Votrelec

Keď posádka vesmírnej lode Nostromo odpovie na núdzový signál z pustej planéty, objaví smrteľnú formu života, ktorá sa rozmnožuje v ľudskom hostiteľovi. Posádka musí bojovať o život a zabrániť, aby sa tento tvor dostal na Zem. V réžii Ridleyho Scotta sa predstaví začínajúca Sigourney Weaver. Tento legendárny prvý film v ságe Votrelec vám vyrazí dych! (Disney+)

SHI-SHA

V létě roku 2010 se mi splnil sen. Koupil jsem si totiž kompletní (bez filmu Predátoři od Nimroda Antala) predátorskou a vetřelcovskou sérii včetně rozšířených verzí. Tento skvost jsem zakoupil v Anglii za pouhých deset liber. Alien : Zde to všechno začalo - strach z neznáma, objevování nového druhu, strach a sliz ve všech zákoutích. Dokonalá Sigourney. Speciální edice příliš nového nepřinesla, vlastně jsem ani nepoznal rozdíl. 8,5/10 Aliens : Můj nejoblíbenější díl. Vetřelec sám je již objeven a nyní jen "cení zoubky". Mariňáci v čele s Ripleyovou, Lancem Hendriksenem a Vasquezovou jsou možná silný tým, ale v kolonii zažijí pořádné peklo. Speciální edice opět příliš nezměnila, ale přináší scény, ve kterých je vysvětleno zavlečení xenomorphů na základnu. 9,5/10 Alien 3 : Třetí díl se sice opět nese v duchu prvního dílu (žádné zbraně, jeden netvor), ale myslím si, že mu to trochu uškodilo. Hlavně originální verze je slátána trochu neohrabaně, není divu, že byl Fincher naštvaný jinými názory studia. Speciální Edice je však přímo úžasná - přináší bezmála 40 minut nového materiálu a scénář vlastně do základu mění. 6/10; SE : 8/10 Alien Resurrection : Piha na kráse jinak skvělé série. Typická americká nastavovaná kaše. Nuda, "vtipné hlášky", střílení do pavouka. Speciální edici jsem si ani nepouštěl. 3/10 ()

mortak

Mademoiselle Proche nám na univerzitě v Lyonu v předmětu Estetika vysvětlovala Kantovu definici géniálního uměleckého díla pomocí obrazů P. Picassa. Nevím, zda by protestovala proti mému názoru, že Scottův Alien do tohoto určení spadá, neboť vytvořil určité paradigma, které zatím nikdo nepřekonal, a které je neustále citováno.Ale stojím si za ním, protože první díl serie překonává své následovníky ve všech směrech a je jedním z filmových milníků. ()

V_erus_h

Jeden z filmů, který mi tatínek pouštěl jako dítěti.. Takže nejde, abych ho nemilovala.. :D Fantastický sci-fi, který, i přes svůj věk, je stále tím nejlepším, co jsem z tohoto žánru viděla.. ()

dr.fish

Vetřelec je věc, která mi kdysi docela rozklepala kolena v kině. Od té doby k němu přistupuju s respektem. Všiml jsem si, že z něho notně nasával inspiraci i můj oblíbený Červený trpaslík. Hudba a některé záběry jsou z něj doslova vykradené. Přesto tento díl beru jako úvod k těm následujícím. Sakra dobrý úvod. 85% ()

animaxis

Vetřelec je pro mě téměř dokonalý film o setkání člověka s něčím, co je mu neznámé a je nad jeho chápání. Strach z tohoto neznáma tu hraje velkou roli, když se členové obyčejné tažné vesmírné lodi setkávají s mimozemským organismem, který nemá obdoby ani ve světě filmu. Vetřelec (xenomorph) vizuálně a jeho způsob dospívání či množení působí tak zvláštním způsobem děsivě, že není divu, že při zrodu xenomorpha jako takového stál švýcarský malíř H. R. Giger, který odvedl skvělou práci. Postupný vývoj vetřelce už od vajíčka je velmi působivý a celý film je už jen díky tomu zajímavý. Kromě toho se ale film také odehrává ve zvláštním prostředí (na lodi až klaustrofobických), které dotváří styl filmu. A kromě vetřelce jako takového v sobě má film mnoho nevysvětlených záhad, jako třeba co byla zač ona loď na neznámém měsíci? Kdo ji řídil? Kdo vyslal signál? Co byla ta věc u řídícího panelu? A byl to vůbec řídící panel? Proto je pro mě Vetřelec velmi speciální film a co se týče Scotta, tak tu odvedl mistrovskou práci, které téměř není co vytknout. A do toho všeho se mi líbila i hudba. Pro mě je Vetřelec celkově film, na který je skoro až slast se dívat. ()

Šimpy

Když na to tak koukám po letech a v director's cutu, tak si hodím nějaké poznámky....krásně tu funguje pomalé budování atmosféry. Bohužel občas i nelogické chování postav...když zjistí, že ten hajzlík odpad Kaneovi z obličeje, tak vlezou do ošetřovny a nechají otevřený dveře...až jsem musel zařvat "Close the door!" A pak mě teprve Ash poslechl a zavřel je. ;-) ()

forsythia

Koukám opět jedna mnou doposud neokomentovaná legenda. Včera jsme si řekli, že si dáme vetřelčí maraton a dneska po obědě ho zahájili. Sice je ten film ještě o něco mladší než já, ale i po těch letech je to furt stejně dobré, a bavilo to dokonce i mého pubertálního syna, který měl s Vetřelcem tu čest poprvé. Doufám, že maraton bude zdárně pokračovat a náležitě si to užijeme. ()

KajusaK

Film mě až tolik nebral. Poměrně předvídatelný vývoj a závěr úplně. Sympatická hlavní hrdinka, ale jinak to už znovu vidět nepotřebuji. Zbytečně dlouhé. ()

Flyer

Naprostá klasika. Dechberoucí hororová atmosféra a parádní vizuální zpracování. Film, který si právem zaslouží označení "kultovní snímek." ()

Scratt

Jednoznačně jeden z nejlepších sci-fi hororů všech dob. Skvělé technické zpracování, které ani po třiceti letech neztrácí nic ze své působivosti. Ridley Scott dokázal během celého snímku budovat dechberoucí atmosféru, kterou ještě dotváří výborný hudební doprovod Jerry Goldsmithe. Ještě teď si pamatuji, jak jsem se po prvním promítání (navíc nočním) bál zhasnout...Čistých 100%. ()

Slavníkovec

Útrobami značně zastaralé lodě se prochází nestvůra z jejíž úst plyne neidentifikovatelná kapalina a co krok to chramst po dalším členovy posádky a proč je to tak působivý film, plný atmosféry, vše totiž zachraňuje sexbomba Sigourney Weawer. A to dokonce ji stačí mnohem méně zbrojového arzenálu než by potřeboval takový Steven Saegal. ()

Sabrewulf

Celý problém hodnocení vetřelčí série je v tom, že jsem nejprve viděl ALIENS. Po takové řežbě jsem si vypěstoval chuť na celé skupinky vetřelců a proto mě jen jeden vetřelec "trochu nudil". Přesto výborná podívaná. 9/10 ()

daEmoNickY

Ranný scénář http://www.dailyscript.com/scripts/alien_early.html a konečný scénář http://www.dailyscript.com/scripts/alien_shooting.html . Nevim jak je to s autorskymi pravy, ale je to rozhodne neco co stoji alespon za rychle proletnuti ____ Kosmicke parni lode, vsudepritomne Gigerovy genitalie, drsnacke rozhovory, jeden maly pejsek, Riplejova v kosilce a slintajici nezvany voyeur, ktery ma misto hlavy obrovsky pyj s kusadly. Jo a taky je tam docela zajimava scena se slonem, jehoz hostra provadi sebe-felaci (rozkos dosud vyhrazenou jen kockam, psum a Marylinu Mansonovi). ()

E=mc2

Atmosféra. Hrôza. Tu funguje aj náhodné spadnutie lyžičky ako pocit toho najhlbšieho strachu či obavy. Temné kúty. A v nich vidíte neviditeľné zlo. Hrôzu. Vo vesmíre Vás nikto nepočuje kričať. Veru. Ridley natočil majstrovské dielo ktorým inšpiroval iných..ALe dovolím si tvrdiť, nikto ho neprekonal. Je to medzník v svetovej kinematografii. A preto musí byť videný. Keď som videl tento film, povedal som si, snáď aj ja sa raz priblížim k vytvoreniu takej atmosféry a napätia. Nechcel by som byť Ripleyová... Geniálne. ()

otík

První Vetřelec nemá chybu, dlouho budovaná atmosféra strachu na konci zcela graduje a Ripleyová v kalhotkách je prostě nazapomenutelná. Naprostá jednička žánru včetně geniální hudby Jerryho Goldsmithe. ()

Nivenx

Úžasný nápad, skvělá režie Ridleyho Scotta, skvělá Sigourney Weaver, výborná hororová atmosféra, která se nezapomíná. 100%. Můžu ho vidět nespočetněkrát a stejně si ho rád pustím znovu a znovu. Alien Forever! ()

Seriálový Vetřelec nabírá posily

Seriálový Vetřelec nabírá posily

28.11.2023

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

18.10.2023

Režijní legenda Ridley Scott (Gladiátor, Černý jestřáb sestřelen) má v těchto dnech plné ruce práce s propagací a taky finálními úpravami Napoleona předtím, než jeho velkolepý válečný film s… (viac)

Nový Vetřelec má název i datum natáčení

Nový Vetřelec má název i datum natáčení

22.12.2022

Nový Vetřelec našel herečku do hlavní role

Nový Vetřelec našel herečku do hlavní role

17.11.2022

Pětadvacetiletá herečka a vycházející hvězda Cailee Spaeny (Mare z Eastttownu, Zlý časy v El Royale) jedná v současnosti o hlavní roli v chystaném rebootu filmového Vetřelce. Projekt pochází od… (viac)