Čierny jastrab zostrelený

• Česko Černý jestřáb sestřelen (viac)

Část elitní jednotky armády USA je v roce 1993 poslána do somálského Mogadishu, aby se stala součástí mírové operace Spojených národů. Úkolem mise je unést několik vysokých důstojníků somálského diktátora. Jde o součást strategického plánu na potlačení občanské války, která zuří po celé zemi. Ovšem zdánlivě bezpečně naplánovaná mise se obrátí nesprávným směrem. Rangers i veteráni musí bok po boku bojovat proti zdrcující přesile a prchat za nepřátelskými liniemi dokud se záchrannému konvoji nepodaří vyrazit k jejich záchraně. V těžkém boji umírají přátelé, formují se vztahy, chlapci se stávají muži a vojáci se učí jak vypadá skutečná tvář války a hrdinství. (oficiálny text distribútora)

Arx

Další Ridleyho film a opět další filmová lahůdka. Tentokrát tu máme čest s válečným dramatem zachycující boje v Somálsku. Výborní herci, výborná kamera a ještě lepší zvuk. Filmový zážitek, který vám v hlavě zůstane pekělně dlouho. ()

Skejpr

Naprosto fenomenální kus filmařiny.Scott dokazuje, že mezi současnými režiséry patří na špičku a ani hollywoodský mladý herecký výkvět se nemá za co stydět... ()

charlosina

Až se vrátím domů a lidé se mě budou ptát: "Hej Hoote, proč si to dělal, chlape? Proč? Jsi nějaký válečný maniak?" Víš, co jim na to řeknu? Neřeknu zatracené slovo. Proč? Oni by to nepochopili. Oni by nepochopili, proč jsme to dělali. Nepochopili by, že je to o tvém příteli vedle tebe. O tom a o ničem jiném. // Film jako takový natočený dobře. A je to americký film, navíc o amerických vojácích, tak já nevím, s tou agitkou se tak trochu asi i počítá, ne? ()

Traffic

Poté, co jsem si film po delší době připomněl, se musím zcela vážně ptát, odkud přesně se berou ta obvinění z "jednoznačného agitování" (Rosomak) a na čem jsou založená. Ten film je možná už v samém jádru problematický a ideologicky rozporuplný, ale určitě ne jednoznačný. Pokud bychom měli brát Black Hawk Down jako náborové video, jak vysvětlit přítomnost natěšeného mladého rekruta Orlanda Blooma, který se stihne zabít ještě dřív, než se vůbec dostane do svojí první akce? Hlavní hrdina (Josh Hartnett) je navíc přiznaný idealista, který se staví spíše za mírové řešení konfliktu. Film je pojednáním o americké operaci, která byla jedním velkým fiaskem a v podstatě po celou dobu jde mariňákům pouze o to zachránit si (a druhým) krk a dostat se z toho pekla pryč živí, přičemž se kladě důraz na odtažitost jednotlivých velících složek armády, které v tu chvíli nemají ponětí o tom, co se děje v poli. Tenhle kontrast je asi nejpůsobivější složkou filmu. Dále v jednom z úvodních dialogů dochází k názorovému střetu mezi Somálcem a americkým důstojníkem a z následujícího děje je patrné, že vítězí protiintervenční přístup Afričana (tzn. USA tam nemají co dělat). Závěrečné titulky pouze doplňují bezvýchodnost a neefektivnost celé operace. _____ Naopak problém, zdá se, vězí ve způsobu, jakým je válečný střet zobrazen. Black Hawk Down lze napadnout, že konflikt ukazuje pouze optikou americké strany a Somálce redukuje na bezejmenný zástup černochů, kteří padají jako hrušky a navíc je často těžké rozpoznat, kdo z nich je "terorista" a kdo civilista, respektive film mezi tím nijak významně nerozlišuje. Na druhou stranu se můžeme ptát, zda je filmař povinen v rámci natáčení podle skutečné události následovat určitou politicky korektní vyváženost, nebo jestli je vůbec možné natočit "objektivní" (to slovo mám hrozně nerad) snímek s takovým obsahem? Proč vlastně a s jakým cílem takovou látku zpracovávat? Nabízí se určitě výklad Black Hawk Down jako filmu, který skládá poctu obyčejným vojákům v poli a jejich hrdinství, ale lze něco takového učinit a zároveň se odprostit od patriotismu a přehlídky mariňáckých symbolů a klišé? Scott také vypráví o nevyhnutelnosti a nekonečnosti války, už úvodní Platónův citát toto sděluje. Pacifista Hartnett se nakonec bojů stejně účastní a stává se vůdčí postavou a oporou pro ostatní. Ten film je vlastně dost nihilistický, říká, že válka tu bude vždycky a tím je v podstatě ospravedlnitelná. _____ Po formální stránce Black Hawk Down podle mě nezestárnul úplně nejlíp, akce je poměrně dost rozdrobená na několik mikrokonfliktů a lokací, a přestože máme možnost nahlížet do strategických mapek, orientace v prostoru a mezi jednotlivými vojáky není úplně snadná. Na to, že přestřelky jsou značnou náplní filmu, mi nepřišly nijak zvlášť dynamické ani efektní, ale jsem možná už zkažený těmi novými extrémními případy zesílené kontinuity, které se podle mě pro tyto účely hodí víc. Pokud si dobře vzpomínám, tehdy před deseti lety byl Black Hawk Down v recenzích spojovaný s termíny jako "videoklip" a je docela vtipné, že dnes už ten film působí celkem pomale. () (menej) (viac)

Dragoni

Válečné drama ukazující pravou tvář války, bez zbytečných příkras a keců okolo. Výborný hudební doprovod a dobře zvládnuté akční scény, kterých není po málu. ()

flanker.27

Po technické stránce nemám výhrady. Bohužel nejen vnější podobou živ je film. Ten scénář, no, jak to říct a neurazit. Když na začátku přijde nováček za velitelem a hřímá, že "jim" to chce nandat, ještě jsem si říkal, že třeba uvidím nějakou proměnu. Ovšem jak film pokračoval, pomalu jsem zjistil, že se žádné proměny nedočkám, ba že tak mají uvažovat všichni uvědomělí patriotičtí Američtí vojáci a tak je to správné. Žádné zajímavé charaktery, žádné rozepře, vnitřní touhy, nic, naprostá charakterová plochost a prázdnota. A potom ten závěr: Malajci degradovaní do úlohy řidičů transportérů odvážející nově vzniklé hrdiny se slovy tak kam to bude, šéfe, to už jsem trpěl motolicemi a přemýšlel, jestli se mi to jen zdá. Ostatně Malajci pokud vím, se proti tomuto obrazu dost ostře ohradili. Celkově lze dílo charakterizovat jako další dobře natočený americký patriotismus a sebevědomí podporující film s chabým scénářem a charaktery. Otázka je, jak dlouho bude svět takovéhle americké léčení bolístek vstřebávat. ()

Morien odpad!

"Only the dead have seen the end of war." Zajímavé, že se Ridley rozhodl otevřít film zrovna tímhle prohlášením. Protože to nedává žádný smysl a ani to snad neměl říct Platón a taky tam původně použili jiný citát. ()

ORIN

Na Black Hawk Down je krásně vidět, že by se film měl v ideálním případě hodnotit v kontextu doby, kdy vznikl. Z dnešního pohledu totiž působí jeden z nejznámějších počinů Ridleyho Scotta poněkud staře. To, co před 15 lety mohlo být vnímáno jako klipovitý střih, dnes vypadá trochu nadneseně jako "zívačka pro důchodce". ()

gudaulin

Hodnocení Černého jestřába má dvě roviny. Na té první je technická stránka snímku, která je jednoduše brilantní. Ridley Scott přikročil k realizaci filmu v době, kdy už měl za sebou hodně dlouhou filmografii a na výsledku je to znát. Tohle natočil zkušený špičkový řemeslník, který dokonale ovládá práci s kamerou, ozvučení, střih, vedení herců a zároveň má i velmi slušný rozpočet, takže vznikla velkolepá akční střílečka, jeden z vrcholů akčního válečného žánru. Doslova sugestivně cítíte, jak kolem vás bubnuje palba, sviští kulky, tajíte dech nad dynamickými záběry bitvy. Za tohle dostane ode mě Ridley 4*, protože zábava je to slušná, o tom žádná. V té druhé rovině bych rád napsal, že Scott selhává, ale nebyla by to pravda. Tomu filmu totiž chybí další rozměr, hloubka, to, co je za fasádou pouliční řežby. A chybí tam proto, že o něco takového Scott ani nestál. Natočil jednoduše propagandistický film o heroismu, odhodlání a sebeobětování amerických vojáků, kteří na cizím kontinentu hájí ty nejhumánnější cíle a brání místní obyvatelstvo před genocidou. Skutečnost pochopitelně byla mnohem složitější a kdyby nešlo o tolik lidských životů, připomnělo by to komedii. Americké jednotky byly v Somálsku pověřené ničím menším než demonstrativní akcí zajetí generála Aidida, šéfa nejmocnějšího somálského klanu. Aidid byl zkušený veterán válek ve východní Africe a jako šéf tajné služby spolupracoval s Američany, se kterými měl opravdu vysoce nadstandardní styky. Jeho syn, jak to bylo celkem běžné, studoval v Americe, kde získal i občanství, a stal se vojenským profesionálem. Jako dobrovolník se přihlásil do akce v Somálsku, kde ho také Američané nadšení z toho, že mají konečně znalce místních poměrů, jazykově vybaveného, taky angažovali. Nikoho nenapadlo ověřovat příbuzenské vztahy, takže synáček coby příslušník amerických námořních sil měl dopadnout svého tatínka. Ve skutečnosti pochopitelně měl generál Aidid díky téhle kuriózní situaci velmi dobrý přehled o tom, co se chystá, takže americké jednotky narazily na silný odpor sice mizerně vycvičeného a jen lehkými pěchotními zbraněmi vybaveného, nicméně odhodlaného protivníka znalého terénu. Samozřejmě díky obrovské materiální převaze byl poměr ztrát Afričanů mnohonásobně větší, ale vzhledem k tomu, že euroamerické veřejné mínění je mnohem citlivější na ztráty, dalo se jednoznačně mluvit o neúspěchu. Jednotky byly staženy a generál Aidid, který do té doby prohrával občanskou válku a vlastně kontroloval už pouze hlavní město, výrazně posílil a stal se prezidentem. Spousta věcí, které by přemýšlivý filmař do filmu mohl začlenit a které by za to stály, tam prostě chybí. Stálo by za to položit otázku, odkud bral zajatý obchodník se zbraněmi materiál, kterým zásoboval Aididovy milce, a tak by se dalo pokračovat. Jenže jak už jsem napsal, Scott jde jinou cestou. Výsledkem je snímek, který by mohl být s kladnou odezvou kdykoliv odvysílán na stanici Fox News a který by mohli američní náboráři s úspěchem promítat zájemcům o vstup do armády. Celkový dojem: 75 %. () (menej) (viac)

Sarkastic

„Pane Garrisone, myslím, že jste sem neměli jezdit. Tohle je občanská válka. Je to naše válka, ne vaše.“ Tento Scottův mistrovský kousek patří k nejlepším žánrovým snímkům vůbec. Můžete si představit jakoukoliv složku, která podle vás dělá kvalitní válečný film, Černý jestřáb ji má a navíc vyšperkovanou. Dechberoucí scenérie, adrenalinové akční sekvence, davové scény, hrdinové, o které máte strach, napětí, zmar a jatka v jednom. Třeba při takovém pádu Černého jestřába si můžete jen říct, že natočit lépe to snad nešlo. A když jsem po letech viděl prodlouženou verzi v top kvalitě, vše se jen zvýraznilo. Dokonce otravného patriotismu a patosu bylo poměrně málo (a když už na ně došlo, nijak nerušily). Pro mě osobně nejlepší Scottův film, ke kterému se můžu kdykoliv vrátit a zážitek bude maximální. „Kvůli mně s vámi má vláda nikdy jednat nebude.“ - „Tak spolu můžeme jednat my 2, ne? Jako voják s vojákem.“ - „K tomu nemám oprávnění.“ - „Jasně, že ne. Můžete zabíjet, ale jednat ne. V Somálsku zabíjet znamená jednat.“ ()

Gilmour93

"Jedině mrtví se dočkají konce války." Tento Platonův citát sedí jako RPG na somálském rameni, bohužel v okamžiku, kdy vypukne zápas Vychrtlíci vs. "Hua Boys" (výsledek 1:2 v prodloužení) tu máme ze strany tvůrců stejně tak slavné "Inter arma silent Musae." Světový četník v akci při nekonečné militantní řeži, okolnosti tvořící hrdiny a zapomínající na zbabělce a generál utírající vojákovu krev z podlahy místo toho, aby jel k rodičům, co právě ztratili syna a posekal za něj zahradu.. Čest památce všem, co tam padli, ale ne filmu Black Hawk Down. Překvapuje vůbec někoho, že je to jeden z oblíbených snímků texaského opičáka George W. Bushe..? ()

Hal_Moore

Jestliže jste četli knihu Marka Bowdena, tak si jednoduše uděláte představu, jak vypadají boje a město. A Ridley Scott tohle vše vyobrazil tak, jak by si to většina fanoušků knihy přála. Uvidíte ty nejdrsnější a nejreálnější obrazy války. Kromě prvního sestřelení helikoptéry, které je dosti špatně zpracované. Obsazení je krásné, tolik známých tváří a jmen. Hlavně Tom Sizemore, který je vždy předurčen k roli v uniformě. Budete-li očekávat nějaké herecké výkony, jste vedle jak ta jedle. Pokud jste však knihu nečetli, budete pravděpodobně zmatený rozeznat od sebe charaktery při větších přestřelkách. Můžete je poznat dle jmen na helmách, avšak ne všichni jej na helmě opravdu mají. Pokud jste větším fanouškem filmu, můžete je od sebe rozeznat samozřejmě podle tváří. Film nám předvádí umění Amerických speciálních jednotek, vztahy mezi jednotlivci a rivalitu mezi jednotkami. Černý jestřáb sestřelen je dobrý film, založený na skutečné události. Já sám se o speciální jednotky zajímám a po shlédnutí je ještě více respektuji. A vy nejspíš budete také. Na film se určitě podívejte. ()

TheDarKnig

o polovinu lepší zážitek nez od jineho mistra pana Spielberga, Scott totiz nemusel davat do filmu nejakou hereckou ikonu jen kvuli tomu, aby se film vic zviditelnil (jee, hraje tam Tom Hanks, na to pudu). Ne ze by zde byli sami novacci, ale urcite nejsou tak slavni a presto sem citil jejich zazitky a fandil sem jim mnohem vic nez tam. Opravdu od zacatku do konce absolutni dokonaly film, audiovizualni zazrak, asi nejlepsi akcni film v historii. Skoda, ze oscari se dostavily jen za technicke veci (i kdyz zcela zaslouzene), vykony vsech jsou hodny zapamatovani. tenhle film ale urcite neni pro slabsi povahy, reziser zadny optimismus do valky nevsouva, predsouva nam ji v tom nejhruznejsim a nejdesivejsim svetle.. pokud tohle ma pro americany nejaky verbovaci podtext, jsou blazni.. ja se skutecne valce budu jeste vice vyhybat. A hans zimmer se opravdu prekonal, takovou skvelou hudbu dlouho nemel zadnej film, presne se hodi do pocitů a sdeleni filmu. Primy Headshot 100% PS: zadne patrioticke kecy (nebo aspon v tak male mire, ze to jeste neskodi zdravi) ()

genetique

Ridley sa nám vrhol do novej kapitoly réžie a tým je vojnový film. A na to, že to bola jeho premiéra si počínal bravúrne. Akčný nárez, dramatické situácie, nevídané naturalistické zábery, vypasovaná hudba, stúpajúce napätie, to všetko a mnoho viac tento film ponúka, ponuka však nieje vhodná pre slabšie žalúdky. O mladej generácii hercov, ktorá ma vo filme početné zastúpenie som zo začiatku pochyboval, no prekvapenie sa dostavilo. 90%. ()

sniper18

Americké vojnové filmy z moderných konfliktov bežne moc neobľúbujem, ale Čierny jastrab zostrelený je výnimka, nielen, že v tejto kategórii vlastne nemá konkurenciu, ale aj celkovo patrí medzi žánrovú špičku. O príbeh tu zase ani tak moc nejde, vlastne sa len veľká skupina vojakov dostane do problémov v rozsiahlej nebezpečnej oblasti s početne niekoľkonásobnou prevahou protivníka, ale absencia kvalitnejšieho scenára filmu aj napriek vyše dvojhodinovej dĺžke vôbec neškodí. A môže za to celý ten komplexný pohľad, ktorý sa mi veľmi páčil, vojaci sú rozdelení po malých skupinách po celom meste a tak divák má neustále prehľad nielen o každej z jednej skupín, ale aj o situácii na veliteľstve, takže keby film trval kľudne aj o hodinu dlhšie, nemalo by mu to uškodiť. A môže za to aj veľmi dobrý výber postáv v skvelom hereckom zložení, kde vynikajú hlavne Eric Bana, ktorý mal ale dostať najviac priestoru, jeho postava ma veľmi bavila, ale aj Josh Hartnett, Ewan McGregor, Tom Sizemore, William Fichtner, Sam Shepard, Tom Hardy a Jason Isaacs. Takže vlastne v každej skupine som mal aspoň jedného obľúbenca, ktorému som fandil a tak tu bolo neustále na čo pozerať. Vytknúť môžem vlastne iba tú dlhú úvodnú fázu, ktorá mi prišla len veľmi priemerná a kvôli jej prevedeniu som si počas nej ani k postavám nevytvoril žiadny vzťah, to sa podarilo až počas bojov. No po nej sa to už rozbehne a navyše na rozdiel od väčšiny takýchto nonstop akčných filmov, pri ktorých mám pocit, že začiatok akcie je najlepší a potom to už pomaly opadáva mi to tu prišlo presne naopak, úroveň filmu sa neustále len zvyšuje a v poslednej tretine ma to už veľmi bavilo. A za to mohli aj neustále pridávajúce sa emócie v kombinácii so skvelou hudbou. Samotnej akcii sa tu tiež moc vytknúť nedá, kvôli zápletke a prostrediu nie je síce zase tak moc rozmanitá, ako v mnohých iných vojnových filmoch, ale inak mi tie neustále prestrelky a explózie prišli perfektne zvládnuté plné skvelých momentov, tu Ridley Scott odviedol prvotriednu prácu, vizuálna stránka je vynikajúca v akcii, ale aj mimo nej. Navyše akcia pôsobí aj dosť realisticky, teda až na tú neprepracovanosť zásahov, tu som mal pocit, že je úplne jedno, či to vojak dostane z pištole alebo ťažkého guľometu, efekt mi prišiel stále rovnaký, preto aj po stránke drsnosti to trochu zaostáva, aj keď pár slušných momentov sa predsa len nájde. Takže s lepším úvodom a drsnejšou akciou by som určite neváhal s plným hodnotením, ale aj takto je Čierny jastrab zostrelený žánrová klasika, jeden z najlepších vojnových filmov, ktoré môžem pozerať opakovane. 82% ()

Madison

Ak Poma existenciálne nadchla Coppolova Apokaypsa a vietnamské peklo mu zaťažilo žalúdok, tak ja mám podobný ťaživý pocit nie z monotónnej coppolovky, ale tu z Čierneho jastraba, ktorého miera brutality, syrového prostredia a krutosti vyviera zo všadeprítomných záberov, keď sa musíme dívať na ustavičný chaos, utrpenie a beznádej. Somálske šialenstvo som prežívala príliš intenzívne, ale z toho dôvodu, že Scottova výpoveď pôsobí realisticky a ja som mala dojem, akoby som sa nachádzala uprostred nonstop výbuchov a strelieb v prostredí, kde vyznievajú autenticky. Práve preto, že sa to tam naozaj odohrávalo. Aj čo sa týka technickej stránky - ozvučenia či parádnej kamery, Scott dokazuje, že je v súčasnosti jedným z najlepších filmárov. Po tomto silnom filmovom zážitku budem každý večer ďakovať Bohu, že v porovnaní s civilistami v krajinách, kde zúria neustále boje, mám až na pár malicherností úplne dokonalý život. 90% ()

StarsFan

Válečný film pod vedením Michelangela filmového obrazu. Vizuální orgasmus. Ozvučením nejlepší válečný film, co jsem kdy viděla. Jenomže ani geniální forma nedokáže vždy plně zachránit obsah. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

26.03.2018

Jste fanoušky děsivých příběhů, ze kterých doslova mrazí v zádech? Tak to si na konci března nenechte ujít premiéru nového seriálu The Terror, při jehož natáčení se nechal režisér Ridley Scott… (viac)

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

08.07.2014

Zatímco stále čekáme, jestli se Sony povede natočit Krotitele duchů 3, produkční společnost Legendary chystá krapet nařvanější konkurenci. Ze stejného zázemí jako Muž z oceli, Pacific Rim nebo… (viac)

Hra o trůny míří do Afriky

Hra o trůny míří do Afriky

29.06.2012

Loni tvůrci populárního fantasy seriálu HBO vyměnili Maltu za Chorvatsko (Dubrovník se proměnil v Královo přístaviště) a vizuál to výrazně obohatilo. Letos přidají další lokaci – putování Daenerys po… (viac)