přišla ve své špíně a nouzových podmínkách jednoduše skvělá. Minority Report je povedený film, který tak rozhodně doporučuji ke zhlédnutí. ()

leafroller

Film s asi největším počtem logických nesmyslů v historii. A to i na scifíčko. Tyhle šílenosti jsou však dokonale vyvážené nápady, kterými film doslova překypuje. Přidám-li k tomu vynikající provedení, žádné mrtvé pasáže a sqělého Colina Farrella, kterého jsem v tomto snímku zaznamenal poprvé, dostanu stoprocentní koktejl, na nějž můžu koukat kdykoli. ()

Updated_Cake

Člověk musí brát trochu v potaz, jak film z roku 2002 trochu nesmyslně předpovídá některé věci, které jsou už i dnes mnohem dál. Na druhou stranu, jako sci-fi základ to vůbec není špatné - bylo to zábavné, mělo to své zvraty, mělo to zajímavé sci-fi prvky. A Tom Cruise do toho sedne perfektně. ()

Další těla pod Neesonovy náhrobky

Další těla pod Neesonovy náhrobky

19.02.2013

Březnový start natáčení se blíží a krimi-thriller A Walk Among the Tombstones rychle nabírá obsazení. Ale nejdříve stručně o projektu: film je adaptací jednoho ze sedmnácti románů, které uznávaný… (viac)

Spielberg plánuje válku s roboty

Spielberg plánuje válku s roboty

14.01.2012

„Vládce snů“ je právě uprostřed natáčení historického životopisného dramatu Lincoln s Danielem Day-Lewisem v hlavní roli, ale už ví, na co se vrhne pak. Jeho dalším filmem bude adaptace románu… (viac)

Worthingtonův poslední zločin

Worthingtonův poslední zločin

14.05.2011

Zhruba před rokem byl Sam Worthington spojován snad s každým chystaným blockbusterem. Dnes jako by se na něj Hollywood snažil zapomenout. Ano, právě v těchto dnech natáčí pokračování starořecké… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz