Mafiáni

• Česko Mafiáni (viac)
USA, 1990, 146 min (Alternatívna 140 min)

Réžia:

Martin Scorsese

Predloha:

Nicholas Pileggi (kniha)

Robert De Niro, Ray Liotta, Joe Pesci, Lorraine Bracco, Paul Sorvino, Mike Starr, Frank Vincent, Chuck Low, Catherine Scorsese, Charles Scorsese, Debi Mazar (viac)

Príbeh vzostupu a pádu Henryho Hilla, ktorý už od detstva sníval o tom, že sa stane mafiánom. Robil pre miestnych gangstrov drobné služby až si ho všimol kmotor Paul Cicero a vzal si ho pod svoje ochranné krídla. S pomocou Tommyho a Jimmyho, ktorý sa stáva jeho priateľom a mentorom, spácha úspešnú lúpež, ožení sa a žije navonok pokojným a usadlým životom. Napokon sa však dostane do väzenia a keď ho prepustia, aj napriek Cicerovmu zákazu sa stále viac a viac zapletá do obchodu s drogami... (STV)

TwoFace

— As far back as I can remember, I always wanted to be a gangster. — Kultovní klasika mafiánských filmů, která inspirovala mnoho dalších děl, včetně naší české Mafie. Bezchybná režie a scénář, vynikající herecké výkony, ikonické scény, nezapomenutelné dialogy, černý humor, skvěle padnoucí soundtrack,… Tomuto filmu zkrátka není co vytknout. Goodfellas jsou nejvěrnějším filmovým pohledem do mafiánského života. Bez příkras a s morálním ponaučením. Tak, jak to ma být, a stylem, kterým to umí nejlépe jedině Scorsese. Bezpochyby jeden z nejlepších filmů všech dob. ()

Emo-haunter

Další gangsterská žánrovka. Bohužel, ani zdaleka tak dobrá jako Casino. Bez dynamiky, vývoje postav a nějaké slušné akce. Celou dobu se jen blábolí a mele hubou bez nějakého vyššího principu a jednání postav nemá často moc logiky, jelikož nedojde k jejímu sebemenšímu vývoji. A ani herecké obsazení a dobrá řemeslnická práce nezakryjí slabý scénář a neperspektivnost snímku. Možná je škoda, že jsem viděl tento film až právě po Casinu a Vlkovi z Wall Street, protože z Mafiánů si Scorsese bere hodně inspirace. Za mě i tak velký overrated. 60% ()

Pawlisman

Tak nevím jak ohodnotit tento film. Herecké výkony skvělé. Příběh ne tak akční, ale zase asi nejrealističtější zobrazení mafiánského prostředí, co jsem viděl. Na pět hvězd to bohužel asi neni, protože zas tak uchvacující film neni. Scorsese se chtěl zdá se co nejvíce džet zobrazení skutečnosti a životní předlohy a nechtěl přidávat příliś "Hollywoodských fint, prvků, a pomůcek" za účelem zatraktivnění filmu pro diváka. Což možná může bý trošililinku někdy na škodu. Nějaký větší šmrnc a břitkost či koření mi zde možná chybělo. 8,5/10 ()

WinstonS

Ještě lepší mafiánská freska než GODFATHER. A hned vám řeknu proč. Coppolova trilogie totiž představuje mafiánský svět v klasickém "italském" pojetí, jeho prioritní hodnoty jsou čest, úcta, dobré jméno na veřejnosti, zásadovost a rodina. Jde o víceméně standardní obraz mafiánů, který tuzemskému zájemci o historii mafie (mezi něž se řadím i já) nejvíce přiblížil autor literatury faktu V. P. Borovička ve svém prozaicky nazvaném díle "Mafie". Ano, již tehdy byly ekonomické zájmy prvořadé (viz zlaté žně za časů prohibice), stále se však halily do závoje obecné úctyhodnosti, které se většina mafiánských kápů těšila. V obecném povědomí panoval v pohledu na mafii nepsaný názorový konsensus: vraždí jen tehdy, pokud jiné prostředky (úplatky, zastrašování) nefungují. Toto chápání, které do značné míry připisovalo mafii status sympatických a schopných lidí (jistě, balancují na hraně zákona, ale co si budeme povídat, kdo z nás by na jejich místě nejednal stejně), jejichž důvěryhodost umocňovalo přátelství s řadou hollywoodských hvězd (za všechny Frank Sinatra), Scorsese v GOODFELLAS zcela zpochybnil. Jeho novátorsky pojatá mafiánská větev je brutálnější a daleko více realistická než idealisticky stylizovaní Corleonové. Klíčovou roli v ní hrají bezcitní gauneři typu Joea Pesciho, pro které je brutální vražda běžným pracovním postupem. (btw, Joe "fucking motherfuckers" Pesci opět válí - scéna "What do you mean I'm funny?" je kultovní :-)... Ve výše zmíněném tkví zásadní rozpor mezi zřejmě nejznámějšmi a nejkvalitnějšími mafiánskými filmy, které jsem kdy v životě shlédl. GOODFELLAS jsou prostě o stupínek výš. Jako obvykle u Scorseseho skvělý de Niro, bezesporu životní role Liotty a vynikající hudba. Režisérské laskominky z hodnocení vynechejme, protože je všichni předpokládáme, očekáváme a milujeme. Konečný verdikt: jednička s hvězdičkou. ()

zdenur

Téměř dokonalý pohled do mafiánského prostředí. Po celou dobu jsem se ani jednou nenudil. Skvělé obsazení, výkony - Joe Pesci naprosto dokonalý. Asi nejlepší film z mafiánského prostředí, co jsem kdy viděl. ()

Gulde

Správné mafiánské drama s perfektním hereckým obsazením, zejména pak samozřejmě Robert De Niro jako obvykle exceluje. ()

RomanHyde

Mafiáni jsou výborným filmem a přiblíží nám pravdivě zákulisí středních vrstev mafie. Obsazení i zpracování filmu je výborné a zcela jistě se jedná o jeden z nejlepších filmů s touto tématikou. Scorsese natočil o pět let později Casino s podobným obsazením hlavních rolí, které mělo u mě větší úspěch svým zpracováním, atmoférou a spádem, ovšem jen o trošičku. Mám rád tyhle filmy, u kterých se nemusí extra moc přemýšlet, které baví a zároveň velmi věrně zachycují skutečné události. Scorsese je mistr, ale pět hvězdiček u tohodle filmu prostě přeze mne neprojde a ani nedokážu vysvětlit proč, ikdyž by si je asi zasloužil.Možná porovnávám podvědomě s Casinem, které mne vzalo mnohem více a které ve srovnání s Mafiány u mne vítězí. Možná je to tím, že Scorsese zkušenosti z Mafiánů využil pro Casino a posunul se tak ve vyjádření a přiblížení podobných situací v druhém ze zmíněných velkofilmů trošku dál. ()

El Loco

"AS FAR BACK AS I CAN REMEMBER, I ALWAYS WANTED TO BE A GANGSTER"...Kultoví GOODFELLAS nepochybne patria nielen medzi najlepšie gangsterky, ale dokonca medzi všeobecne najuznávanejšie filmy, aké uzrel tento svet. Martin Scorsese touto snímkou preniesol na filmové plátno faktografický román kriminalistického reportéra Nicholasa Pileggiho „Wiseguy“, ktorý sa zároveň spolupodieľal na scenári. GoodFellas rozpráva príbeh o živote skupiny brooklynských gangstrov - Henryho Hilla (Ray Liotta), Jimmyho Conwaya (Robert De Niro) a Tommyho DeVita (Joe Pesci), ktorí už v ranom veku pričuchnú ku kriminálnemu životu a opantaní jeho výhodami sa časom stanú stálicami podsvetia v New Yorku. Najvýraznejším charakterom z tejto trojice oplýva určite impulzívny drsňák Tommy DeVito, ktorého stvárnenie si vychutnal Joe Pesci až tak, že to neuniklo pozornosti AMPAS, ktorá mu v roku 1990 udelila Oscara za najlepšie stvárnenie vedľajšej mužskej postavy. Okrem tejto hlavnej trojice sa v Scorseseho filme zaskvejú aj Paul Sorvino, Lorraine Bracco (Dr. Jennifer Melfi z „The Sopranos“) a v menších úlohách sa mihnú aj ďalší „sopranovci“ Michael Imperioli, Frank Vincent, Vincent Pastore a Tony Sirico, či dokonca Samuel L.Jackson alebo Tobin Bell. Z GoodFellas mám prevažne skvelý pocit, no pár „rušiteľov“ môjho zážitku sa predsa len nájde. Prvým je Ray Liotta v hlavnej postave, s ktorého herectvom sa neviem osobne stotožniť už veľmi dlho, druhým je neprehľadný strih niektorých scén, no najviac mi prekáža taká divná Scorseseho chladnosť, kedy mám v niektorých momentoch pocit, akoby sa do zrežírovania tohto filmu pustil bez zodpovedajúcej vášne, čo má za následok to, že som sa ja, ako divák, nedokázal tak vcítiť do deja, ako pri tých najvrcholnejších žánrových veľdielach vytvorených Francisom Fordom Coppolom či Sergiom Leonem (rovnaký pocit ma sprevádza pri väčšine Scorseseho filmov natočených po roku 1989). Napriek veľkej snahe tak GoodFellas, v mojom osobnom „top gangsta movies“ rebríčku, nedosahujú kvality Coppolovej THE GODFATHER TRILOGY (1972, 1974, 1990), Leoneho ONCE UPON A TIME IN AMERICA (1984) alebo De Palmovej SCARFACE (1983) a spolu s ďalšou Scorseseho gangsterkou CASINO (1995) a De Palmovou CARLITO´S WAY (1993) sú len čakateľom na vstup do tejto Mob Champions League. ()

Jožin

Upútalo a ohúrilo naplno. Dobré spracovanie témy mafia,v každom pohľade. Veľmi tomu pomohlo,že je to podľa skutočnosti, čo diváka ešte viac ohúri. Ako tí ľudia žijú, stavajú sa nad zákony, akí sú poniektorí krutí a nevyspytateĺní je proste lahôdka sledovať. Výkon Joa Pesciho je excelentný, človek by povedal že je to naozaj mafiánsky psychopat !!! ()

Chosé85

Jak říkám, Scorsese dříve točil lepší kousky. Gangsterka jak má být, která chytne a nepustí a provede vás tolika postavami a dialogy v neuvěřitelně našlapaném tempu. Klasika gangsterských filmů popisující život lidí, kteří chtěli být prostě gangstery a brát si to, co chtějí. A hlavně nenechávat se urážet. Film u kterého se kupodivu i zasmějete....Viděno SE. ()

JM87

Když sem to viděl před pár lety poprve, tak mi to popravdě přišlo nudný. Byl jsem v té době ignorant, nebavily mě filmy, kde nebyly počítače, moderní zbraně, aktualní prostředí atd. Na mafianský filmy sem přišel až se Sopranos, tam mě to prostředí začalo bavit. Pak sem viděl pár další z jinýho prostředí, pak mě naprosto rozsekal serial Boardwalk Empire (kterej řadím jako jedno z nejlepších děl, co sem kdy viděl). BE mělo spojitost se Scorsesem a tak sem sem se musel kouknout na Casino, to bylo perfektní, takže netrvalo dlouho a musel sem se podivat znova i na toto. Sakra... jak mě to nemohlo bavit? Ten film je genialní :) Scorseseho 5-ti minutový scény na jeden zátah sou genialní. Ta bratrská atmosféra těchdle mafianských serialů je taky super. Pesci je parádní... no stačí, to bych tady mlel ještě půl hodiny :) ()

arcticsky

Liotta, de Niro, Pesci....to je trojka k pohledání. Radost pohledět.... Hlavně Pesci v roli extra arogantního násilnického zmetka nemá chybu. ()

ChillThomas

Jednoduše požitek, Scorseseho tvorba je znamenitá, nemohu si pomoc ale buď to byl otřelý mafián on sám nebo se v tom musel pohybovat ale jak dovede ztvárnit tu skvělou atmosféru a výběr herců do dokonalých rolí, kde jim to člověk prostě baští je úžasný a podle mě měl Ray Liotta získat Oscara v roce 1991 ! Aspoň že Joe Pesci dostl Oscara za vedlejší roli .. ! 95% .. ()

Vendo86

film z mafianskeho prostredia, dej zasadeny do dobreho prostredia, velmi dobry vyber hercov, velmi vtipne dialogy hlavne od Tommyho :) za toho by som dal aj 5 hviezdiciek, ale dej? Neviem, pride mi taky, v polovici filmu uz vopred predurceny, presne som vedel ako to skonci, len s tym ze hl. hrdina to dostane jednou presne mierenou :) Dakujem, jedenkrat mi stacilo ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (viac)

Zemřel herec Paul Sorvino

Zemřel herec Paul Sorvino

26.07.2022

Další smutná zpráva z filmového světa. Včera totiž zemřel také druhý slavný charakterní Paul Sorvino. 83letý veterán, známý pro hraní silných urostlých typů mužů, zemřel přirozenou smrtí ve svém domě… (viac)

Zemřel herec Ray Liotta

Zemřel herec Ray Liotta